Paparan Refleksi Lokakarya program sekolah penggerak.pptx
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
1. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : PERNIAGAAN
Tarikh /Hari : 2 Oktober 2017 (Isnin)
Masa : 11.30 tghri – 12.30 tghri (60 minit)
Tingkatan : 4K3
Bil. Pelajar : 21 orang
Tahap Kebolehan : Sederhana
Bab : Bab 3 Penetapan visi,misi dan objektif perniagaan
Standard kandungan : 3. 8 Pencapaian Visi, Misi dan Objektif Perniagaan yang Dipilih
Standard pembelajaran : 3.8.1 pencapaian visi perniagaan,3.8.2 pencapaian misi perniagaan,3.8.3 pencapaian objektif perniagaan
Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat:
1) Menyatakan pencapaian visi , misi dan obejktif
2) Menjelaskan maksud bagi setiap visi,misi dan objektif
Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah mengetahui tentang :
1) Pembelajaran lepas
Bahan Bantu Mengajar : Pen marker, kertas mahjung, pelekat, sampul puzzle, kertas soalan,gambar,wisel.
Nilai : Kerjasama, berusaha, yakin pada diri sendiri, hormat-menghormati, patuh arahan guru dan berdikari
KBKK : Menghubungkait,menjana idea,membuat rumusan,memberi pendapat,mengimbas semula,mengaplikasi
Pentaksiran : Soalan lisan, soalan struktur, soalan objektif
Kaedah/pendekatan : Perbincangan, penerangan, soal jawab, pengukuhan, pemerhatian, permainan interaktif
Strategi : Pembelajaran koperatif
2. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Kaedah/BBM/Nilai/
KBKK
Set Induksi
( +/- 5 minit)
Pengenalan kepada
pencapaian visi , misi
dan objektif perniagaan.
i. Guru memberikan salam
kepada pelajar
ii. Guru memastikan kelas
berada dalam keadaan
terkawal dan bersih
iii. Guru menunjukkan
gambar yang ditampal
kepada pelajar
iv. Guru bertanyakan kepada
pelajar apa yang mereka
fikir dan lihat tentang
gambar tersebut dan
mengaitkan dengan topik
yang ingin dipelajari pada
hari ini
v. Guru mendengar jawapan
dan pendapat pelajar
vi. Guru menulis dan
menerangkan standard
pembelajaran yang ingin
dicapai pada hari ini di
atas papan putih
i. Pelajar menjawab
salam guru.
ii. Pelajar melihat gambar
yang ditampal dan
mengaitkannya dengan
pembelajaran hari ini
iii. Pelajar berfikir tentang
gambar yang ditampal
oleh guru
iv. Pelajar memberikan
pendapat dan jawapan
tentang gambar tersebut
v. Pelajar melihat dan
mendengar penerangan
guru berkaitan dengan
standard pembelajaran
yang ingin dicapai pada
hari ini.
Kaedah: Soal jawab ,
pemerhatian dan
penerangan
BBM: Gambar
Nilai: Fokus dan
patuh arahan guru
KBKK: Menjana
idea dan
menghubungkait
3. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
Langkah 1
Penerangan
(+/- 20 minit)
Menerangkan
pencapaian visi, misi
dan objektif perniagaan
yang dipilih
3.8.1 pencapaian visi
perniagaan
Daya saing
Pertumbuhan
perniagaan
Penyediaan
perkhidmatan
Memaksimunka
n keuntungan
i. Guru menerangkan
maksud tentang
pencapaian visi, misi dan
objektif perniagaan yang
dipilih
ii. Guru menyatakan
pencapaian visi perniagaan
iii. Guru memberi contoh
menggunakan gambar dan
penjelasan kepada pelajar.
iv. Guru bertanyakan pelajar
sama ada faham atau tidak
tentang tajuk pembelajaran
hari ini
v. Guru menerangkan
kembali sekiranya pelajar
tidak faham
vi. Guru menguji kefahaman
pelajar dengan bertanyakan
soalan secara lisan kepada
pelajar yang terpilih
i. Pelajar memberi
perhatian dan
mendengar penerangan
guru.
ii. Pelajar melihat contoh
gambar yang
ditunjukkan guru.
iii. Pelajar mendengar
penerangan guru.
