Ľubica Noščáková: Máme spolu dieťa: Škola a rodičia ako partneri pri vzdelávaní
Martina Matrtajová - Je to všetkým jasné?
1. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Je to všetkým jasné?
Overovanie porozumenia
2. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Ciele 20 minútovky
Budete vedieť:
• opísať princípy efektívneho overovania porozumenia
• použiť stratégie overovania porozumenia
3. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Prečo chceme efektívne overovať porozumenie?
Aby sme sa vyhli situáciám:
• veď som vám to už hovorila 5x
• učené nie je naučené
• žiaci nič nerobia, lebo nepočúvali inštrukcie
• niektorí žiaci na hodine nič nepovedia
• odpovedajú len najšikovnejší
4. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Kľúčové kritériá efektívneho O.P.
1. Koho sa pýtam (náhodná vs. reprezentatívna
vzorka vs. všetci)
2. Aké otázky sa pýtam (základné porozumenie vs.
miera porozumenia)
3. Kedy sa pýtam (občas vs. počas celej hodiny vs.
v kľúčových okamihoch)
4. Ako reagujem na odpovede (vysoké očakávania
s jasnou spätnou väzbou)
5. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
v Teach for Slovakia...
Činnosť učiteľa Základná zručnosť Pokročilá zručnosť Ukážková zručnosť
Viem
odučiť
efektívne
hodiny
(Učiteľ overuje,
či žiaci rozumejú)
Smeruje otázky na náhodné
zoskupenie žiakov a dokáže ;
individuálne reakcie.
Smeruje otázky na
reprezentatívny výber žiakov
a dokáže rozpoznať
individuálne reakcie.
Smeruje otázky na všetkých
žiakov a dokáže rozpoznať
individuálne reakcie.
Formuluje otázky, ktoré
spolahľivo odhalia, či žiaci
porozumeli.
Formuluje otázky, ktoré
spolahľivo odhalia, do akej
miery žiaci porozumeli (napr.
kladenie otázok, ktorých
úroveň postupne stúpa).
Formuluje otázky, ktoré
spolahľivo odhalia, do akej
miery žiaci porozumeli, ako
aj zdroj ich eventuálneho
neporozumenia.
Príležitostne kladie otázky
týkajúce sa najdôležitejších
myšlienok.
Kladie otázky týkajúce sa
najdôležitejších myšlienok
počas celej hodiny.
Kladie otázky týkajúce sa
najdôležitejších myšlienok v
kľúčových momentoch v
priebehu celej hodiny.
Udržiava vysoké očakávania,
pokiaľ ide o úspešné
odpovede žiakov, a dáva im
jasnú spätnú väzbu, či ich
splnili.
Udržiava vysoké očakávania,
pokiaľ ide o úspešné
odpovede žiakov, a dáva im
jasnú spätnú väzbu, prečo
ich splnili alebo nesplnili.
Udržiava vysoké očakávania,
pokiaľ ide o úspešné
odpovede žiakov, a učí ich
ako vyhodnotiť a vysvetliť, či
a prečo ich odpovede boli
úspešné alebo nie.
6. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Techniky
Rôzne taktiky, ako sa pýtať otázky
Dobre sa kombinujú :).
7. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Wait time (Počkajte si na odpoveď)
• Po tom, čo zadáte otázku, čakajte dlhšie než pár
sekúnd, kým vyvoláte žiakov.
Prečo je dôležité čakať?
opisujem hlásiace sa ruky, gestikulujem
8. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Cold call (Vyvolávanie bez hlásenia)
• Vysvetlím, že nechcem, aby sa hlásili
• Zadám otázku
• Nechám čas (všetci rozmýšľajú)
• Vyberiem meno žiaka, ten odpovie
papieriky, drievka - mená môžu ísť náhodne, vtedy
sú všetci v strehu
9. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
No opt out (Nevyhne sa odpovedi)
„neviem“ alebo pokrčenie plecami
1. obráťte sa na iného žiaka, a spýtajte sa ho tú istú
otázku, prípadne navádzaciu otázku
2. vráťte sa späť k žiakovi, ktorý nevedel odpovedať,
a opäť sa ho spýtajte to isté – žiak odpovie správne
Treba to robiť pravidelne.
10. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Right is right (takmer správne)
• neznižujte očakávania pri odpovedi
označte ako „správnu“ len tú odpoveď, ktorá
naozaj spĺňa tieto kritériá
• vyhýbajte sa „zaokrúhľovaniu“
• osvojte si vyjadrovanie, ktoré podporí takýto
prístup
11. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Celotriedne odpovedanie
Spýtam sa otázku a žiaci:
• všetci naraz vykríknu odpoveď
• všetci naraz zdvihnú tabuľky
• odpovedajú cez smartfóny v Kahoot
mám odpovede od celej triedy
všetci žiaci vedia, či to majú správne
12. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
(sebapotvrdzovačky)
Je všetkým jasné...?
Rozumiete všetci...?
Môžeme ísť ďalej?
Je to jasné?
Na konci sa vás opýtam, do akej miery ste podľa
vás porozumeli tomu, o čom dnes rozprávame, na
škále 1 – 4
(1 vôbec nerozumiem, 4 všetko je mi úplne jasné)
13. ...aby raz všetky deti mali šancu uspieť
Zhrnutie, tipy, zdroje
• Počkajte si na odpoveď
• Vyvolávajte bez hlásenia (papieriky / drievka s
menami)
• Žiak sa nevyhne odpovedi
• Takmer správne
• Celotriedne odpovedanie (krik / tabuľky / kahoot)
• Teach like a champion
• Teaching as leadership