SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Бінарний урок історія - хімія
Тема:"Роль хімії у подіях Першої та Другої світовій війні"
Мета:
1) систематизувати знання учнів про хімічні речовини, використовуванів роки
війни;роз'яснитиучням про труднощі робіт хімічної промисловостіу воєнні роки;
реалізувати міжпредметні зв'язкихімії та історії.
2) розвиватив учнів інтерес до предмету; логічне мислення,зоровупам'ять і
спостережливість.
3) виховувати у школярів любов до рідної країни, почуття гордостіза переможців
війни.
Тип уроку : інтегрований урок історія - хімія
Обладнання:картки з завданням, презентація до уроку, карта
реактиви: порошоквугілля, лакмус, воднірозчиниамоніаку, фенолфталеїну,
оцтової кислоти;дихроматамонію посуд:воронка, хімічні склянки, пробірки
протигази
Хід уроку
Вчитель історії
Війна –це завждиважке випробування для держави. І Україна , у наслідок свого
територіального розташування , нажаль достатньо часто була втягнута у військові
конфлікти, сама не будучи агресором. Колими чуємо слово «війна» , ми в першу
чергу згадуємо героїзм людей, які захищали свою Батьківщину на передовій ліній
фронту. Але великий героїзм проявлялине тільки в запеклім бою. Усі сили , для
отримання перемоги покладали і ті , хто залишався в тилу. Працюючи на заводах в
3 зміни, в шпиталях намагаючись врятувати життя нашим солдатам, в наукових
інститутах, розробляючи новівиди зброї та засобизахисту населення.
Отож сьогодні тема нашого уроку буде: ( Слайд 2)
« Роль хімії в подіях Першої та Другої світової війни»
Вчитель хімії
Епіграфом до нашого уроку послужать слова академіка А.Є. Ферсмана:
“«Війназажадалаграндіозноїкількостіосновних видівстратегічноїсировини. І
на нас лежить відповідальністьза забезпечення стратегічною сирови-ною.
Необхідно допомогти своїми знаннями, створитикращі танки, літаки,щоб
швидше звільнити всі народи від навали гітлерівськихвійськ” (Слайд 3)
Вчитель історії
Ми з вами проведемо бінарний урок, присвяченийрозвиткухімічної науки у
воєнні роки.
Наша роботабуде відбуватись за допомогою творчихгрупна яки ви розділені. Це
хіміки і історики. Кожнагруппа зазделегіть отримала завдання ( Слайд 4 ).
І група - Історики:
1.Учені -хіміки (І. В. Петрянов-Соколов,
М. М. Дубінін, І. Л. Кнунянц, Н. Д. Зелінський).
2. Засобихімічного захисту (протигаз та ватно-марлеві пов'язки)
ІІ група - Хіміки:
1. Що являє собоюпляшка КС та суть хімічних перетворень, що лежать в основі
дії запалу.
2. Чим були небезпечні запальні бомби?
3. Роль алюмінію , заліза, свінцю та різні види сталі у військовій справі.
Оскільки ми будемо працювати по групам давайте , згадаємо основніправила
роботиу групах
( Слайд 5 )
- Дотримуватись регламенту
- Слухати та поважати думку один-одного
- Чітко виконувати завдання
Вчитель хімії.
На столах у кожної групиє комплект завдання які ми будемо користуватись на
протязіуроку.
Роботакожної групибуде оцінюватись за допомогою – фішок , які ми підрахуємо
на при кінці уроку.
У демонстрації хімічних експериментів нам буде допомагатиучень-асистент
(переможець районних олімпіад з хімії )
Вчитель історії
Успіхи хімічної промисловостібагато в чому визначалися діяльністю науково-
дослідних установ на початку ХХ ст... Провідна роль належала хімічним інститутам
. В системі хімічної промисловостіналічувалося 30 науково-дослідних інститутів.
До початку війни хімічна промисловість мала високорозвинену науково-технічну
базу, здатну в найкоротшийтермін вирішувати завдання, пов'язаніз вимогами
оборони нашої країнита забезпечення армії необхідною продукцією.
У передвоєнніроки в Червоній армії були організовані підрозділи і частини,
призначені для проведення заходів протихімічного захисту військ і тилу. Хімічна
служба в армії була створена ще влітку 1912 р Її розвитоквизначався
економічними можливостямидержави на той час та військовими потребами.
Давайте ж з вами згадаємо , коли на хімічних підприємствах активно почали
випускати засобимасовогозахистута вироблятисировинудля них.
На екраніз'являютьсяпитання: ( Слайд 6)
• У якому роціна заводах почалося виробництвопротигазів?(У 1923-1924 рр.)
• Яке хімічна речовинаміститься у фільтрі протигаза?(Активоване вугілля.)
• Яку продукцію випускали цехи протихімічного захисту? (12 тис. Протигазів і 60
тонн активованого вугілля на місяць.)
Вчитель хімії : • Яке хімічне явище лежить в основівикористання активованого
вугілля в протигазі? (Адсорбція - це здатність твердої речовинипоглинати гази і
розчиненідомішки.)
Хімічний експеримент, що показуєадсорбційніякостіактивованоговугілля
(через лійку з активованим вугіллям пропускаємо лакмус, він
знебарвлюється). (проводе експеримент учень-асистент)
Вчитель історії. ( Слайд 7)
У I Світову війну 22 квітня 1915 хлор був застосованнімецькими військами ,як
зброя масового знищення . Це відбулось Західному фронті недалеко від
Бельгійського міста Іпра протиангло-французьких військ.
Для того, щоб врятувати життя і здоров'ялюдинивикористовувалися ватно-марлеві
пов'язки, змоченів розчинісоди. Яким же чином , цей засіб захисту діє. ( Слайд 8)
