SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Урок - майстерня
Тема : загадка як вид усної народної творчості, види загадок (про
людей, їхнє життя, про природу, рослин, тварин). Художні засоби в загадках.
Мета: ► конкретизувати знання про загадки, ознайомити з різними видами
загадок, пояснювати особливості будови та художні засоби; показати красу і
багатство рідного слова, зосередити увагу на кмітливості й талановитості
українського народу;
► сприятирозвиткузв'язногомовлення, аналітичного мислення, звичці бути
спостережливим, удосконалювати комунікативні здібності, пам'ять, вміння
аргументувати, відстоювати свою точку зору;
► виховувати повагу, ввічливість, любов до рідного краю, формувати
бажання робити добро.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Методи й прийоми: робота в групі, вправи « Вільний мікрофон»,
спостереження-дослідження, робота з діаграмою «Кола Вена», розв'язання
проблемних питань.
Обладнання: ілюстративний матеріал, індивідуальні картки для груп,
підручник, слайди для роботи над загадками, виставка книжок з загадками.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1. Метод « Спостереження»
- Діти, коли ви йшли до школи, що вас порадувало?
2. Метод « Словничок настроїв »
- Загляньте у « Словничок настроїв » і визначте, який зараз у вас настрій
переважає. Чому?
Білий – спокійний, врівноважений, позитивний; жовтий – радісний, світлий;
червоний - піднесений, бадьорий; синій – мрійливий, лагідний,
врівноважений; сірий – стурбований, схвильований, кепський.
3. Перевірка домашнього завдання
- Які емоції у вас викликало почуття сумлінно виконаного домашнього
завдання?
- Давайте перевіримо домашнє завдання, тобто назвемо цитати, прислів'я,
приказки, крилаті вирази, афоризмипро усну народну творчість, фольклор, а
вислів, який вам найбільш сподобався, візьмемо епіграфом уроку.
Народ скаже-як зав'яже ( приказка),
Фольклор приємніше слухати іноді, ніж вискочок, розкрученихпо блату.(...)
(Георгій Александров)
Мов поганих не існує в світі, є лише погані язики.( А. Бортняк)
ІІ. Актуалізація опорнихзнань
1.Гра «Відгадай». Діти відгадують загадки и отримують жетони, перемагає
той, в кого найбільша кількість жетонів.
По землі скаче, а в воді пливе. ( М'яч)
Хто на собі свій будинок носить? ( Равлик )
Під одним дахом чотири братики. ( Стілець)
Мовчить, а сто дурнів навчить. ( Книга)
По землі бігає, під лавою спати лягає. ( Віник )
Без рук, без ніг, а всіх кладе на постіль. ( Сон )
Ходить пані в золотім жупані, куди гляне – трава в'яне. ( Осінь)
Один усю роботу робить, другий господаря молоком поїть, третій хату
стереже.( Кінь,корова, собака)
У зеленій оболонці, а в середині, як сонце. ( Кавун )
Складеш – клин, розкладеш – гриб. ( Парасолька)
І печуть мене, і варять мене, і їдять, і хвалять, бо я добра. ( Картопля )
Солоне,а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото, коли б угадати
та менш його знати. (Сльози )
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
1. Ознайомлення з « Карткою самооцінки»
Щоб оцінити плідність роботи на уроці, підготуємо «Картку самооцінки»
0 – я був неуважним
1 – я був уважним, коли було цікаво
2 – я відповідав на декілька питань
3 – був зацікавлений, відповідав на більшу частину питань
4 – був дуже активним і творчим
2. Репродуктивнабесіда
- Діти, що ви зараз робили? Чи любите ви відгадувати загадки? Як ви
гадаєте, яка тема уроку?
Загадати щось для вас,
намагалась, я не раз.
Цілий день про щось гадала,
І загадку гарну склала.
- Сьогодніна уроці відбудеться найулюбленіша мандрівка у світ загадок, яка
дуже часто супроводжує нас, де б ми не були. Разом дізнаємося про
побудову, види, поетичність загадок. Навчимося визначати види загадок,
відгадувати їх, пояснювати логіку їх відгадування. І, звісно, перевіримо свій
розум, винахідливість, кмітливість.
- Наведіть 2-3 приклади загадок.
- Пригадайте із початкових класів, який твір усної народної творчості
називають загадкою?
- Що ви знаєте про загадки? Як утворилися загадки?
ІV. Основна частина. Опрацюваннянавчальногоматеріалу.
1.Метод « Знаємо - хочемо дізнатися - дізналися»
Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися
Походження Види, художні засоби
2.. Слово вчителя
Слайд 4.
За́гадка (від слова «гадати» — думати, вгадувати, загадувати) — жанр усної
народної творчості, стислий поетичний, часто ритмізований вислів, дотепне
запитання, у якому в завуальованій формі зашифровано якийсь предмет чи
явище і його треба відгадати; є в фольклорі всіх народів світу.
Завуальований - навмисно прихований, неясний, невиразний. Загадки
