Rangkaian pengajaran harian ini membahas pengajaran pecahan untuk murid tahun satu. Ia meliputi konsep setengah, separuh, dan suku, serta penyelesaian masalah yang melibatkan situasi seharian menggunakan pecahan. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran praktikal seperti membahagikan makanan dan menggunakan puzzle akan digunakan untuk memahami konsep tersebut.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapatmengenap pasti satu perdua dan satu perempatdengan menggunakan perkataan
setengah,separuh dan suku dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP): Aktiviti 1
1. Setiap kumpulan diberi sebiji oren dan dikehendakimembahagikan oren tersebutkepada
dua bahagian. (Konsep Asas)-Penghasilan ‘separuh’dan ‘setengah’
2. Murid jugadiberisekeping pizzadan dikehendaki memotongkepada 4 bahagian yangsama
besar –penghasilan suku.
Aktiviti 2
1. Setiap 3 kumpulan diberi satu pinggan kertasdan dikehendaki melipat pinggan kertas
tersebut dan melukisgarisan tengah.
2. Murid dikehendakimewarnakan satu bahagian dan menulispecahan diatasbahagian yang
mewarna.(Mengenalisatu perdua)
3. 3 Kumpulan yanglain pulakdiberisekepingkertas dan dikehendakimelipatkertaskepada 4
bahagian.
4. Murid melukis garisan mengikutlipatan yangdibuatdan mewarnakan satu bahagian.
Kemudian muridmenulis pecahan pada bahagian yangdiwarnakan.(Satu perempat)
5. Murid menampal hasil kerjadi dindinguntukdilihatoleh kumpulan lain.(Gallery Walk)
6. Murid daripada kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerjakumpulan yang
lain pada“sticker note’dan menampalpada hasil kerjatersebut.
7. Murid diberilembaran kerja berupapeta dakap bagi menjawabsoalan.
ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain=oren,pizza,kertas
A4, pinggan kertas,pensel
warna.
Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
/ Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan / Pembentangan Hasil kerja Murid
/ Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan Gallery Walk /
Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orang murid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
2. Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmengenal pastidua perempatdan tigaperempat dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
1) Murid dibimbinguntukmemahami konsep duaperempat dan tigaperempat dengan menggunakan
lipatan kertas.(Konsepasas)
2) Murid dudukdalamkumpulan yang terdiri daripada4 ahli.(Jigsaw ProblemSolving)
3) Setiap kumpulan diberi cebisan kertas(puzzle) yang mengandungibentukpecahan.
4) Dalamsetiapkumpulan terdapat kad petunjukuntukmembantu ahli tersebut mencantumkan puzzle
tersebut menjadi pecahan dua perempatdan tigaperempat.
5) Aktiviti inidiulang dengan setiapkumpulan bertukar puzzle( pelbagai bentukpecahan) sesama mereka.
6) Murid membuatlatihan di dalambuku aktiviti dan diberi lembaran kerjamenggunakan peta bulatan.
ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja Lain-lain=Jigsaw puzzle,
kertas A4, Kertas bewarna,
pensel warna
Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
/ Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
/ Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan Gallery Walk
Think, Pair, Share Jigsaw Problem Solving / Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.2 Penyelesaian masalah
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Menyelesaikan masalah yangmelibatkan situasi harian.
KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmenyelesaikan 4 masalah yangmelibatkan situasiharian.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
d
d
A
d
Aktiviti 1
1. Murid dudukdalamsatu kumpulan yangterdiridaripada5 murid.(Aktiviti projeksaya m/s 6)
2. Murid diberidoh,acuan,piring,pembaris dan bahan hiasan.
3. Murid dikehendakimembuatdoh dan menguli sertakan meratakan doh.
4. Murid menerapacuan padadoh dan potongdoh tersebutkepadabahagian pecahan yang
dikehendaki seperti dalamsoalan penyelesaian masalah
5. Murid dikehendakimenghias biskut mengikut pecahan yangdi perlukan dan seterusnya
melabelkan pecahan tersebut.
Aktiviti 2
1. Murid dibahagikan kepada5 kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberi Tab dan SmartHandphone untuk menjawabsoalan kuiz berkaitan
piktograf menggunakan perisian KahootGame.
3. Murid yangdapat mengumpulmarkah terbanyak akan menjadipemenang.
4. Murid ditekankan dengan amalan bekerjasamadan perlu berbincanguntukmendapatkan
jawapan.
ABM/ BBM: / Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain – doh,piring,
pembaris,bahan hiasan,tab,
smarphone
/ Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis / Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan / Gallery Walk /
Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________