SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Українські історичні пісні.
Пісні про звитяжну боротьбу козаків
з турецько-татарськими нападниками.
«Зажурилась Україна».
«Та, ой, як крикнув же козак Сірко»
Інтегрований урок: українська література, інформатика
8 клас
Мета:
• навчальна: на прикладі програмових історичних пісень розкрити образи
народних оборонців рідної землі, визначити провідні мотиви пісень, зробити їх
ідейно-художній аналіз, з'ясувати роль цих образів для українців;
• виховна: виховувати гордість за свій рідний край, народ; прищеплювати
інтерес до духовної культурної спадщини українців;
• розвивальна: розвивати логічне мислення школярів, активізувати їх
словниковий запас, формувати вміння грамотно висловлювати свої думки,
почуття, спостереження, робити висновки.
Обладнання: ПК, презентації, аудіозаписи українських пісень,
відеофільми «Невідома Україна», «Козацькому роду нема переводу», опорні
таблиці «Різновиди пісень», комп’ютерні програми test-w2, Microsoft Office
PowerPoint.
Випереджальні завдання: підготувати повідомлення та комп’ютерні
презентації про історичну основу пісні «Зажурилась Україна» та постать Івана
Сірка.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
Пісня – це геніальна поетична
біографія українського народу.
О.Довженко
І. Організаційна частина
Психологічна хвилинка.
Учитель літератури. Діти, подивіться, будь ласка, у вікно.
– Що там, за вікном? Хто є господинею сьогоднішнього ранку? (Осінь)
– Які асоціації викликає у вас це слово? (Осінь – це жовте листя, листопад,
бабине літо, Покрова, осінні канікули)
– З чим пов'язується свято Покрови? (З днем українського козацтва)
Відчути епоху козацтва вам допоможе музика. Звучить «Запорозький
марш».
1
Учитель інформатики. На цьому уроці ми працюємо з вами з
презентаціями. Давайте пригадаємо правила роботи в програмі Microsoft
Office PowerPoint:
– Як запустити програму Microsoft Office PowerPoint? (Треба натиснути на
панелі задач меню Пуск → Всі програми → Microsoft Office → Microsoft
Office PowerPoint).
– Як почати перегляд слайдів? (Натиснути на клавіатурі клавішу F5).
– Як перейти на наступний слайд презентації? (Треба натиснути Enter, якщо
не встановлена автоматична зміна слайдів).
– Як зберегти презентацію? (Виконати команду Файл → Зберегти як, вибрати
шлях, де зберігатиметься файл, ввести ім’я файлу – назву презентації).
Попрацюйте з презентацією «Козацькому роду нема переводу».
Погляньте на її перші слайди.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель літератури. Погляньте на зображення ікони Покрови різних
часів. Давайте згадаємо, чому її вважають покровителькою козаків.
Відповіді учнів. В Україні це велике свято. На честь Покрови будували
церкви, перед походами молилися святій покровительці й захисниці, щоб вона
допомагала їм у боях з ворогами. Вирушаючи човнами в море, козаки брали з
собою ікону Матері Божої (а Покрова і є її прообразом), щоб вона оберігала їх у
нелегкій дорозі.
Свято це вперше виникло в Греції. Коли на Константинополь напали
вороги й узяли місто в облогу, мешканці зібралися в церкві, щоб вимолити
Боже благословення. Опівночі над ними зненацька з’явилася Мати Божа і
підняла над головами людей омофор – вишите церковне покривало. Це був
своєрідний знак, який символізував перемогу. Звідси й пішла назва – Покрова.
Саме ця біла Покрова і стала своєрідним оберегом України.
III. Вивчення нового матеріалу
2
Учитель інформатики. Єдині живі свідки всіх подій минулого – це думи
та історичні пісні, що складають одну із найвеличніших сторінок духовного
життя народу – поетичний епос України. Дума допомогла найкращим синам і
дочкам українського народу піднімати маси на боротьбу проти гнобителів.
Героями національного епосу були ті, кого на подвиг вів високий душевний
злет, почуття гідності і честі, що ставилися вище за особисте життя.
Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож у минуле.
Учитель літератури. Так, сьогодні ми будемо з вами говорити про
козаків, а саме – про пісні, які співали козаки під час своїх походів та які склав
народ про своїх улюбленців. Спливають роки, кожен із нас полюбляє різну
музику. А народна пісня залишається. Через віки проносить вона свою
нев'янучу молодість, бентежить душу. Бо вона вічна, як і душа народу.
(З'являються хлопчик і старець.)
Хлопчик. А ще нашу пісню називають солов'їною і кажуть, що солов'ї
навчилися співати саме у нашого народу. Чому?
Старець. У своїх стародавніх книгах я знайшов цікаву легенду.
Колись солов'ї літали по усьому світові, збираючи пісні для індійського
царя, в саду якого вони жили. Одного разу залетів соловей в Україну і сів
спочити у якомусь селі. У цей час усі люди були в полі. «Що за люди тут
живуть, – здивувався соловей, – ні пісень, ні музики не чути?» А ввечері усі
повернулися додому, і з різних домівок то тут, то гам залунали пісні. Та вони
були сумними, бо люди втомилися від тяжкої праці. І тоді солов'ю захотілося
розвеселити людей, і він заспівав. Зраділи люди, забули про втому і так
заспівали, що навіть соловей зачарувався їхніми піснями. Полетів соловей до
царського саду. І заспівав тих пісень, що почув в Україні. Цар втратив спокій і
звелів лише йому співати у своєму саду. А наступної весни прилетіли солов'ї в
Україну, щоб слухати наших пісень. І пташенят почали висиджувати саме на
нашій землі, щоб вони від самого народження слухали найчарівніших у світі
пісень.
Учитель літератури. Українських народних пісень складено дуже
багато. Тільки тих, що вже записані фольклористами, науковці налічують
понад 500 тисяч. А повне видання їх охопило б 200 томів по 1000 сторінок
кожен. Співаючи щодня, українець за своє життя не повторить одну й ту саму
пісню жодного разу. За своїм змістом народні пісні різноманітні.
Пригадайте, що таке народна пісня, і назвіть види народних пісень.
(Робота з опорною таблицею).
Учитель інформатики. Виконайте завдання. В презентації «Козацькому
роду нема переводу» на слайді «Різновиди пісень» встановіть відповідність між
групами та мотивами пісень (перетягніть мишкою картинки із мотивами пісень
у відповідні комірки з назвами груп пісень).
Завдання «Різновиди пісень»
Результат роботи
3
Різновиди пісень
Кріпацькі
Солдатські Заробітчанські
Чумацькі
Козацькі
Важкі умови
праці,
самотність,
туга за
родиною
Підневільна
праця,
безправ’я,
прагнення до
волі
Прощання з
родиною,
коханою,
героїзм,
загибель на полі
бою
Від’їзд у дорогу,
опис довгого
шляху, сутички з
ворогами, згадки
про домівку
Важкі умови
служби,
прощання
матері з сином,
нареченої з
коханим, туга за
домівкою,
працею на землі
Учитель літератури. А у хвилини відпочинку козаки любили співати.
Козацькі пісні пов'язані з історією народу; найдавніші з них оспівують героїзм
захисників вітчизни, готовність пожертвувати родинним затишком, а може, й
життям, тому в цих піснях важливе місце посідає мотив прощання з родиною,
битви з ворогом і героїчної загибелі козака. У козацьких піснях підкреслена
непокірність духу українця, що не змирився із закріпаченням і обрав життя,
сповнене тривог і небезпек, але вільне, тому й покинув рідні місця «не з добра,
