1. Қазақ тілі 11- сынып Мұғалім Хасенова А.Н.
Сабақтың тақырыбы: Қазақ ғарышкерлері. Құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ғарыш туралы түсініктерін кеңейту. Еліміздің мақтаныштары – қазақ
ғарышкерлерін мақтан ету.
Міндеттері: 1.Оқушылардың тақырыпты ашуына ықпал ету.
а) оқушыларға ғарышкер өмірінен мағлұмат беру,ойын дамыту. Ой-өрісін кеңейтіп,
сауатты оқуға жаттықтыру
ә) Оқушылардың сөздік қорын байытып, тіл байлығын молайтып, ойлауға,
армандауға баулу;
Алған білімді өмірде дұрыс пайдалана білу, ойлау қабілетін шыңдап, ойын еркін
жеткізе алу.
3. Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке, елін-жерін сүю арқылы
патриоттыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Қазақстанның ғарыш айлағы, ғарышкерлері туралы білетін болады.
Ғарышкерлер өмірінен мағлұмат білетін болады
Оқушылардың туған жерге дегенсүйіспеншілігі артады.
Жетістік
критерийлері:
Оқушының төмендегі жетістігі: ғарышкерлер туралы ақпарат береді.
Оқушының орташа жетістігі: Өз сөзіменқазақ ғарышкерлерінің өмірі мен
жасағанерлігі туралы айтады,сипаттайды.
Оқушының жоғарғы жетістігі: Тақырыпаясында сыныптастарыменұлы тұлғалар
жайлы сұхбаттасады.
Түйінді идеялар: Оқушылардың бүгінгі сабаққа білетін білімдері арқылы кіру:
Оқушылармен диалог құру арқылы сыни ойлауға үйрету,берілген білімді ұзақ
мерзімге сақтауға ықпал ету;
Оқушыларды жұппен бірлесе отырып, жұмыс жасау қабілеттеріндамыту;
Оқушылардың өзін-өзі бағалайбілуі.
Тапсырмалар: «Ойлан, жұптас,бірік» әдісі, жұптық жұмыс «Диалог» , жеке жұмыс, тест орындау
Оқыту әдістері Сыни тұрғысынанойлау стратегиясы,диалогтік оқыту, Блум таксономиясы,
бағалау,АКТ «Ойлан, жұптас,бірік» әдісі, оқытудағы жаңа тәсілдер
Сабақтыңтүрі: Аралас сабақ
Сабақтыңәдісі: Дәстүрліемес,жұптық жұмыс
Көрнекілігі : Компьютер, интерактивті тақта,үлестірмеліқағаздар, бағалау парағы,слайдтар,
маркер
Сабақ барысы: Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасынтексеру
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту (жуанжәне жіңішке сұрақтар)
Үйге тапсырма беру
Бағалау
Рефлексия
Уақыты ресурс Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс- әрекеті Қолданылатын
әдіс -тәсілдер
3 мин Ұйымдасты
ру кезеңі
Ұйымдастыру кезеңі.
1. Психологиялық дайындық
3. Жұпқа бөлу. Сөйлем арқылы
4. Бағалау парағын тарату
Оқушылар екі жұп
құрайды. Әр оқушы
жауаптарын бағалау
парағына белгілейді
Жұпқа бөлу
10 мин Білу ІІ Үй жұмысын тексеру
«Миға шабул» әдісі
Өткентақырыпты қайталау
Қайталау сұрақтары
- Ғарышкер депкімді айтамыз?
· Ғарышқа ғарышкерлер қайдан
ұшырылады?
·Қандай ғарышкерлерді білесің?
-Ғарышқа ұшу ерлікке жата ма?-
дегенсұрақтарға жауапбереді.
Қызығушылықты ояту.
«Байқоңыр-ғарыш айлағы»,
«Қазақтыңтұңғыш
ғарышкерлері» тақырыптарында
Иә, өйткені олар
батылды, ержүректі,
қайсарлы кісілер.
