Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
звичайні дроби
1. Новоюр'ївська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема уроку: «Звичайні дроби»
Вчитель математики
Жалейко Олена Григорівна
с.Новоюр'ївка
2. Тема уроку: Звичайні дроби.
Мета уроку: Навчити учнів поєднувати математичну і нематематичну інформацію,
удосконалювати знання учнів про звичайні дроби, розвивати увагу, пам’ять, логічне
мислення, навички усної лічби, математичну мову, виховувати інтерес до нових знань і
прагнення їх набувати.
Епіграф уроку
Мудрим ніхто не народився, а навчився
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Діти, добрий день! Привітаємо гостей нашого уроку та один одного.
1) Міні-тренінг «Привітаймося без слів»
2)Як настрій? Покажіть смайлики, які відповідають вашому емоційному стану!
Гарний Середній Поганий
Відмітьте смайликом свій настрій на початку уроку у листку контролю знань.
Чи впевнено почуваєтесь? Оцініть, будь-ласка, ваше власне почуття впевненості за шкалою
впевненості.
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
не зовсім впевнено абсолютно впевнено
Ну що ж , я бажаю вам, щоб гарний настрій не залишав вас до кінця уроку. Якщо ж настрій
не дуже вам подобається, намагайтеся працювати на уроці так, щоб він покращився.
4. 1.1.Знайдіть і покажіть числа від 1 до 25 у порядку зростання, спадання.(1 учень показує
на екрані, а всі інші у себе в табличках)
1.2.Знайдіть і покажіть парні (непарні ) числа у порядку зростання (спадання).
1.3.Знайдіть і покажіть числа, кратні 3 і т.д.
2.1. Знайдіть і покажіть дроби з чисельниками (знаменниками) від 1 до 25 у порядку
зростання ( спадання).
2.2.Знайдіть і покажіть дроби з чисельниками (знаменниками), кратними 2,3 і т.д. у
порядку зростання (спадання).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Виходячи з того, що ми з вами вже знаємо про дроби, сформуємо квітку цілей нашого уроку.
Що ми вже знаємо про
звичайні дроби з
однаковими
знаменниками?
- Види дробів;
-Порівняння
звичайних дробів;
-Додавання
звичайних дробів;
-Віднімання
звичайних дробів;
-Знаходження дробу
від числа;
-Знаходження числа
за його дробом;
-Перетворення
звичайних дробів;
-Цікаві вправи;
Порівняння
Перетворення у
мішане число
В
іднім
ання
Д
одавання
Звичайні
дроби
Видизвичайних
дробів
П
еретворення
у
неправильний
дріб
Знаходж
енння
дробу
від
числа
Знаходженнячисла
зайогодробом
5. ІV. Актуалізація опорних знань.
А зараз проведемо інтелектуальну розминку. Згадаємо все те, що ми знаємо про звичайні
дроби. Відмітьте в своїх картках + ті питання, відповідь на які ви знаєте.
Інтелектуальна розминка
1.Які числа називаються дробовими?
2. Що означає риска дробу?
3.Які дроби називаються правильними, неправильними?
4. Що означає чисельник, знаменник дробу?
5. Як порівняти два дроби з однаковими знаменниками?
6. Як порівняти два дроби з однаковими чисельниками?
7.Як додати два дроби з однаковими знаменниками?
8. Як відняти два дроби з однаковими знаменниками?
9.Як від одиниці відняти дріб?
10Як знайти дріб від числа та число за його дробом?
11.Як перетворити неправильний дріб у мішане число?
12. Як перетворити мішане число у неправильний дріб?
Хвилинка-цікавинка
«У математичних питаннях не можна нехтувати й найменшими помилками»
І. Ньютон
Знайдіть помилку у висловлюванні:
Один громадянин писав про себе: “Пальців у мене двадцять п’ять на одній руці, стільки ж
на другій, на ногах десять…” Чому він такий потворний?