не з розкоші, а з великого лиха». У XVII ст. було створено чимало історичних
пісень, які оспівують народно-визвольну війну і возз'єднання України з Росією,
боротьбу проти польської шляхти і місцевого панства. Тут виступають
історичні особи – Богдан Хмельницький, Нечай, Богун, Морозенко й інші, що
втілили в собі народні прагнення та ідеали. Всі вони оспівані як виразники волі
народу, його сили і мудрості.
І. Історична пісня «Зажурилась Україна»
1. Історична основа твору (виступ підготовленого учня, демонстрація
презентації «Зажурилась Україна»).
Записано пісню в середині XIX ст. в Новомосковському повіті
Катеринославської губернії. Даний твір – про лихо татаро-турецьких нападів.
1482 року Менглі-Гірей здобув Київ, знищив його околиці, пограбував
київські церкви. І після цього татари кілька разів спустошували землі України:
Київщину, Поділля, Волинь, Галичину. До них приєднувалися й турки:
грабували, забирали людей у неволю. Народ, не маючи з боку влади оборони,
тікав у поліські ліси й болота, на Лівобережжя, в пониззя Дніпра. Настало
цілковите спустошення. Здичавілу і спустошену Наддніпрянщину прозвали
«Диким Полем». Згодом його знову почали заселяти люди — втікачі від
панської сваволі. Вони будували там житло, обирали отаманів і запасалися
зброєю. Татари стали називати їх козаками. Польські магнати були дуже
налякані тим, що можуть зовсім залишитися без кріпаків. Тому втікачі на Дике
Поле жорстоко каралися. У поборовому універсалі Стефана Баторія від 4 січня
1580 року читаємо: «За спільною угодою усіх станів сейму постановляємо, щоб
неосілих свавільних людей простого стану, які порушують мирні угоди...
старости, князі, пани і шляхта виловлювали у своїх староствах і карали
смертю...». Однак народ продовжував тікати на Дике Поле. Сила козацька
зростала.
4
У пісні дається узагальнена метафорична картина України в часи
постійних нападів на неї турецько-татарських орд:
Зажурилась Україна
Зажурилась Україна,
Бо нічим прожити,
Витоптала орда кіньми
Маленькії діти,
Котрі молодії –
У полон забрано:
Як зайняли, то й погнали
До пана, до хана.
Годі тобі, пане-брате,
Ґринджоли малювати,
Бери шаблю гостру, довгу
Та йдем воювати!
Ой ти станеш на воротях,
А я в закаулку,
Дамо тому стиха лиха
Та вражому турку!
Ой ти станеш з шабелькою,
А я з кулаками,
Ой щоб слава не пропала
Поміж козаками.
Ой козак до оружини,
Бурлака до дрюка:
Оце тобі, вражий турчин,
З душею розлука.
За річкою огні горять
За річкою вогні горять,
Там татари полон ділять.
Село наше запалили
І багатство розграбили.
Стару неньку зарубали,
А миленьку в полон взяли.
А в долині бубни гудуть,
Бо на заріз людей ведуть:
Коло шиї аркан в’ється,
І по ногах ланцюг б’ється.
А я, бідний, з діточками
Піду лісом стежечками, –
Нехай йому із водою…
Ось-ось чайка надо мною.
Звучить аудіозапис пісні «Зажурилась Україна».
5
Перегляд епізодів з відеофільму «Невідома Україна» та буктрейлеру до
пісні.
2. Обмінятися враженнями про пісню.
3. З’ясувати, у чому полягає метафоричність назви твору.
4. Виконати ідейно-художній аналіз історичної пісні (тема, ідея, художні
засоби).
Варіанти відповідей.
Звучить заклик до єднання з козаками, які захищають рідну землю,
обороняють волю свого народу.
Тема: показ страждань українського народу від нападів турецько-
татарських орд.
Ідея: заклик до мирного населення єднатися з козацьким військом для
захисту рідних земель.
Основна думка: лише одностайні дії всього народу можуть врятувати
країну від зруйнування.
ІІ. Опрацювання історичної пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко»
1. Історико-літературний портрет Івана Сірка (виступ підготовленого учня,
демонстрація презентації «Іван Сірко»).
Сірко. Це був відважний козак, він усе своє життя воював з турками й
татарами, бо їх уважав за найбільших ворогів України. Сірко побив турків і
татар у 55 битвах і так ослабив кримських татар, що вони вже потім не мали
сили нападати на Україну. Тоді в степах над Чорним морем почали осідати
6
перші поселенці з України, земля стала вкриватися селами, степи стали
змінюватися урожайними полями.
Протягом 20 років боровся Іван Сірко проти турецько-татарських
завойовників, змушував ворогів тремтіти за морем і за горами, а коли вони
насмілювалися йти на Україну по ясир, тобто брати людей у неволю, козацький
ватажок гнав їх геть з рідної землі аж у Крим. Рубаючи ворогів-нападників у
полі й на морі, він наганяв їм такого переполоху, що грабіжники мусили кидати
награбоване й мерщій рятувати своє життя.
Сірко – історична особа. Він – син козака з Мерефи Харківської області.
Безліч переказів та легенд існує про нього. Ім'я його одна з легенд пояснює так.
Іван нібито народився з зубами і, коли його проносили повз стіл, схопив
пиріжок і з'їв. У народі прокотилася чутка: такий гризтиме ворогів, як пес
Сірко. Прізвисько закріпилося за хлопчиком, потім стало іменем відважного
козака.
Інша легенда розповідає, що Сірко Перемагав не тільки людей, а й чортів.
Річка Чортомлин нібито тому так зветься, що в ній Сірко убив чорта, який
хлюпався у воді. Чорт тільки клюкнув ногами, коли кошовий луснув його з
пістоля.
Що ж розповідає про нього історія? Вперше на історичну арену Сірко
виступив як вінницький полковник. А вже через 3 роки очолив Січ.
Мужній полководець брав якнайактивнішу участь у Визвольній війні
українського народу проти польської шляхти 1648–1654 рр.
Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. У цій жорстокій
сутичці загинув улюблений його син Петро. Сам же кошовий попав у царську
немилість і був засланий за непокору до Сибіру.
Та хоч цар побоювався Сірка й не любив за волелюбство, проте у грізний
час згадав про засланця. Коли 300 тисяч турків перейшли Дунай та хмарою
посунули на Україну, запорожці зажадали від царського уряду повернення на
Січ грози бусурманів Сірка. Цар змушений був поступитися.
Щоправда, перед тим, як звільнити Сірка, цар запросив його до своїх
палат і змусив дати присягу на вірність царській величності. Він знав, що лицар
Сірко ніколи не порушить свого слова.
Недарма називали бусурмани Сірка Урус-шайтаном, тобто українським
чортом. Для ворогів він справді був страшнішим за нечисту силу. Для рідної ж
землі Іван Сірко був вірним оборонцем та захисником.
7
Іван Дмитрович Сірко —
в 1657—1679 рр. обирався багато
разів кошовим отаманом
Запорозької Січі; видатний
військовий діяч; був
організатором численних вдалих
походів запорозьких козаків проти
турецько-татарських і польських
загарбників; очолював боротьбу
козацтва і селян проти зрадників
українського народу гетьманів
Виговського, Тетері та інших.
В1669 р. Сірко організував похід
козаків на узбережжя Чорного
моря, зруйнував турецьке місто
Очаків, а в 1675 р. очолював
спільний похід українських
козаків і російського війська
проти кримських татар.
Сірко побив турків і татар у 55
битвах і так ослабив
кримських татар, що вони
вже потім не мали сили
нападати на Україну.
Протягом 20 років боровся
Іван Сірко проти турецько-
татарських завойовників,
змушував ворогів тремтіти за
морем і за горами, а ко-ли
вони насмілювалися йти на
