2. Тема уроку: Василь Голобородько «Дощ».Вільний вірш (верлібр)
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Василя
Голобородька, його поезією «Дощ» та поняттям «вільний вірш» (верлібр);
розвивати пам’ять, мислення, увагу, навички виразного читання, дослідницькі
вміння; формувати цілісне уявлення про світ; виховувати в учнів одвічні цінності
- патріотизм, любов до рідної землі, до рідного дому.
Обладнання:дошка, комп’ютер, підручники, зошити.
Хід уроку
І Організаціякласу. Перевірка емоційного стану дітей.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
- Тестування «так» чи «ні» (6 запитань по 2 бали). Взаємоперевірка.Оцінювання.
1 Вірш В. Підпалого «Зимовийетюд» про зиму в Молдавії. (ні, в Україні)
2 У вірші В. Підпалого «Зимовийетюд» казка порівнюється з вечором. (так)
3 У вірші В. Підпалого «Зимовийетюд» слова «місто тікає на ніч в степи» - це
епітет. (ні, метафора, уособлення)
4 У вірші В. Підпалого «Бачиш: між трав зелених» центральним образом є
пташенята. (так)
5 У вірші В. Підпалого «Бачиш: між трав зелених» ліричний геройхоче нищити
природу. (ні, захищати)
6 У вірші В. Підпалого «Бачиш: між трав зелених» звучить заклик любити
природу«гарячеі багато». (так)
ІІІ Актуалізація опорних знань (встаємо з-за парт, утворюємо «дружнє
коло»).
- Поставити питання одне одному про віршований твір: стопа, види стоп,
метафора, уособлення, епітет, порівняння, антитеза, гіпербола, анафора, рефрен,
рима, види римування.Оцінювання.
IV Мотиваціянавчання(«дружнє коло»).
- Пропозиція сховатися під парасольку, звук дощу.
- Коли я була маленькою, любила бігати з подругами по калюжах під дощем. А
після того в повітрі так пахло озоном. Минули роки. Але і тепер, коли після дощу
в повітрі пахне озоном, я завждизгадую дитинство.
V Тема і мета уроку («дружнє коло»).
- І на сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про Василя Голобородька, його
поезію «З диниства: дощ», про вільний вірш (верлібр).
VІ Засвоєннянових знань («дружнє коло»).
- Дощ – це природне явище. Нам про нього повідомлення приготував Середенко
Владислав: «Дощ – частина безперервного руху води в природі. Хмари
накопичують у собівологуі час від часу проливаються дощем на поверхню землі.
У природі існують різні види дощів:
звичайний, зливовий, затяжний осінній, короткочасний, грибний або «сліпий»
(під час дощу продовжує світити сонце), сніговий, з градом.
Це основні види дощів, які можна спостерігати щороку в різних куточках земної
кулі».
3. - Образ дощу присутній в усній народній творчості: в загадках: «Його ждуть-
чекають, а коли йде – тікають»; в прислів’ях і приказках: «Не проси дощу, а проси
врожаю»; в прикметах: «Якщо дуже пахнуть квіти, - буде дощ», «Якщо птахи
низько літають під хмарами, - буде дощ»; закличках: «Іди, іди, дощику, зварим
тобі борщику в полив’янім горщику», «Дощику, дощику, припусти, припусти та
на наші капусти».
- Образ дощу присутній в образотворчомумистецтві(показ картин):
- Образ дощу присутній в музичномумистецтві (звучить пісня «Дощ»).
- Образ дощу зустрічаємо і в літературних творах. Подивіться на екран.
Прочитайте вірші. Що в них спільного? А чим відрізняється 1-й і 2-й вірші?
Дощ полив
Дощ полив, і день такий полив’яний.
Все блищить, і люди як нові.
Лиш дідок старесенький, кропив’яний,
блискавки визбируєв траві.
Струшується сад, як парасолька.
Мокрі ниви, і порожній шлях…
Ген корів розсипанаквасолька
доганяєхмари у полях.
Дощик
Рано, рано вранці
Виглянь у віконце:
Дощик бігав по двору,
Пограв трішки.
Він поливав
дерева,
тротуар,
галявини,
І Максимкін самоскид
Відшукав під лавкою.