Вчитель хімії + учень-асистент.
На екрані з'являються реакції, учні пояснюють суть перетворень, що
відбуваються.
Демонстрація ватно-марлевої пов’язки та захист від хлору та аміаку за
допомогою розчину соди або лимонної кислоти.
Вчитель історії. Багато вчених-хіміків присвятилисвої роботизахистулюдей від
отруйних речовин.
Які ж види захисту були створенні вченими - хіміками познайомлять нас учні з
групи істориків.
Ученик № 1
Іван Людвигович Кнунянц. (Слайд 9 )
Керував кафедрою Військової академії хімзахисту більше 33 років. Ним був
створенийунікальний курс хімії фізіологічно активних речовин, що базується на
уявленнях про зв'язокміж будовою речовини, його властивостямиі фізіологічною
активністю.
Іван Людвигович очолював розробкуі впровадження у виробництво антидот від
синильної кислоти. Неодноразововиїжджав на фронт як військовий хімік-експерт
та досліджував можливостізастосування Німеччиною отруйних речовин.
Премія, якоюІван Людвигович Кнунянцбув удостоєнийв 1943 р була присуджена
йому за розробкунадійного засобуіндивідуального захисту людей від отруйних
речовин. Іван Людвигович є основоположником хімії фторорганічнихсполук.
Ученик № 2
Михаил Михайлович Дубинин. (Слайд 10 )
Ще до початку Другої Світової війни на посту начальника кафедри та професора
Військової Академії хімічного захисту він проводив дослідження процесів адсорбції
газів і парів із струмом повітря. Вивчив пористуструктуру адсорбентів, розвинув
уявлення про різновидипір (мікропори, перехідні пориі макропори)і розробив
методи визначення їх параметрів. Михайло Михайлович - визнаний авторитет по
всіх основнихпитаннях, пов'язаним з протихімічного захистом органів дихання.
Ученик № 3
Ігор Василевич Петрянов-Соколов ( Слайд 11 )
Своюпершу наукову статтю Ігор Васильович написав будучи студентом. У віці 33
років Петрянов-Соколов захистив докторськудисертацію. У період війни Ігор
Васильович керував будівництвом промисловихоб'єктів, на яких випускали
обороннізасоби, розробленів його лабораторії. З 1945 рокуІгор Васильович бере
участь у підготовці атомного проекту. Наукові розробкиПетрянова-Соколовалягли
в основусистеми ефективного захисту від радіоактивної небезпеки персоналу
підприємств, переробку ядерногопалива. Після війни він, паралельно з науковою
роботою, керуєвипуском науково-популярної літератури Академії наук СРСР, є
головним редактором журналу "Хімія і життя", серії книг "Учений - школяреві".
Відкриття і винаходи:
"ФЗ" - синтетичний матеріал з унікальними захиснимивластивостями, якому було
присвоєно його ім'я - фільтр Петрянова;
"Лепесток" -респіратор, що оберігає людей від вредностного аерозолів
(радіоактивних, токсичнихта інших);
"Ланк" - високоефективніфільтри великої продуктивності, на яких очищуються у
всіх галузях промисловостігазоповітряні викиди;
"АФА" - аналітичні фільтри, які дозволяють вестиповсякденнийконтроль
забрудненостіповітряного простору;
"Беруші" - пристосування, що охороняє слух людини, яка працює в умовах
підвищеного шуму; численні оригінальні технологічні процесиодержання нових
волокнистихфільтруючих матеріалів (нині це самостійна галузь промисловості);
Система повітряної безпеки в атомній промисловості. Ідея створення безвідходних
технологій.
Ученик № 4
Микола Дмитрович. Зелінський (Слайд 12 )
Основним напрямком різнобічної наукової діяльностіЗелінського було дослідження
хімії вуглеводнів, вирішення проблемикаталізу органічних сполук. Фундаментальні
праці Зелінського та його учнів, відіграли велику роль в розвиткухімії, і насамперед
нафтохімічної промисловості, у зміцнення обороноздатностікраїни. Особливемісце
в діяльності Зелінського зайняло створення в 1915 роціпротигаза. Застосування
німецькими військами з початку першої світової війни різних отруйних речовин
показало неефективність вологихмасок, а потім і масок з окулярами. Грунтуючись
на своїхдослідженнях адсорбції, Зелінськийзапропонував новий принцип захисту-
за допомогоюактивованоговугілля .Уже в 1916 р армія отримала близько 5 млн.
сухих фільтруючих протигазів з гумовою маскою Куманта, незабаром прийнятих на
озброєннясоюзницькимиарміями .В1918-1919гг. Зелінський розробив метод
отримання бензину крекингом соляровогомаслаі нафти в присутностіхлористого і
бромистого алюмінію, що мало першоряднезначення для забезпечення пальним
авіації і броньовихчастинармії.
Вчитель хімії . Але був ще один вид захисту від хімічних речовин – протигаз
Давайте ознайомимосяяким же чином працює протигаз.
Учень № 5 ( Слайд 13)
Деревне вугілля твердий, пористий, високовуглецевийпродукт, що утворюється
при піролізі деревини. Піроліз - це отримання деревного вугілля. При цьому
деревину нагрівають без доступу повітря. У результаті її розкладання утворюється
вугілля, горючийгаз, до складу якого входять метан та інші продукти.
Застосовується увиробництвікристалічного кремнію, сірковуглецю, активного
вугілля, а також як паливо в побуті. Деревне вугілля при звичайних умовах
поглинає різні гази і розчиненіречовини.
Вчитель історії.
Згадаймо початок ІІ Світової війни
- Яку війнуми називаємосвітовою?
