1. Урок 12
Тема Географія світових природних ресурсів. Географія
мінеральних, земельних, лісових, водних, Світового океану,
рекреаційнихприроднихресурсів
Мета: сформувати в учнів систему знань про ресурсозабезпеченість
окремих територій Землі певними видами ресурсів; систематизувати
уявлення учнів про мінеральні, земельні, лісові, водні, рекреаційні ресурси
у вигляді стислої характеристики кожного виду ресурсів; розвивати
уміння учнів самостійно працювати з картографічним і статистичним
матеріалом.
Обладнання:фізична карта світу, карта кориснихкопалин.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Бесіда за запитаннями.
1. Що таке природніресурси?
2. Які види природнихресурсів розрізняють?
3. Які ресурсиналежать до вичерпних? Невичерпних?
4. Від яких чинників залежить розміщення природнихресурсів?
5. Що таке ресурсозабезпеченість? Антропосфера? Природокорис-
тування?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
УЧНІВ
Розповідь учителя.
Сучасне світове господарство набуло глобальних рис не тільки з точки
зору обхвату всього людства, але і з точки зору використання природних
ресурсів. Так, якщо раніше вода і повітря сприймалися як умови існування
людини і більшості живих організмів, то зараз вони є обов'язковими у
виробничих процесах нарівні з сировиною і енергоносіями. Людство
надзвичайно розширило рамки своєї взаємодії з географічним середовищем,
оскільки різні території, на яких мешкають люди, забезпечені ресурсами не
однаково. Про особливості цієї забезпеченості і піде мова на сьогоднішньому
уроці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя. Стисло охарактеризуємо особливості кожної групи
природнихресурсів.
1. Мінеральніресурси — основавиробництвапромисловоїпродукції.
Завдання.
2. Назвіть різновидимінеральних ресурсів. Наведіть приклади.
Розповідь учителя.
Отже, мінеральні ресурси можна розділити на паливні (вугілля, нафта,
природний газ, сланці), рудні (залізна, марганцева, олов'яна, мідна руди) і
нерудні. Щорічно з надр Землі видобувають 100 млрд. т різної мінеральної
сировини і палива — руди чорних і кольорових металів, вугілля, нафту, газ,
гірничо-хімічну сировину, будівельні матеріали.
Рудні корисні копалини зберігають у сучасному світі своє значення,
оскільки вони як і раніше залишаються основними конструкційними
матеріалами, тобто матеріалами, з яких виготовляють будівельні конструкції і
деталі машин і механізмів.
Завдання.
За допомогоюкартатласу дайте відповіді на такі питання.
У яких країнах зосереджені великі запаси залізної руди? (Росія, США,
Китай, Індія, Бразилія, Ліберія, Ґвінея, Алжир тощо.)
Який кольоровийметал є найпоширенішим? (Алюміній.)
У яких країнах зосередженівеликі запасируд алюмінію — бокситів?
(Австралія, Ямайка, Сурінам, Ґайана, Франція, Італія, Індія, США, Росія.)
Які країни мають найбільші родовища мідної руди?
(Замбія, Заїр, Чилі, США, Канада, Австралія.)
Розповідь учителя.
Деякі країни не мають рудних копалин зовсім або недостатньо ними
забезпечені: Японія вимушена експортувати практично всі мінеральні ресурси,
ФРН — залізну руду, Італія — мідну руду.
2. Паливні ресурси. До XX ст. основним енергоносієм була деревина,
однак потім її витіснило вугілля, яке у свою чергу поступилося місцем нафті і
газу. Розвідані світові запаси нафти визначаються у 136 млрд. т, природного
газу — 141 трлн м3, при цьому 77 % світових запасів нафти і 41 % газу
припадають на країниОПЕК.
Завдання.
Заповніть під диктування таблицю
«Країни,що маютьнайбільшізапаси паливнихресурсів(нафтаі газ)».
