แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ/วิชาภาษาอังกฤษ
สอดคล้องกับทฤษฎี Task-based learning
ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 4
Unit: Health
Topic: How to keep fit
แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ/วิชาภาษาอังกฤษ
สอดคล้องกับทฤษฎี Task-based learning
ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 4
Unit: Health
Topic: How to keep fit
2. แผนการจัดการเรียนรู้ภาษาอังกฤษตามรูปแบบ Task Based Learning (TBL)
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ/วิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
Unit: Interest/Opinion Topic: Sports เวลา 2 ชั่วโมง
สอนวันที่.........................เดือน..............................................พ.ศ. 2557
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1. พูดแสดงความรู้สึกเกี่ยวกับกีฬาโดยใช้โครงสร้างที่กาหนด (task1)
2. เขียนคาศัพท์ได้ตรงตามหมวดหมู่ (task2)
3. พูดและเขียนข้อมูลเกี่ยวกับประสบการณ์การเล่นกีฬาได้อย่างถูกต้อง (post task)
2. ตัวชี้วัด
ต.1.1.1 ม.1/3เลือก/ระบุประโยคและข้อความให้สัมพันธ์กับสื่อที่ไม่ใช่ความเรียง (task1)
ต.1.1.2ม.1/1สนทนาแลกเปลี่ยนข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง กิจกรรม และสถานการณ์ต่างๆ ในชีวิตประจาวัน(post
task)
ต.1.1.2ม.1/4 พูดและเขียนเพื่อขอและให้ข้อมูลเกี่ยวกับตนเองเพื่อน ครอบครัว และเรื่องใกล้ตัว (task2),
(post task)
ต.1.1.2.ม.1/5 พูด/เขียนแสดงความรู้สึกและความคิดเห็นของตนเองเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ ใกล้ตัว กิจกรรมต่างๆ
พร้อมทั้งให้เหตุผลสั้นๆ ประกอบอย่างเหมาะสม (task2)
3. เนื้อหา
Vocabulary: surfing, jet skiing, surfboard, fun, exciting and popular.
Structures: Comparison.
Example: - I think surfing is better than jet skiing.
- Jet skiing is more exciting to ride on a super fast Jet Ski than on a surfboard.
4.สื่อการเรียนรู้
4.1 Power point รูปภาพ, คาศัพท์ และโครงสร้างไวยากรณ์
4.2 Text 1 (vocabulary)
4.3 Text 2 (structure)
4.4 Text 3 (conversation about interest/opinion)
4.5 VDO
4.6ใบกิจกรรม
3. 5.กิจกรรมการเรียนรู้
Teacher Student
Pre Task
1. ครูทักทายนักเรียนและถามคาถามนักเรียนโดยใช้
ประโยคดังนี้
- Do you like playing sport?
- What is your favorite sport?
2. ครูให้นักเรียนดูวิดีโอเกี่ยวกับกีฬาเพื่อนาเข้าสู่
บทเรียน
3. ครูถามคาถามจากวิดีโอ โดยใช้ประโยคคาถาม
- Which sports that you have heard from the
video?
- Can you tell me what is the popular sport
in our country?
4. ครูแจก Text 1 แล้วเปิด power point แนะนา
คาศัพท์พร้อมทั้งความหมายให้นักเรียนฟังและให้ออก
เสียงตามเสียงของเจ้าของภาษาที่ปรากฏใน power
point
5. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบายโครงสร้างไวยากรณ์
ตาม power point พร้อมทั้งยกตัวอย่างประกอบ ให้
นักเรียนฟังและทาความเข้าใจ
6. ครูแจก Text 3 แล้วเปิดเสียงบทสนทนาใน
power point ให้นักเรียนฟัง 1 รอบ แล้วให้นักเรียน
ออกเสียงตามทีละประโยคอีก 1 รอบ
7. ครูแบ่งนักเรียนออกเป็น 2 กลุ่ม กลุ่มที่ 1 เป็น
Gina กลุ่มที่ 2 เป็น Tom โดยให้นักเรียนฝึกสนทนา
8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับบทสนทนาที่ฟังเพื่อ
ตรวจสอบความเข้าใจอีกครั้ง เช่น
- What are they talking about?
-Which sport that Tom likes?
1. นักเรียนทักทาย และตอบคาถามครู
- Yes, I do. No, I don’t.
- My favorite sport is badminton.
2. นักเรียนดูวิดีโอ
3. นักเรียนตอบคาถามครู
- swimming / surfing / badminton.
- boxing,
4. นักเรียนฟังคาศัพท์และออกเสียงตาม
5. นักเรียนฟังและทาความเข้าใจโครงสร้าง
6. นักเรียนฟังบทสนทนาและออกเสียงตาม
7. นักเรียนฝึกสนทนาโต้ตอบกัน
8. นักเรียนตอบคาถามครู
- They are talking about the water sport.
- He likes jet skiing.
Task
Task 1 (Sorting)
1. ครูให้นักเรียนจับคู่
2. ครูแจกใบกิจกรรมให้นักเรียน
3. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมให้นักเรียนฟัง
อย่างละเอียด ดังนี้
- ครูเปิดคาศัพท์พร้อมทั้งรูปภาพประกอบใน power
1. นักเรียนจับคู่กัน
2. นักเรียนรับใบกิจกรรมจากครู
3. นักเรียนตั้งใจฟังครู
- นักเรียนดูคาศัพท์และจัดหมวดหมู่กีฬาให้ถูกต้อง
4. point ให้นักเรียนดูและให้นักเรียนแยกประเภทของ
คาศัพท์ลงในหมวดหมู่กีฬาให้ถูกต้อง
- ครูให้เวลานักเรียน 10 วินาทีในการเขียนคาตอบ
จากนั้นจะเปิดคาศัพท์คาต่อไป
4. ครูให้นักเรียนทากิจกรรม
5. ครูให้สัญญาณหมดเวลาการทากิจกรรม
6. ครูตรวจและให้คะแนน
Task 2 (Chain drill)
1. ครูพูดประโยคตามหัวข้อที่ได้เรียน
- Can you tell me TWO sports that you like?