мають свою давню історію створення. Слово « загадка» древньогрецького
походження. Існує декілька гіпотез виникнення цього жанру усної народної
творчості. Вважається, що коріння походження сягає ще в давні історичні
часи, коли первісні люди полювали на мамонтів. Вони вважали, що майже
кожне явище, істота, предмет живі. І тому, коли мисливці полювали на
тварину, то говорилизагадками, щоб істота не розуміла їхню мову й не могла
розгадати, що задумали люди. Існує ще гіпотеза, яка випливає зі
спостереження за казками, що загадки були своєрідним випробуванням для
юнаків. Це обряд посвяти. За допомогою загадок старші й досвідченіші
чоловіки перевіряли розум хлопців. Уважалося, що якщо підліток не може
виконати завдання, то він ще не готовийдо дорослого життя. В сиву давнину
загадкам надавали магічного значення, вони були пов'язані з культовими
обрядами й звичаями, в них помітні сліди первісного світогляду. Ще в
первіснообщинному суспільстві склалася певна система заборонених слів —
табу. Усе це поступово трансформувалось у забобони, які набували певної
стабільності. На цьому ґрунті згодом постало чимало творів «загадкового»
характеру, які в нарочито прихованій формі відображали звичайні, буденні
факти життя. Проте глибока предметність загадок, зумовлена в першу чергу
тісним зв'язком цього виду художньої творчості з повсякденним життям і
побутом трудівника, його виробничою діяльністю. Як і будь-який інший
поетичний твір, повноцінна, справді художньо довершена загадка могла
з'явитись лише в процесі абстрагування людського мислення, на порівняно
вищому етапі розвитку культури.
3. Проблемні питання
-А чи змінилося значення загадки зараз? Коли і де її використовують?
- Що перевіряє загадка, на що вказує? Як можна сказати про людину, яка
може розгадувати загадки?
- А чи важко розгадувати загадки? Чим цікава загадка? Як треба шукати
відгадку?
- А чи важко складати загадку? Про що треба пам'ятати? Як складаються
загадки? На основі яких художніх прийомів?
Слайд 5
4.Художні прийоми: спостереження
Алегорія-спосіб двопланового зображення тих, чи інших предметів та явищ,
одинз яких світ реальних речей, а другий - прихований. – ( «Прилетіли гості,
сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробилисобіхати» - граки)
Епітети – ( « Летів птах через дах,
Сів на воротях,
В червонихчоботях» - півень)
Пестливі слова - ( « Хвостик, як ниточка, само, як калиточка, а очі, як
насінини» - миша )
Гіперболізація - ( «Біг кінь білобокий понад яр глибокий; як упав – на весь
світ задрижав» - грім)
Повтори - ( « На дубочку я вродився,
На дубочку й оселився.
Восени я упаду.
Та й дубочком проросту» - жолудь)
Порівняння - (« Біле як сніг, чорне як жук, крутиться як біс і повертає в ліс»
- сорока)
Метафора – ( « А що сходить без насіння?»- сонце)
4.Історичний коментар
- Чимало загадок побудовано на омонімах, метонімії, поетичних символах.
Дехто з учених, аналізуючи їхню художню форму, стверджує, що кожна
загадка композиційно — одночленний паралелізм, другим членом якого є
відгадка. Іноді загадка будується за допомогою так званого «виключення»,
наближаючись тим самим до заперечного паралелізму.
Багатство художніх засобів творення образу в загадці зумовлене
неоднорідністю, різноманітністю обставин, за яких виникали й розвивалися
твори цього жанру.
5.Метод «дослідження»
- Поясніть, як утворено загадки:
Не кравець, а з голками ходить. ( Заперечення)
По морю золотий човник пливе. (Порівняння )
Ішла баба з гір та несла сто шкір. ( Протиставлення )
- Основнимитипами загадокє такі загадки, у яких предмети зіставляються
на основі їхнього загального зовнішнього вигляду, схожості,на основі
ознак їхньої внутрішньої організації, а також порівнюються за їхніми
функціями та роллю в побутовому житті народу, за особливостями
їхнього руху , співвідношенню рухомого й нерухомого.
6.Демонстрація малюнків художників за мотивами загадок. ( « Реве віл на сто
гір»)
7. Робота в групах-п'ятірках. Спостереження-дослідження.
Учні об'єднуються в групи й виконують завдання на картках.
1 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки.
Чорна корова всіх поборола. Білий віл всіх підвів.
Шумить, гуде і все горою йде.
Тисяча овець, а між ними один баранець.
2 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки.
Сам маленький, а шуба дерев'яна.
Без очей, бер рук, а лізе на дрюк.
Маленьке, кругленьке, зачепи-плакати будеш.
3 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки.
Плавала, купалася, сухенька осталася.
Влітку сірий, взимку білий.
Два рази родиться, один раз вмирає.
4 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки.
Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох.
У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі.
Було собі два брати й обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного
бачать.
5 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки.
Не їсть, не п'є, а стоїть та б'є.
Зуби є, а рота нема.
По дроту ходить, пітьму розгонить.
Відгадки: день і ніч, вітер, місяць і зорі; горіх, огірок, цибуля; качка, заєць,
курча; людина, рот і зуби, очі; годинник, пила, струм
Види загадок:
Про явища природи
Чорна корова всіх поборола. Білий віл всіх підвів.
Шумить, гуде і все горою йде.
Тисяча овець, а між ними один баранець.
Слайд 7
Про рослини
Сам маленький, а шуба дерев'яна.
Без очей, бер рук, а лізе на дрюк.
Маленьке, кругленьке, зачепи-плакати будеш.
Слайд 8
Про тварин
Плавала, купалася, сухенька осталася.
Влітку сірий, взимку білий.
Два рази родиться, один раз вмирає.
Про людей і їхнє життя.
Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох.
У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі.
Було собі два брати й обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного
бачать.
Про предмети
Не їсть, не п'є, а стоїть та б'є.
Зуби є, а рота нема.
По дроту ходить, пітьму розгонить.
Загадки про Букви Загадки про Весну Загадки про Вітер
Загадки про Речі Загадки про Час Загадки про Гриби
Загадки про Дерева Загадки про Дощ Загадки про Їжу
Загадки про Звірів Загадки про Зиму Загадки про Іграшки
Загадки про Інструмент Загадки про Літо Загадки про Місяць
Загадки про Людей Загадки про Машини Загадки про Мороз
Загадки про Небо Загадки про Овочі Загадки про Одяг
Загадки про Осінь Загадки про Письмо Загадки про Природу
Загадки про Професії Загадки про птахів
ЗагадкипроВеселку Загадки про Риб Загадки про Сніг
Загадки про Сніжинки Загадки про Сонце Загадки про Траву та
Листя
Загадки про Транспорт Загадки про Хмару Загадки про Фрукти
Загадки про Квіти Загадки про Частини тіла
Загадки про Шиття Загадки про Школу
Загадки про Явища Загадки про Ягоди
V. Рефлексія.
1. Тренування зорової пам'яті
- Діти, покладіть ручки на зошити і постарайтеся запам'ятати якомога більше
слів , що означають про що бувають загадки, які ви щойно побачили, ніби
сфотографуйте їх очима. Потім у повній тиші запропонувати учням ще раз
звернути увагу на екрані ілюстрації з групами загадок (протягом 1 хвилини
показати10слів).
- Діти, а зараз у будь-якому порядку запишіть у зошит якомога більше слів
що запам'яталися (протягом1-2хвилин)
- Підніміть руку ті, хто запам'ятав і записав всі 10 слів ... 9 слів ... 8 слів?
Учень, який показав найкращий результат, читає вголос чітко, свої слова.
Перевірити, поставити оцінку (за бажанням) у журнал. ( У кого 7 слів і
більше, той має розвинену пам’ять)
2. Метод « Поміркуй»
- Пригадайте і назвіть казки, у яких героям доводиться відгадувати загадки
( « Мудра дівчина», « Близнята» )
- В жанрі казки виразно виявляється активна соціальна функція загадки.
Тут часто змальовується картина відгадування загадок — як своєрідний
поєдинок у кмітливості між простою людиною і паном або попом.
Характерно, що в такому поєдинку завжди перемагає простий трудівник,
стверджуючи тим самим свою вищість у розумових здібностях.
3.Гра « Ромашка». На зворотному боці пелюстка записані загадки.
4.Підбиття підсумків роботи. Опрацювання в групах таблиці « Знаємо -
хочемо дізнатися-дізналися»
* * *
На одній нозі танцюю,
Зовсім я не байдикую.
Ти мене лиш накрути –
Та в таночокзнов пусти.
(Дзиґа)
* * *
Що за хатка – дивина?
З скла прозорого вона.
Табунцями, як у річці,
Рибки плещуться в водичці.
(Акваріум)
* * *
Де у полі квітне гречка,
Стоїть хатка невеличка.
Ти зустрінеш там родину,
Що працює без упину.
(Вулик)
* * *
Лишає він страшні сліди,
Усе він пожирає.
А як даси йому води –
Відразу помирає!
(Вогонь)
* * *
По траві повзла змія.
Налякався добрея.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився …
(Вуж)
* * *
Є і чорнаі червона,
А поживна ж бо яка!
Зветься цей продуктчудовий
Не інакше, як …
(Ікра)
Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися
Походження Види, художні засоби
5.Заповнення « картки самооцінки»
6. Завдання на увагу:
Слайд 12
З кожного рядкавиберіть лише ті букви, які не повторюються, іскладіть з
них побажання. На всюроботувідводиться дві хвилини.
Е О Б О О Е А Д Д
Е П Ф Ф Е А Ф П М
Є Ж П А Р П Є Р И И
О Ю Л В Л ВА Ю О Л Ю
Г Ц М Д Ц Д Ж Г Ц ГЮ М
Т Щ З А У З Т С А З У
П О У Х П А Л Л ХО У
С Ь К Г З Г З Л К Ь Л
И О Д Д Ф І Т І О И Ф
П Я И П Щ И М В Щ М В
VІ. Домашнє завдання
1. Вивчити напам’ять декілька загадок( на вибір).
2. Намалювати слово-відгадкудо улюбленої загадки.