Для України ця війна стала важким випробуванням . На протязі4 років вона
захищала від ворога свої території.
- Скажітьбудь ласка, коли німецьківійськаперетинаютькордони України?
( 22 червня 1941 р)
І тільки 28 жовтня 1944 року вся територія Українибула звільнена завдяки
героїзмунашого народу.
Але поки початоквійни і німецькі танки дуже швидко просувались по нашої
территорії . Перша найбільша танкова битва відбулась через декілька днів після
початку війни : 23-29 черня 1941 р по ліній Лубно- Рівно-Бродиза участтю 1200
танків.
Червоній армії не вистачало обмундирування, продовольства, боєприпасів, але
найголовніше - катастрофічно не вистачало протитанкових засобів. У цей
критичний період на допомогуприйшли вчені-ентузіасти: в два дні на одномуз
військових заводів був налагоджений випуск пляшок КС (Качурина -
Солодовникова), або просто пляшокз займистою сумішшю. Цей нехитрий
хімічний винахід знищував німецьку техніку не тільки на початку війни, а й навіть
навесні 1945 в Берліні.
Вчитель хімії. Отож група хіміків , познайомлять нас з дією пляшки КС.
Ученик № 1. ( Слайд 14)
До звичайної пляшці прикріплювались гумкою ампули, що містять концентровану
сірчану кислоту, берталетовую сіль, цукрову пудру. У пляшку заливали бензингас
або масло. Як тільки така пляшка при ударі розбивалася о броню, компоненти
запала вступали в хімічну реакцію, відбувалася сильний спалах, і пальне займалось.
3KCLO3 + H2SO4 = 2CLO2 + KCLO4 + K2SO4 + H2O
2CLO2 = CL2 + 2O2
C12G22O1 1 + 12O 2= 12CO2 + 11H2O
Вчитель історії.
Багато ваших однолітки, у воєнні роки, під час нальотів чергували на дахах
будинків, гасили запальні бомби. Чим же так були небезпечні ці бомби, пояснять
нам наші хіміки.
Учень № 2 ( Слайд 15)
Начинкою таких бомб була суміш порошків: алюмінію, магнію і оксидузаліза,
детонатором слугувала ртуть. При ударі бомбиоб дах спрацьовував детонатор,
займистий запальний склад, і все навколо починало горіти. Палаючий запальний
склад не можна гасити водою, томцщо розпечениймагній реагує з водою.
4AL + 3O2 = 2AL2O3
2MG + O2 = 2MgO
3Fe3O4 + 8AL = 9FE + 4AL2O3
Mg+ 2H2O = Mg(OH)2+ H2
Вчитель історії. А чим же тоді можна було згасити запальну бомбу? (Піском)
Перед тим , як перейти до наступного питання , вам потрібно буде виконати
невеличке завдання . Зерниться до матеріалу у вас на столах та знайдіть Додаток2
Історикам ( Слайд 16) потрібно скластисловосполучення , яке позначає тему
наступних виступів. (Літери не повторюються івикористовуютьсявсі.)
Р,О,Н,О,Б,О,Н,А
Ь,С,І,П, М,О,С,Л,И,Р,О,В,Т
А хімікам ( Слайд 17) розв’язатикросвордта виявити слово , яке пов’язано з
попередніми виступами наших груп.
У вас на завдання 2-3 хв, поки буде грати музика. ( Слайд 18)
Отже ваші відповіді :
Історики – Оборонна промисловість – (Слайд 19 )
Хіміки - Адсорбція - ( Слайд 20 )
Вчитель хімії
Металлов много есть, но дело не в количестве:
В команде работящейметаллической
Такие мастера, такие личности!
Преуменьшать нам вовсене пристало
Заслуги безусловныеметаллов…
Отже наші хіміки познайомлять нас з основнимиметалами, які використовувались
хіміками у оборонноїпромисловостіу роки війни.
1 10 8 9
2
6 7
3
4
5
Учень № 1 ( Слайд 21)
У таблиці Менделєєва важко знайти будь-який інший елемент, з яким так би
нерозривно пов'язувалася всежиття людства. Немає іншого елемента, за участю
якого проливалося б так багато крові, губилося б стільки життів, відбувалося б
стільки нещастя. "У бою залізо дорожчезолота!" - свідчить татарське прислів'я.
Залізо було основним металом, з якого виготовляличисленні і різноманітні
знаряддя для винищення людей. Недарма спис і щит характерні приналежності бога
війни Марса. Більше 90% всіх металів, які використовувалися в рокиВійни,
припадає на залізо. Залізо - головнаскладова частина чавуну і сталі.
Скільки цього металу було виплавлено в бомбах, мінах і гранатах!
( Слайд 22)
Але залізо - не тільки війна, руйнування; залізо - метал творення. Це основавсієї
металургії, машинобудування, залізничного транспорту, суднобудування,
грандіозних інженерних споруд.
Учень № 2 ( Слайд 23)
Алюміній називають крилатим металом, оскільки його сплави з магнієм,
марганцем, берилієм, натрієм, кремнієм, використовуються в будуванні літаків.
Найтонший алюмінієвий порошоквикористовувавсядля отримання горючихта
вибухових сумішей. Алюміній використовувалидля активного захисту літаків. Так
при відображенні нальотів авіації на Гамбург, операторинімецьких
радіолокаційних станцій виявили на екранах приладів несподівані перешкоди, які
не давали можливисті розпізнавання сигналів від літаків, що наближаються.
Перешкоди були викликані стрічками з алюмінієвої фольги, які скидали літаки
союзників. У роки війни інженером Головкиним був розробленийбезперервний
спосіб виробництвалитого алюмінієвого дроту діаметром до 9мм. Потреба в ньому
була величезною. Кожному, хто літав на літаку, доводилосябачитинескінченні
рядизаклепок на крилах і фюзеляжі. Так от на літаку- винищувачу воєнного часуїх
число доходило до 2тис. штук, а на бомбардувальникунавіть до мільйона.
Учень №3 ( Слайд 24).