- Which sport do you prefer?
2. ครูให้นักเรียนถามเพื่อนโดยใช้คาถาม
- Which sport do you prefer?
3. ครูให้นักเรียนทากิจกรรม
4. ครูให้สัญญาณหมดเวลาทากิจกรรม
4. นักเรียนทากิจกรรม
5. นักเรียนหยุดทากิจกรรม
6. นักเรียนฟังคะแนนจากครู
1. นักเรียนฟังประโยคจากครูและตอบ
- I like swimming and basketball.
- I prefer swimming than basketball.
2. นักเรียนถามเพื่อนคนต่อไปโดยใช้คาถามที่ครู
กาหนดให้
3. นักเรียนเริ่มทากิจกรรม
4. นักเรียนหยุดทากิจกรรม
Post Task (Sharing experience)
1. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 3 คน
2. ครูแจกใบกิจกรรมให้นักเรียนแต่ละคน
3. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมให้นักเรียนฟัง
อย่างละเอียด ดังนี้
- ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มพูดคุยกันเกี่ยวกับ
ประสบการณ์การเล่นกีฬา
- ครูให้นักเรียนแต่ละคนบันทึกข้อมูลประสบการณ์
ของเพื่อนในกลุ่มลงในใบกิจกรรมที่แจกให้
- ครูให้นักเรียนตัวแทนแต่ละกลุ่มออกมานาเสนองาน
หน้าชั้นเรียน
4. ครูให้นักเรียนทากิจกรรม
5. ครูให้สัญญาณหมดเวลาทากิจกรรม
6. ครูสังเกตและประเมินผลโดยใช้แบบประเมินทักษะ
การพูด
1. นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 3 คน
2. นักเรียนรับใบกิจกรรมจากครู
3. นักเรียนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม
- นักเรียนพูดคุยเกี่ยวกับประสบการณ์การเล่นกีฬา
ภายในกลุ่มตัวเอง
- นักเรียนบันทึกข้อมูลประสบการณ์ของเพื่อนลงใน
ใบกิจกรรมที่ครูแจกให้
- นักเรียนตัวแทนกลุ่มออกมานาเสนองานหน้าชั้น
เรียน
4. นักเรียนเริ่มทากิจกรรม
5. นักเรียนหยุดทากิจกรรม
6. นักเรียนรับฟังผลการประเมินจากครู
5. Text 1 Vocabulary
surfing(noun) : a sport in which people ride
over waves on surfboards
jet ski (noun) : a small jet-propelled vehicle
which skims across the surface of water
surfboard(noun) : a long narrow board that
you stand or lie on to ride waves
6. fun(adj) : amusing, entertaining, or enjoyable
exciting(adj) : making you feel excited
popular(adj) : liked or admired by many
people or by a particular person or group
7. Text 2 Structure
Comparison
Comparison is a feature in the grammar of some languages, whereby adjectives and
adverbs are inflected or modified to produce forms that indicate the relative degree of the
designated properties.
There are some rules to help you make comparisons in English.
1. If the adjective (describing word) is one syllable, you can add -er.
2. If the adjective has two syllables, but ends in -y, you can change the end to -ier.
3. With other English adjectives of two syllables and more, you can't change their endings.
Instead, you should use more + adjective.
4. When you compare two things, use 'than'.
Text 3 Conversation
Example: good – better
- I think surfing is better than jet skiing.
Example: easy -easier
- It’s easier to find websites about surfing than jet skiing.
Examples: exciting –more exciting
- Jet skiing is more exciting to ride on a super fast Jet Ski than
on a surfboard.
Example: - Surfing is cheaper than jet skiing and it’s less harmful to
the environment.
8. Text 3 Conversation
Gina: So, we have to decide on a water sport for our project. I think surfing is
a good topic, but you seem to prefer jet skiing.
Tom: Yeah, I think jet skiing is much more fun.
Gina: OK, why do you think so?
Tom: Well, I prefer it because it’s more exciting to ride on a super fast Jet Ski
than on a surfboard.
Gina: I see your point, but let’s think about it more carefully Hm... I think
surfing is better because it’s cheaper than jet skiing and it’s less harmful
to the environment. You can develop better balance from surfing. Also,
it’s more popular among young people and it’s easier to find websites
about surfing than jet skiing. Make sense?
Tom: Hm ... Perhaps you’re right after all.
9. Task 2 (Chain drill)
Direction: - Make a chain drill conversation.
Teacher: Can you tell me TWO sports that you like?
Student 1: I like badminton and tennis.
Teacher: Which sport do you prefer? and why?
Student 1: I prefer tennis than badminton because it is much more fun and exciting.
Teacher: What about you, student 2?
Student 2: I prefer ……………. than …………...because………………. What about you, student 3?
Student 3: I prefer ……………. than ............because………………. What about you, student 4?
Student 4: I prefer ……………. than ............because………………. What about you, student 5?
10. Task 1 (sorting)
Direction: - Work in pairs.
- Watch the sport vocabulary from the power point. -
Write the vocabulary to the correct group.
karate Surfing aikido Valley ball
squash bowling Badminton Jet skiing
boxing windsurfing rugby Basket ball
11. Post task (Sharing experience)
Direction: - Make a group of three students.
- Share about your sport experience.
- Make notes on worksheet.
- Tell the class about your friends’ sport experience.