1. Конспект уроку української літератури 7 класу
Тема: Володимир Івасюк. Відомий український поет і композитор. Пісенна
творчість. Пісня “Червона рута”.
Мета:
● навчальна: ознайомити школярів із відомим українським поетом і
композитором В.Івасюком ( його життєвим і творчим шляхом);
охарактеризувати його пісенну творчість, навчати визначати й
коментувати основні мотиви віршів, роль художніх засобів у них та
символічність образів;
● розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати поезії,
коментувати їхній зміст, висловлювати власну думку про порушену
проблему, усвідомлювати важливість відродження і вивчення
оригінальної творчості в наш час;
● виховна: прищеплювати любов до поезій, розвивати естетичні смаки,
виховувати повагу до українських майстрів слова.
Обладнання:текст твору, портрет В.Івасюка, відеоролик пісні “Червона рута”,
презентація
Не зорі падають із неба,
Зірки ідуть у небеса
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Вступне слово вчителя.
- Дорогі діти! Сьогодні урок незвичайний, бо починається він із пісні. Пропоную
Вам переглянути відеоролик української естрадної пісні "Червона рута" , з
автором якої ми познайомимось. Слухайте уважно і вкажіть, хто виконавець
цього творіння.
А зараз конкурс “Знавець української естрадної пісні”
За дві хвилини слід записати на аркуші якомога більше виконавців
української естрадної пісні. Наприклад, Софія Ротару, Олег Вінник,Таісія
Повалій, Наталія Май і т.д.За кожну правильну відповідь ви отримаєте ось таку
гарненьку квіточку.(2хв.)
- Діти, пісні відіграють важливу роль у житті кожної людини. Їх
милозвучність, краса і ліризм не залишають байдужим жодну людину.
2. Сподіваюсь, що ви також отримаєте велику насолоду від знайомства з
творчістю великого українця.
(оголосити мету уроку)
(записати дату і тему уроку в зошит)
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Актуалізація опорних знань учнів (оголошення та обговорювання
епіграфа до уроку).
Бесіда за питаннями:
1) Що таке пісня? (Пісня — це словесно - музичний твір або ліро - епічного
характеру, мелодійний за своїм інтонаційним малюнком і призначений для
співу).
2) Які ви знаєте пісні за тематикою? (календарно-обрядові, родинно-побутові,
соціально-побутові).
3) На які два види поділяються пісні? (народні та літературні).
4) Назвіть відомі вам літературні пісні та їх авторів.
2. Життєвий і творчий шлях В.М.Івасюка.
Слово вчителяВолодимир Івасюк - один із творців української естрадної
музики. Видатний українець, який прожив всього 30 років. За своє коротке життя
написав 107 пісень, 53 інструментальних творів, створив музику до кількох
спектаклів. Окрім цього, він професійний медик, скрипаль, чудово грав на
фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Відомий як
музикант, Івасюк був і неординарним живописцем. Ми з вами послухаємо
творіння В.Івасюка, пройдемось життєвим і творчим шляхом Буковинського
соловейка, спробуємо збагнути весь трагізм мистецького життя часів радянської
влади, коли за любов до України карали смертю. Страшна сторінка не оминула
і життя В.Івасюка.
Група біографів.
1 дослідник біографії
Володимир Михайлович Івасюк народився 4 березня 1949 р. у Кіцмані
Чернівецької області в сім'ї вчителів Михайла та Софії Івасюків. У 3 роки з
3. цікавістю спостерігав за репетиціями учительського хору, на які його часто
брали батьки. У 1954 р. Володя вступає в підготовчий клас філії Чернівецької
музичної школи № 1, де починає оволодівати скрипкою. 1956 р. іде у перший
клас середньої школи. Його запрошують грати на місцевих оглядах художньої
самодіяльності, на батьківських зборах, на концертах для робітників та
колгоспників. За свою чудову гру Володі земляки дарують справжню німецьку
скрипку.