З винаходом вогнепальної зброїна виготовлення куль для зброї, пістолетів і
картечі, для артилерії стали витрачати багато свинцю.
Свинець - важкий метал, його щільність 11,34Саме ця обставинастала основною
причиноюмасового використання свинцю у вогнепальній зброї.
Свинцевими металевими снарядамикористувалися ще в давнину. І зараз кулі
відливають з свинцю, лише оболонкуроблять з інших, більш твердих металів. Будь-
яка добавкадо свинцюзбільшує його твердість. У свинець, що йде на виготовлення
шрапнелі, додають до 12% сурми, а в свинець рушничного дробу1% миш'яку. Без
ініціюючих вибухових речовин, не одна швидкострільна зброя діяти не буде. Серед
речовинцього класу переважають солі важких металів. Використовують, зокрема,
азид свинцю PBN6.
Свинець не раз вирішував долю грандіознихвійськових баталій, за що його стали
називати "смертоносним"металом.
Учень №4 ( Слайд 25).
На службу війні були поставлені й інші метали. У першій половиніминулого
сторіччя нікель видобувався в невеликих кількостях і коштував дуже дорого. Він
вважався, тому ювелірним металом. Пізніше нікель стали додаватив сталеву
броню. Довгірокице було його основнезастосування. Однакпізніше він став
невід'ємною складовоюброньованихгармат і танків. Колитанки Т-34 з'явилися на
полях битв, німецькі фахівці були вражені невразливістю їх броні. За наказом з
Берліна перший же захоплений Т-34 був доставлений до Німеччини. Тут за нього
взялися хіміки. Вони встановили: броня Т-34 містить великий відсоток нікелю, що
робить її надміцної. Німецькі військові заводизмушені були виготовлятитанкову
бронюпідвищеної товщини і "тигри", і "пантери", "фердинанди", одягненів неї,
виявлялися важче і слабкіше в бою. Броня Т-34 з підвищеним вмістом нікелю не
тільки виявилася найміцнішою, а й мала найвигідніші кути нахилу, тому була
невразливою.
Учень № 5. ( Слайд 26)
Мідь - купрум. У рокиДругої світової війни головним споживачем міді була
військова промисловість. Сплав міді (90%) та олова (10%) - гарматний метал. Гільзи
патронів і артилерійських снарядів зазвичайжовтого кольору. Вони зробленіз
латуні - сплаву міді (68%) з цинком (32%). Більшість артилерійських латунних гільз
використовується неодноразово.У рокивійни в будь-якомуартилерійському
дивізіоні була людина (зазвичай офіцер), відповідальний за своєчаснийзбір
стріляних гільз і відправку їх на перезарядку. Висока стійкість проти роз'їдаючоїдії
солоної водихарактерна для морськихлатуней. Це латуні з добавкою олова.
Метали: олово, цинк і мідь - утворюють бронзу. З бронзиу всьомусвіті
виготовляють пам'ятникивоїнам.
( Слайд 27)– в нашому місті також багато пам’ятників воїнам , для виготовлення
яких використовувалась мідь
Вчитель історії: Отже , для того щоб закріпити матеріал підготовлений групою
хіміків
пропонуємо вам невеличку вікторину за темою "Метали". ( Слайд 28)
1. Які метали містяться в гільзі артилерійського снаряда?
2. Як використовується магній у військовій справі?
3. Який метал називають втіленням надій і тривог?
4. Який метал може "хворіти чумою"?
5. Який метал і чому називають "крилатим"?
6. Який метал додається в сталь для додання танкам Т-34 особливоїміцності
броні?
7. Який метал використовують для виготовлення куль для ружій і пістолетів?
8. Який метал А.Є. Ферсман назвав "металом консервноїбанки"?
Вчитель історії : Ми з вами з’ясували, як розвивалась обороннапромисловість на
початку ХХ ст., але зараз ми з вами спостерігаємо події тв. нашої країні, які нам
показують усі можливостіі недоліки нашої оборонноїпромисловості.
І я хочу вам запропонуватитаке творчезавдання:
- На вашу думку,які заходиви можете запропонуватикерівництву нашої країнидля
покращення оборонно-здатностікраїни та підняття патріотичного виховання
населення.
( свої думки ви оформлюєтена окремих листах у вигляді тез,які потім нам
презентуєте. На виконання завдання у вас є 3 хв.)
Вчитель хімії:Вже пройшло багато часу з тих страшних подій Другої Світової
війни , але ми схиляємо голови перед світлою пам'яттю тих, хто не повернувся з
війни, пам'яті хіміків-фронтовиків
( Слайд 29)
Кто про химика сказал: “ Мало воевал”
Кто сказал: “ Он мало крови проливал?”
Я в свидетели зовухимиков-друзей, –
Тех, кто смело бил врага до последних дней,
Тех, кто грудьюзащитил Родину мою.
Сколько пройдено дорог, фронтовыхпутей…
Сколько пролегло на них молодыхпарней…
Не померкнет никогда память о войне,
Слава химикам живым, павшим – честь вдвойне.
Вчитель історії
Обидвінаші творчігрупи сьогоднімолодці.
Домашнє завдання на наступний урок
З хімії буде
З історії буде
Оскільки у нас сьогодніне дуже класичний урок , оцінювати вашу роботуми
будемо не за класично схемою
Оцінювати своюроботуна уроці ви будете самостійно за допомогою таблички(
Додаток) Вам потрібно на протикожного прізвища учасника групи поставити+
або - відповідно той чи іншої формироботи, участі та активності у сьогоднішньої
роботі. ( На це у вас є 2 хвилини)
Вчитель хімії.
А завершити наш урок ми хочемо символічним салютом на честь тих, хто добував
перемогу на полях битв і в тилу. (Слайд 31)
Опит “Вулкан” (проводе опит учень-асистент)
Дякуємо за увагу!