More Related Content

What's hot

Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класі
Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класіБез трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класі
Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класіКовпитська ЗОШ
 
захоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абеткизахоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абеткиРоман Бадулін
 
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозку
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозкукорекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозку
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозкуnatalia0803
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-24book
 
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укрAira_Roo
 
Цікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихЦікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихКовпитська ЗОШ
 
3 yds l_2020-1
3 yds l_2020-13 yds l_2020-1
3 yds l_2020-14book
 
Казка
КазкаКазка
КазкаPsariova
 
2 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_22 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_24book
 

What's hot (19)

Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класі
Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класіБез трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класі
Без трудів не їстимеш пирогів. Урок з читання у 2 класі
 
захоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абеткизахоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абетки
 
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозку
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозкукорекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозку
корекційна робота логопеда з урахуванням півкульної домінанти роботи мозку
 
19
1919
19
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-2
 
150.
150.150.
150.
 
1
11
1
 
231
231231
231
 
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр
3 я в_мире_тагліна_іванова_2013_укр
 
Цікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихЦікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших менших
 
3 yds l_2020-1
3 yds l_2020-13 yds l_2020-1
3 yds l_2020-1
 
74
7474
74
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
Quest
QuestQuest
Quest
 
1
11
1
 
Казка
КазкаКазка
Казка
 
2 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_22 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_2
 
Integrated lesson
Integrated lessonIntegrated lesson
Integrated lesson
 
1
11
1
 

Similar to 160.

Цікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихЦікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихКовпитська ЗОШ
 
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класУрок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класКовпитська ЗОШ
 
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас Ковпитська ЗОШ
 
Сторінками історії України
Сторінками історії України Сторінками історії України
Сторінками історії України Ковпитська ЗОШ
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укрAira_Roo
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Презентація педагогічного досвіду
Презентація педагогічного досвідуПрезентація педагогічного досвіду
Презентація педагогічного досвідуgalinka0525
 
6_l_y_2023-1.pdf
6_l_y_2023-1.pdf6_l_y_2023-1.pdf
6_l_y_2023-1.pdfLudaM3
 
у світі казки
у світі казкиу світі казки
у світі казкиmolchanovanata
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокPaholyuk
 
5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf4book9kl
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класКовпитська ЗОШ
 

Similar to 160. (20)

загадка - твір .....
загадка - твір .....загадка - твір .....
загадка - твір .....
 
Цікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших меншихЦікаві пригоди братів наших менших
Цікаві пригоди братів наших менших
 
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класУрок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
 
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас
Урок позакласного читання. Байки. Пастух жартівник. 4 клас
 
Сторінками історії України
Сторінками історії України Сторінками історії України
Сторінками історії України
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
 
урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
 
Правила спілкування
Правила спілкуванняПравила спілкування
Правила спілкування
 
Літературні казки
Літературні казкиЛітературні казки
Літературні казки
 
Презентація педагогічного досвіду
Презентація педагогічного досвідуПрезентація педагогічного досвіду
Презентація педагогічного досвіду
 
федорова в.в.
федорова в.в.федорова в.в.
федорова в.в.
 
6_l_y_2023-1.pdf
6_l_y_2023-1.pdf6_l_y_2023-1.pdf
6_l_y_2023-1.pdf
 
у світі казки
у світі казкиу світі казки
у світі казки
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казок
 
3
33
3
 
5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf
 
Інтегрований урок з української мови.docx
Інтегрований урок з української мови.docxІнтегрований урок з української мови.docx
Інтегрований урок з української мови.docx
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 

Recently uploaded (6)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 

160.

