ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
Правовий захист дітей без сімей
1. Тема. Правовий захистдітей без сімей _____________
Мета: допомогти учням з’ясувати, як і де можуть бути реалізовані права
дитини в суспільстві; викликати бажання знатисвої права;сприяти розумінню
важливості прав дитини для розвитку особистості; розвивати самостійність;
виховувати повагу до законів України, бажання неухильно їх дотримувати.
Обладнання: аудіозапис пісні «Родина» Н. Яремчука; картки для
індивідуальної роботи; презентація «Правова скринька»; зображення зозулі;
ілюстрація до казки «Попелюшка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання пісні «Родина» Н. Яремчука
— Про що ця пісня? (Про родину)
— Назвіть близькі за значенням слова до слова родина. (Сім’я, родичі)
2. Вправа «Поміркуймо»
— Що таке сім’я, на вашу думку?
— З кого складається сім’я?
3. Вправа «Шифрувальник» (висновок)
Сім’яцегрупалюдей,щоскладаєтьсязчоловіка,жінки,дітейтаіншихблизьк
ихродичів,якіживутьразом(підспільнимдахом).
(Сім’я — це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та
інших близьких родичів, які живуть разом (під спільним дахом).
4. Бесіда
— Як називають дитину, яка залишилася без піклування батьків? (Дитина-
сирота чи дитина під опікою)
— Як ви вважаєте, наша держава піклується про таких дітей?
— Як саме?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, як наша держава
піклується про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які
права мають такі діти.
ІV. Робота над темою уроку
1. Розглядання презентації «Правова скринька». Пояснення вчителя
Сирота — дитина, яка не досяглаповноліття і ростебез одного чиобох
батьків (відповідно: напів- або повна сирота).
Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов
соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського
піклування».
Стаття 164 «Сімейного кодексу України» — «Підстави для
позбавлення батьківських прав».
2. — Які, на вашу думку, можуть бути підстави для цього?(Не забрали дитинуз
пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної
причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського
піклування; ухиляються від виконання своїх обов’язків стосовно виховання
дитини; жорстоко поводяться з нею; є хронічними алкоголіками або
наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини,
примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення
умисного кримінального правопорушення щодо дитини.)
Стаття 166 Кримінального кодексу України — «Злісне невиконання
обов’язків по доглядуза дитиною або за особою, щодо якої встановленаопіка
чи піклування».
Стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення —
«Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо
виховання дітей».
Індивідуальну правову консультацію можна отримати, записавшись за
телефоном «гарячої лінії» 221-51-41.
Нещасні ті діти, яких не вчать ані батько, ані матір.
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилина цікавинок «Зозуля»
— Що вам відомо про зозулю?
— Чи можна її назвати матір’ю?
— Найцікавішим у житті зозулі є те, що вона не будує власного гнізда, а
підкидає яйця у гнізда інших видів, причому часто у гнізда того виду птахів,
які вигодували її саму. Колисамка зозулі знаходить придатне гніздо і поблизу
немає господарів, вонавикидає однеяйце і відкладає замість нього власне, для
цього пташці потрібно всього кілька секунд. Іноді ці гнізда належать видам,
які менші від пташеняти зозулі, і «батькам» слід невтомно працювати, щоб
прогодувати велетенського підкидька, помилково вважаючи його власним.
Зозуленя з’являється на світ раніше, ніж пташенята господарів гнізда, і
викидає звідтіля всі яйця — це так званий рефлекс викидання. Воно підлазить
під рідне пташеня прийомних батьків, натягує його на спину, притримуючи
піднятими вгору крильцями. Потім задкує до краю гнізда, а дійшовши,
привстає і кидає його «за борт», щоб залишитися в гнізді одному. Пташеня
зозулі так вимогливо вимагає корму, що іноді його годують й інші птахи, не
3. тільки його «вихователі». Усього в гнізді воно проводить майже три тижні.
Залишаючи гніздо, зозуленя ще погано літає. Добрелітати воно починаєлише
через тиждень після вильоту. Тому прийомні батьки годують зозуленя ще 1–
1,5 місяця після виходу з гнізда.
2. Сімейний кодекс України
— У Сімейному кодексівизначено п’ять способів охорониправ дітей-сиріт та
дітей, позбавлених батьківського піклування:
1) усиновлення;
2) опіка і піклування;
3) патронат — передавання за договором дитини, яка є сиротою або з інших
причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім’ю іншої
особи (патронажного вихователя) до досягнення дитиною повноліття;
4) прийомна сім’я;
5) дитячий будинок сімейного типу.
3. «Казкова сторінка про права дитинки»
— Відгадайте загадку.
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. («Попелюшка»)
— Попелюшка була повною сиротою чи напівсиротою?
— Як називають нерідну матусю? (Мачуха)
— Як їй жилося з мачухою?
— Які права були порушені? (Жодну дитинунеможна примусово залучати до
праці.)
4. VІІ. Підсумок уроку
1. Права десятирічної дитини
Десятирічний громадянин:
• дає згоду на зміну свого імені та прізвища;
• дає згоду на своє всиновлення або передачу в прийомну родину, або
відновлення батьківських прав своїх батьків;
• висловлюєсвоюдумку про те, з ким із його батьків, після розірвання шлюбу,
він хотів би жити.
2. Обов’язки кожної дитини
З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас.
3. Розучування вірша з таблиці
Малюк, що залишився один у цілому світі,
Нормально не зможе жити та рости.
Дорослі, ті, що за дитинство у відповіді,
Дитині сім’ю допоможуть знайти.