2 дослідник біографії
Після закінчення 6 класу 1963 р. Володя вступає в Київську музичну
школу для обдарованих дітей імені М. Лисенка. Однак навчання,
виснажлива робота над собою, проживання в гуртожитку позначились
на здоров'ї підлітка і він, відмінник, після першого семестру
повертається в Кіцмань, де продовжує навчання в середній та
музичній школах за класом фортепіано. 1964 р. Володимир пише дві
пісні "А мені шістнадцять літ" і "У двадцять літ".
3 дослідник біографії
Восени 1964 р. Володя створює в школі ансамбль "Буковинка" і пише
для нього свої перші пісні, серед яких найперша — "Колискова".
Колектив здобуває перемоги на кількох самодіяльних конкурсах, їде
до Києва, там його помічають, запрошують на обласне телебачення,
нагороджують подорожжю по Дніпру. Збирає українські народні пісні,
їздить по селах, записує буковинське весілля. Попри заняття музикою
справи у школі йшли прекрасно. За кілька місяців до її завершення
Володя — один з небагатьох претендентів на золотумедаль. Саме тоді
трапляється безглузда випадковість - під час прогулянки парком хтось
з хлопців закинув картуз на гіпсовий бюст Леніна, усвідомивши
крамольність такого вчинку, хлопці лізуть знімати картуза, бюст
виявився не закріпленим, "вождь" падає, а хлопці потрапляють в
міліцію на 15 діб, відкривається "Справа Володимира Івасюка". Одразу
постає питання про виключення з комсомолу, вигнання зі школи і
4. позбавлення атестату. Батьки зробили все, що могли - Володя отримав
атестат з четвірками з історії СРСР і суспільствознавства.
4 дослідник біографії
Сім'я переїжджає до Чернівців. Володя блискуче здає екзамени в медичний
інститут і його зараховано на перший курс лікувального факультету. Радості не
було меж, але хтось повідомив про його "справу", і 31 серпня 1966 р.
Володимира звинувачують у тому, що він нечесним шляхом пробрався в лави
студентів і при всіх зачитують наказ про його виключення. Юнак витримує цей
удар і продовжує боротьбу за своє майбутнє, іде працювати слюсарем на завод
"Легмаш". Володя створює і веде заводський хор, який невдовзі починає
займати провідні місця в оглядах художньої самодіяльності, на виступах
ансамблю акомпанує сестра Володі Галя, хористи виконують Володині
пісні.Через рік за рекомендацією "Легмашу" Володя вступає в Чернівецький
медінститут. Його обирають старостою групи, запрошують в оркестр народних
інструментів «Трембіта». Після закінчення третього курсу Володя починає
працювати над піснями «Червона рута» і «Пісня буде поміж нас». А 13 вересня
1970 р. на Театральному майдані Чернівців у зібранні тисяч чернівчан і на очах
мільйонної глядацької аудиторії постали ці пісні — перший великий тріумф
молодого митця.
5 дослідник біографії
У 1972 році Івасюк перебирається до Львова, де вступає в підготовчий
композиторський факультет Львівської консерваторії та переводиться на IV
курс Львівського медичного інституту.
1974 рік в біографії Івасюка відзначився ще двома моментами: його обирають
делегатом ХХІІ з'їзду комсомолу від Львівської області, того ж року він стає
студентом підготовчого відділення Львівської консерваторії по класу композиції.
У 1975 році він пише музику до спектаклю за романом О. Гончара
«Прапороносці» і здобуває диплом першого ступеня.
Надзвичайної сили талант, що сходив яскравою зорею над Україною, могутньо
виявляючи національну основу, пробуджуючи історичну пам'ять і свідомість народу,
починав усе більше лякати радянський режим.
5. Саме тоді — у 1970-ті роки — посилився наступ проти «українського
націоналізму»: Україною прокотилося кілька чергових хвиль масових арештів
української інтелігенції.Тому яскрава фігура композитора була невигідна курсом
партійної верхівки.