  • 1. Урок - майстерня Тема : загадка як вид усної народної творчості, види загадок (про людей, їхнє життя, про природу, рослин, тварин). Художні засоби в загадках. Мета: ► конкретизувати знання про загадки, ознайомити з різними видами загадок, пояснювати особливості будови та художні засоби; показати красу і багатство рідного слова, зосередити увагу на кмітливості й талановитості українського народу; ► сприятирозвиткузв'язногомовлення, аналітичного мислення, звичці бути спостережливим, удосконалювати комунікативні здібності, пам'ять, вміння аргументувати, відстоювати свою точку зору; ► виховувати повагу, ввічливість, любов до рідного краю, формувати бажання робити добро. Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь. Методи й прийоми: робота в групі, вправи « Вільний мікрофон», спостереження-дослідження, робота з діаграмою «Кола Вена», розв'язання проблемних питань. Обладнання: ілюстративний матеріал, індивідуальні картки для груп, підручник, слайди для роботи над загадками, виставка книжок з загадками. Перебіг уроку І. Організаційний момент 1. Метод « Спостереження» - Діти, коли ви йшли до школи, що вас порадувало? 2. Метод « Словничок настроїв » - Загляньте у « Словничок настроїв » і визначте, який зараз у вас настрій переважає. Чому? Білий – спокійний, врівноважений, позитивний; жовтий – радісний, світлий; червоний - піднесений, бадьорий; синій – мрійливий, лагідний, врівноважений; сірий – стурбований, схвильований, кепський. 3. Перевірка домашнього завдання
  • 2. - Які емоції у вас викликало почуття сумлінно виконаного домашнього завдання? - Давайте перевіримо домашнє завдання, тобто назвемо цитати, прислів'я, приказки, крилаті вирази, афоризмипро усну народну творчість, фольклор, а вислів, який вам найбільш сподобався, візьмемо епіграфом уроку. Народ скаже-як зав'яже ( приказка), Фольклор приємніше слухати іноді, ніж вискочок, розкрученихпо блату.(...) (Георгій Александров) Мов поганих не існує в світі, є лише погані язики.( А. Бортняк) ІІ. Актуалізація опорнихзнань 1.Гра «Відгадай». Діти відгадують загадки и отримують жетони, перемагає той, в кого найбільша кількість жетонів. По землі скаче, а в воді пливе. ( М'яч) Хто на собі свій будинок носить? ( Равлик ) Під одним дахом чотири братики. ( Стілець) Мовчить, а сто дурнів навчить. ( Книга) По землі бігає, під лавою спати лягає. ( Віник ) Без рук, без ніг, а всіх кладе на постіль. ( Сон ) Ходить пані в золотім жупані, куди гляне – трава в'яне. ( Осінь) Один усю роботу робить, другий господаря молоком поїть, третій хату стереже.( Кінь,корова, собака) У зеленій оболонці, а в середині, як сонце. ( Кавун ) Складеш – клин, розкладеш – гриб. ( Парасолька) І печуть мене, і варять мене, і їдять, і хвалять, бо я добра. ( Картопля ) Солоне,а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото, коли б угадати та менш його знати. (Сльози ) ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності. 1. Ознайомлення з « Карткою самооцінки» Щоб оцінити плідність роботи на уроці, підготуємо «Картку самооцінки» 0 – я був неуважним 1 – я був уважним, коли було цікаво
  • 3. 2 – я відповідав на декілька питань 3 – був зацікавлений, відповідав на більшу частину питань 4 – був дуже активним і творчим 2. Репродуктивнабесіда - Діти, що ви зараз робили? Чи любите ви відгадувати загадки? Як ви гадаєте, яка тема уроку? Загадати щось для вас, намагалась, я не раз. Цілий день про щось гадала, І загадку гарну склала. - Сьогодніна уроці відбудеться найулюбленіша мандрівка у світ загадок, яка дуже часто супроводжує нас, де б ми не були. Разом дізнаємося про побудову, види, поетичність загадок. Навчимося визначати види загадок, відгадувати їх, пояснювати логіку їх відгадування. І, звісно, перевіримо свій розум, винахідливість, кмітливість. - Наведіть 2-3 приклади загадок. - Пригадайте із початкових класів, який твір усної народної творчості називають загадкою? - Що ви знаєте про загадки? Як утворилися загадки? ІV. Основна частина. Опрацюваннянавчальногоматеріалу. 1.Метод « Знаємо - хочемо дізнатися - дізналися» Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися Походження Види, художні засоби 2.. Слово вчителя Слайд 4. За́гадка (від слова «гадати» — думати, вгадувати, загадувати) — жанр усної народної творчості, стислий поетичний, часто ритмізований вислів, дотепне запитання, у якому в завуальованій формі зашифровано якийсь предмет чи явище і його треба відгадати; є в фольклорі всіх народів світу.