Әрбір ер жүрек, әрбір
шыншыл адам өз
Отанына абырой әкеледі
Ерлік адам жанының лап
еткенжалыны, жарқ
еткеннайзағайы.
Отанын сүйген азамат ол
Бір-бірін
бағалау
2. Тыңдалым
дайындап келген презентациясын
көрсетіп, түсіндіріп, әңгімелеп береді.
үшін отқа да, суға да
түседі. Отаналдындағы
перзенттік борышымды
өтедім депқана біледі.
3 мин Түсіну
С - сыни
тұрғысынан
ойлау және
зерттеу
«Қазақтыңтұңғыш ғарышкерлері»
тақырыбы бойынша диалог
құрастыра алады
Үй тапсырмасынқорытындылау.
Әр жұп дайындаған
диалогтерін көрсетеді.
Диалогтік оқыту арқылы
сөйлеу тілін дамыту.
8 мин Қолдану Өздік жұмыс «Ойлан» әдісі
Әр оқушыға жеке-жеке тапсырма
беру. Кластер жасау:
Тоқтар Әубәкіров туралы, Талғат
Мұсабаев туралы, Айқын Айымбетов
туралы. Видеокөрініс «2 қыркүйек
2015 ж.»
Әр оқушы постермен
жұмыс жасайды.
Әр оқушы өз постерін
қорғайды. Қосымша
сұрақтарға жауап береді.
Оқушы көшбас
шы.
8 мин Талдау
Жазылым
Жұппен жұмыс «Бірге ойланайық»
әдісі
Синтаксистік талдау жасау:
Ғарышкерлер ғарыш әлеміндегі
өзгерістерді суретке түсіреді және
ондағы ауа мен топырақты зерттейді.
(құрмалас,хабарлы,салалас құрмалас
сөйлем, жалғаулықты, ыңғайлас сал,
құрм, сөйлем).
Әр оқушы өз деңгейінше
сөйлемді талдайды.
Жұптан бір оқушы
шығып тақтаға жазады.
Жеке жұмыс.
Сыни тұрғыдан
ойлау. Бір –
бірін бағалау.
5 мин
Ой толғаныс
Айтылым
Жинақтау
(синтез.)
5 жолдық тұжырымдама:
1. Кім? (Ғарышкер)
2. Қандай? (…..)
3. Не істеді? (….)
4. Синоним. (зерттеуші– ғалым,
алғашқы – тұңғыш, атақты – белгілі,
танымал – әйгілі)
5. Бір сөйлем. (Байқоңыр – ғарыш
айлағы)
Сабақты бекіту
- Ғарышкерлердің өміріне қатысты
қандай мәліметтер есіңде қалды?
- Ғарышкерлердің өз халқы үшін
жасағанеңбегі қалай бағаланды? -
дегенсұрақтарға жауапбереді.
Оқушылар өз жауаптарын
айтады.
Бір-бірін
бағалай
ды.
3 мин «20 секунд»
әдісі.
Ойын «Космос әлемінде»
1 мин слайд Үйге тапсырма беру. «Ғарышкер болу
үшін...» тақырыбына шағынэссе
жазу.
Күнделіктеріне жазып
алады.
2 мин Бағалау.
Мұғалім парақтарды жинап алып,
қорытынды бағасыншығарады.
Өз- өзін бағалау,бір бірін
бағалау.
Форматив
ті және суммат.
бағалау
2 мин Стикер Рефлекция. Кері байланыс. Не
жақсы? Үздік идея, өзара бағалау,
өзін-өзі бағалау.
Сабақтан алған әсерін оқушылар
стикерге жазып, даналық ағашына
іледі.
Мұғалімнің қорытынды сөзі.
-Балалар,бүгін барлықтарыңсабақта
тамаша жұмыс істедіңдер.
Тоқтардай, Талғаттай,Айдындай
шоқтығы биік, нар тұлғалы азамат
болу әрқайсыңның қолыңнан келетін
іс.
Өз ойларын, пікірлерімен
ұсыныстарынжазып,
қалдырып кетеді.
Кері байланыс