PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
1. AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN
D20102042182
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : 4 BESTARI
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 18 Oktober 2011
Masa : 4.20 – 4.50 petang ( 30 Minit )
Tajuk : Wang hingga RM 10 000.
Hasil Pembelajaran : i) Menolak sebarang nilai wang daripada sejumlah wang hingga
RM 10 000.
ii) Menolak berturut-turut dua nilai wang daripada sejumlah wang
hingga RM10 000.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;
Kognitif : Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000.
Afektif : Memupuk sikap suka menabung.
Psikomotor : Murid melakonkan proses jual beli
Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, berhati-hati
KBKK : Meneliti sebahagian atau keseluruhan, menilai, menjana idea
Pengetahuan sedia ada : i) Murid telah mempelajari tajuk wang semasa di tahun 3.
ii) Murid telah mengenal wang dan nilainya.
iii) Murid biasa menggunakan wang untuk berbelanja.
2. AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN
D20102042182
Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Menolak wang daripada sejumlah
wang hingga RM 10 000
Guru menunjukkan sekeping
sampul wang.
Murid cuba meneka jumlah
wang yang ada dalam sampul
tersebut.
Guru menunjukkan nilai wang yang
ada dalam sampul.
Guru menunjukkan beberapa barangan
beserta harga.
Guru bertanya kepada murid jika
murid memiliki jumlah wang di dalam
sampul, kemudian membeli
sepasang kasut dan uniform sekolah.
Guru bertanya kepada murid ,
berapakah baki wang yang tinggal.
Murid menjawab soalan guru.
Guru memperkenalkan tajuk
pembelajaran pada hari itu.
BBM:
Sampul duit raya
Wang RM100, RM
50, RM 5
Nilai:
Berhemah
3. AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN
D20102042182
Langkah /
masa
Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan
Langkah 1
( 5 minit )
Menolak wang daripada sejumlah
wang hingga RM 10 000
Berapakah baki wang yang
tinggal?
Guru mempamerkan nilai wang dan
beberapa keping gambar barangan
beserta harga.
Guru bertanya kepada murid:
-Berapakah baki wang jika membeli
sepasang baju?
Guru menunjukkan cara menulis
dalam bentuk lazim.
Murid dipanggil ke hadapan untuk
melakukan operasi tolak.
Guru menyemak jawapan bersama
murid.
Guru memberikan beberapa contoh
yang lain kepada murid.
BBM:
Kad imbasan
Nilai:
Berhati-hati
Tertib
Peka
Langkah
2 ( 10
minit )
Menolak berturut-turut daripada wang
sehingga RM10 000
Guru meminta beberapa orang
murid untuk melakonkan aktiviti
jualan barang.
Guru menerangkan aktiviti yang
dijalankan oleh murid.
Murid membentangkan apa yang
telah dibeli dengan nilai wang
diberikan.
BBM:
Kertas majong
Pen marker
Blue tack
Nilai:
Bekerjasama
Berhati-hati
4. AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN
D20102042182
Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan
Murid menunjukkan jalan kerja
dalam bentuk lazim dan
menyatakan jumlah baki yang
tinggal.
Berjimat cermat
Berhemah
Penutup
( 10 minit )
Soalan:
Bagaimanakah untuk
mencari baki wang?
Bagaimana cara menolak
wang dengan betul.
Guru mengadakan kuiz ringkas.
Guru menyoal murid tentang
pelajaran yang telah dipelajari pada
hari ini.
Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.
BBM:
Lembaran kerja
Soalan kuiz
Nilai:
Bertanggungjawab
Peka