Мета. Закріпити обчислювальні навички додавання та віднімання у межах вивчених випадків до 10; вчити давати повні відповіді на запитання; розвивати мислення, пам’ять, швидкість при розв’язуванні прикладів і задач; виховувати інтерес до уроків математики.
О. Парасюк, вчитель-методист початкових класів Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №1
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Свято першого десятка
1. Тема. Свято першого десятка
Мета. Закріпити обчислювальні навички додавання та віднімання у межах
вивчених випадків до 10; вчити давати повні відповіді на запитання; розвивати
мислення, пам’ять, швидкість при розв’язуванні прикладів і задач; виховувати інтерес
до уроків математики.
Обладнання. Комп’ютер, проектор, карточки для самостійної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Гості наші вмостилися.
Діти їх роздивилися.
Привіталися (Добрий день!),
Усміхнулися
І до мене повернулися.
- А тепер всі тихесенько сіли. Сьогодні до нас прийшло багато гостей, які
хочуть подивитися, як ви за цей час подорослішали, чого навчилися, що вже вмієте
робити.
ІІ. Створення проблемної ситуації
Слайд 1
- Дітки, уже кілька тижнів шириться по всій Україні новина, що в
мальовничому Карпатському краї в місті Надвірна, у школі №1 у 1-В класі відбудеться
свято першого десятка. Ця звістка передавалася з уст в уста, і дійшла аж до чарівної
країни Математика. Знаходиться вона так далеко, що не доїдеш до неї автобусом, не
домчиш поїздом, не допливеш кораблем, не долетиш літаком. Лише думкою та
розумом можеш побувати там.
Живуть у цій країні числа, цифри, математичні знаки, геометричні фігури.
Вони дружні, живуть без сварок, бо дотримуються давно встановлених математичних
законів та правил.
Мешканці математичної країни також захотіли завітати до нас на свято. Кілька
днів тому я відправила їм запрошення, але сьогодні серед гостей я їх не бачу.
- А ви, дітки, бачите їх?
- Що ж могло трапитися? Може вони заблукали?
Слайд 2
• Телеграма від чарівних мешканців країни Математика
Дорогі діти, ми поспішаємо до вас на свято, але дорога дуже далека і
важка. Ідемо вдень і вночі, а у лісі дуже темно, дороги не видно. Знайдіть найвищу
ялинку у лісі і засвітіть на ній святкові вогники. Це буде для нас дороговказом.
- Дітки, допоможемо нашим гостям?
- А засвітити святкові вогники, я думаю, допоможуть наші знання. Кожен
вогник на ялинці – це правильно розв’язане завдання.
Давайте в Країну знань мандрувати,
Будемо гостей незвичайних стрічати.
Стоять перед нами нелегкі задачі,
Тож побажаєм собі ми удачі:
Активності – дівчаткам,
2. Старанності – хлоп’яткам,
І терпіння для всіх нас.
За роботу, в добрий час!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні, діти, у нас свято першого десятка, а це означає, що ви навчилися
писати цифри, рахувати, додавати і віднімати, вчилися задачі розв’язувати. З чим я вас
і вітаю.
Сорока-білобока хоче нам допомогти, тому скликала своїх друзів, які високо
літають і все навколо бачать. Вони будуть нашими посланцями у темному лісі, які й
зможуть засвітити дороговказні вогники на красуні-ялинці.
ІV. Робота над матеріалом уроку
1. Бліц-опитування
Скільки пальців на руках? (10).
Скільки вершин має шестикутник? (6).
Із скількох паличок можна викласти чотирикутник? (4).
Через скільки точок можна провести безліч прямих? (1).
Через скільки точок можна провести тільки одну пряму? (2).
Скільки кутів має п’ятикутник? (5).
Яке найбільше одноцифрове число? (9).
Скільки сторін має трикутник? (3).
Яке число є наступним числом числа 7? (8).
Знайти суму чисел 5 і 2. (7).
Слайд 3
2. Робота над нумерацією чисел першого десятка
Слайд 4
- Жив-був у казковому лісі Дід-цифроїд.
Їв він цифри на обід.
Слайд 5
Ось він скільки з’їв із чаєм!
Встав, яких не вистачає.
- Хлопчики-горобчики допоможуть протоптати стежку від нашої школи до
лісу.
1 . . 4 . . 7 . 9 10
10 . . . 6 5 . . 2 .
Слайд 6
3. Каліграфічна хвилинка
Слайд 7
- Які цифри притрусили сніжинки?
• Написання цифр 0, 1. Визначення Королеви цифр.(Робота в парах)
4. Повідомлення про числа 1, 0
• Незакінчені речення
Цифрою 1 позначають… (число 1).
