1. 1
Математика
Тема: Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел.
Розв’язування рівнянь.
Мета. Розвивати вміння додавати і віднімати багатоцифрові числа;
вчити розв’язувати рівняння із застосуванням письмових обчислень;
вдосконалювати обчислювальні навички;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійний пристрій, підручник М.В. Богданович
«Математика. 4 клас»
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку. Урок – подорож.
Хід уроку
І. Організація класу
Вчитель: В народі кажуть: «Гість в дім - радість у нім». Ми дуже раді нашим
гостям. Привітайтесь з гостями і посміхніться їм. І з гарним настроєм
розпочнемо урок.
ІІ. Повідомлення теми урока
1. Початок мандрівки до бджіл на пасіку
Вчитель: (слайд 1) Сьогодні на уроці ми навчимося додавати і віднімати
багатоцифрові числа; розв’язувати рівняння із застосуванням письмових
обчислень. А ще вирушимо з вами в мандрівку, в яку саме, дізнаєтесь,
відкривши малюнок. (слайд 2) Для цього треба правильно порахувати
приклади.
2. 2
Вчитель: Так, сьогодні ми вирушимо в мандрівку до пасіки. Діти, що ви
сподіваєтесь отримати від цієї подорожі?
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1. Усний рахунок
Вчитель: А чи знаєте ви що таке пасіка? Правильно ми сказали чи ні,
дізнаємось, виконавши завдання. (слайд 3)
а) Доберіть з кожного рядка по три доданки так, щоб їх сума дорівнювала
виділеному числу 8600
200, 560, 8000, 400, 610;
1200, 5000, 2300, 2400, 7600. (слайд 4)
б) Назвіть попереднє та наступне числа
______, 2000, ______ .
______, 3999, ______ .
______, 5734, ______ . (слайд 5)
в) Назвіть найменше чотирицифрове число; назвіть найбільше п’ятицифрове
число. (слайд 6)
Пасіка — господарство для розведення бджіл. Пасікою називають кілька
розміщених поруч вуликів та територію на якій вони розташовані.
2. Каліграфічна хвилинка
Вчитель: Нас, дорогі діти, очікує багато роботи. По дорозі до пасіки ми
будемо допомагати бджілці збирати нектар. І першою квіточкою, на якій
повинні потрудитися бджілки, є медунка. (слайд 7)
Щоб отримати нектар цієї медоносної рослини, вам слід виконати
каліграфічну хвилинку. Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
а) Прочитайте числа. Поділіть кожне з них на 10; на 100.
200, 7000, 800, 1500, 9000, 3600.
Перевірка на екрані.
Вчитель: Ми допомогли бджілці зібрати нектар з медунки, а з нього вийде
чудовий квітковий мед. (слайд 8)
3. 3
3. Математичний диктант
Вчитель: Наша бджілка зупинилась на пахучій липі. (слайд 9)
Уже багато років це дерево дарує бджолам свої пилок та нектар. Воно може
розповісти нам багато цікавого про дивовижне життя бджіл.
Вам потрібно виписати з розповіді числа. Для цього запишіть в зошитах
математичний диктант.
Розповідь липи
В світі існує близько 20 000 видів бджіл. Живуть вони у вуликах. Вулик може
вміщувати в собі 40 000 комашок. Медоносна бджола махає крилами зі
швидкістю 11 400 разів на хвилину. Саме це створює дзижчання. За день
вона пролітає 46 000 кілометрів і опилює до 7 000 квітів. Щоб отримати
ложку меду 200 бджіл мають збирати нектар цілий день.
- А тепер підкресліть скільки всього сотень в кожному числі.
(20 000, 40 000, 11 400, 46 000, 7 000, 200)
Перевірте, чи правильно ви виконали завдання.
Вчитель: Молодці, справились із завданням від липи. (слайд 10)
Дерево віддало бджілці свій нектар, з якого отримаємо липовий мед.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу. Розвиток
математичних знань, умінь і навичок.
1. Пояснення нового матеріалу.
Вчитель: А ми продовжуємо подорож. Досвідчені бджоли добре знають з
якої квіточки меду можна взяти більше, а з якої менше. Вони хочуть знати чи
обізнані ви, діти, у лічбі? (слайд 11)
- Перевірте, чи правильно розв’язані приклади на екрані.
- Поясніть, як треба записувати числа при письмовому додаванні чи
відніманні.
4. 4
Вчитель: Бджоли не даремно дали таке завдання. (слайд 12) Адже сьогодні
ми вивчимо правило «Письмове додавання і віднімання багатоцифрових
чисел, виконується так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел»,
тільки треба правильно підписати числа.