iv. Pelajar yang terpilih
menjawab pertanyaan
guru
Kaedah: Penerangan
dan soal jawab
BBM: Kertas
mahjung,pen
marker ,pelekat,
gambar
Nilai: Yakin pada diri
sendiri, patuh arahan
guru, kerjasama dan
memberi perhatian
KBKK: Memberikan
pendapat dan
menjana idea
4. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
Langkah 2
Aktiviti
berkumpulan
(+/- 20 minit)
‘Puzzle’
i. Guru meminta pelajar
untuk membentuk kepada
5 kumpulan
ii. Guru menjelaskan cara
permainan puzzle
dijalankan didalam kelas
tersebut
iii. Guru meminta wakil dari
setiap kumpulan untuk
tampil mengambil sampul
yanng berisi puzzle
iv. Guru memulakan
permainan dengan
mengarahkan pelajar
membuka sampul puzzle
v. Guru meminta pelajar
yang telah siap untuk
menampal puzzle mereka
dihadapan papan putih
dengan menggunakan
pelekat
vi. Guru memberikan
ganjaran kepada kumpulan
i. Pelajar membentuk 5
kumpulan
ii. Pelajar mendengar
penjelasan dari guru
cara permainan puzzle
dijalankan
iii. Pelajar menghantar
wakil bagi kumpulan
mereka untuk
kehadapan mengambil
sampul puzzle
iv. Pelajar menjawab
puzzle yang diberikan
guru dengan berhati-
hati dan bekerjasama
v. Pelajar menampal
puzzle mereka dipapan
putih setelah siap
menjawab puzzle
tersebut
vi. Pelajar yang siap
terlebih dahulu
menerima ganjaran
dari guru
Kaedah: Penerangan
dan soal jawab
BBM: Kertas
mahjung,pen
marker ,pelekat,
sampul puzzle
Nilai: Yakin pada diri
sendiri, patuh arahan
guru, kerjasama dan
memberi perhatian
KBKK:
Mengenalpasti dan
menjana idea
5. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
yang telah siap terlebih
dahulu.
vii. Guru meminta pelajar
untuk berkerjasama dalam
menjayakan aktiviti ini
viii. Guru meminta pelajar
untuk memberikan
perhatian sepenuhnya
sewaktu aktiviti
berlangsung.
Langkah 3
Latihan
pengukuhan
dan penilaian
(+/- 10 minit)
Soalan berkaitan
pencapaian visi, misi
dan objektif perniagaan
terpilih
Soalan kuiz
mempunyai 10 soalan
i. Guru memberikan kertas
soalan kepada pelajar.
ii. Guru mengarahkan pelajar
menyiapkan soalan yang
diberikan dalam masa
yang ditetapkan
iii. Guru bertanya jika ada
soalan yang kurang
difahami.
iv. Guru meminta ketua kelas
meniup wisel sebagai
tanda permulaan masa
menjawab kertas soalan
i. Pelajar menerima
kertas soalan daripada
guru
ii. Pelajar mendengar
arahan guru
iii. Pelajar cuba memahami
soalan yang diberikan.
iv. Pelajar menanyakan
soalan yang tidak
difahami.
v. Pelajar mula menjawab
apabila mendengar
Kaedah:
Perbincangan.
BBM: Kertas
soalan,pen
marker,wisel.
Nilai: Patuh arahan
guru, kerjasama,
berdikari dan yakin
pada diri sendiri
KBKK:
Mengaplikasi
6. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
v. Guru memantau aktiviti
pelajar
vi. Guru meminta ketua kelas
meniup wisel sebagai
tanda tamat masa
menjawab
vii. Guru meminta pelajar
untuk menukar jawapan
dengan rakan mereka
untuk disemak
viii. Guru berbincang bersama
pelajar bagi setiap
jawapan.
ix. Guru memberikan
ganjaran kepada setiap
pelajar yang mendapat
markah tertinggi
x. Guru mengenakan denda
kepada pelajar yang
mendapat markah rendah
ketua kelas meniup
wisel
vi. Pelajar berhenti
menjawab apabila wisel
tamat ditiup oleh ketua
kelas
vii. Pelajar menukar
jawapan dengan pelajar
lain untuk disemak
viii. Pelajar berbincang
jawapan bersama
dengan guru
ix. Pelajar yang mendapat
markah tertinggi
menerima ganjaran
daripada guru
x. Pelajar yang mendapat
markah rendah
dikenakan denda
7. NURSYAZWANA BINTISADON
D20141067290
Penutup
(+/-5 minit)
Refleksi
Penutup Kognitif :
Contoh Soalan :
Apakah yang
telah dipelajari
oleh kamu pada
hari ini?
Penutup Sosial :
Syabas! Pelajar-
pelajar sekalian
kerana telah
berjaya
mempelajari
topik pada hari
ini.
i. Guru meminta pelajar
untuk membuat
rumusan tentang PdPc
pada hari ini.
ii. Guru membuat
rumusan secara
keseluruhan.
iii. Guru memberi pujian
kepada pelajar kerana
telah berjaya
mempelajari topik pada
hari ini.
i. Pelajar membuat
rumusan tentang
aktiviti PdPc pada hari
ini.
ii. Pelajar mendengar
rumusan yang dibuat
oleh guru.
Kaedah : Mengimbas
Semula.
Nilai :
Patuh arahan guru
dan berani.
KBKK : Mengimbas
Semula.
BBM : -
Refleksi guru :