Країна Нафта
, млрд.т
Країна Природний газ,
трлн м3
Саудівська
Аравія
35,2 Росія 24,1
Ірак 13,4 Іран 21,0
Кувейт 12,9 Катар 6,7
Іран 12,1 Саудівська
Аравія
5,2
ОАЕ 12,0 США 5,0
Венесуела 9,2 Венесуела 3,9
3. СНГ 7,7 ОАЕ 3,8
Мексика 7,1 Ірак 3,1
США 3,1 Нігерія 2,2
Лівія 3,0 Мексика 2,0
Розповідь учителя.
Використання енергетичних ресурсів демонструє рівень розвитку країни
або регіону. Так, споживання енергії розвиненими державами значно
перевершує аналогічні показники менш розвинених країн. Більшість держав,
що розвиваються, за винятком країн-експортерів, не мають значних запасів
енергоносіїв.
3. Земельні ресурси, ґрунтовий покрив — основа живої природи.
Сільськогосподарські угіддя, тобто землі, що використовуються людиною для
виробництва сільськогосподарської продукції, займають 4783 млн. га — це
лише 1/3 земельного фонду планети. 2/3 суходолу зайнято горами, пустелями,
льодовиками, болотами і лісами. Сільськогосподарськими угіддями є рілля (на
неї припадає 1350 млн. га, тобто 11 % площі суходолу), багаторічні
насадження, луки і пасовища (займають 3335 млн. га, тобто 24 % площі
суходолу).
Як і інші види природних ресурсів, земельні ресурси планети розподілені
нерівномірно.
Завдання.
За допомогою фізичної карти світу назвіть регіони планети, де
користування земельними ресурсами неможливе з кліматичних причин.
(Високогір'я Центральної Азії, Ґренландія, північ Канади і США (Аляска),
північ Росії, Центральна Австралія, Сахара.)
Розповідь учителя.
Однією з найгостріших проблем людства є щорічне скорочення площі
сільськогосподарських угідь внаслідок неправильного землекористування.
Тільки ерозія і її наслідки (заболочування, засолення, вилуговування) виводять
з користування 6—7 млн. га землі на рік. Тому першочерговою задачею
людства є не тільки підвищення родючості ґрунтів, але і збереження фонду
сільськогосподарськихугідь загалом.
4. Лісові ресурси займають близько 4 млрд. га, тобто приблизно 30 %
площі суходолуЗемлі.
Питання.
Які функції виконують ліси? (Водоохоронна, полезахисна, господарська,
рекреаційна.)
Розповідь учителя.
4. За останні двісті років площа лісів у світі скоротилася у два рази. Площа
лісів продовжує щорічно скорочуватися, причому гіршає і якість лісів, що
залишилися. Чому це відбувається? В економічно розвинених країнах втрата
лісів (до 30 млн. га на рік) і погіршення їх якості викликані в основному
кислотними дощами. Збезлісення території більшості країн «третього світу»
зумовлене передусім хижацьким вирубуванням під луки і пасовища 11—12
млн. га щорічно.
Завдання.
За допомогою карт атласу назвіть країни, забезпечені лісовими
ресурсами.
Розповідь учителя.
З попередніх курсів ви знаєте, що визначення лісів як «легенів планети» і
«комори природи» — не просто красиві фрази, а відображення їх реального
значення в життя Землі, в тому числі і людства. Тому ставлення людини до
лісових ресурсів повинно змінитися якнайшвидше: втрати лісів можуть
призвестидо безповоротнихзмін умов існування життя на планеті.
5. Водні ресурси. Вода — основа життя на Землі, оскільки переважна
більшість живих організмів не можуть без неї існувати. Звичайно, мешканці
суходолу передусім потребують прісної води, людині для задоволення
фізіологічних потреб в середньому потрібно 2,5 літри на день. Дефіцит прісної
води відчувають як розвинені держави світу, так і багато країн, що
розвиваються, оскільки 60 % суходолу недостатньо забезпечено ресурсами
прісної води. Нічого дивного в цьому немає: згідно з розрахунками, кожний
житель планети разом з обслуговуючими його механізмами на рік споживає 900
т води, причому цей об'єм постійно зростає. Крім того, загальний об'єм
необхідної води зростає разом з населенням Землі. Одним з виходів є споруда
опріснювачів. Сучасне споживання води сягає 3500 км3 на рік, тобто на
кожного жителя планети припадає 650 м3.
Завдання.
