1. Тема. ОповіданняС. Гавриша «За ясиром»
Мета:закріплювати знання учнів про право на особистусвободута захист від
незаконного переміщення; розвиватипам’ять, усне зв’язнемовлення;учити
доводити правильність своїхдумок, оцінювати дії героїв; виховувати повагу до
законів нашої країни.
Обладнання:ілюстрація до казки «Гуси-лебеді»; «Правоваскринька»;ілюстрації
до оповідання С. Гавриша; зображення гориКарадаг, галери, козаків, Запорізької
Січі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядьтевсі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
— До якої казки ця ілюстрація? («Гуси-лебеді»)
— Що хотіли зробитигуси-лебеді?
— Яке право дитини вонихотіли порушити?
— Пригадаймо нашу «Правову скриньку» про право на особисту свободута
захист від незаконного переміщення. (Діти називають документи, у яких проце
написано, переглядають презентацію)
— Становище дітей-біженців — глобальна проблемасучасності, характерна для
багатьох країн і народів. Відповідно до американських джерел, у світі є більше 16
млн біженців, а разом з переміщеними особами, емігрантами ця кількість
збільшується до 40 млн чоловік.
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку
— Сьогодніми знову звернемося до одного з оповідань Степана Гавриша, в
якому записано право на особистусвободута недоторканість.
То ж девіз тепер згадаємо:
Уважно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення та пам’ять розвиваємо.
Робимо висновки.
ІV. Робота над темою уроку
1. Словниковаробота
Ясир (тур. esir, «бранець», «поневоленний», «раб»)— бранці, яких захоплювали
турки й татари під час нападів на українські, російській польськіземлі з XV —
до серединиXVIII століття.
Галера — давній військовий(часом торговий)корабель на веслах (веслярами-
галерниками часто були в’язні, прикуті до весел) та вітрилах.
Кафа — назва міста Феодосія в X–XV сторіччях.
2. Гора Карадаг — потухлий вулкан між Судаком та Феодосією.
Золоті ворота Карадагу
Козак — представник військового стану, воїн-найманець.
Запорізька Січ — столиця козацьких земель.
2. Роботанад змістом тексту. Читання «Учитель — учні»
— Чи зрозуміли ви, яку трагедію наших пращурів увібрало слово ясир?
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріпленнявивченогоматеріалу
1. Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання
— Які взаємини були в сім’ї Одарки та Івана?
— Яким вони уявляли майбутнє своїхдітей? Підтвердить свої словасловами з
тексту.
— Як сталося, що Петрик і Оксана потрапили в полон?
— Як вонидопомогли однеодномувизволитися з неволі?
— Чи були захищені міжнародним правом діти XVI століття від неволі, рабства
та торгівлі ними? Відповідь підтвердить прикладами з розповіді.
2. Роботаз Конвенцією про права дитини
— Перекажіть статтю 35 Конвенції про права дитини.
Держави-учасниці вживають на національному, двосторонньомута
багатосторонньомурівнях всіх необхідних заходів щодо відвернення викрадень
дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабандиз будь-якою метою і в будь-якій формі.
VІІ. Підсумок уроку
— Що цінного та важливого ви взяли для себе з сьогоднішньогоуроку?
• Бути здоровим хочеш, так здоровим будь!
• Бути успішним хочеш, так успішним будь!
• Гідним ти хочеш бути, ну так гідним будь!
• Бути щасливим хочеш, так щасливим будь!