Україну по ясир, тобто брати
людей у неволю, козацький
ватажок гнав їх геть з рідної
землі аж у Крим.
Загудів степ запорозький,
Як Чорне море, -
Понеслися запорожці
Облавою в поле...
Ой не вітер в полі грає,
Не орел літає, -
Ото ж Сірко з товариством
По степу гуляє!
(Українська народна пісня)
Недарма називали
бусурмани Сірка Урус-
шайтаном, тобто
укра-їнським чортом.
Для ворогів він справді
був страшнішим за
нечисту силу. Для
рідної ж землі Іван
Сірко був вірним
оборонцем та
захисником.
І. СІРКО
Художник С.
Рєков, Україна,
Дніпропетровська
обл. м. Нікополь
Іван Сірко помер 1680 року на Чортомлинській Січі. Його могила є там
донині в селі Купелівці, а на могилі камінь з написом.
Перегляд епізодів з кінофільму «Козацькому роду нема переводу»
2. Виразне читання пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко».
3. Робота в групах. Обмін враженнями і формі взаємозапитань-відповідей
між групами.
4. Виконати ідейно-художній аналіз поетичного твору (тема, ідея,
художні засоби).
5.Довести, що в основі цієї історичної пісні лежить художній засіб
поетичного синтаксису – антитеза. Навести приклади-аргументи.
Варіанти відповідей.
(«Гей, та ми ж думали, та ми ж думали,
Що то орли із Січі вилітали, –
Аж то військо славне запорозьке
Ой на Кримський шлях із Січі виїжджало».
«Та ми ж думали, та ми ж думали,
Що то сизий орел по степу літає, –
А то ж Сірко на конику виїжджає».
«Та ми ж думали, ой, та ми ж думали,
Що то місяць в степу, ой, зіходжає, –
А то козак Сірко, та козак Сірко
На битому шляху та татар обступає».
8
Тема: зображення походу козацького війська під керівництвом Сірка до
кримського хана.
Ідея: уславлення мужності, винахідливості, рішучості Сірка та його
війська.
Основна думка: народ завжди складає пісні про тих, хто віддав своє
життя заради вільної і щасливої України.
ІV. Узагальнення і систематизація знань
Проведення тестового опитування за допомогою комп’ютерної програми
test-w2.
1. Який художній засіб застосовано в назві пісні «Зажурилась Україна»?
а) метафору; б) епітет; в) порівняння; г) гіперболу.
2. Україна зажурилась, бо:
а) не мала справжніх своїх захисників;
б) її сини розгубилися під час боротьби з ворогом;
в) не мала можливості стати багатою;
г) нічим прожити.
3. З яким проханням звернувся один із захисників країни до пана-брата у пісні
«Зажурилась Україна»?
а) брати шаблю та йти воювати;
б) власно зібрати врожай;
в) нагородити козаків за їх мужність і завзятість;
г) віднайти полонених і допомогти їх звільнити.
4. Від якого ворога захищали козаки Україну?
а) татар; б) турків; в) половців; г) ляхів.
5. Бурлака воюватиме з ворогом:
а) шаблею; б) кулаками; в) рушницею; г) дрюком.
6. У першому стовпчику твору «Зажурилась Україна» описано:
а) боротьбу козаків з ворогом; б) страждання України;
в) козацьку зброю; г) красу української природи.
7. Захищаючи рідний край, козаки прагнуть, щоб:
а) не пропала їх слава;
б) остаточно знищити ворога;
в) якомога швидше визволити полонених;
г) пам'ятники культури не залишилися зруйнованими.
8. На кого кричав Сірко?
а) полонених татар; б) своїх козаченьків;
в) зрадників рідного краю; г) свого джуру.
9. Куди запропонував їхати отаман Сірко козакам?
а) у поле на тренувальні збори;
б) визволяти жінок і дітей з полону;
в) до хана у гості;
г) перевірити військову охорону.
10. Сірко з військом виїхав:
9
а) до схід сонця; б) в обідню пору;
в) коли туман поле вкривав; г) після обіду.
11. Козаки із Січі вилітали, наче:
а) орли; б) соколи; в) куріпки; г) ворони.
12. Військо Запорізьке в пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко» названо:
а) мужнім; б) багатотисячним; в) гарно озброєним; г) славним.
V. Підсумки уроку. Оцінювання та самооцінювання знань.
Учитель літератури. Сьогодні ви дізналися про особливості козацьких
пісень. Наскільки уважними і спостережливими ви були під час уроку, покаже
відеовікторина «Чи козацького ти роду?»
Відеовікторина «Чи козацького ти роду?». Робота з презентацією.
1. Добре відомий ударний самозвучний музичний інструмент – два металеві
диски, якими вдаряють один об другий. (Тарілки)
2. Відзнака державної і військової влади, що скріпляла важливі документи.
(Печатка)
3. Сигнальний інструмент у Запорозькій Січі. (Тулумбас). У походах невеликий
тулумбас прив'язували до сідла, звук видобували рукояткою канчука.
Тулумбаси були різних розмірів. У найбільшi з них били одночасно вісім
чоловік. Їх називали ще набатом і тримали лише в Запорізький Січі. Є
свідчення, що гучні, як гарматні постріли, поодинокі звуки набату разом з
гулом тулумбасів та пронизливою тріскотнею бубнів сіяли паніку у ворожому
війську.
4. Одним із найважливіших клейнодів гетьмана і всього Війська Запорозького
(прапор (хоругва чи корогва)).
5. Символ гетьманської влади. (Булава)
6. Унікальний козацький човен. (Чайка)
10
7. Як відомо, козаки не допускали жінок на Січ, тому готували власноруч. Яка
ж страва була однією з найпопулярніших? (Куліш)
8. Суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського
козацтва. (Запорізька Січ)
9. Найбільший острів на Дніпрі, розташований у районі міста Запоріжжя нижче
Дніпрогесу, унікальний природний й історичний комплекс. Хортиця є одним з
семи чудес України. (
10. Художник, що створив картину «Запорожці пишуть листа турецькому
султану». (Ілля Рєпін)
11
11. Історик, археолог, етнограф, письменник, що багато уваги присвятив
історії Запорозької Січі, засновник Дніпровського історичного музею,
зображений на картині Рєпіна в образі писаря. (Дмитро Яворницький)
12. Один із найпопулярніших в Україні образів козака-лицаря. Перші відомі
його зображення сягають ранньої доби Козаччини. Пам’ятник цьому герою
нещодавно з’явився у нашому місті. (Козак Мамай). Саме цей фольклорний
герой дав ім’я традиційному фестивалю у нашому місті.
Символ став настільки популярним серед народу, що позиціонувався в
українській хаті на рівні з іконами (образами святих). З іменем (назвою) тісно
пов'язаний стародавній термін "мамаювати" (мандрувати, козакувати, вести
козачий спосіб життя), "ходити на мамая" (іти навмання, куди очі дивляться).
Напис на одній зі стародавніх картин з козаком Мамаєм:
Не завидую нікому – ні панам, ані царю.
Богу своєму святому я за все благодарю!
Хотя титлом і не славен, та жизнь весело веду,
У ділах своїх ісправен, я вовік не пропаду.
Українські козаки – будівничі української держави. Це цікаве і неординарне
явище в українській історії. Для нас герої, грізна сила, захисники знедолених,
12
для когось гультяї, пияки. Я сподіюсь, що ми зуміли вас переконати у їх величі
і могутності. Їх любив увесь народ, а весь народ обманути дуже важко. Саме
тому зараз існує велика кількість козацьких об’єднань, які продовжують славні
традиції наших предків.
Звучить пісня «Ой у лузі червона калина».
VІ. Домашнє завдання
1) опрацювати матеріал підручника;
2) ознайомитися зі змістом історичних пісень «Ой Морозе, Морозенку» та
«Максим козак Залізняк»;
3) індивідуальні завдання: підготувати повідомлення, презентації, буктрейлери
(на вибір) про народних героїв, згаданих у історичних піснях – Морозенка
та Максима Залізняка.
13