6 дослідник біографії
24 квітня 1979 р. прийшовши з консерваторії близько першої дня Володимир Івасюк,
не перевдягаючись, забрав у портфель якісь ноти й повідомив, що мусить знову йти в
консерваторію, обіцяючи бути вдома вже за годину. У консерваторії його більше не
бачили. Додому він теж не повернувся.
Похорон Володимира Івасюка 22 травня 1979 у Львові перетворився на масову акцію
протесту проти радянської влади. Попри попередження спецслужб у всіх львівських
установах і навчальних закладах про те, що відвідування похорону «небажане»,
десятки тисяч львів'ян вийшли проводити улюбленого композитора.
3.ОПРАЦЮВАННЯ ТВОРУ В.ІВАСЮКА
Слово вчителя.
- Протягом першої половини уроку ви прослухали пісню В.Івасюка
“Червона рута” Тепер кожен собі прочитайте твір (текст у кожного на парті).І
давайте з’ясуємо до якого виду лірики належить цей вірш ( громадянська,
філософська, пейзажна чи інтимна)
3.1.Історія написання пісні “Чевона рута”
Група літературознавців
1 літературознавець
У дитинстві юнак натрапив у батькові бібліотеці на виданий 1906 року збірник
коломийок, впорядкований В.Гнатюком, в якому були рядки:
Ой ходила, говорила гільтайова мати,
Назбирала троєзвілля мене чарувати
Назбирала троєзвілля червону рутоньку,
Та й схотіла зчарувати мене, сиротоньку.
6. За іншими даними, 1969 року В.Івасюк відвідав Етнографічно-меморіальний
музей В.Гнатюка (с.Велеснв), де натрапив на фольклорні матеріали В.Гнатюка,
які використав для написання пісні “Червона рута”. Згодом мандруючи гірськими
гуцульськими селами, Володимир знайшов інші варіанти коломийки про
загадкове чар-зілля, яке постає в народних переказах символом вічного та
чистого кохання.
У вересні 1970 року на Театральній площі міста Чернівці у прямому ефірі
телепрограми “Камертон доброго настрою” прозвучала прем’єра пісні, яку
виконував дует: сам автор і Олена Кузнецова. Путівку в життя пісні дав
ансамбль “Смерічка” Левка Дутковського (солісти Назарій Яремчук і Василь
Зінкевич, звукорежисер Василь Стріхович). У 1971 році “Червона рута” стає
переможцем першої радянської “Пісні року” і невдовзі після цього потрапляє на
перші місця популярності в багатьох країнах Східної Європи.
3.2. Легенда про червону руту (зв'язок пісні з народною творчістю).
2 літературознавець
Червона рута пов’язана з українським святом Івана Купала. За переказами, а
Карпатах росте цілюща рослина з червоними квітами, за допомогою якої можна
привернути до себе кохану людину. Дівчина, яка її знайде і зірве, буде щаслива
в коханні. На Гуцульщині та Буковині серед місцевої молоді - як хлопців, так і
дівчат - побутують звичаї виходу в гори після того, як зійде сніг. Якраз у цей час
- у травні - червні у високогір’ї масово розцвітає рододендрон карпатський,
чудові рожеві квіти якого слугують підставою для численних романтичних
легенд.
3 літературознавець
Оскільки рододендрон карпатський на рівнинах природно не трапляється, а
також враховуючи його лікарські властивості і красу, склалась учва про нього як
про чудодійну та чаклунську рослину. Існують і інші погляди на те, яке саме
рослина відповідає червоній руті. Одні вважають її квіткою роду рутові, інші -
квіткою рододендрона жовтого, яка нібито чудом раз на якийсь час цвіте
червоним. Обидва ці варіанти менш вірогідні, оскільки в місцевих говірках “рута”
- це збірна трав’янистих рослин чи чагарників загалом, а також важко уявити
собі, що хтось називатиме “червоною” квітку явно жовтого кольору. Виходячи з
7. цього, рутою (тобто рослиною) з привабливими червоними квітами є саме
рододендрон карпатський.
