Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Розробка показового уроку
1. Очаківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 3
Розробка показового уроку з географії у
6 класі на тему:
Підготувала
Вчитель географії
Тихомирова В. В.
Очаків – 2014
2. Урок 16 24.10.2014
Тема. Географічні координати. Градусна сітка на глобусі й географічній
карті. Поняття про географічні координати.
Мета: назвати і показати на глобусі та карті лінії градусної сітки:
паралелі, меридіани, екватор, нульовий меридіан, пояснити їх взаємне
розташування; оцінити значення географічних координат для практичної
наукової та господарської діяльності людини; формувати навички
використання меридіанів та паралелей для визначення географічних
координат точок на географічних картах та глобусі.
Обладнання: глобус, географічна карта.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття та назви: географічні координати, лінії градусної
сітки: паралелі, меридіани, екватор, нульовий меридіан.
Очікувані результати: учні зможуть: називати й показувати лінії
градусної сітки: паралелі, меридіани, екватор, нульовий меридіан; пояснювати
взаємне розташування паралелей та меридіанів; оцінювати значення
георафічних координат для практичної наукової та господарської діяльності
людини.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Робота в групах
Учні об’єднуються в три команди, кожна з яких отримує радіограму.
(Текст написаний друкованими літерами на довгій паперовій стрічці, окремі
частини тексту втрачено, розмито.) Групам необхідно відновити записку,
визначити місце перебування людей, що зазнали аварії, і надіслати їм
допомогу.
Перша група
Снігова лавина засипає групу альпіністів у …зьких горах. Потрібна
термінова допомога. Дуже просимо надіслати вертоліт. Повідомляємо наші
координати: 42° пн. ш. і 45° сх. д.
Друга група
Тонемо в …ській затоці. Надішліть на допомогу рятувальне судно у
квадрат із координатами 25° пн. ш. і 90° зх. д.
Третя група
Пилова буря засипає наукову експедицію на …ському півострові.
Терміново потрібний всюдихід у район 25° пн. ш. і 45° сх. д.
Учитель дає учням час для прочитання завдання та запитує:
Чи можемо ми допомогти людям, які потрапили в біду? Чому?
3. Що потрібно знати, аби надати допомогу та врятувати людей?
(Учитель оголошує учням тему та основні етапи роботи на уроці,
називає основні поняття і терміни, з якими шестикласники працюватимуть,
разом з учнями визначає мету і завдання роботи на уроці відповідно до його
теми.)
III. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нового матеріалу
1. Градусна сітка на глобусі й географічній карті.
2. Географічні координати. Поняття про географічні координати.
1. Градусна сітка на глобусі й географічній карті
Розповідь учителя
Подивіться на карту або глобус. Вони ніби павутиною, вкриті тонкими
лініями, що перетинаються. Це — градусна сітка Землі. Вона складається з
меридіанів і паралелей. За допомогою цих ліній можна знайти будь-яку
точку на карті й глобусі.
Меридіани — це лінії, які поєднують дві уявні точки Землі — Північний
і Південний полюси.
(Учні записують визначення поняття в зошит.)
Подивившись на глобус, ви переконаєтесь, що на земній кулі таких ліній
можна провести безліч. Але якщо ми це зробимо, то ще щось позначити на
глобусі чи карті вже буде неможливо. Тому меридіани проводять через певні
однакові проміжки.
Погляньте на картупівкуль шкільного навчального атласу. Вкажіть,на
якій відстані проведено меридіани та паралелі.
Назва «меридіан» (від латин. «полуденна лінія») дуже добре відображає
сутність цієї уявної лінії. Дійсно, якщо ви станете влітку ополудні на ділянці
землі, яка добре освітлена сонцем, то ваша тінь точно вказуватиме на
Північний полюс. Це і буде напрям меридіана точки, на якій ви стоїте.
Відійшовши на декілька метрів на схід чи захід (праворуч чи ліворуч), ви
визначите меридіан уже цієї точки. Таким чином, через будь-яку точку нашої
планети можна провести меридіан (на карті або глобусі).
Усі меридіани на глобусі мають однакову довжину. Кожний меридіан
представлений дугою, яка вимірюється в градусах. Пригадаємо, що коло має
360°, а меридіан як півколо — 180°. Коло Землі, проведене від Північного
полюса через Південний і знову до Північного полюса, має довжину
приблизно 40 000 км. Тому його половина, тобто меридіан, становить 20 000
км. Поділивши 20 000 км на 180, ми одержимо довжину дуги 1° меридіана.
••Виконайте математичні розрахунки та визначте довжину дуги 1°
меридіана в кілометрах.
4. Знаючи цю величину, ми тепер можемо визначити відстані по меридіану
між певними точками Землі, наприклад між двома містами.
На глобусі і на картах меридіани перетинаються з паралелями.
На однаковій відстані від обох полюсів проведено коло, яке називається
екватором. На відміну від меридіанів, які всі однакові за довжиною і яких
можна провести безліч, екватор на Землі лише один.
••Знайдіть на глобусі екватор. Чи можна визначити довжину
екватора за допомогою масштабу? Як це зробити?
Паралельних до екватора колових ліній (їх тому і називають
паралелями) на глобусі та картах теж можна провести безліч. Але вони
відрізняються від меридіанів не лише перпендикулярними до них напрямками.