More Related Content

Similar to урок.doc

хімія природнича наука1
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1
OksanaMelnik
 
найважливіші досягнення 19 ст.
найважливіші досягнення 19 ст.найважливіші досягнення 19 ст.
найважливіші досягнення 19 ст.
DGASSLINN
 
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Marina Efremova
 
7 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_20157 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_2015
UA7009
 
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
Aira_Roo
 

Similar to урок.doc (20)

8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Розумники та розумниці
Розумники та розумниціРозумники та розумниці
Розумники та розумниці
 
хімія природнича наука1
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1
 
83
8383
83
 
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАСПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
 
Himija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelHimija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popel
 
191
191191
191
 
pdf24_merged.pdf
pdf24_merged.pdfpdf24_merged.pdf
pdf24_merged.pdf
 
найважливіші досягнення 19 ст.
найважливіші досягнення 19 ст.найважливіші досягнення 19 ст.
найважливіші досягнення 19 ст.
 
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброїНадзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
 
161
161161
161
 
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
 
7 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_20157 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_2015
 
7 h d
7 h d7 h d
7 h d
 
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
 
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_20157 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
 
435,23.pdf
435,23.pdf435,23.pdf
435,23.pdf
 
презентация урока проекта
презентация урока проектапрезентация урока проекта
презентация урока проекта
 
Урок фізики,9кл.Дворніченко н.г.
Урок фізики,9кл.Дворніченко н.г.Урок фізики,9кл.Дворніченко н.г.
Урок фізики,9кл.Дворніченко н.г.
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
ssuser7541ef1
 
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейсиДмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
Collaborator.pro
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Collaborator.pro
 

Recently uploaded (17)

Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptxЕнергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейсиДмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
Дмитро Ковшун. SEO в Crypto & Web 3 не для хомяків: реальність, стратегії, кейси
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxПроблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 