(Після слова двадцять треба поставити кому).
V. Робота по темі уроку
І. Інтегрований диктант.
1). Дріб 12 помножте на кількість сантиметрів у метрі (3 *100=300)
6. 4
2).Від кількості днів у високосному році відніміть кількість дробів, чисельник і
знаменник яких однакові і є одноцифровими натуральними числами. (366-9=357)
3).Від кількості сторін прямокутника відніміть третину числа 9. (4-3=1)
4).До цілої частини неправильного дробу 21 додайте цифру, яка стоятиме останньою у
добутку 7*3*25*10. (5+0=5). 4
5).Кількість неправильних дробів з чисельником 4 помножте на кількість правильних
дробів із знаменником 5. (4*4=16).
6). До частини, що становить 2 від 12 додайте частину, що становить 5 від 21 (6+15=21)
4 7
7).Від кількості кольорів веселки відняти 1 кількості складів у слові паралелепіпед. (7 – 2
=5). 3
8).Запишіть дріб, чисельник якого є половиною учасників дуету, а знаменник кількістю
учасників тріо. ( 1 ).
3
9)..Запишіть третю частину подвигів, які здійснив Геракл.
10). До кількість діючих гравців футбольної команди додайте додайте кількість богатирів,
яких вивів із моря дядько Чорномор.
11).П’яту частину століття відніміть від кількості зубів дорослої людини.
12).Знайдіть половину від 2/4 року проведення чемпіонату Європи в Україні.
Ключ до диктанту:
1 2 3 4 5 6
3*100=300 366-9=357 4-3=1 5+0=5 4*4=16 6+15=21
7 8 9 10 11 12
7-2=5 1
3
12:3*1=4 11+33=44 32-20=12 (2012:4*2)=
1006
1006:2=503
7. Учні ставлять оцінки за диктант у листку контролю знань.
Хвилинка гумору:
Проста арифметика
Викликає вчитель Люду,
Слабшу серед дітвори, і питає:
Скільки буде - 10 поділить на 3?
Розв’язать вона не може.
Звісно, знітилась, мовчить.
Вчитель каже: “ Так не гоже.
Прості дроби треба вчить”
“Хай картоплі є десяток, -
Вчитель далі річ веде, -
Розділи на всіх дівчаток.
То по скільки припаде?”
Люда каже: “Зайвий клопіт,
І нащо мені це знать?
Я зварю їм ту картоплю,
Потовчу і хай їдять”
ІІ.Усний рахунок
1.Назвіть заштриховану частину фігури.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
2. Як називають:
1)сьому частину тижня? (день)
2) десяту частину метра? (дециметр)
3)Шістдесяту частину хвилини? (секунда)
4)Соту частину гривні? (копійка)
5)Тисячну частину кілометра? (метр)
6)Дванадцяту частину року? (місяць).
3.Виконайте дії за блок-схемою:
+2
9
а а 1
-5
9
+6
9
8. ІІІ. Робота в группах. Самостійна робота
І група
1. Розмістіть у порядку зростання дроби: 7 , 2 , 5 , 1 , 12 .
13 13 13 13 13
2. Розв'яжіть рівняння: ( 12 + х ) - 18 = 19 .
53 53 53
3.Задача. Було 100 грн. На першу покупку витратили 1 цієї суми , а на другу 3
остачі. Скільки грошей витратили? 5 4
4.*
У шкільну їдальню завезли апельсини, мандарини і банани. Апельсини становили 7
11
всіх фруктів, мандарини - 9 остачі, а банани - решту 32 кг. Скільки всього кілограмів
17
фруктів завезли в їдальню?
ІІ група
1. Розмістіть у порядку спадання дроби: 8 , 8 , 8 , 8 , 8 .
20 11 15 46 33
2.Розв'яжіть рівняння: 4 5 - ( х – 7 3) = 2 9 .
14 14 14
3.Задача. Скільки грошей становить вся сума, якщо 3 всіх наявних грошей - це 120 грн.