More Related Content

What's hot

дидакт. матеріали
дидакт. матеріалидидакт. матеріали
дидакт. матеріалиHelen Golovina
 
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка пер...
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!»                 Лірика Тараса Шевченка пер...« Караюсь, мучусь … але не каюсь!»                 Лірика Тараса Шевченка пер...
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка пер...selezengalina
 
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"Віртуальна виставка "Все залишається у слові"
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"Ольга Никонорова
 
літературна світлицявасиля симоненка
літературна світлицявасиля симоненкалітературна світлицявасиля симоненка
літературна світлицявасиля симоненкаSinyaeva-Oksana
 
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття""Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"Елена Иващенко
 
міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)Sinyaeva-Oksana
 
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваТ.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваSavua
 
пункіна с.а., зош № 51
пункіна с.а., зош № 51пункіна с.а., зош № 51
пункіна с.а., зош № 51Helen Golovina
 
збірник сценаріїв
збірник сценаріївзбірник сценаріїв
збірник сценаріївorestznak
 
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"olesya soverhsenko
 
урок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіурок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіОлеся Браташ
 
"Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива""Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива"olesya soverhsenko
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenkoSavua
 
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.Оксана Мельник
 
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzaryavichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzaryaviktoriay
 

What's hot (20)

1
11
1
 
дидакт. матеріали
дидакт. матеріалидидакт. матеріали
дидакт. матеріали
 
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка пер...
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!»                 Лірика Тараса Шевченка пер...« Караюсь, мучусь … але не каюсь!»                 Лірика Тараса Шевченка пер...
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка пер...
 
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"Віртуальна виставка "Все залишається у слові"
Віртуальна виставка "Все залишається у слові"
 
літературна світлицявасиля симоненка
літературна світлицявасиля симоненкалітературна світлицявасиля симоненка
літературна світлицявасиля симоненка
 
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття""Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"
"Енеїда" І.Котляревського - енциклопедія українського життя ХVIII століття"
 
блок
блокблок
блок
 
міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)
 
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваТ.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
 
пункіна с.а., зош № 51
пункіна с.а., зош № 51пункіна с.а., зош № 51
пункіна с.а., зош № 51
 
збірник сценаріїв
збірник сценаріївзбірник сценаріїв
збірник сценаріїв
 
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
 
Леся Українка
Леся УкраїнкаЛеся Українка
Леся Українка
 
урок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класіурок літератури у 5 класі
урок літератури у 5 класі
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 
1
11
1
 
"Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива""Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива"
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenko
 
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.
Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.
 