урок.doc

  • 1. Бінарний урок історія - хімія Тема:"Роль хімії у подіях Першої та Другої світовій війні" Мета: 1) систематизувати знання учнів про хімічні речовини, використовуванів роки війни;роз'яснитиучням про труднощі робіт хімічної промисловостіу воєнні роки; реалізувати міжпредметні зв'язкихімії та історії. 2) розвиватив учнів інтерес до предмету; логічне мислення,зоровупам'ять і спостережливість. 3) виховувати у школярів любов до рідної країни, почуття гордостіза переможців війни. Тип уроку : інтегрований урок історія - хімія Обладнання:картки з завданням, презентація до уроку, карта реактиви: порошоквугілля, лакмус, воднірозчиниамоніаку, фенолфталеїну, оцтової кислоти;дихроматамонію посуд:воронка, хімічні склянки, пробірки протигази Хід уроку Вчитель історії Війна –це завждиважке випробування для держави. І Україна , у наслідок свого територіального розташування , нажаль достатньо часто була втягнута у військові конфлікти, сама не будучи агресором. Колими чуємо слово «війна» , ми в першу чергу згадуємо героїзм людей, які захищали свою Батьківщину на передовій ліній фронту. Але великий героїзм проявлялине тільки в запеклім бою. Усі сили , для отримання перемоги покладали і ті , хто залишався в тилу. Працюючи на заводах в 3 зміни, в шпиталях намагаючись врятувати життя нашим солдатам, в наукових інститутах, розробляючи новівиди зброї та засобизахисту населення. Отож сьогодні тема нашого уроку буде: ( Слайд 2) « Роль хімії в подіях Першої та Другої світової війни» Вчитель хімії Епіграфом до нашого уроку послужать слова академіка А.Є. Ферсмана: “«Війназажадалаграндіозноїкількостіосновних видівстратегічноїсировини. І на нас лежить відповідальністьза забезпечення стратегічною сирови-ною.
  • 2. Необхідно допомогти своїми знаннями, створитикращі танки, літаки,щоб швидше звільнити всі народи від навали гітлерівськихвійськ” (Слайд 3) Вчитель історії Ми з вами проведемо бінарний урок, присвяченийрозвиткухімічної науки у воєнні роки. Наша роботабуде відбуватись за допомогою творчихгрупна яки ви розділені. Це хіміки і історики. Кожнагруппа зазделегіть отримала завдання ( Слайд 4 ). І група - Історики: 1.Учені -хіміки (І. В. Петрянов-Соколов, М. М. Дубінін, І. Л. Кнунянц, Н. Д. Зелінський). 2. Засобихімічного захисту (протигаз та ватно-марлеві пов'язки) ІІ група - Хіміки: 1. Що являє собоюпляшка КС та суть хімічних перетворень, що лежать в основі дії запалу. 2. Чим були небезпечні запальні бомби? 3. Роль алюмінію , заліза, свінцю та різні види сталі у військовій справі. Оскільки ми будемо працювати по групам давайте , згадаємо основніправила роботиу групах ( Слайд 5 ) - Дотримуватись регламенту - Слухати та поважати думку один-одного - Чітко виконувати завдання Вчитель хімії. На столах у кожної групиє комплект завдання які ми будемо користуватись на протязіуроку. Роботакожної групибуде оцінюватись за допомогою – фішок , які ми підрахуємо на при кінці уроку. У демонстрації хімічних експериментів нам буде допомагатиучень-асистент (переможець районних олімпіад з хімії ) Вчитель історії Успіхи хімічної промисловостібагато в чому визначалися діяльністю науково- дослідних установ на початку ХХ ст... Провідна роль належала хімічним інститутам
  • 3. . В системі хімічної промисловостіналічувалося 30 науково-дослідних інститутів. До початку війни хімічна промисловість мала високорозвинену науково-технічну базу, здатну в найкоротшийтермін вирішувати завдання, пов'язаніз вимогами оборони нашої країнита забезпечення армії необхідною продукцією. У передвоєнніроки в Червоній армії були організовані підрозділи і частини, призначені для проведення заходів протихімічного захисту військ і тилу. Хімічна служба в армії була створена ще влітку 1912 р Її розвитоквизначався економічними можливостямидержави на той час та військовими потребами. Давайте ж з вами згадаємо , коли на хімічних підприємствах активно почали випускати засобимасовогозахистута вироблятисировинудля них. На екраніз'являютьсяпитання: ( Слайд 6) • У якому роціна заводах почалося виробництвопротигазів?(У 1923-1924 рр.) • Яке хімічна речовинаміститься у фільтрі протигаза?(Активоване вугілля.) • Яку продукцію випускали цехи протихімічного захисту? (12 тис. Протигазів і 60 тонн активованого вугілля на місяць.) Вчитель хімії : • Яке хімічне явище лежить в основівикористання активованого вугілля в протигазі? (Адсорбція - це здатність твердої речовинипоглинати гази і розчиненідомішки.) Хімічний експеримент, що показуєадсорбційніякостіактивованоговугілля (через лійку з активованим вугіллям пропускаємо лакмус, він знебарвлюється). (проводе експеримент учень-асистент) Вчитель історії. ( Слайд 7) У I Світову війну 22 квітня 1915 хлор був застосованнімецькими військами ,як зброя масового знищення . Це відбулось Західному фронті недалеко від Бельгійського міста Іпра протиангло-французьких військ. Для того, щоб врятувати життя і здоров'ялюдинивикористовувалися ватно-марлеві пов'язки, змоченів розчинісоди. Яким же чином , цей засіб захисту діє. ( Слайд 8) Вчитель хімії + учень-асистент. На екрані з'являються реакції, учні пояснюють суть перетворень, що відбуваються. Демонстрація ватно-марлевої пов’язки та захист від хлору та аміаку за допомогою розчину соди або лимонної кислоти. Вчитель історії. Багато вчених-хіміків присвятилисвої роботизахистулюдей від отруйних речовин.
  • 4. Які ж види захисту були створенні вченими - хіміками познайомлять нас учні з групи істориків. Ученик № 1 Іван Людвигович Кнунянц. (Слайд 9 ) Керував кафедрою Військової академії хімзахисту більше 33 років. Ним був створенийунікальний курс хімії фізіологічно активних речовин, що базується на уявленнях про зв'язокміж будовою речовини, його властивостямиі фізіологічною активністю. Іван Людвигович очолював розробкуі впровадження у виробництво антидот від синильної кислоти. Неодноразововиїжджав на фронт як військовий хімік-експерт та досліджував можливостізастосування Німеччиною отруйних речовин. Премія, якоюІван Людвигович Кнунянцбув удостоєнийв 1943 р була присуджена йому за розробкунадійного засобуіндивідуального захисту людей від отруйних речовин. Іван Людвигович є основоположником хімії фторорганічнихсполук. Ученик № 2 Михаил Михайлович Дубинин. (Слайд 10 ) Ще до початку Другої Світової війни на посту начальника кафедри та професора Військової Академії хімічного захисту він проводив дослідження процесів адсорбції газів і парів із струмом повітря. Вивчив пористуструктуру адсорбентів, розвинув уявлення про різновидипір (мікропори, перехідні пориі макропори)і розробив методи визначення їх параметрів. Михайло Михайлович - визнаний авторитет по всіх основнихпитаннях, пов'язаним з протихімічного захистом органів дихання. Ученик № 3 Ігор Василевич Петрянов-Соколов ( Слайд 11 ) Своюпершу наукову статтю Ігор Васильович написав будучи студентом. У віці 33 років Петрянов-Соколов захистив докторськудисертацію. У період війни Ігор Васильович керував будівництвом промисловихоб'єктів, на яких випускали обороннізасоби, розробленів його лабораторії. З 1945 рокуІгор Васильович бере участь у підготовці атомного проекту. Наукові розробкиПетрянова-Соколовалягли в основусистеми ефективного захисту від радіоактивної небезпеки персоналу підприємств, переробку ядерногопалива. Після війни він, паралельно з науковою роботою, керуєвипуском науково-популярної літератури Академії наук СРСР, є головним редактором журналу "Хімія і життя", серії книг "Учений - школяреві". Відкриття і винаходи: "ФЗ" - синтетичний матеріал з унікальними захиснимивластивостями, якому було присвоєно його ім'я - фільтр Петрянова;