4
4.*
Марина, Павло і Мишко збирали гриби. Марина знайшла 5 всіх грибів, Павло - 3
14 8
Остачі, а Мишко – решту 45 грибів. Скільки всього грибів зібрали діти?
9. Релаксація. Підведіться на ноги, закрийте очі. Уявіть себе у осінньому фруктовому саду, де
ростуть пахучі яблука. Піднесіть руки догори, спробуйте доторкнутись до спілого, м'якого,
теплого плоду. Відкусіть кусочок яблука і проковтніть його. Відчуйте як тепло від нього
розтікається по всьому тілу, а разом з ним до вас прибуває сила, що стимулює до праці. Ви
відчуваєте, що знову готові до роботи. Розплющіть очі. Сідайте за партии. Працюємо далі.
ІV. Підсумок уроку.
10.
11.
12.
13.
14.
15. Мета уроку: Навчити учнів поєднувати математичну і нематематичну
інформацію, удосконалювати знання учнів про звичайні дроби,
розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, навички усної лічби,
математичну мову, виховувати інтерес до нових знань і прагнення їх
набувати.
Епіграф уроку
Мудрим ніхто не народився, а навчився
Народна мудрість
16. Тема уроку: Звичайні дроби.
Мета уроку: Навчити учнів поєднувати математичну і нематематичну інформацію,
удосконалювати знання учнів про звичайні дроби, розвивати увагу, пам’ять, логічне
мислення, навички усної лічби, математичну мову, виховувати інтерес до нових знань і
прагнення їх набувати.
Епіграф уроку
Мудрим ніхто не народився, а навчився
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Діти, добрий день!
1) Міні-тренінг «Привітаймося без слів»
2)Як настрій? Покажіть смайлики, які відповідають вашому емоційному стану!
Чи впевнено почуваєтесь? Оцініть, будь-ласка, ваше власне почуття впевненості!
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
не зовсім впевнено абсолютно впевнено
Ну що ж , я бажаю вам, щоб гарний настрій не залишав вас до кінця уроку. Якщо ж настрій
не дуже вам подобається, намагайтеся працювати на уроці так, щоб він покращився.
ІІ. Налаштування на роботу.
3. Вправи на розвиток пам’яті:
1
5
1
1
4
1
5
11 4
3 8 2
4
2
48 6
17. 3
6
54 12
3
0
24 18
Діти хто з вас пам’ятає номер вашого мобільного телефону? Назвіть його.
4. Вправи на розвиток уваги.
1 9 13 4 7
1
2
21
1
13
10
20
14
11
8
12 22 10 20 15
14
22
10
4
22
15
5
18
19
3
25 8 5 17 19
6
25
25
23
4
9
16
3
3
6
16 24 21 2 23
18
5
7
12
16
13
9
16
15
24
3 14 6 18 11
8
21
12
20
17
19
2
11
24
17
Таблиця №1 Таблиця №2
1.1.Знайдіть і покажіть числа від 1 до 25 у порядку зростання, спадання.(1 учень показує
на екрані, а всі інші у себе в табличках)
1.2.Знайдіть і покажіть парні (непарні ) числа у порядку зростання (спадання).
1.3.Знайдіть і покажіть числа, кратні 3 і т.д.
2.1. Знайдіть і покажіть дроби з чисельниками (знаменниками) від 1 до 25 у порядку
зростання ( спадання).
2.2.Знайдіть і покажіть дроби з чисельниками (знаменниками), кратними 2,3 і т.д. у
порядку зростання (спадання).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Виходячи з того, що ми з вами вже знаємо про дроби,
сформуємо квітку цілей нашого уроку. Що ми вже знаємо про звичайні дроби з однаковими
знаменниками?