2. Розв’язування прикладів
В цей час ми непомітно дібралися до соняшникового поля. (слайд 13)Саме
тут закріпимо правило і виконаємо приклади, які підготували для вас
соняшники. Запишіть в зошиті слово Приклади. 45 374 + 8 406, 5 478 – 2 349
(Розв’язують приклади біля дошки коментовано.)
Вчитель: Соняшники хочуть вам повідомити, що бджоли відіграють
найбільшу роль в опиленні квітів, а через опилення квіти розмножуються. Це
означає, що без бджіл деяких квітів взагалі б не було. А на деревах ніколи не
з’явилися б смачні плоди.
(слайд 14) Наступне завдання соняшник пропонує зробити самостійно.
(І варіант б + а, ІІ варіант б – а, якщо а = 3575, б = 75431).
Перевіряємо. Діти відповідають з місця.
Вчитель: Ми справились із завданням соняшників. (слайд 15) Із нектару
яких буде смачний соняшниковий мед.
3. Розв’язування рівнянь
Вчитель: А на нашому шляху простяглося поле гречки. (слайд 16) Вона теж
медоносна рослина, тому бджоли залюбки збирають з неї нектар. На ньому
вже написано завдання для нас. (№ 391)
Відкрийте підручник на с. 64. Запишіть в зошиті завдання № 391.
Розв’язування рівнянь біля дошки з підручника
Вчитель: Молодці! (слайд 16) Допомогли бджілці отримати нектар з гречки.
Отже, вийде в нас гречаний мед.
5. 5
4. Фізкультхвилинка
(слайд 17) Діти, ви знаєте, коли бджола знаходить хороше місце для збору
пилку, вона повертається у вулик і передає інформацію іншим бджолам за
допомогою особливого "танцю" на сотах. Пропоную і нам відпочити та
станцювати танок. (слайд 18, 19)
5. Розв’язування задачі
Вчитель: (слайд 20) Ну ось ми і дійшли до пасіки. Нас зустрічає пасічник.
Він хоче повідомити, що мед, є найдивовижнішим продуктом у світі!!!
Справжній порятунок для людини майже від всіх хвороб!
Пасічник просить нас допомогти йому порахувати мед, який зібрали бджоли
на пасіці за весь сезон. Давайте йому допоможемо. (слайд - задача)
Записуємо слово задача, а до дошки виходить … .
Задача. На пасіці зібрали мед. Коли вивезли 7 250 кг меду, залишилося на
3 240 кг менше, ніж вивезли. Скільки кілограмів меду зібрали на пасіці?
Вчитель: Пасічник дякує за допомогу, проте він стурбований тим, що кожен
рік зменшується кількість меду на його пасіці. А причиною є зменшення
бджіл, які гинуть від погіршення екологічного стану середовища. Поля
обприскують отрутохімікатами, а повітряний простір перенасичений
звуковими сигналами від мобільного зв’язку. Чим же ми можемо їм
допомогти? Це нам підкаже …, увага на екран.
6. Бджолина наставниця (слайд 21)
- Діти, Я – бджолина наставниця. Ми живемо однією великою сім’єю. Ви
знаєте, що бджоли можуть дуже сильно і боляче вжалити. Таким чином ці
маленькі істотки захищаються. Проте, бджілка, одразу після випуску жала,
помирає. Тому наступного разу, коли ви побачите її у полі, посміхніться їй, а
не злякано розмахуйте руками, щоб прогнати. Бджоли – ваші друзі. Бережіть
мою сім’ю!
6. 6
Вчитель: Пообіцяємо, наставниці? Вона дуже вдячна вам за те, що ви будете
берегти її сім’ю. Ми, люди, теж живемо сім’ями. У когось сім’я більша, у
когось менша. Це залежить від того, скільки є членів у нашій сім’ї.
Наставниця хоче відгадати кількість членів у ваших сім’ях, але ви повинні їй
допомогти і виконати завдання.
Запишіть у зошит числом кількість членів вашої родини,
обведіть у кружечок.
Додайте до цього числа 1.
Отримане число помножте на 2.
Від результату відніміть 3.
До результату додати 1.
І поділити на 2.
- Отримане число обведіть у кружечок і порівняйте з першим. Ну, що
відгадала бджолина наставниця?
V. Підсумок уроку
Вчитель: Ось наша мандрівка і добігає кінця. (слайд 21) Давайте підсумуємо
результати сьогоднішнього уроку.
- Чи справдились ваші очікування від подорожі?
- Що нового вивчили на уроці? Пригадайте правило.
- Яке завдання найбільше сподобалось?
Вчитель: Я дякую вам за працю на уроці. Ви потрудилися, як справжні
бджілки. (слайд 22) Доклали багато зусиль, щоб отримати неймовірно
корисний мед. Тому бджолина наставниця хоче вам подякувати і подарувати
його на згадку про подорож.