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzaryavichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
 

Viewers also liked

урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2Cshkilniy
 
довженко
довженкодовженко
довженкоCshkilniy
 
синоніми
синонімисиноніми
синонімиCshkilniy
 
урок укр мови2кл
урок укр мови2клурок укр мови2кл
урок укр мови2клCshkilniy
 
додаток 2
додаток 2додаток 2
додаток 2Cshkilniy
 
педрада
педрадапедрада
педрадаCshkilniy
 
основні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клосновні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клCshkilniy
 
основні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клосновні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клCshkilniy
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентаціяCshkilniy
 
будуйте храм у душі
будуйте храм у душібудуйте храм у душі
будуйте храм у душіCshkilniy
 
урок на конкурс новатор
урок на конкурс  новаторурок на конкурс  новатор
урок на конкурс новаторCshkilniy
 
біблія
бібліябіблія
бібліяCshkilniy
 
5 клас синоніми
5 клас синоніми5 клас синоніми
5 клас синонімиCshkilniy
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентаціяCshkilniy
 
козацькому нема переводу
козацькому нема переводукозацькому нема переводу
козацькому нема переводуCshkilniy
 
додаток 1
додаток 1додаток 1
додаток 1Cshkilniy
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до урокуrbggjnhj yjnumki
 
відокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 класвідокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 класCshkilniy
 
конструктор уроку
конструктор урокуконструктор уроку
конструктор урокуCshkilniy
 
педрада
педрадапедрада
педрадаCshkilniy
 

Viewers also liked (20)

урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2
 
довженко
довженкодовженко
довженко
 
синоніми
синонімисиноніми
синоніми
 
урок укр мови2кл
урок укр мови2клурок укр мови2кл
урок укр мови2кл
 
додаток 2
додаток 2додаток 2
додаток 2
 
педрада
педрадапедрада
педрада
 
основні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клосновні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 кл
 
основні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 клосновні випадки чергування 5 кл
основні випадки чергування 5 кл
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентація
 
будуйте храм у душі
будуйте храм у душібудуйте храм у душі
будуйте храм у душі
 
урок на конкурс новатор
урок на конкурс  новаторурок на конкурс  новатор
урок на конкурс новатор
 
біблія
бібліябіблія
біблія
 
5 клас синоніми
5 клас синоніми5 клас синоніми
5 клас синоніми
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
козацькому нема переводу
козацькому нема переводукозацькому нема переводу
козацькому нема переводу
 
додаток 1
додаток 1додаток 1
додаток 1
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до уроку
 
відокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 класвідокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 клас
 
конструктор уроку
конструктор урокуконструктор уроку
конструктор уроку
 
педрада
педрадапедрада
педрада
 

Similar to розробка уроку 8

Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchyk
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку lena karuk
 
колорит (Fil eminimizer)
колорит (Fil eminimizer)колорит (Fil eminimizer)
колорит (Fil eminimizer)Tamara Emec
 
6_ul_a_2023.pdf
6_ul_a_2023.pdf6_ul_a_2023.pdf
6_ul_a_2023.pdfLudaM3
 
найдорожча в світі, рідна україна!
найдорожча в світі, рідна україна!найдорожча в світі, рідна україна!
найдорожча в світі, рідна україна!Poltava municipal lyceum #1
 
відк урок
відк уроквідк урок
відк урокCshkilniy
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнаRozaVladimirovna
 
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfssuser59c0a2
 
7 ul c
7 ul c7 ul c
7 ul c7klas
 
Літературно-мистецькі вечори
Літературно-мистецькі вечориЛітературно-мистецькі вечори
Літературно-мистецькі вечориHelen Golovina
 

Similar to розробка уроку 8 (20)

Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
 
колорит (Fil eminimizer)
колорит (Fil eminimizer)колорит (Fil eminimizer)
колорит (Fil eminimizer)
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
колорит
колорит колорит
колорит
 
6_ul_a_2023.pdf
6_ul_a_2023.pdf6_ul_a_2023.pdf
6_ul_a_2023.pdf
 
найдорожча в світі, рідна україна!
найдорожча в світі, рідна україна!найдорожча в світі, рідна україна!
найдорожча в світі, рідна україна!
 
Історія народу в пісні
Історія народу в пісніІсторія народу в пісні
Історія народу в пісні
 
урок проект шеченкове слово
урок   проект шеченкове словоурок   проект шеченкове слово
урок проект шеченкове слово
 
відк урок
відк уроквідк урок
відк урок
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країна
 
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdfukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
ukrainska_literatura_9_klas_avramenko_2022 (1).pdf
 
7 ul c
7 ul c7 ul c
7 ul c
 
ДУМИ
ДУМИДУМИ
ДУМИ
 
Літературно-мистецькі вечори
Літературно-мистецькі вечориЛітературно-мистецькі вечори
Літературно-мистецькі вечори
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