  • 5. "Лепесток" -респіратор, що оберігає людей від вредностного аерозолів (радіоактивних, токсичнихта інших); "Ланк" - високоефективніфільтри великої продуктивності, на яких очищуються у всіх галузях промисловостігазоповітряні викиди; "АФА" - аналітичні фільтри, які дозволяють вестиповсякденнийконтроль забрудненостіповітряного простору; "Беруші" - пристосування, що охороняє слух людини, яка працює в умовах підвищеного шуму; численні оригінальні технологічні процесиодержання нових волокнистихфільтруючих матеріалів (нині це самостійна галузь промисловості); Система повітряної безпеки в атомній промисловості. Ідея створення безвідходних технологій. Ученик № 4 Микола Дмитрович. Зелінський (Слайд 12 ) Основним напрямком різнобічної наукової діяльностіЗелінського було дослідження хімії вуглеводнів, вирішення проблемикаталізу органічних сполук. Фундаментальні праці Зелінського та його учнів, відіграли велику роль в розвиткухімії, і насамперед нафтохімічної промисловості, у зміцнення обороноздатностікраїни. Особливемісце в діяльності Зелінського зайняло створення в 1915 роціпротигаза. Застосування німецькими військами з початку першої світової війни різних отруйних речовин показало неефективність вологихмасок, а потім і масок з окулярами. Грунтуючись на своїхдослідженнях адсорбції, Зелінськийзапропонував новий принцип захисту- за допомогоюактивованоговугілля .Уже в 1916 р армія отримала близько 5 млн. сухих фільтруючих протигазів з гумовою маскою Куманта, незабаром прийнятих на озброєннясоюзницькимиарміями .В1918-1919гг. Зелінський розробив метод отримання бензину крекингом соляровогомаслаі нафти в присутностіхлористого і бромистого алюмінію, що мало першоряднезначення для забезпечення пальним авіації і броньовихчастинармії. Вчитель хімії . Але був ще один вид захисту від хімічних речовин – протигаз Давайте ознайомимосяяким же чином працює протигаз. Учень № 5 ( Слайд 13) Деревне вугілля твердий, пористий, високовуглецевийпродукт, що утворюється при піролізі деревини. Піроліз - це отримання деревного вугілля. При цьому деревину нагрівають без доступу повітря. У результаті її розкладання утворюється вугілля, горючийгаз, до складу якого входять метан та інші продукти. Застосовується увиробництвікристалічного кремнію, сірковуглецю, активного вугілля, а також як паливо в побуті. Деревне вугілля при звичайних умовах поглинає різні гази і розчиненіречовини.
  • 6. Вчитель історії. Згадаймо початок ІІ Світової війни - Яку війнуми називаємосвітовою? Для України ця війна стала важким випробуванням . На протязі4 років вона захищала від ворога свої території. - Скажітьбудь ласка, коли німецьківійськаперетинаютькордони України? ( 22 червня 1941 р) І тільки 28 жовтня 1944 року вся територія Українибула звільнена завдяки героїзмунашого народу. Але поки початоквійни і німецькі танки дуже швидко просувались по нашої территорії . Перша найбільша танкова битва відбулась через декілька днів після початку війни : 23-29 черня 1941 р по ліній Лубно- Рівно-Бродиза участтю 1200 танків. Червоній армії не вистачало обмундирування, продовольства, боєприпасів, але найголовніше - катастрофічно не вистачало протитанкових засобів. У цей критичний період на допомогуприйшли вчені-ентузіасти: в два дні на одномуз військових заводів був налагоджений випуск пляшок КС (Качурина - Солодовникова), або просто пляшокз займистою сумішшю. Цей нехитрий хімічний винахід знищував німецьку техніку не тільки на початку війни, а й навіть навесні 1945 в Берліні. Вчитель хімії. Отож група хіміків , познайомлять нас з дією пляшки КС. Ученик № 1. ( Слайд 14) До звичайної пляшці прикріплювались гумкою ампули, що містять концентровану сірчану кислоту, берталетовую сіль, цукрову пудру. У пляшку заливали бензингас або масло. Як тільки така пляшка при ударі розбивалася о броню, компоненти запала вступали в хімічну реакцію, відбувалася сильний спалах, і пальне займалось. 3KCLO3 + H2SO4 = 2CLO2 + KCLO4 + K2SO4 + H2O 2CLO2 = CL2 + 2O2 C12G22O1 1 + 12O 2= 12CO2 + 11H2O
  • 7. Вчитель історії. Багато ваших однолітки, у воєнні роки, під час нальотів чергували на дахах будинків, гасили запальні бомби. Чим же так були небезпечні ці бомби, пояснять нам наші хіміки. Учень № 2 ( Слайд 15) Начинкою таких бомб була суміш порошків: алюмінію, магнію і оксидузаліза, детонатором слугувала ртуть. При ударі бомбиоб дах спрацьовував детонатор, займистий запальний склад, і все навколо починало горіти. Палаючий запальний склад не можна гасити водою, томцщо розпечениймагній реагує з водою. 4AL + 3O2 = 2AL2O3 2MG + O2 = 2MgO 3Fe3O4 + 8AL = 9FE + 4AL2O3 Mg+ 2H2O = Mg(OH)2+ H2 Вчитель історії. А чим же тоді можна було згасити запальну бомбу? (Піском) Перед тим , як перейти до наступного питання , вам потрібно буде виконати невеличке завдання . Зерниться до матеріалу у вас на столах та знайдіть Додаток2 Історикам ( Слайд 16) потрібно скластисловосполучення , яке позначає тему наступних виступів. (Літери не повторюються івикористовуютьсявсі.) Р,О,Н,О,Б,О,Н,А Ь,С,І,П, М,О,С,Л,И,Р,О,В,Т А хімікам ( Слайд 17) розв’язатикросвордта виявити слово , яке пов’язано з попередніми виступами наших груп. У вас на завдання 2-3 хв, поки буде грати музика. ( Слайд 18)
  • 8. Отже ваші відповіді : Історики – Оборонна промисловість – (Слайд 19 ) Хіміки - Адсорбція - ( Слайд 20 ) Вчитель хімії Металлов много есть, но дело не в количестве: В команде работящейметаллической Такие мастера, такие личности! Преуменьшать нам вовсене пристало Заслуги безусловныеметаллов… Отже наші хіміки познайомлять нас з основнимиметалами, які використовувались хіміками у оборонноїпромисловостіу роки війни. 1 10 8 9 2 6 7 3 4 5
