Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Музика і слово

544 views

Published on

Музика і слово

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Музика і слово

  1. 1. Тема.Музика і слово Мета. Ознайомити учнів із зв’язками музичного мистецтва і літератури, особливостями жанру романсу, продовжувати знайомство з вокальною творчістю М. Глінки. Розвивати вміння учнів знаходити спільні та відмінні риси між двома видами мистецтва — музикою та літературою, давати характеристику музичному образу вокального твору, знаходити характерні засоби виразності романсу, прослідковувати розвиток образу протягом твору, брати участь у виконанні творчих завдань та творчих конкурсах і проектах. Виховувати інтерес до вокальної творчості М. Глінки та жанру романсу, пісень про шкільне життя українських композиторів. Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Глінки, О. Злотника. Основні поняття для засвоєння: зв’язок музики з літературою, спільні жанри в обох видах мистецтв, жанр романсу. Твори, що вивчаються на уроці: М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору. «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника — виконання. Хід уроку 1. Вхід до класу під музику М. Глінки. Організаційний момент. Мотивація до навчання. 2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування — зв’язок музичного мистецтва з іншими видами мистецтва, інтеграція різних видів мистецтва. Спільні та відмінні риси, творчість Л. Деліба. 3. Бесіда про літературу як вид мистецтва. У сиву давнину музику й література становили єдине ціле. Період їх виникнення як окремих видів мистецтва визначити важко, однак протягом останніх тисячоліть музика та література розвиваються у тісному взаємозв’язку. Найяскравіше це простежується у вокальних жанрах: пісня (народна або професійна), романс, кантата, ораторіята ін. Тут важливого значення набуває характер взаємодії поетичної та музичної інтонацій, поетичний метр (тобто розмір вірша) і музичний ритм. Літературні сюжети або персонажі часто надихають композиторів на створення програмної музики. Прикладом взаємозв’язку музики й літературитакож вважають прозаїчні та поетичні твори, в яких розповідається про реальну або уявну музику чи розкривається зміст конкретного музичного твору і його вплив на слухача.
  2. 2. Робота зі схемами Література і музика Вокальні жанри Інструментальні жанри (пісня, романс, ( програмні твори) кантата, ораторія та ін.) Розгляньте схеми. В них ви знайдете спільне між музикою та літературою. ПісняЛітература і музикаОда Поема Гімн Романс У цій схемі зображені спільні жанри між музичним мистецтвом та мистецтвом слова — літературою. Послухаймо, як поєдналися два мистецтва в одному з романсів російського композитора, з чиєю творчістю ми ознайомилися нещодавно. 4. Музичне сприймання. М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору. 5. Аналіз музичного твору. Яка музика звучала — вокальна чи інструментальна? Розкажіть про засоби музичної виразності романсу. Охарактеризуйте тембри співацьких голосів, які вам вдалося розпізнати. Про що розповідав романс? Чи співзвучні у цьому творі музика та поезія? Обгрунтуйте свою думку.
  3. 3. Музичний словничок Романс (у перекладі з іспанської — «романський») — одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводам. 6. Бесіда про особливості жанру романсу. Романсами у середньовічній Іспанії називали світські пісні, які, на відміну від релігійних гімнів, виконували іспанською мовою, а не латинською. Розквіт романсу як синтетичного музично-поетичного жанру припадає на другу половину XVIII ст. у Німеччині, Франції та Росії. В українській ліриці романс поширився на межі ХІХ-ХХ ст. За формою романс подібний до пісні, але й має певні відмінності. У романсі допускаються відступи від основної мелодії, а приспів переважно відсутній. Пісня за характером може бути будь-якою, а романс — тільки ліричний. Цікаво знати, що за допомогою слова ми пізнаємо зміст пісні, романсу, оди. А в поєднанні з іншими мистецтвами література та музика утворюють Нові складні жанри, у створенні яких беруть участь декілька мистецтв: опера, оперета, мюзикл, балет та інші. 7. Виконання творчого завдання. Демонстрація ілюстрацій, на яких зображено уривки з театральної вистави, опери, оперети, балету тощо. Завдання: розгляньте фотоілюстрації, розкажіть про те, що на них зображено. Поміркуйте, які саме види мистецтва поєднуються в балеті, опері та опереті. 8. Виконання творчого завдання. Спробуйте свої сили в поетичній творчості. Складіть вірш, використовуючи подані слова:  Весна  Зліта  Квітуча  Дітвора  Прийшла  Радіє  Співа  Душа  До сонечка А тепер створіть таку мелодію до цього вірша, щоб у вас вийшовроманс. Він має бути ніжним, ліричним або задумливим. Доберіть потрібний лад, темп, ритм. У кого з вас вийде найкраще? 9. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя). 10. Виконання пісні. «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника.
  4. 4. Розучування другого куплету, відпрацювання засобів виразності твору. Конкурс на найкраще виконання пісні. 11. Виконання творчого завдання. Візьміть музичні шумові інструменти (дзвіночки, маракаси, бубон) та створіть супровід до пісні «Школярі-школярики». Виконання пісні з музичним супроводом — музикування. Музична імпровізація під фонограму. 12. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. Як пов’язані література та музика? Поміркуйте, що між ними спільного, а що відмінного. Які жанри музики утворюються за допомогою слова і звуку? Які музичні жанри пов’язані з літературою? Що їх об’єднало? Що таке романс? Музику якого композитора ми слухали на уроці? 13. Домашнє завдання. Послухайте музику довкола себе. Чи є серед цих композицій романси? Пригадайте улюблений дитячий віршик та придумайте до нього мелодію. Для допитливих — виконання музичного проекту. Проект «Ліричний романс» Мета: навчитися створювати власний ліричний романс. Очікуваний результат: романс. План створення: Пригадайте романс М. Глінки, який звучав на уроці. А чи хочете написати власний романс? 1-й крок — пригадайте дитячого віршика, якого вам розповідала матуся у дитинстві. 2-й крок — намалюйте до цього вірша ілюстрацію, яка має прикрасити ваше творіння. 3-й крок — спробуйте заспівати обраний віршик так лірично і мелодійно, як звучав романс композитора. Це буде ваш власний романс, мелодію якого ви самі придумаєте. 4-й крок — запишіть свій романс на диктофон та візьміть участь у конкурсі класу «Найкращий композитор».

×