розробка уроку 8

  • 1. Українські історичні пісні. Пісні про звитяжну боротьбу козаків з турецько-татарськими нападниками. «Зажурилась Україна». «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» Інтегрований урок: українська література, інформатика 8 клас Мета: • навчальна: на прикладі програмових історичних пісень розкрити образи народних оборонців рідної землі, визначити провідні мотиви пісень, зробити їх ідейно-художній аналіз, з'ясувати роль цих образів для українців; • виховна: виховувати гордість за свій рідний край, народ; прищеплювати інтерес до духовної культурної спадщини українців; • розвивальна: розвивати логічне мислення школярів, активізувати їх словниковий запас, формувати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки. Обладнання: ПК, презентації, аудіозаписи українських пісень, відеофільми «Невідома Україна», «Козацькому роду нема переводу», опорні таблиці «Різновиди пісень», комп’ютерні програми test-w2, Microsoft Office PowerPoint. Випереджальні завдання: підготувати повідомлення та комп’ютерні презентації про історичну основу пісні «Зажурилась Україна» та постать Івана Сірка. Тип уроку: засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ Пісня – це геніальна поетична біографія українського народу. О.Довженко І. Організаційна частина Психологічна хвилинка. Учитель літератури. Діти, подивіться, будь ласка, у вікно. – Що там, за вікном? Хто є господинею сьогоднішнього ранку? (Осінь) – Які асоціації викликає у вас це слово? (Осінь – це жовте листя, листопад, бабине літо, Покрова, осінні канікули) – З чим пов'язується свято Покрови? (З днем українського козацтва) Відчути епоху козацтва вам допоможе музика. Звучить «Запорозький марш». 1
  • 2. Учитель інформатики. На цьому уроці ми працюємо з вами з презентаціями. Давайте пригадаємо правила роботи в програмі Microsoft Office PowerPoint: – Як запустити програму Microsoft Office PowerPoint? (Треба натиснути на панелі задач меню Пуск → Всі програми → Microsoft Office → Microsoft Office PowerPoint). – Як почати перегляд слайдів? (Натиснути на клавіатурі клавішу F5). – Як перейти на наступний слайд презентації? (Треба натиснути Enter, якщо не встановлена автоматична зміна слайдів). – Як зберегти презентацію? (Виконати команду Файл → Зберегти як, вибрати шлях, де зберігатиметься файл, ввести ім’я файлу – назву презентації). Попрацюйте з презентацією «Козацькому роду нема переводу». Погляньте на її перші слайди. ІІ. Мотивація навчальної діяльності Учитель літератури. Погляньте на зображення ікони Покрови різних часів. Давайте згадаємо, чому її вважають покровителькою козаків. Відповіді учнів. В Україні це велике свято. На честь Покрови будували церкви, перед походами молилися святій покровительці й захисниці, щоб вона допомагала їм у боях з ворогами. Вирушаючи човнами в море, козаки брали з собою ікону Матері Божої (а Покрова і є її прообразом), щоб вона оберігала їх у нелегкій дорозі. Свято це вперше виникло в Греції. Коли на Константинополь напали вороги й узяли місто в облогу, мешканці зібралися в церкві, щоб вимолити Боже благословення. Опівночі над ними зненацька з’явилася Мати Божа і підняла над головами людей омофор – вишите церковне покривало. Це був своєрідний знак, який символізував перемогу. Звідси й пішла назва – Покрова. Саме ця біла Покрова і стала своєрідним оберегом України. III. Вивчення нового матеріалу 2
  • 3. Учитель інформатики. Єдині живі свідки всіх подій минулого – це думи та історичні пісні, що складають одну із найвеличніших сторінок духовного життя народу – поетичний епос України. Дума допомогла найкращим синам і дочкам українського народу піднімати маси на боротьбу проти гнобителів. Героями національного епосу були ті, кого на подвиг вів високий душевний злет, почуття гідності і честі, що ставилися вище за особисте життя. Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож у минуле. Учитель літератури. Так, сьогодні ми будемо з вами говорити про козаків, а саме – про пісні, які співали козаки під час своїх походів та які склав народ про своїх улюбленців. Спливають роки, кожен із нас полюбляє різну музику. А народна пісня залишається. Через віки проносить вона свою нев'янучу молодість, бентежить душу. Бо вона вічна, як і душа народу. (З'являються хлопчик і старець.) Хлопчик. А ще нашу пісню називають солов'їною і кажуть, що солов'ї навчилися співати саме у нашого народу. Чому? Старець. У своїх стародавніх книгах я знайшов цікаву легенду. Колись солов'ї літали по усьому світові, збираючи пісні для індійського царя, в саду якого вони жили. Одного разу залетів соловей в Україну і сів спочити у якомусь селі. У цей час усі люди були в полі. «Що за люди тут живуть, – здивувався соловей, – ні пісень, ні музики не чути?» А ввечері усі повернулися додому, і з різних домівок то тут, то гам залунали пісні. Та вони були сумними, бо люди втомилися від тяжкої праці. І тоді солов'ю захотілося розвеселити людей, і він заспівав. Зраділи люди, забули про втому і так заспівали, що навіть соловей зачарувався їхніми піснями. Полетів соловей до царського саду. І заспівав тих пісень, що почув в Україні. Цар втратив спокій і звелів лише йому співати у своєму саду. А наступної весни прилетіли солов'ї в Україну, щоб слухати наших пісень. І пташенят почали висиджувати саме на нашій землі, щоб вони від самого народження слухали найчарівніших у світі пісень. Учитель літератури. Українських народних пісень складено дуже багато. Тільки тих, що вже записані фольклористами, науковці налічують понад 500 тисяч. А повне видання їх охопило б 200 томів по 1000 сторінок кожен. Співаючи щодня, українець за своє життя не повторить одну й ту саму пісню жодного разу. За своїм змістом народні пісні різноманітні. Пригадайте, що таке народна пісня, і назвіть види народних пісень. (Робота з опорною таблицею). Учитель інформатики. Виконайте завдання. В презентації «Козацькому роду нема переводу» на слайді «Різновиди пісень» встановіть відповідність між групами та мотивами пісень (перетягніть мишкою картинки із мотивами пісень у відповідні комірки з назвами груп пісень). Завдання «Різновиди пісень» Результат роботи 3 Різновиди пісень Кріпацькі Солдатські Заробітчанські Чумацькі Козацькі Важкі умови праці, самотність, туга за родиною Підневільна праця, безправ’я, прагнення до волі Прощання з родиною, коханою, героїзм, загибель на полі бою Від’їзд у дорогу, опис довгого шляху, сутички з ворогами, згадки про домівку Важкі умови служби, прощання матері з сином, нареченої з коханим, туга за домівкою, працею на землі