- Види дробів;
-Порівняння звичайних дробів;
-Додавання звичайних дробів;
-Віднімання звичайних дробів;
-Знаходження дробу від числа;
-Знаходження числа за його дробом;
-Перетворення звичайних дробів;
-Цікаві вправи;
ІV. Актуалізація опорних знань. А зараз проведемо інтелектуальну розминку. Згадаємо все
те, що ми знаємо про звичайні дроби. Відмітьте в своїх картках + ті питання, відповідь на які
ви знаєте.
Інтелектуальна розминка
1.Які числа називаються дробовими?
2. Що означає риска дробу?
3.Які дроби називаються правильними, неправильними?
4. Що означає чисельник, знаменник дробу?
5. Як порівняти два дроби з однаковими знаменниками?
6. Як порівняти два дроби з однаковими чисельниками?
7.Як додати два дроби з однаковими знаменниками?
8. Як відняти два дроби з однаковими знаменниками?
9.Як від одиниці відняти дріб?
10Як знайти дріб від числа та число за його дробом?
18. 11.Як перетворити неправильний дріб у мішане число?
12. Як перетворити мішане число у неправильний дріб?
V. Робота по темі уроку
І. Інтегрований диктант.
1). Дріб 12 помножте на кількість сантиметрів у метрі (3 *100=300)
4
2).Від кількості днів у високосному році відніміть кількість дробів, чисельник і
знаменник яких однакові і є одноцифровими натуральними числами. (366-9=357)
3).Від кількості сторін прямокутника відніміть третину числа 9. (4-3=1)
4).До цілої частини неправильного дробу 21 додайте цифру, яка стоятиме останньою у
добутку 7*3*25*10. (5+0=5). 4
5).Кількість неправильних дробів з чисельником 4 помножте на кількість правильних
дробів із знаменником 5. (4*4=16).
6). До частини, що становить 2 від 12 додайте частину, що становить 5 від 21 (6+15=21)
4 7
7).Від кількості кольорів веселки відняти 1 кількості складів у слові паралелепіпед. (7 – 2
=5). 3
8).Запишіть дріб, чисельник якого є половиною учасників дуету, а знаменник кількістю
учасників тріо. ( 1 ).
3
9)..Запишіть третю частину подвигів, які здійснив Геракл.
10). До кількість діючих гравців футбольної команди додайте додайте кількість богатирів,
яких вивів із моря дядько Чорномор.
11).П’яту частину століття відніміть від кількості зубів дорослої людини.
12).Знайдіть половину від 2/4 року проведення чемпіонату Європи в Україні.
Ключ до диктанту:
1 2 3 4 5 6
3*100=300 366-9=357 4-3=1 5+0=5 4*4=16 6+15=21
7 8 9 10 11 12
7-2=5 1
3
12:3*1=4 11+33=44 32-20=12 (2012:4*2)=
1006
1006:2=503
Усний рахунок
1.Назвіть заштриховану частину фігури.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
5. Як називають:
1)сьому частину тижня? (день)
2) десяту частину метра? (дециметр)
3)Шістдесяту частину хвилини? (секунда)
4)Соту частину гривні? (копійка)
5)Тисячну частину кілометра? (метр)
6)Дванадцяту частину року? (місяць).
19. 3.Виконайте дії:
а) 8 _ 5 б) 25 + 12 в) 2 9 + 28 г) 12 1
- 2 2
д) 7 – 2
17 17 40 40 30 30 5 5
4
е)
Релаксація. Підведіться на ноги, закрийте очі. Уявіть себе у осінньому фруктовому саду,
де ростуть пахучі яблука. Піднесіть руки догори, спробуйте доторкнутись до спілого,
м'якого, теплого плоду. Відкусіть кусочок яблука і проковтніть його. Відчуйте як тепло
від нього розтікається по всьому тілу, а разом з ним до вас прибуває сила, що стимулює
до праці. Ви відчуваєте, що знову готові до роботи. Розплющіть очі. Сідайте за партии.
Працюємо далі.
3
7
1- 7
1
8
2
3
5
7