Глобус підказує: чим далі від екватора, тим менша протяжність кола
паралелей. Це як різати кавун двома способами. Якщо різати за його
смужками («меридіанами»), то скибки будуть однакові. Якщо від хвостика
(«полюса»), то спочатку скибки будуть малі, потім, в районі «екватора»,
великі, а далі знову малі.
Як і меридіани, паралелі також можна провести через будь-яку точку
Землі. На картах і глобусах їх наносять через певні проміжки.
Паралелі спрямовані на захід і схід. Найдовшою паралеллю, як ви вже
знаєте, є екватор, один градус дуги якого становить приблизно 111,3 км. Чим
ближче до полюсів, тим паралелі стають коротшими.
Врешті-решт вони перетворюються на точки Північного і Південного
полюсів.
•Знайдіть на глобусі Північний та Південний полюси. На якій відстані
від екватора вони перебувають?
2. Географічні координати. Поняття про географічні координати
Прийом «Слово вчителя»
(Розповідь учителя супроводжується запитаннями до учнів, завданнями
для роботи з географічною картою.)
Географічна карта і глобус надають можливість за географічними
координатами знаходити певні об’єкти. Можна також визначати географічні
координати того чи іншого об’єкта.
Широта і довгота будь-якої точки Землі є її географічними
координатами.
Географічна широта — це виражена в градусах відстань будь-якої
точки Землі від екватора. (Учні записують визначення в зошит.)
На північ від екватора будь-яка точка суходолу чи океану має північну
широту. Її позначають, як правило, скорочено — пн. ш. На південь від
5. екватора будь-яка точка земної поверхні матиме південну широту (скорочено
— пд. ш.).
••Зверніть увагу на записки-радіограми, які ви отримали на початку
уроку. Про що свідчить географічна широта, вказана в радіограмах?
Дивлячись на карту півкуль, можна зробити висновок: вся територія
України має північну широту, бо вона повністю лежить на північ від екватора.
••А що таке географічна довгота?
Географічнадовгота - це виражена в градусах відстань будь-якої точки
Землі від початкового (нульового) меридіана. (Учні записують визначення в
зошит.)
Початковим, або нульовим, меридіаном люди домовилися вважати
меридіан, проведений через столицю Великої Британії — Лондон.
Прийом «Домашня заготовка»
Учні виступають із повідомленнями про Гринвіч.
Зразок повідомлення
Сьогодні Гринвіч — це район Великого Лондона, а до 1965 р. Він був
самостійним містом у Великій Британії. Населення Гринвіча складає близько
220 тис. осіб. Тут у 1675 р. була заснована Гринвіцька астрономічна
обсерваторія. У 1953 р. обсерваторія була переведена з Гринвіча за 70 км на
південний схід, у замок XV ст. Херстмонсо. Тут проводились основні наукові
дослідження з астрометрії.
Через Гринвіч проходить Гринвіцький нульовий меридіан — початок
відліку географічної довготи.
Прийом «Слово вчителя»
На схід від початкового (нульового, або Гринвіцького) меридіана буде
східна довгота. Скороченоїї позначають «сх. д.». На захід від цього меридіана
довгота є західною; скорочено — зх. д.
Для визначення географічних координат будь-якої точки
використовуються меридіани і паралелі. При цьому треба пам’ятати, що Земля
є кулею і правильно відтворювати її в зменшеному вигляді можна лише на
глобусі. Географічна ж карта, як ви вже знаєте, спотворює справжню форму і
розміри материків, островів, океанів і морів.
Таке спотворення характерне на карті і для меридіанів, і для паралелей.
Тому залежно від проекції, в якій створената чи інша карта, їх зображують по-
різному. На одних картах меридіани є прямими лініями, паралельними одна
одній, а паралелі — прямими лініями, перпендикулярними до меридіанів. На
інших картах усі меридіани розходяться у вигляді прямих ліній з одного
центра.
6. На карті півкуль у вигляді прямих ліній позначено лише середні
меридіани, а також екватор. Усі ж інші меридіани й паралелі — це криві лінії,
викривлення яких зростає з наближенням до краю півкуль.
На глобусі всі меридіани й паралелі перетинаються під прямим кутом.
IV. У загальнення та систематизація знань
Фронтальне опитування
1. Що таке паралель? Яка паралель і чому є найдовшою?
2. Поясніть, що таке екватор. Яка його довжина? Чому дорівнює
довжина 1° екватора в кілометрах?
3. Що таке меридіани? Яка довжина дуги 1° меридіана?
4. Де проходить початковий меридіан? Як він ще називається?
5. Як зображаються на картах і глобусах паралелі й меридіани? Чим
вони відрізняються?
6. Що таке географічні координати?
7. Дайте визначення поняття «географічна широта».
8. Дайте визначення поняття «географічна довгота».
Робота в групах
Учитель нагадує про записки-радіограми, які групи отрималина початку
уроку, і пропонує їм визначити, в якій півкулі розташовані наведені
географічні об’єкти.
V. Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання
Опрацюйте відповідний матеріал підручника:
За підручником Бойко та Міхелі 2014 прочитати § 16, 17 стр. 63 - 68
Вміти відповідати на запитання в кінці параграфів.