MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1
Mata pelajaran : Matematik
Tahun : 1 Dedikasi
Tarikh :
Masa : 2.10 – 3.10 petang
Bilangan Murid : 27 orang
Bidang Pembelajaran : Runag dan Bentuk
Tajuk : Ruang
Standard Kandungan : 9.2 Mengenal pasti bentuk dimensi 2D
Standard Pembelajaran : 9.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat
tepat, segitiga dan bulatan
9.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung
bagi bentuk 2D
9.2.3 Menyusun bentuk 2D mengikut pola
9.2.4 Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D
Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat,
a) Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan
bulatan dengan betul dan tepat
b) Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan
betul.
2. Pentaksiran :
a) Guru memberi penerangan tentang bentuk 2D dengan pengajaran papan putih/hitam
b) Semasa melakukan aktiviti perkumpulan, guru memantau jawapan penyelesaian yang
diberikan oleh pelajar
c) Pemerhatian berterusan terhadap respon pelajar sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran dengan penyoalan
d) Hasil kerja rumah pelajar digunakan sebagai indikator pencapaian standard
pembelajaran
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mempelajari nama bentuk dua dimensi
semasa belajar Matematik Tahun 1 dan mereka juga
mengetahui bentuk-bentuk bagi sesuatu objek dalam
kehidupan harian mereka.
Elemen Merentas Kurikulum :
a) Kemahiran berfikir – menklasifikasi dan membanding beza
b) Nilai-nilai murni – kerjasama, patuh arahan
Kemahiran proses matematik : Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi,
Membanding dan Membezakan.
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
i. Set bongkah 2D – 2 set
ii. Lembaran kerja
3. LANGKAH PENGAJARAN
FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
NOTA / CATATAN
Set induksi
( 5 minit )
Mengenal bentuk 2D
Mengenali sisi dan
bucu
1. Murid menonton video klip
tentang bentuk tiga dimensi (2D)
dengan sepenuh perhatian.
2. Murid menyanyi bersama
dengan video muzik yang
dipaparkan.
3. Murid dikehendaki mengingat
lirik lagu tersebut untuk menjawab
soalan latihan selepas itu.
BBM :
Video klip
Strategi / Teknik :
Penyoalan seluruh
kelas
Penglibatan murid
yang aktif
Langkah 1
( 10 minit )
Menamakan bentuk 2D
1. Murid menyatakan nama
bentuk 2D yang dilukis oleh guru
dipapan hitam.
2. Murid dikendaki menyebut
dengan kuat nama bentuk 2D
mengikut gambar yang dilukiskan.
3. Murid mengeja nama bentuk
2D tersebut
4. Murid disoal secara rawak
tentang pengenalan bentuk 2D
(KB) Kecerdasan Visual Ruang
Strategi / Teknik :
Penyoalan seluruh
kelas dan aktiviti
pelajar
BBM :
Kad gambar dan
perkataan, plastesin
KBKK :
Pemikiran kreatif
4. Langkah 2
( 5 minit )
Menerangkan ciri
bentuk 2D
1. Penerangan berkaitan ciri-ciri
bentuk 2D menggunakan kaedah
penemuan
2. Murid membuat latihan
berdasarkan lembaran kerja
diberikan.
3. Murid membina konjektur
BBM :
Lembaran kerja
KBKK :
Membina konsep,
Pemikiran kritis
Langkah 3
( 6 minit )
Menyenaraikan ciri-ciri
bentuk 2D
(KB) Interpersonal
Aktiviti Berkumpulan
1. Berdasarkan bentuk 2D yang
dilukiskan, murid membilang
bilangan sisi, sisi melengkung dan
bucu bagi setiap bentuk.
2. Murid merekodkan hasil
dapatan mereka di dalam jadual
3. Murid menyemak hasil
perbincangan mereka tadi.
Strategi / Teknik :
Aktiviti kumpulan,
Perbincangan
BBM :
Papan hitam
Nilai Murni :
Bekerjasama
KBKK :
Mengelaskan
Langkah 4
( 3 minit )
Memperihalkan
penggunaan bentuk 2D
dalam kehidupan
seharian
Murid menyiapkan latihan
penilaian.
( pembelajaran masteri )
BBM:
Lembaran kerja
5. Penutup
( 3 minit )
Teka- teki
- Menamakan bentuk
2D
Murid mendengar penerangan guru
dengan teliti dan menjawab soalan
teka-teki
1. Apakah bentuk bagi
permukaan meja?
2. Apakah bentuk bagi
permukaan dadu?
Strategi / Teknik
Teka -teki