  • 4. Завуальований - навмисно прихований, неясний, невиразний. Загадки мають свою давню історію створення. Слово « загадка» древньогрецького походження. Існує декілька гіпотез виникнення цього жанру усної народної творчості. Вважається, що коріння походження сягає ще в давні історичні часи, коли первісні люди полювали на мамонтів. Вони вважали, що майже кожне явище, істота, предмет живі. І тому, коли мисливці полювали на тварину, то говорилизагадками, щоб істота не розуміла їхню мову й не могла розгадати, що задумали люди. Існує ще гіпотеза, яка випливає зі спостереження за казками, що загадки були своєрідним випробуванням для юнаків. Це обряд посвяти. За допомогою загадок старші й досвідченіші чоловіки перевіряли розум хлопців. Уважалося, що якщо підліток не може виконати завдання, то він ще не готовийдо дорослого життя. В сиву давнину загадкам надавали магічного значення, вони були пов'язані з культовими обрядами й звичаями, в них помітні сліди первісного світогляду. Ще в первіснообщинному суспільстві склалася певна система заборонених слів — табу. Усе це поступово трансформувалось у забобони, які набували певної стабільності. На цьому ґрунті згодом постало чимало творів «загадкового» характеру, які в нарочито прихованій формі відображали звичайні, буденні факти життя. Проте глибока предметність загадок, зумовлена в першу чергу тісним зв'язком цього виду художньої творчості з повсякденним життям і побутом трудівника, його виробничою діяльністю. Як і будь-який інший поетичний твір, повноцінна, справді художньо довершена загадка могла з'явитись лише в процесі абстрагування людського мислення, на порівняно вищому етапі розвитку культури. 3. Проблемні питання -А чи змінилося значення загадки зараз? Коли і де її використовують? - Що перевіряє загадка, на що вказує? Як можна сказати про людину, яка може розгадувати загадки? - А чи важко розгадувати загадки? Чим цікава загадка? Як треба шукати відгадку?
  • 5. - А чи важко складати загадку? Про що треба пам'ятати? Як складаються загадки? На основі яких художніх прийомів? Слайд 5 4.Художні прийоми: спостереження Алегорія-спосіб двопланового зображення тих, чи інших предметів та явищ, одинз яких світ реальних речей, а другий - прихований. – ( «Прилетіли гості, сіли на помості, Без сокири, без лопати Поробилисобіхати» - граки) Епітети – ( « Летів птах через дах, Сів на воротях, В червонихчоботях» - півень) Пестливі слова - ( « Хвостик, як ниточка, само, як калиточка, а очі, як насінини» - миша ) Гіперболізація - ( «Біг кінь білобокий понад яр глибокий; як упав – на весь світ задрижав» - грім) Повтори - ( « На дубочку я вродився, На дубочку й оселився. Восени я упаду. Та й дубочком проросту» - жолудь) Порівняння - (« Біле як сніг, чорне як жук, крутиться як біс і повертає в ліс» - сорока) Метафора – ( « А що сходить без насіння?»- сонце) 4.Історичний коментар - Чимало загадок побудовано на омонімах, метонімії, поетичних символах. Дехто з учених, аналізуючи їхню художню форму, стверджує, що кожна загадка композиційно — одночленний паралелізм, другим членом якого є відгадка. Іноді загадка будується за допомогою так званого «виключення», наближаючись тим самим до заперечного паралелізму. Багатство художніх засобів творення образу в загадці зумовлене неоднорідністю, різноманітністю обставин, за яких виникали й розвивалися твори цього жанру. 5.Метод «дослідження» - Поясніть, як утворено загадки: Не кравець, а з голками ходить. ( Заперечення) По морю золотий човник пливе. (Порівняння )
  • 6. Ішла баба з гір та несла сто шкір. ( Протиставлення ) - Основнимитипами загадокє такі загадки, у яких предмети зіставляються на основі їхнього загального зовнішнього вигляду, схожості,на основі ознак їхньої внутрішньої організації, а також порівнюються за їхніми функціями та роллю в побутовому житті народу, за особливостями їхнього руху , співвідношенню рухомого й нерухомого. 6.Демонстрація малюнків художників за мотивами загадок. ( « Реве віл на сто гір») 7. Робота в групах-п'ятірках. Спостереження-дослідження. Учні об'єднуються в групи й виконують завдання на картках. 1 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки. Чорна корова всіх поборола. Білий віл всіх підвів. Шумить, гуде і все горою йде. Тисяча овець, а між ними один баранець. 2 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки. Сам маленький, а шуба дерев'яна. Без очей, бер рук, а лізе на дрюк. Маленьке, кругленьке, зачепи-плакати будеш. 3 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки. Плавала, купалася, сухенька осталася. Влітку сірий, взимку білий. Два рази родиться, один раз вмирає. 4 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки. Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі. Було собі два брати й обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного бачать. 5 картка. Прочитайте. Відгадайте загадки. Визначте про що загадки. Не їсть, не п'є, а стоїть та б'є. Зуби є, а рота нема.