  • 4. Учитель літератури. А у хвилини відпочинку козаки любили співати. Козацькі пісні пов'язані з історією народу; найдавніші з них оспівують героїзм захисників вітчизни, готовність пожертвувати родинним затишком, а може, й життям, тому в цих піснях важливе місце посідає мотив прощання з родиною, битви з ворогом і героїчної загибелі козака. У козацьких піснях підкреслена непокірність духу українця, що не змирився із закріпаченням і обрав життя, сповнене тривог і небезпек, але вільне, тому й покинув рідні місця «не з добра, не з розкоші, а з великого лиха». У XVII ст. було створено чимало історичних пісень, які оспівують народно-визвольну війну і возз'єднання України з Росією, боротьбу проти польської шляхти і місцевого панства. Тут виступають історичні особи – Богдан Хмельницький, Нечай, Богун, Морозенко й інші, що втілили в собі народні прагнення та ідеали. Всі вони оспівані як виразники волі народу, його сили і мудрості. І. Історична пісня «Зажурилась Україна» 1. Історична основа твору (виступ підготовленого учня, демонстрація презентації «Зажурилась Україна»). Записано пісню в середині XIX ст. в Новомосковському повіті Катеринославської губернії. Даний твір – про лихо татаро-турецьких нападів. 1482 року Менглі-Гірей здобув Київ, знищив його околиці, пограбував київські церкви. І після цього татари кілька разів спустошували землі України: Київщину, Поділля, Волинь, Галичину. До них приєднувалися й турки: грабували, забирали людей у неволю. Народ, не маючи з боку влади оборони, тікав у поліські ліси й болота, на Лівобережжя, в пониззя Дніпра. Настало цілковите спустошення. Здичавілу і спустошену Наддніпрянщину прозвали «Диким Полем». Згодом його знову почали заселяти люди — втікачі від панської сваволі. Вони будували там житло, обирали отаманів і запасалися зброєю. Татари стали називати їх козаками. Польські магнати були дуже налякані тим, що можуть зовсім залишитися без кріпаків. Тому втікачі на Дике Поле жорстоко каралися. У поборовому універсалі Стефана Баторія від 4 січня 1580 року читаємо: «За спільною угодою усіх станів сейму постановляємо, щоб неосілих свавільних людей простого стану, які порушують мирні угоди... старости, князі, пани і шляхта виловлювали у своїх староствах і карали смертю...». Однак народ продовжував тікати на Дике Поле. Сила козацька зростала. 4
  • 5. У пісні дається узагальнена метафорична картина України в часи постійних нападів на неї турецько-татарських орд: Зажурилась Україна Зажурилась Україна, Бо нічим прожити, Витоптала орда кіньми Маленькії діти, Котрі молодії – У полон забрано: Як зайняли, то й погнали До пана, до хана. Годі тобі, пане-брате, Ґринджоли малювати, Бери шаблю гостру, довгу Та йдем воювати! Ой ти станеш на воротях, А я в закаулку, Дамо тому стиха лиха Та вражому турку! Ой ти станеш з шабелькою, А я з кулаками, Ой щоб слава не пропала Поміж козаками. Ой козак до оружини, Бурлака до дрюка: Оце тобі, вражий турчин, З душею розлука. За річкою огні горять За річкою вогні горять, Там татари полон ділять. Село наше запалили І багатство розграбили. Стару неньку зарубали, А миленьку в полон взяли. А в долині бубни гудуть, Бо на заріз людей ведуть: Коло шиї аркан в’ється, І по ногах ланцюг б’ється. А я, бідний, з діточками Піду лісом стежечками, – Нехай йому із водою… Ось-ось чайка надо мною. Звучить аудіозапис пісні «Зажурилась Україна». 5
  • 6. Перегляд епізодів з відеофільму «Невідома Україна» та буктрейлеру до пісні. 2. Обмінятися враженнями про пісню. 3. З’ясувати, у чому полягає метафоричність назви твору. 4. Виконати ідейно-художній аналіз історичної пісні (тема, ідея, художні засоби). Варіанти відповідей. Звучить заклик до єднання з козаками, які захищають рідну землю, обороняють волю свого народу. Тема: показ страждань українського народу від нападів турецько- татарських орд. Ідея: заклик до мирного населення єднатися з козацьким військом для захисту рідних земель. Основна думка: лише одностайні дії всього народу можуть врятувати країну від зруйнування. ІІ. Опрацювання історичної пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко» 1. Історико-літературний портрет Івана Сірка (виступ підготовленого учня, демонстрація презентації «Іван Сірко»). Сірко. Це був відважний козак, він усе своє життя воював з турками й татарами, бо їх уважав за найбільших ворогів України. Сірко побив турків і татар у 55 битвах і так ослабив кримських татар, що вони вже потім не мали сили нападати на Україну. Тоді в степах над Чорним морем почали осідати 6
  • 7. перші поселенці з України, земля стала вкриватися селами, степи стали змінюватися урожайними полями. Протягом 20 років боровся Іван Сірко проти турецько-татарських завойовників, змушував ворогів тремтіти за морем і за горами, а коли вони насмілювалися йти на Україну по ясир, тобто брати людей у неволю, козацький ватажок гнав їх геть з рідної землі аж у Крим. Рубаючи ворогів-нападників у полі й на морі, він наганяв їм такого переполоху, що грабіжники мусили кидати награбоване й мерщій рятувати своє життя. Сірко – історична особа. Він – син козака з Мерефи Харківської області. Безліч переказів та легенд існує про нього. Ім'я його одна з легенд пояснює так. Іван нібито народився з зубами і, коли його проносили повз стіл, схопив пиріжок і з'їв. У народі прокотилася чутка: такий гризтиме ворогів, як пес Сірко. Прізвисько закріпилося за хлопчиком, потім стало іменем відважного козака. Інша легенда розповідає, що Сірко Перемагав не тільки людей, а й чортів. Річка Чортомлин нібито тому так зветься, що в ній Сірко убив чорта, який хлюпався у воді. Чорт тільки клюкнув ногами, коли кошовий луснув його з пістоля. Що ж розповідає про нього історія? Вперше на історичну арену Сірко виступив як вінницький полковник. А вже через 3 роки очолив Січ. Мужній полководець брав якнайактивнішу участь у Визвольній війні українського народу проти польської шляхти 1648–1654 рр. Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. У цій жорстокій сутичці загинув улюблений його син Петро. Сам же кошовий попав у царську немилість і був засланий за непокору до Сибіру. Та хоч цар побоювався Сірка й не любив за волелюбство, проте у грізний час згадав про засланця. Коли 300 тисяч турків перейшли Дунай та хмарою посунули на Україну, запорожці зажадали від царського уряду повернення на Січ грози бусурманів Сірка. Цар змушений був поступитися. Щоправда, перед тим, як звільнити Сірка, цар запросив його до своїх палат і змусив дати присягу на вірність царській величності. Він знав, що лицар Сірко ніколи не порушить свого слова. Недарма називали бусурмани Сірка Урус-шайтаном, тобто українським чортом. Для ворогів він справді був страшнішим за нечисту силу. Для рідної ж землі Іван Сірко був вірним оборонцем та захисником. 7
