Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
1. Танок метелика
Тема: Оксана Радушинська «Метелики в крижаних панцирах». Розповідь про дівчинку-
підлітка, прикуту до інвалідного візка, про перше кохання і справжніх друзів, про людську
гідність.
Мета уроку: познайомити учнів із головними фактами біографії письменниці й створити
образний творчий портрет Оксани Радушинської; визначити популярність повісті
«Метелики в крижаних панцирах», формувати власне ставлення до прочитанного, навички
роботи з додатковими інформаційними джерелами, з мобільними додатками, розвивати
вміння аналізувати і синтезувати отриману інформацію, виховувати гуманне ставлення до
людей з особливими потребами, толерантність, ціннісне ставлення до прочитанного.
Обладнання: текст твору, робочі картки, слайд-презентація до уроку, проєктор, комп’ютер.
Жанр уроку: урок-презентація твору О.Радушинської «Метелики в крижаних панцирах».
Перебіг уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний момент.
Слово вчителя. Жила собі дівчинка, звали її Женя і мала вона квітку із сімома чарівними
пелюстками, які виконували всі її бажання. Шість пелюсток дівчинка витратила на різні речі-
забаганки. І ось залишився один. На що його використати? Йшла вона вулицею і міркувала:
«Купити шоколадних цукерок, ні, краще велосипед, а може квиток в цирк або в кіно, а
можливо краще новенькі туфельки?»
Міркуючи над цим питанням, Женя зайшла в парк і побачила хлопчика, який їй дуже
сподобався. Дівчинка запропонувала йому з нею разом погратися, але хлопчик не міг
ходити. І тоді Женя…
Вчитель. Як вчинила дівчинка, на вашу думку? (правильно: відірвала останню пелюстку і
загадала бажання, щоб хлопчик міг ходити).
Це літературна казка, де мрії збуваються. Я не просто так розповіла її вам. Сьогодні на
уроці мені хочеться разом із вами торкнутися теми про особливих дітей.
Але спочатку давайте переглянемо ще одну історію. Сьогодні під час уроку ми будемо
використовувати мобільний додаток – сканер QR-коду. Приготуйте гаджети, наведіть на
сканер, переглядаємо матеріал.
-Чи схожі ці історії? Чим? Чи зустрічали ви таких дітей у своєму житті
і ваші враження від зустрічі? (відповіді учнів)
Завдання уроку – зрозуміти, як живеться таким, інакшим, людям? Їхнє
життя сповнене страждань? Воно безнадійно чорне? Чи таки інколи серед
цього мороку прослизають крихти щастя, коли радієш дрібницям? Чи все
зовсім інакше? Хіба люди, які не стикалися з подібними проблемами,
можуть це уявити?..
https://www.youtube.com/watch?v=rKZHfS32xnc
( перегляд відео про Ніка Вуйчича)
ІІІ. Основна частина уроку. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя. Нині світова і українська література
перестала цуратися теми людей з інвалідністю.
У творах Л. Уліцької («Донька Бухари»), Дж. Піколт («Крихка душа»),
Я.Л. Вишневського («Повторення долі»), Люко Дашвар(«Гоцик»), С. Процюка («Руйнування
ляльки») та ін. ідеться про низку проблем, а саме: відчуженість, відраза і жалісливість як
основний мотив у ставленні до інвалідів здорових людей; закомплексованість, закритість,
відчуття меншовартості людей з інвалідністю; психологічна і комунікативна неготовність
здорових і неповносправних людей до конструктивного діалогу;
2. Сьогодні ми з вами поговоримо про твір нашої подільської поетеси, письменниці Оксани
Радушинської «Метелики в крижаних панцирах», в якому письменниця торкається саме цих
проблем.
Але спочатку про саму письменницю.
Створення творчого портрета псьменника
Слово учня …Чарівної осінньої днини на теренах Хмельниччини, у Старокостянтинові,
народилася дівчинка. Як і всі, була веселою, жвавою дитиною. Та у три роки життя для
маленької Оксанки розділилося на ДО та ПІСЛЯ. За добу дівчинка отримала інвалідність.