  • 9. Учень № 1 ( Слайд 21) У таблиці Менделєєва важко знайти будь-який інший елемент, з яким так би нерозривно пов'язувалася всежиття людства. Немає іншого елемента, за участю якого проливалося б так багато крові, губилося б стільки життів, відбувалося б стільки нещастя. "У бою залізо дорожчезолота!" - свідчить татарське прислів'я. Залізо було основним металом, з якого виготовляличисленні і різноманітні знаряддя для винищення людей. Недарма спис і щит характерні приналежності бога війни Марса. Більше 90% всіх металів, які використовувалися в рокиВійни, припадає на залізо. Залізо - головнаскладова частина чавуну і сталі. Скільки цього металу було виплавлено в бомбах, мінах і гранатах! ( Слайд 22) Але залізо - не тільки війна, руйнування; залізо - метал творення. Це основавсієї металургії, машинобудування, залізничного транспорту, суднобудування, грандіозних інженерних споруд. Учень № 2 ( Слайд 23) Алюміній називають крилатим металом, оскільки його сплави з магнієм, марганцем, берилієм, натрієм, кремнієм, використовуються в будуванні літаків. Найтонший алюмінієвий порошоквикористовувавсядля отримання горючихта вибухових сумішей. Алюміній використовувалидля активного захисту літаків. Так при відображенні нальотів авіації на Гамбург, операторинімецьких радіолокаційних станцій виявили на екранах приладів несподівані перешкоди, які не давали можливисті розпізнавання сигналів від літаків, що наближаються. Перешкоди були викликані стрічками з алюмінієвої фольги, які скидали літаки союзників. У роки війни інженером Головкиним був розробленийбезперервний спосіб виробництвалитого алюмінієвого дроту діаметром до 9мм. Потреба в ньому була величезною. Кожному, хто літав на літаку, доводилосябачитинескінченні рядизаклепок на крилах і фюзеляжі. Так от на літаку- винищувачу воєнного часуїх число доходило до 2тис. штук, а на бомбардувальникунавіть до мільйона. Учень №3 ( Слайд 24). З винаходом вогнепальної зброїна виготовлення куль для зброї, пістолетів і картечі, для артилерії стали витрачати багато свинцю. Свинець - важкий метал, його щільність 11,34Саме ця обставинастала основною причиноюмасового використання свинцю у вогнепальній зброї. Свинцевими металевими снарядамикористувалися ще в давнину. І зараз кулі відливають з свинцю, лише оболонкуроблять з інших, більш твердих металів. Будь- яка добавкадо свинцюзбільшує його твердість. У свинець, що йде на виготовлення
  • 10. шрапнелі, додають до 12% сурми, а в свинець рушничного дробу1% миш'яку. Без ініціюючих вибухових речовин, не одна швидкострільна зброя діяти не буде. Серед речовинцього класу переважають солі важких металів. Використовують, зокрема, азид свинцю PBN6. Свинець не раз вирішував долю грандіознихвійськових баталій, за що його стали називати "смертоносним"металом. Учень №4 ( Слайд 25). На службу війні були поставлені й інші метали. У першій половиніминулого сторіччя нікель видобувався в невеликих кількостях і коштував дуже дорого. Він вважався, тому ювелірним металом. Пізніше нікель стали додаватив сталеву броню. Довгірокице було його основнезастосування. Однакпізніше він став невід'ємною складовоюброньованихгармат і танків. Колитанки Т-34 з'явилися на полях битв, німецькі фахівці були вражені невразливістю їх броні. За наказом з Берліна перший же захоплений Т-34 був доставлений до Німеччини. Тут за нього взялися хіміки. Вони встановили: броня Т-34 містить великий відсоток нікелю, що робить її надміцної. Німецькі військові заводизмушені були виготовлятитанкову бронюпідвищеної товщини і "тигри", і "пантери", "фердинанди", одягненів неї, виявлялися важче і слабкіше в бою. Броня Т-34 з підвищеним вмістом нікелю не тільки виявилася найміцнішою, а й мала найвигідніші кути нахилу, тому була невразливою. Учень № 5. ( Слайд 26) Мідь - купрум. У рокиДругої світової війни головним споживачем міді була військова промисловість. Сплав міді (90%) та олова (10%) - гарматний метал. Гільзи патронів і артилерійських снарядів зазвичайжовтого кольору. Вони зробленіз латуні - сплаву міді (68%) з цинком (32%). Більшість артилерійських латунних гільз використовується неодноразово.У рокивійни в будь-якомуартилерійському дивізіоні була людина (зазвичай офіцер), відповідальний за своєчаснийзбір стріляних гільз і відправку їх на перезарядку. Висока стійкість проти роз'їдаючоїдії солоної водихарактерна для морськихлатуней. Це латуні з добавкою олова. Метали: олово, цинк і мідь - утворюють бронзу. З бронзиу всьомусвіті виготовляють пам'ятникивоїнам. ( Слайд 27)– в нашому місті також багато пам’ятників воїнам , для виготовлення яких використовувалась мідь Вчитель історії: Отже , для того щоб закріпити матеріал підготовлений групою хіміків пропонуємо вам невеличку вікторину за темою "Метали". ( Слайд 28) 1. Які метали містяться в гільзі артилерійського снаряда? 2. Як використовується магній у військовій справі?
  • 11. 3. Який метал називають втіленням надій і тривог? 4. Який метал може "хворіти чумою"? 5. Який метал і чому називають "крилатим"? 6. Який метал додається в сталь для додання танкам Т-34 особливоїміцності броні? 7. Який метал використовують для виготовлення куль для ружій і пістолетів? 8. Який метал А.Є. Ферсман назвав "металом консервноїбанки"? Вчитель історії : Ми з вами з’ясували, як розвивалась обороннапромисловість на початку ХХ ст., але зараз ми з вами спостерігаємо події тв. нашої країні, які нам показують усі можливостіі недоліки нашої оборонноїпромисловості. І я хочу вам запропонуватитаке творчезавдання: - На вашу думку,які заходиви можете запропонуватикерівництву нашої країнидля покращення оборонно-здатностікраїни та підняття патріотичного виховання населення. ( свої думки ви оформлюєтена окремих листах у вигляді тез,які потім нам презентуєте. На виконання завдання у вас є 3 хв.) Вчитель хімії:Вже пройшло багато часу з тих страшних подій Другої Світової війни , але ми схиляємо голови перед світлою пам'яттю тих, хто не повернувся з війни, пам'яті хіміків-фронтовиків ( Слайд 29) Кто про химика сказал: “ Мало воевал” Кто сказал: “ Он мало крови проливал?” Я в свидетели зовухимиков-друзей, – Тех, кто смело бил врага до последних дней, Тех, кто грудьюзащитил Родину мою. Сколько пройдено дорог, фронтовыхпутей… Сколько пролегло на них молодыхпарней… Не померкнет никогда память о войне, Слава химикам живым, павшим – честь вдвойне. Вчитель історії Обидвінаші творчігрупи сьогоднімолодці. Домашнє завдання на наступний урок З хімії буде З історії буде Оскільки у нас сьогодніне дуже класичний урок , оцінювати вашу роботуми будемо не за класично схемою
  • 12. Оцінювати своюроботуна уроці ви будете самостійно за допомогою таблички( Додаток) Вам потрібно на протикожного прізвища учасника групи поставити+ або - відповідно той чи іншої формироботи, участі та активності у сьогоднішньої роботі. ( На це у вас є 2 хвилини) Вчитель хімії. А завершити наш урок ми хочемо символічним салютом на честь тих, хто добував перемогу на полях битв і в тилу. (Слайд 31) Опит “Вулкан” (проводе опит учень-асистент) Дякуємо за увагу!