  • 8. Іван Дмитрович Сірко — в 1657—1679 рр. обирався багато разів кошовим отаманом Запорозької Січі; видатний військовий діяч; був організатором численних вдалих походів запорозьких козаків проти турецько-татарських і польських загарбників; очолював боротьбу козацтва і селян проти зрадників українського народу гетьманів Виговського, Тетері та інших. В1669 р. Сірко організував похід козаків на узбережжя Чорного моря, зруйнував турецьке місто Очаків, а в 1675 р. очолював спільний похід українських козаків і російського війська проти кримських татар. Сірко побив турків і татар у 55 битвах і так ослабив кримських татар, що вони вже потім не мали сили нападати на Україну. Протягом 20 років боровся Іван Сірко проти турецько- татарських завойовників, змушував ворогів тремтіти за морем і за горами, а ко-ли вони насмілювалися йти на Україну по ясир, тобто брати людей у неволю, козацький ватажок гнав їх геть з рідної землі аж у Крим. Загудів степ запорозький, Як Чорне море, - Понеслися запорожці Облавою в поле... Ой не вітер в полі грає, Не орел літає, - Ото ж Сірко з товариством По степу гуляє! (Українська народна пісня) Недарма називали бусурмани Сірка Урус- шайтаном, тобто укра-їнським чортом. Для ворогів він справді був страшнішим за нечисту силу. Для рідної ж землі Іван Сірко був вірним оборонцем та захисником. І. СІРКО Художник С. Рєков, Україна, Дніпропетровська обл. м. Нікополь Іван Сірко помер 1680 року на Чортомлинській Січі. Його могила є там донині в селі Купелівці, а на могилі камінь з написом. Перегляд епізодів з кінофільму «Козацькому роду нема переводу» 2. Виразне читання пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко». 3. Робота в групах. Обмін враженнями і формі взаємозапитань-відповідей між групами. 4. Виконати ідейно-художній аналіз поетичного твору (тема, ідея, художні засоби). 5.Довести, що в основі цієї історичної пісні лежить художній засіб поетичного синтаксису – антитеза. Навести приклади-аргументи. Варіанти відповідей. («Гей, та ми ж думали, та ми ж думали, Що то орли із Січі вилітали, – Аж то військо славне запорозьке Ой на Кримський шлях із Січі виїжджало». «Та ми ж думали, та ми ж думали, Що то сизий орел по степу літає, – А то ж Сірко на конику виїжджає». «Та ми ж думали, ой, та ми ж думали, Що то місяць в степу, ой, зіходжає, – А то козак Сірко, та козак Сірко На битому шляху та татар обступає». 8
  • 9. Тема: зображення походу козацького війська під керівництвом Сірка до кримського хана. Ідея: уславлення мужності, винахідливості, рішучості Сірка та його війська. Основна думка: народ завжди складає пісні про тих, хто віддав своє життя заради вільної і щасливої України. ІV. Узагальнення і систематизація знань Проведення тестового опитування за допомогою комп’ютерної програми test-w2. 1. Який художній засіб застосовано в назві пісні «Зажурилась Україна»? а) метафору; б) епітет; в) порівняння; г) гіперболу. 2. Україна зажурилась, бо: а) не мала справжніх своїх захисників; б) її сини розгубилися під час боротьби з ворогом; в) не мала можливості стати багатою; г) нічим прожити. 3. З яким проханням звернувся один із захисників країни до пана-брата у пісні «Зажурилась Україна»? а) брати шаблю та йти воювати; б) власно зібрати врожай; в) нагородити козаків за їх мужність і завзятість; г) віднайти полонених і допомогти їх звільнити. 4. Від якого ворога захищали козаки Україну? а) татар; б) турків; в) половців; г) ляхів. 5. Бурлака воюватиме з ворогом: а) шаблею; б) кулаками; в) рушницею; г) дрюком. 6. У першому стовпчику твору «Зажурилась Україна» описано: а) боротьбу козаків з ворогом; б) страждання України; в) козацьку зброю; г) красу української природи. 7. Захищаючи рідний край, козаки прагнуть, щоб: а) не пропала їх слава; б) остаточно знищити ворога; в) якомога швидше визволити полонених; г) пам'ятники культури не залишилися зруйнованими. 8. На кого кричав Сірко? а) полонених татар; б) своїх козаченьків; в) зрадників рідного краю; г) свого джуру. 9. Куди запропонував їхати отаман Сірко козакам? а) у поле на тренувальні збори; б) визволяти жінок і дітей з полону; в) до хана у гості; г) перевірити військову охорону. 10. Сірко з військом виїхав: 9
  • 10. а) до схід сонця; б) в обідню пору; в) коли туман поле вкривав; г) після обіду. 11. Козаки із Січі вилітали, наче: а) орли; б) соколи; в) куріпки; г) ворони. 12. Військо Запорізьке в пісні «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко» названо: а) мужнім; б) багатотисячним; в) гарно озброєним; г) славним. V. Підсумки уроку. Оцінювання та самооцінювання знань. Учитель літератури. Сьогодні ви дізналися про особливості козацьких пісень. Наскільки уважними і спостережливими ви були під час уроку, покаже відеовікторина «Чи козацького ти роду?» Відеовікторина «Чи козацького ти роду?». Робота з презентацією. 1. Добре відомий ударний самозвучний музичний інструмент – два металеві диски, якими вдаряють один об другий. (Тарілки) 2. Відзнака державної і військової влади, що скріпляла важливі документи. (Печатка) 3. Сигнальний інструмент у Запорозькій Січі. (Тулумбас). У походах невеликий тулумбас прив'язували до сідла, звук видобували рукояткою канчука. Тулумбаси були різних розмірів. У найбільшi з них били одночасно вісім чоловік. Їх називали ще набатом і тримали лише в Запорізький Січі. Є свідчення, що гучні, як гарматні постріли, поодинокі звуки набату разом з гулом тулумбасів та пронизливою тріскотнею бубнів сіяли паніку у ворожому війську. 4. Одним із найважливіших клейнодів гетьмана і всього Війська Запорозького (прапор (хоругва чи корогва)). 5. Символ гетьманської влади. (Булава) 6. Унікальний козацький човен. (Чайка) 10
  • 11. 7. Як відомо, козаки не допускали жінок на Січ, тому готували власноруч. Яка ж страва була однією з найпопулярніших? (Куліш) 8. Суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва. (Запорізька Січ) 9. Найбільший острів на Дніпрі, розташований у районі міста Запоріжжя нижче Дніпрогесу, унікальний природний й історичний комплекс. Хортиця є одним з семи чудес України. ( 10. Художник, що створив картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану». (Ілля Рєпін) 11
  • 12. 11. Історик, археолог, етнограф, письменник, що багато уваги присвятив історії Запорозької Січі, засновник Дніпровського історичного музею, зображений на картині Рєпіна в образі писаря. (Дмитро Яворницький) 12. Один із найпопулярніших в Україні образів козака-лицаря. Перші відомі його зображення сягають ранньої доби Козаччини. Пам’ятник цьому герою нещодавно з’явився у нашому місті. (Козак Мамай). Саме цей фольклорний герой дав ім’я традиційному фестивалю у нашому місті. Символ став настільки популярним серед народу, що позиціонувався в українській хаті на рівні з іконами (образами святих). З іменем (назвою) тісно пов'язаний стародавній термін "мамаювати" (мандрувати, козакувати, вести козачий спосіб життя), "ходити на мамая" (іти навмання, куди очі дивляться). Напис на одній зі стародавніх картин з козаком Мамаєм: Не завидую нікому – ні панам, ані царю. Богу своєму святому я за все благодарю! Хотя титлом і не славен, та жизнь весело веду, У ділах своїх ісправен, я вовік не пропаду. Українські козаки – будівничі української держави. Це цікаве і неординарне явище в українській історії. Для нас герої, грізна сила, захисники знедолених, 12
  • 13. для когось гультяї, пияки. Я сподіюсь, що ми зуміли вас переконати у їх величі і могутності. Їх любив увесь народ, а весь народ обманути дуже важко. Саме тому зараз існує велика кількість козацьких об’єднань, які продовжують славні традиції наших предків. Звучить пісня «Ой у лузі червона калина». VІ. Домашнє завдання 1) опрацювати матеріал підручника; 2) ознайомитися зі змістом історичних пісень «Ой Морозе, Морозенку» та «Максим козак Залізняк»; 3) індивідуальні завдання: підготувати повідомлення, презентації, буктрейлери (на вибір) про народних героїв, згаданих у історичних піснях – Морозенка та Максима Залізняка. 13