1. Тема. Оповідання С. Гавриша «Полювання князівни Анни».
Мета:розширюватизнання учнів про право наосвіту, про необхідність її отримання;
закріплювати знання обов’язків учнів; розвивати зв’язне мовлення, мислення через
вміння аналізувати ситуації, висловлювати власну думку, доводити чи
спростовувати твердження; виховувати бажання отримувати освіту.
Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша; портрети Ярослава Мудрого,
князя Володимира та королеви Анни; зображення Софійського собору в Києві;
зображення спису; картки з тестовим завданням.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
А щоб не було мороки,
Всі готовідо уроку?
То ж гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
1. Вправа «Оціни ситуацію»
Був собі хлопець. Його дуже любили батьки. Так любили, що ні в чому не
могливідмовити. І коли, навчившись у першому класічитати, писати й рахувати, він
сказав батькам:«Я більше не хочу ходитидо школиі взагалівчитись»,— тіне змогли
йому заперечити. Хлопець залишився вдома.
Минали роки. Хлопець виріс, став дорослим, але все ще сидів вдомаабо гуляв
із друзями. Та от настав час, коли його старенькі батьки померли.
Завдання. Складіть оповідання про подальше життя цього хлопця.
2. Евристичнабесіда
— Навіщо потрібна освіта?
— Який рівень освіти потрібен сучасній людині?
— У яких документах зазначено право на освіту?
— Якими є права та обов’язкиучнів у навчальному процесі?
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку
— Сьогодні ми знову звернемося до оповідання С. Гавриша і спробуємо
з’ясувати, навіщо потрібна освіта, яку роль вона відіграє в житті людини.
ІV. Робота над темою уроку
1. Словниковаробота
• Пергамент (лат.) — оброблена певним чином шкіра молодих тварин, що
застосовували до винайдення паперу як матеріал для письма;
• давній рукопис, документ, написаний на такому матеріалі;
• дуже міцний, цупкий обгортковий папір, який не пропускає жиру і вологи.
Юрба — натовп людей.
Розчавити — роздавити.
Чернець — монах.
Спис— холодна зброя.
Ярослав Мудрий — великий князь Київський.
2. Ярослав Мудрий на княжій печатці. Єдине прижиттєве зображення князя, що
збереглося.
Софійський собор — державний архітектурно-історичний заповідник.
2. Первинне ознайомлення з текстом. Читання вчителем та учнями «естафетою»
— Чому Ярослав Мудрий дбав, щоб Анна та її сестрибули освіченими?
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріпленнявивченогоматеріалу
1. Бесіда за змістом прочитаного з елементами вибіркового читанням
— Що мав на увазі князь, коли говорив, що навчає Анну для могутності держави?
— Як князівна ставилася до навчання? У чому була переконана?
— Який урок Анна отримала на полюванні?
— Хто допоміг їй зрозуміти велику силу знань?
— Що є наймогутнішою зброєю? (Розум і навчання)
— Хто заснував школи по всій Русі? (Князь Володимир)
— Чи згодніви з твердженням: «Людина долає перешкоди не силою, а знаннями й
мудрістю»?
— Як дбали про освіту у княжій Україні?
— Що чернець розповів Анні про Богдана?
— Коли князівна переконалася в розумі та освіченості Богдана?
2. Вправа «Ключовиймомент» (тестування)
1) На чомуписала Анна?
а) На папері; б) на пергаменті; в) на дерев’яних дощечках.
2) Куди зібралася їхати Анна?
а) На полювання; б) на прогулянку; в) на урок.
3) Як звали найкращого учня ченця?
а) Володимир; б) Всеволод; в) Богдан.
4) Хто заснував школи по всій Русі?
а) Князь Володимир; б) князь Ярослав Мудрий; в) князь Святослав.
(Відповіді: 1 — б; 2 — а; 3 — в; 4 — а.)
3. Робота в групах
— Розробіть положення про свої обов’язки у зв’язку з правом на освіту.
Обов’язки учнів
Учні зобов’язані:
• дотримувати правил для учнів;
• систематично готуватися до занять у школі й творчо працювати на уроках, не
витрачати даремно кожної хвилини;
• гідно, культурно поводитися в школі та за її межами;
• виявляти повагу до старших, учителів, інших працівників школи, інших школярів;
• виконувати вказівки і розпорядження директора школи, учителів;
• підтримувати в чистоті й порядку приміщення школи та її територію;
• берегти шкільне майно;
• турбуватися про власне життя та здоров’я та своїх товаришів.
VІІ. Підсумок уроку
— Чому сьогодні освіта відіграє важливу роль у житті людини?
— Як освіта впливатиме на майбутнє кожного з вас?