3.3.Аналіз вірша “Червона рута”
Слово вчителя
- Так, діти, цей ліричний твір належить до інтимної лірики.
Нічого в світі немає кращого, чарівнішого, ніж кохання! Людське, справжнє,
чисте кохання, яке то віддається болем у серці, то нагадує чарівну квітку, що
п'янить своїми пахощами. Видатні українські поети-лірики Д. Павличко, В.
Сосюра, Ліна Костенко, Володимир Івасюк та інші дуже часто звертаються до
цієї теми, адже кохання — це все: радощі та смуток, відчай і сподівання. А вірші
цих поетів — справжній гімн цьому найдивовижнішому з почуттів...
Інтимна лірика відомого українського поета Володимира Івасюка стала
найпотужнішим крилом його поезії:
Ти признайся мені,
Звідки в тебе ті чари,
Це риторичне питання поета є ніби прологом до створеного ним романтично -
піднесеного у своїй чистоті та звабі образу коханої. Поет не знає, коли саме
виникло це почуття кохання, тому й вірить у магічну силу зілля. Лише кількома
штрихами автор говорить про красу коханої:
Бо твоя врода -
То є чистая вода,
То є бистрая вода
З синіх гір.
Підкреслювана поетом "прозорість" і чистота коханої лежать в основі
обожнювання дівчини, жінки, матері. Про це В. Івасюк говорить у своїй поезії ,
говорить стримано, але надзвичайно вражаюче, бо у простій за своєю
довершеністю формі криються глибокі почуття. «Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір».
8. Кохання для поета — це не просто почуття, що облагороджує душу, а основа
змістовного життя. Тому поривання до романтичного ідеалу завжди першорядні
у поезії В. Івасюка ("Ти признайся мені...", "Бачу я тебе в снах...").
3.4. Робота в групах
1 група визначає тему та ідею твору.
2 група знаходить приклади художніх засобів у творі.
4. Інтерактивна технологія критичного мислення – «Асоціативний кущ».
Слово вчителя.
- Прослухайте, будь ласка, уривок цієї пісні у виконанні автора В.Івасюка .
А під час прослуховування ви маєте виконати завдання: спробуйте записати у
ваших робочих зошитах всі слова, можливо думки, які викликала у вас ця пісня.
(В робочих зошитах діти записують всі слова, що асоціюються у них з піснею
про червону руту.)
5. Перевірка асоціацій, які учні записали в зошити (кілька учнів зачитують
власні думки у зошитах).
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
1. Слово вчителя.
- Діти, протягом уроку ви записували у зошит основні відомості з біографії
Володимира Івасюка, факти, що пов’язані з його творчістю, прослухали виступи
груп учнів, які підготували повідомлення. А зараз за допомогою наступного
завдання ми з вами спробуємо пригадати, що ви запам’ятали про українського
композитора Володимира Івасюка
(на екрані три куби, на шести сторонах кожного з них записано числа, слова або
дати, діти повинні сказати, з яким автобіографічним фактом із життя
письменника пов’язане те чи інше слово).
Метод «сенкан»
- А тепер давайте спробуємо написати сенкан до слова рута (вчитель
перевіряє складені учнями сенкани, кілька учнів зачитують написане).
Заключне слово вчителя.
9. - Дорогі учні! Я дуже сподіваюсь, що після сьогоднішнього уроку ви по-
особливому будете ставитись до української пісні. Вона зайняла гідне місце
серед найпрекрасніших пісенних зразків української культури. І отримала
найвищу нагороду для митця – народну любов і визнання.
Рефлексія:
- Якими фарбами ви б позначили свої почуття від почутого після цього уроку?
Давайте візьмемо ці кольорові квіти і створимо наш букет - кохання.
(створення букету дітьми)
V. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ( на вибір )
1. Вивчити біографію В.М.Івасюка, конспект уроку, вивчити вірш напам’ять.
2. Скласти і записати в зошити хронологічну таблицю життя В.Івасюка,
користуючись Інтернет - джерелами обличчя української історії або Володимир
Івасюк - митець, який надто любив Україну