Зробив двівеликі річки
Біля під'їзду будинку,
Взяв потім
мої крейди -
Веселку розфарбувати.
- Присядемо на місця, запишемо тему уроку: В. Голобородько «Дощ».
- Запишемо визначення: верлібр (французьке verslibre - вільний вірш) - це вірш,
в якому:
1) зберігається віршований ритм;
2) але рядкиможуть мати різну довжину;
3) римування і поділ на строфине є обов'язковими.
- Прочитайте записане.
4. - Розкажіть правило.
- Діти, подивіться на екран. Перед вами портретВ. Голобородька.
Довідку про нього нам приготувала Удовіченко Катя.
Василь Голобородько
Народився 7 квітня 1945 року в селі Адріанополі на Луганщині.
У 1963 році закінчив середню школу-інтернат.
У 1964 вступив на українське відділення філологічного факультету Київського університету.
1965 року став студентом Донецького педагогічного інституту, звідки на початку 1967 року був
відрахований за наказом ректора з формулюванням: «за дії несумісні зі званням радянського студента».
Вірші розпочав друкувати 1963 року.
Перша поетична книжка - «Летюче віконце» була знищена вже набраною для друку через незгоду автора
співробітничати з органами державної безпеки (КГБ) колишнього СРСР.
Перебував на військовій службі, після того працював на шахті та в радгоспі в рідному селі.
1988 року Голобородька прийняли до Спілки письменників України.
2001 року здобув вищу освіту в Луганському державному педагогічному університеті імені Тараса
Шевченка.
Проживав у Адріанополі, а близько 2004 року перебрався до Луганська. Через бойові дії на Сході
України в 2014 році став вимушеним переселенцем.
- А зараз розгорніть підручники на сторінці***. Перед вами вірш
В. Голобородька«Дощ».
- Пояснення значення слова «тирло» - місце для відпочинку, зосередження
худоби, найчастіше біля водопою.
- Слухаємо відеопоезію.
Василь Голобородько
З ДИТИНСТВА: ДОЩ *
Я уплетений весь до нитки
у зелене волосся дощу,
уплетена дорога, що веде до батьківської хати,
уплетена хата, що видніється на горі, як
зелений птах,
уплетене дерево, що притихле стоїть над дорогою,
уплетена річка, наче блакитна стрічка в
дівочу косу,
уплетена череда корів, що спочивають на
тирлі.
А хмара плете і плете
зелене волосся дощу, холодне волосся дощу.
Але усім тепло,
усі знають: дощ перестане,
і хто напасеться, хто набігається,
5. хто нахитається,
хто насидиться на горі,
хто належиться,
а хто прийде додому
у хату, наповнену теплом, як гніздо.
- Які почуття викликав у вас цей вірш? (позитивні)
- Прочитайте поезію самостійно.
- Чому у В. Голобородькадощособливий? (він із зеленим волоссям)
- Зачитайте, які зоровіобразив нього вплітаються?
- А яке волосся дощу?(зелене і холодне)
- Зачитайте, чому ж усім тепло?
- Отже, куди веде дорогаліричного героя цього твору?(веде до батьківської хати, у
гармонійний світ дитинства)
- Чим незвичайна ця поезія?
- Робота в групах: І група – виписати художні засоби; ІІ група - визначити тему,
головнудумку твору, коротко довести, що цей вірш – верлібр.
- Перевірка, оцінювання.
- Творча робота: викласти за допомогою смайликів рядки вірша, в яких
проглядається його основнадумка.
- Підготуйтеся до виразного читання поезії.
VІІ Підсумок уроку.
- Що таке верлібр?
- Чому свій вірш В. Голобородько назвав «З дитинства: дощ»?(це вірш про
щастя, яке переживає людина лише в дитячих літах, і згадує згодом про нього як про
щось найдорожче. Про щастя єднання з рідним довкіллям, із батьківським домом, який
для дітей завжди наповнений теплом любові, немов гніздо для пташенят)
- Перевірка емоційного стану дітей.
VІІІ Домашнєзавдання.
- Повторити все про віршований твір. Виразно читати поезію, відповідати на
запитання в кіці твору.
ІХ Остаточне оцінюваннязнань та вмінь учнів.