Проте батьки довго не могли довідатися причини – система радянської медицини, що хоч і
доживала своє разом із СРСР, проте вперто не бажала визнавати власні помилки. Врешті-
решт, батьки привезли Оксану до одного з київських медичних інститутів, де літня
професорка, оглянувши дівчинку, винесла вирок: «Ця дитина недовго затримається у цьому
світі. До п’яти років проживе, максимум…» Але Мама і Тато не змирилися з таким
вердиктом. Вони зробили все, щоб їхня донечка змогла не просто існувати, а жила
повноцінним життям. Оксана закінчила школу, отримала вищу освіту, стала журналісткою,
письменницею, володаркою численних премій та нагород творчих конкурсів…
Оксана Радушинська, волею долі змушена жити в інвалідному
візку, зуміла реалізувати себе з такою повнотою, якій би позаздрили
навіть ті, кому досягти цього набагато простіше. Авторка двадцяти
восьми книг поезії та прози для дітей і дорослих, серед яких твори,
включені до сучасної шкільної програми, відзначені перемогами у
престижних літературних преміях та конкурсах, гідно оцінені читачами.
Член двох всеукраїнських творчих спілок (письменників та журналістів),
Міжнародної співдружності письменницьких спілок, Міжнародної громадської
організації «Жінка ІІІ тисячоліття», лауреат престижних премій «Коронація
слова», «Жінка ІІІ тисячоліття», «Українська Мадонна», «Золотий лелека»,
«Благовіст», «Гранослов», «Кришталеві джерела», «Подільський Оскар», володарка
Гранта Президента України для обдарованої молоді. А ще Оксана — радіоведуча
Старокостянтинівського районного радіомовлення, теле- та
радіоведуча
ХОДТРК «Поділля-центр», кореспондент газети Хмельницької
міськради «Проскурів», громадська діячка, волонтерка; голова ГО
«Творча сотня «Рух до перемоги», організаторка благодійних концертів
для військових по Україні та в зоні АТО...
Слово вчителя. Саме така нескорена долею людина написала книгу
«Метелики в крижаних панцирах», як не їй зрозуміти почуття, стан
головної героїні твору – Яринки, дівчинки , прикутої до інвалідного візку?
Одна лише мить… Ніч. Дощ. Мокрий асфальт. Хаотичні спалахи
світла. Скреготіння металу. Зойки потерпілих. І ось Яринка – сирота, інвалід. Опіку над нею
взяв дядько Павло, брат батька, та його дружина Наталя. В ту
страшну ніч разом із батьками дівчини загинув їхній молодший син
Ілля. Що відчуває кожен із них? Як пережити цей біль?
«За три роки біль стішився, та не забувся. «Живі повинні жити»,-
казала Яринці санітарка в реанімації. І вона їй повірила».
Формулювання первісних читацьких вражень.
За допомогою «хмаринки слів» назвіть героїв твору.
Бесіда
Хто виховує Яринку?
Хто в родині Градових був незадоволений перебуванням дівчинки в їх сім’ї ? Чому?
За яких обставин познайомилась Ярина з Артемом?
Розкажіть про сім’ю Артема ?
Чому, на вашу думку, Яринка так повела себе у поліцейському відділку?
Що відчувала Ярина, коли йшла на танці?
3. Поясніть, як ви розумієте вчинки Карини? Що штовхало її на такі дії? Хотіли би ви
мати такого друга( подругу)?
Поясніть вчинок Олега. Що стало поштовхом для цього? Чи виправдовуєте ви
його?
Навіщо Градовим було потрібно 50 тис. євро?
Що за «добрі наміри» були у чужинців, які приходили до діда Семена?
Хто така Ядвіга? Як відбулось знайомство Яринки із Ядвігою?
Що зрозуміла Ярина під час тренувань з Ядвігою?
Розкажіть про сім’ю Кожедубів. Ваші відчуття? На чиєму ви боці?
Як ви оцінюєте вчинок батька Артема наприкінці твору? Що зрозумів він після
розмови із сином?
«Відгадай слово»
(перевірка знань тексту і біографії письменниці).
За допомогою QR-коду і мобільних телефонів зайдіть
у програму LearningApps і виконайте завдання.
Робота над символами у творі.
Слово вчителя. У творі декілька раз розділи починаються з такого
природного явища як дощ.
Символіка дощу багатозначна. З одного боку, дощові хмари закривають Сонце, зменшують
світло, гасять фарби, тому дощ асоціюється із сумом, самотністю, довготривалий дощ -
навіть з депресією. З іншого боку, дощ - це джерело життя: він асоціюється з оновленням,
відродженням. У релігійному сенсі дощ ллється з небес, тому несе істину, духовну дію. Дощ
- некерована сила Природи, тому він як доля: дається або не дається за таємничими
законами, сенс яких ми, можливо, розгледимо лише через певний час.
На вашу думку, що він може символізувати? З якими подіями у творі він
пов’язується?
Твір називається «Метелики в крижаних панцирах».
У стародавніх греків і римлян ця комаха уособлювало людську душу. Давньогрецьке
слово «псюхе» одночасно означало і «метелика», і «душу», і «дихання».
Красивий міф про Психею і Амура. Символом їхньої любові, здатної проникнути навіть у
загробне царство, і став метелик.
Метелик – символ весни, юності, любові, свободи у багатьох народах світу.
Панцир. Звернемося до Вікіпедії. 1.Панцир — частина старовинного, звичайно металевого,
бойового спорядження, яке захищало тулуб воїна від ударів холодної зброї. 2.Панцир
(біологія) — твердий покрив тіла деяких тварин (черепах, крокодилів, ракоподібних та
інших) та рослин (золотисті водорості, діатомові водорості, динофітові водорості та інші).
3.Металева обшивка у автомобілів, поїздів, військових кораблів; броня.
4.Жорсткий водолазний скафандр, призначений для роботи на великих глибинах.
Слово крижаний має кілька значень: 1. Пронизливо-холодний; холодний, як лід.
2. перен. Який призводить до заціпеніння; ворожо-холодний, холодно-
зневажливий. Надмірно байдужий, холодно-спокійний.
Слово вчителя.
Як можна за допомогою цих символічних значень розкрити зміст назви
твору«Метелики в крижаних панцирах»?
Чому письменниця назвала повість «Метелики в крижаних
панцирах»?
Висновок. Яринка — інвалід , котра може бути вільною,
мов метелик, вириваючись з панцира безсилого тіла, лише у своїй
уяві . У цьому і полягає символізм назви: крижаний панцир
символізує скалічене тіло, що стало в'язницею для свідомості героя,
а метелик — це надії, сподівання на свободу.
Притча «Мудрець і метелик
4. https://www.youtube.com/watch?v=rcSF56wp0Sg
Слово вчителя.
Як ви розумієте слова Мудреця: «Все в руках твоїх?»
Чи можна це віднести до головної героїні твору?
Уявіть, що наша героїня має свою сторінку у Фейсбуці, щоб вона написала про себе.
Робота із картками.
Перед вами «сторінки» ФБ, заповніть їх.
Слово вчителя.
На кого була схожа Ярина під час танцю з Артемом? Як можна назвати цей
танок?
Танок метелика. Так можна це назвати. Яринка перемогла, здолала свої страхи,
невпевненість, знайшла друзів, перше кохання.
Пропоную переглянути танок, який є реальністю в житті таких людей, як Яринка.
https://www.youtube.com/watch?v=syWlrJdHyY4
https://www.youtube.com/watch?v=3lsUiD9SSQA
А чи змогли би ви спробувати потанцювати в інвалідному кріслі?
( по можливості можна запропонувати учням покружляти в
інвалідному кріслі).
Скажіть мені, будь ласка, в реальному житті ви змогли
би дружити з дітьми, які мають певні фізичні вади, яким дуже
важко пристосуватися до звичайного життя?
У повісті ми читаємо з яким презирством, байдужістю ставиться до Яринки Каріна,
Олег, кондуктор у транспорті та інші люди. Але ні Артем, ні Сашко, ні Санько не
зрадили дівчинку, були поруч з нею, хоча на початку це було їм нелегко.
Що вони зрозуміли у спілкуванні із Яринкою?
Аналіз фіналу твору. Робота з картками.
ІV. Рефлексія
Слово вчителя.
5. Перед вами лежать паперові метелики.
Я пропоную вам написати свої мрії, сподівання, про
які вам важко вголос сказати. Напишіть їх і прикріпіть на дерево мрій. Хай
збудуться ваші мрії.
Висловте свою думку, ця книга – банальна історія чи соціальне явище?
V. Підбиття підсумку.
Заключне слово вчителя. На мою думку, це одна з найкращих новітніх книжок, яка може
допомогти читачам зрозуміти психологію людей з особливими потребами і навчити нас
людяності і відповідальності. Я дуже рада, що мала змогу познайомитися з авторкою цього
твору. Оксана Радушинська – неймовірна ЖІНКА та ПИСЬМЕННИЦЯ.
VI. Домашнє завдання.
1. Заповнити таблицю «Метод Рюкзака».
2. Підготувати матеріал про людей з
особливими потребами.
Список використаних джерел та літератури
1. Радушинська О. Метелики в крижаних панцирах. [Текст] /О.П.Радушинська. - Л.:
Видавництво Старого Лева, 2015. - 159 с. - ISBN 978-617-679-143-0.
2. Інтернет посилання:
https://www.youtube.com/watch?v=rKZHfS32xnc
3. Інтернет посилання
https://www.youtube.com/watch?v=rcSF56wp0Sg
4. Інтернет посилання:
https://www.youtube.com/watch?v=syWlrJdHyY4s
https://www.youtube.com/watch?v=3lsUiD9SSQA