Подумайте, якими причинами, крім названих, зумовлений зростаючий
дефіцит води. Розповідь учителя. Отже, зростаючийдефіцит води пов'язаний:
—зі швидким зростанням кількості населення Землі;
—збільшенням витрат водив сільськомугосподарствіі промисловості;
—зростанням забруднення гідросфери і зниженням здатності водойм до
самоочищення.
6. Ресурси Світового океану. Світовий океан займає 71 % загальної
площі поверхні Землі. Людство здавна добувало у водах океану рибу і
морського звіра, водорості та інші морепродукти. Відносно недавно розвиток
техніки дозволив не тільки відкрити у Світовому океані величезні запаси
5. корисних копалин, але і почати їх видобування. Геологи виявили у Світовому
океані 180 нафтогазоносних басейнів, найбільші з яких знаходяться в
Північному морі, Персидській, Венесуельській (Маракайбо) і Мексиканській
затоках. Геологічні запаси нафти оцінюються в 136 млрд. т, природного газу —
в 141 трлн м3. Поклади кам'яного вугілля на морському дні розробляються біля
узбережжя Великої Британії, Японії, Канади, Чилі та інших країн; залізної руди
— біля берегів Канади, Франції, Фінляндії, Швеції. Руди видобуваються
землесосними снарядами, іноді просто екскаваторами, причому при розробці
добувають такі рідкісні метали, як титан, цирконій, торій тощо.
Завдання.
Запропонуйте класифікацію ресурсів Світового океану.
Розповідь учителя.
Світовий океан має такі ресурси:
—біологічні;
—мінеральні;
—енергетичні.
Світовий океан, що здавна був транспортною магістраллю, зараз став
найбільшою «транспортною мережею» Землі. Через це на дні океану
накопичуються відходи господарської діяльності, нерідко — смертельно
небезпечні для всього живого. Багато міжнародних організацій неодноразово
звертали увагу на величезну небезпеку забруднення океанічних вод, і вже
зроблено ряд спроб якщо не припинити, то хоча б обмежити і контролювати
поховання відходів у Світовому океані.
7. Рекреаційні ресурси — сукупність різного роду комплексів
(природних, історичних, релігійних, культурних тощо), які сприяють
відновленню і розвитку фізичних і емоційних сил людини, її працездатності. До
основних видів рекреаційних ресурсів належать: 1) узбережжя теплих морів; 2)
береги річок, озер і водосховищ; 3) лісові і лучні масиви; 4) передгір’я і гірські
країни; 5) міста – столичні і історичні центри; 6) міста-курорти або курортні
місцевості; 7) релігійно-культові комплекси й окремі споруди, розташовані у
межах і поза межами населених пунктів; 8) давні міста, фортифікаційні споруди
(печерні міста, фортеці тощо).
Завдання.
Наведіть приклади різних рекреаційних ресурсів. Чи можете ви назвати
релігійні центри планети?
Розповідь учителя.
Рекреаційні ресурси — «найбезцінніші», оскільки виділити критерій для
їх визначення і оцінювання практично неможливо. Так, частина узбережжя
Чорного моря, що знаходиться в зоні грузино-абхазького військового
6. конфлікту, практично не відвідується відпочиваючими, в той же час невелике
датське селище має в очах туристів величезну привабливість після споруди в
ньому пам'ятника найменшому собаці, занесеномудо Книги рекордів Гіннеса.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Бесіда за запитаннями.
Які групи природнихресурсів виділяють?
Яку роль у житті людства відіграють мінеральні ресурси?
Чому охорона лісів і лісовідновлювані роботи є задачами, що вимагають
негайного розв'язання?
Які наслідки нераціонального землекористування?
У чомукриються причинизростання дефіциту прісної води?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Заключнеслововчителя:
—до складу світових природних ресурсів входять: мінеральні, земельні,
водні, лісові, Світового океану, рекреаційні;
—усі види світових природних ресурсів характеризуються нерівномірним
розподілом на земній кулі;
—усі види світових природних ресурсів потребують раціонального
використання та охорони.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підручник, § 11,12,13. Сторінка 80 заповнити таблицю
«Забезпеченість країнсвіту різними видами природнихресурсів».