  • 7. По дроту ходить, пітьму розгонить. Відгадки: день і ніч, вітер, місяць і зорі; горіх, огірок, цибуля; качка, заєць, курча; людина, рот і зуби, очі; годинник, пила, струм Види загадок: Про явища природи Чорна корова всіх поборола. Білий віл всіх підвів. Шумить, гуде і все горою йде. Тисяча овець, а між ними один баранець. Слайд 7 Про рослини Сам маленький, а шуба дерев'яна. Без очей, бер рук, а лізе на дрюк. Маленьке, кругленьке, зачепи-плакати будеш. Слайд 8 Про тварин Плавала, купалася, сухенька осталася. Влітку сірий, взимку білий. Два рази родиться, один раз вмирає. Про людей і їхнє життя. Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох.
  • 8. У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі. Було собі два брати й обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного бачать. Про предмети Не їсть, не п'є, а стоїть та б'є. Зуби є, а рота нема. По дроту ходить, пітьму розгонить. Загадки про Букви Загадки про Весну Загадки про Вітер Загадки про Речі Загадки про Час Загадки про Гриби Загадки про Дерева Загадки про Дощ Загадки про Їжу Загадки про Звірів Загадки про Зиму Загадки про Іграшки Загадки про Інструмент Загадки про Літо Загадки про Місяць Загадки про Людей Загадки про Машини Загадки про Мороз Загадки про Небо Загадки про Овочі Загадки про Одяг
  • 9. Загадки про Осінь Загадки про Письмо Загадки про Природу Загадки про Професії Загадки про птахів ЗагадкипроВеселку Загадки про Риб Загадки про Сніг Загадки про Сніжинки Загадки про Сонце Загадки про Траву та Листя Загадки про Транспорт Загадки про Хмару Загадки про Фрукти Загадки про Квіти Загадки про Частини тіла Загадки про Шиття Загадки про Школу Загадки про Явища Загадки про Ягоди V. Рефлексія. 1. Тренування зорової пам'яті - Діти, покладіть ручки на зошити і постарайтеся запам'ятати якомога більше слів , що означають про що бувають загадки, які ви щойно побачили, ніби сфотографуйте їх очима. Потім у повній тиші запропонувати учням ще раз звернути увагу на екрані ілюстрації з групами загадок (протягом 1 хвилини показати10слів).
  • 10. - Діти, а зараз у будь-якому порядку запишіть у зошит якомога більше слів що запам'яталися (протягом1-2хвилин) - Підніміть руку ті, хто запам'ятав і записав всі 10 слів ... 9 слів ... 8 слів? Учень, який показав найкращий результат, читає вголос чітко, свої слова. Перевірити, поставити оцінку (за бажанням) у журнал. ( У кого 7 слів і більше, той має розвинену пам’ять) 2. Метод « Поміркуй» - Пригадайте і назвіть казки, у яких героям доводиться відгадувати загадки ( « Мудра дівчина», « Близнята» ) - В жанрі казки виразно виявляється активна соціальна функція загадки. Тут часто змальовується картина відгадування загадок — як своєрідний поєдинок у кмітливості між простою людиною і паном або попом. Характерно, що в такому поєдинку завжди перемагає простий трудівник, стверджуючи тим самим свою вищість у розумових здібностях. 3.Гра « Ромашка». На зворотному боці пелюстка записані загадки. 4.Підбиття підсумків роботи. Опрацювання в групах таблиці « Знаємо - хочемо дізнатися-дізналися» * * * На одній нозі танцюю, Зовсім я не байдикую. Ти мене лиш накрути – Та в таночокзнов пусти. (Дзиґа) * * * Що за хатка – дивина? З скла прозорого вона. Табунцями, як у річці, Рибки плещуться в водичці. (Акваріум) * * * Де у полі квітне гречка, Стоїть хатка невеличка. Ти зустрінеш там родину, Що працює без упину. (Вулик) * * * Лишає він страшні сліди, Усе він пожирає. А як даси йому води – Відразу помирає! (Вогонь) * * * По траві повзла змія. Налякався добрея. Від гадюки біг чимдуж, А то виявився … (Вуж) * * * Є і чорнаі червона, А поживна ж бо яка! Зветься цей продуктчудовий Не інакше, як … (Ікра)
  • 11. Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися Походження Види, художні засоби 5.Заповнення « картки самооцінки» 6. Завдання на увагу: Слайд 12 З кожного рядкавиберіть лише ті букви, які не повторюються, іскладіть з них побажання. На всюроботувідводиться дві хвилини. Е О Б О О Е А Д Д Е П Ф Ф Е А Ф П М Є Ж П А Р П Є Р И И О Ю Л В Л ВА Ю О Л Ю Г Ц М Д Ц Д Ж Г Ц ГЮ М Т Щ З А У З Т С А З У П О У Х П А Л Л ХО У С Ь К Г З Г З Л К Ь Л И О Д Д Ф І Т І О И Ф П Я И П Щ И М В Щ М В VІ. Домашнє завдання 1. Вивчити напам’ять декілька загадок( на вибір). 2. Намалювати слово-відгадкудо улюбленої загадки.