Число 1 - … (найменше натуральне число).
Якщо до числа додамо 1, то… (отримаємо наступне число).
3. Якщо від числа віднімемо 1, то… (отримаємо попереднє число).
Число 0 позначають… (цифрою 0).
Число 0 - … (не натуральне число).
При додаванні 0 до будь-якого числа… (отримуємо те саме число).
При відніманні 0 від будь-якого числа… (отримуємо те саме число).
При відніманні однакових чисел… (отримуємо 0).
Слайд 8
- Синичка-сестричка прикрасить нашу ялинку.
5. Математична розминка
Слайд 9
3+1=__ 8-8=__ 10-10=__
9-9=__ 6-1=__ 4+1=__
5+0=__ 8-1=__ 7-0=__
2-1=__ 4-0=__ 1+0=__
6+0=__ 5+1=__ 5-1=__
8-1=__ 2+1=__ 3-1=__
3-0=__ 2+0=__ 3+0=__
1+1=__ 1+0=__ 7-1=__
Слайд 10
- Ми також вам допоможем.
Заспівали угорі червоногруді снігурі.
6. Склад числа
Слайд 11
- Давайте повторимо склад чисел 9 і 10. Змагаються хлопчики і дівчатка.
9 10
6 5
7 3
5 4
8 9
4 2
Слайд 12
Любителі насіння шишок шишкарі
Також співають нам пісні.
І ми поможем, школярі.
Фізкультхвилинка «Ялинка»
Слайд 13
7. Самостійна робота
Слайд 14
4. • Індивідуальна робота
Скласти з чисел приклади на додавання. З кожного прикладу на додавання
складіть два приклади на віднімання.
3 5 8 2 4 6
• Робота в парах
Скласти приклади на додавання і віднімання. Прочитати їх по-різному.
3+4=7
10-3=7
• Робота в групах. Метод «прес»
Добери число, правильність відповіді доведи.
6+□=10
Ми вважаємо, невідоме число – 4.
Оскільки це другий доданок.
Ми знаємо, щоб знайти другий доданок, треба від суми відняти перший
доданок.
Отже, 10-6=4, а 6+4=10.
Добери число, правильність відповіді доведи.
□+4=9
Ми вважаємо, невідоме число – 5.
Оскільки це перший доданок.
Ми знаємо, щоб знайти перший доданок, треба від суми відняти другий
доданок.
Отже, 9-4=5, а 5+4=9.
Слайд 15
- Мудра сова також не сидить в стороні, очі великі гарно бачать в темноті.
8. Дистанційний диктант
Слайд 16
(Учні підходять по черзі до столу, запам’ятовують приклад, сідають за парту,
диктують класу, розв’язання коментують вголос).
7+3= 4+3= 4+4=
5-2= 8-5= 10-5=
Слайд 17
Глухарі живуть у лісі.
Вони знають все в окрузі.
Тож вони не забарились
І сьогодні прислужились.
Слайд 18
Фізкультхвилинка
Фізкультхвилинка в нас незвична,
5. Вона сьогодні буде геометрична.
Вправи виконуй стільки разів,
Скільки фігура має кутів.
9. Порівняння чисел
Слайд 19
5 < 6 3 > 1
Слайд 20-21
Ясний сокіл зір відмінний має,
Він бачить все навколо дуже добре.
Здалека ще помітив незвичайних гостей.
Вони спішать до нас на свято.
Слайд 22
А сорока-білобока їм скрекоче,
Як дітвора, тепер вже школярі,
Задачі дуже розв’язати хоче.
10. Розв’язування задач
Слайд 23
1. П’ять синичок в годівничці.
Ось іще одна летить.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід?
Слайд 24
Жовтогруді чотири синиці
Їли сало в годівниці.
Одна добре попоїла,
Заспівала й полетіла.
Скільки птахів, підкажіть.
Залишилось на обід?
«Пташка «Годинник» «Ножиці» «Вітрячок»
6. Слайд 25
Три синички, як сестрички на ялинці сиділо.
До них стільки ж шишкарів прилетіло.
Нумо дітки полічіть, скільки стало їх усіх?
V. Підсумок уроку
- Давайте підведемо підсумок нашого уроку.
- Чи вирішили проблему над якою працювали?
- Чи сподобався вам урок?
- Що найбільше запам’яталося?
Слайд 26
Всі ви гарно працювали,
Часто руки підіймали,
Всі завдання розв’язали!
Молодці!
О. Парасюк,
вчитель-методист початкових класів Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №1