1. Розробкауроку
літератури рідного краю
«Я родом звідти, де лиман
руками хвиль зорю колише»
Солов'ян Лариса Анатоліївна
Хижняк Ніна Миколаївна
Очаківська загальноосвітня
школа І-ІІІ ступенів №1
учителі української мови
та літератури
2. Тема: «Я родом звідти, де лиман руками хвиль зорю колише» /урок за
творчістю Ю. Зіньковського у 8 класі/
Мета: ознайомитиучнів з творчістю поета-земляка Ю. Зіньковського;розкрити
тематичне багатство, художню довершеність і розмаїття лірики поета;
формувати естетичні смаки молодого покоління;плекати любов до своєї «малої
батьківщини».
Обладнання: портрет поета, збірки поезій Ю. Зіньковського, світлини,
ілюстрації до віршів, «Пам’ятка для учня-читця».
Епіграф уроку
…Позаду наші весни
А відчуття завершення нема!
Дано життя. А треба ще довести,
Що нам воно далося недарма.
Ю. Зіньковський
ХІД УРОКУ
І. Забезпечення емоційної готовності до уроку
Інтерактивна вправа. Побажайте один одному ланцюжком успіхів, наснаги,
удачі й натхнення на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Пригадайте сучасних поетів Миколаївщини.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
/Учитель оголошує тему, а учні визначають мету уроку./
Сформулюйте мету уроку?
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
На що б хотіли звернути увагу?
ІV. Сприйняття і засвоєння матеріалу
Слово вчителя
3. На уроках української літератури ми вивчаємо творчість багатьох
письменників, які працювали і працюють у різних жанрах, розробляють
різноманітні теми, порушують важливі проблеми людського життя. На
сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з поезією нашого земляка Ю.
Зіньковського, поета, який пише про прості звичайні речі, про світ, який його
оточує, про все те далеке і близьке, яке поза часом та простором і залишає
глибокий слід і в пам’яті, і в серці.
1. Виступ-повідомлення учнів
► Слухаючи повідомлення однокласників, заповніть анкету поета.
▪ Народився….
▪ Закінчив….
▪ Захоплення….
▪ Працював….
▪ Є автором….
Учень – « біограф»
Юрій Зіньковський народився 13 листопада
1942 р. у с. Куцуруб на Очаківщині. Його
батько, незаконно репресований у 30-і, кілька
років відбував покорання у Сиблагу (Улан-
Уде). Загинув на фронті Великої Вітчизняної
війни в 1944 р., визволяючи Угорщину. Мати,
куцурубська колгоспниця, згодом більше 20
років працювала техробітницею у
Парутинській школі. Початкову школу
майбутній поет закінчив у Куцурубі, а потім з
матір’ю переїхав до с. Прибузького, далі – до
Парутиного, де він продовжив навчання. Після
закінчення школи деякий час працював
вчителем початкових класів у
с. Прибузьке, а згодом, вже й закінчивши заочні підготовчі курси
Ленінградського педінституту ім. Герцена і отримавши запрошення на
екзамени, поїхав не в Ленінград, а до Нового Бугу, вирішивши почати на
педагогічній ниві з перших сходів. Після закінчення училища працював
вчителем у Солончаківській школі, одночасно навчаючись на історичному
факультеті Одеського університету.
4. Кілька років працював сезонно в Ольвійськихархеологічних експедиціях.
Зараз поет проживає у своєму рідному селі Куцурубі.
Учень – «дослідник»
Першим його великим захопленням була не поезія слова, а шахова поезія,
тож і першим опублікованим твором став не вірш, а шахова задача, яку надру-
кувала київська газета « Молодь України» ще у 1961 році.
Беручи участь у десятках обласних, республіканських та всесоюзних конкурсах
розв`язувачів, завжди входив до числа переможців. Як автор – проблеміст у
60-ті роки входив до обласної команди.
У 80 -90 рр. десятки його задач були опубліковані – в основному у російській
(воронезькій) періодиці.
Щодо шахової «прози» - власне гри – в очних змаганнях був тільки
районним чемпіоном (Очаків, Новий Буг). Зате у своєму улюбленому «жанрі» -
грі за листуванням – дійшов до півфіналу першості України, до ¼ фіналу
першості Союзу. За рейтингом був у числі кращих серед миколаївських
шахістів. Став першим кандидатом у майстри на Очаківщині.
В останньому своєму турнірі – присвяченому ювілею Чернігова – став
переможцем.
Учень – «літературознавець»
Вірші почав писати ще під час навчання у Новому Бузі.
Перший вірш був опублікований у районній газеті «Чорноморська зірка»
14 листопада 1964 року. Але вперше ім`я Юрій Зіньковський з`явилося на
сторінках районної газети ще 2 вересня 1951року. В замітці йшлося про те,
5. що учень 4 класу Юрій Зіньковський закінчив 3 клас на відмінно і обіцяє і
надалі вчитися гарно і закликає до цього усіх учнів школи. Мабуть, оця
маленька замітка була пророчою, тому що, ось, уже майже 50 років від дня
публікації першого вірша його твори знову і знову, регулярно з`являються
на сторінках районної газети. Разом з тим друкувався і в іншій періодиці :
газетах «Радянська освіта», «Молодь України», «Радянська Україна»,
«Літературна Україна», журналах «Дніпро», «Україна», «Донбас», «Прапор»,
«Жовтень», «Піонерія», «Ранок», у піврічнику «Поезія» та в багатьох
колективних збірках.
Перша збірка Ю.Зіньковського – "Теорема" -
вийшла у видавництві "Радянський письменник" в
1987 р., друга – "Мій білий світ" - 2003 р. у Миколаєві,
третя – "На довгій ниві" - 2006 р. теж у Миколаєві.
та «Далеке і близьке» в 2011 р. в Очакові.
Учитель. Найкраще про особистість поета скажуть його твори. Звернімося до
поезій Ю. Зіньковського,перегорнімо сторінкитворчості нашого талановитого
земляка , проаналізуймо їх, головні їхні настрої, мотиви і образи.
Учні –«читці»
/читання віршів Ю.Зіньковського зі збірки «Далеке і близьке». / «Не чужі»,
«Свято життя», « Стежинкою дитинства», «Очі», «9-те травня», «Переможці»,
«Солдатські могили», «Я родом звідти…», «Очаківський край», «Ольвія»,
«Лиман».//
2. Бесіда за змістом поезій.
6. Чи сподобалися вам вірші Ю. Зіньковського?
Якими настроями перейняті прослухані вами твори?
Які теми порушує автор у цих поезіях?
Знайдіть рядки, які, на вашу думку, найкраще передають розуміння
поетом сенсу людського життя.
Якими, на його думку, мають бути стосунки людини зі світом, рідним
краєм?
Що ви можете сказати про мову цих поезій? Яка вона?
Назвіть художні засоби, що роблять мову віршів хвилюючою, влучною,
емоційною.
Визначте віршований розмір поезії, яка вам найбільше сподобалась.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Пояснити слова епіграфу уроку в розрізі матеріалу, опрацьованого на
уроці.
2. Чи довів Юрій Зіньковський своєю творчістю, що він прийшов у цей світ
недарма?
3. Чи справдились ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?
4. Вправа «Рюкзак» /які знання, здобуті на сьогоднішньому уроці, ви
використаєте на інших предметах або у своєму житті./
VІ. Оцінювання. Аргументація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять одну з поезій Ю. Зіньковського