1. Урок української мови у 6 класі
Мета: Повторити відомості про типи та стилі мовлення; розвивати вміння знаходити у тексті художні
засоби, розвивати культуру мовлення; розглянути особливості побудови тексту – опису; навчити
шестикласників складати твір – опис природи, застосовуючи проектну технологію; прищеплювати
любов до рідного міста, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: розвиток зв`язного мовлення.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Слово вчителя
На сьогоднішньому уроці ми з вами повиннінавчитися складати твір, що містить опис природи.
Спільними зусиллями створимо проект твору-опису, а вдома ви напишете його в зошитах. Але для
цього нам потрібно розглянути, які ж особливості твору-опису.
А який у вас настрій?
Перед вами розмальовки, що ви на них бачите? Розмалюйте ті елементи, які вам кинулися в очі
першими.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна робота. Бесіда за запитаннями.
Які стилі мовлення ви знаєте?
Які типи мовлення ви знаєте?
Чим відрізняються типи мовлення: розповідь, роздум, опис?
Які види опису ви вже знаєте? (портрет, інтер’єр, натюрморт, пейзаж)
Роботи яких художників-пейзажистів ви знаєте? (Архип Куїнджі, Василь Климик, Ісаак Левітан,
Володимир Патик, Іван Айвазовський).
Твори яких композиторів про природу ви вивчали на уроках музики?
Який ще вид мистецтва змальовує пейзаж?
Яку роль відіграє опис природи у художній літературі?
ІІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
Описи є різного типу: описи картини природи та опис побаченого.
Опис картини природи складається із сукупності описів окремих предметів (неба, сонця, хмар, повітря,
дерев, трави, кущів тощо) Н-д: Небо ясне й просторе. На землю наліг туман (який?) густий, сивий.
Опис природи може бути складений в науковому, діловому або художньому стилях.
Мета наукового опису природи – точно й правдиво назвати одночасні або постійні ознаки предметів, з
яких складається картина природи. У науковому описі слова вживаються тільки у прямому значенні.
Мета художнього опису природи – створити образ побаченого краєвиду, емоційно вплинути на читача
(слухача).
У художньому описі природи (пейзажі) широко вживаються художні засоби:
Епітети: Цвітуть смарагдові луги. З-за обрію підвелося розпатлане сонце.
2. Порівняння: Черемош простягся в долині, як срібна нитка.
Метафори: Зеленим оксамитовим килимом розкинулася широка галявина. Дерева розгубили по землі свої
опалі багряні долоні.
Уособлення: Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку. Каштани осінь роздягла,
зима заворожила. Розтулило сонце золоті повіки.
Прослухайте уважно тексти і визначіть до якого стилю належать.
Текст 1. У сосновому лісі пахне смолою. Сосна випаровує особливі леткі речовини – терпени, які
знищують багатьох мікробів. Сосновий ліс дезінфікує повітря.
Стовбури сосен знизу гладенькі, без сучків, ближче до верхівки на них – бічні гілки, що утворюють
крону. Соснова хвоя тримається на гілках два-три роки, потім опадає. На кожній гілці два або три
пагони останніх років укриті хвоєю, а інші оголені.
Сосни ростуть у різноманітних кліматичних і грунтових умовах: і на пісках, і на родючих грунтах, і на
болотах. За 100 років дерево виростає д 35 м. Жити може до 300-350 років.
Уривок належить до _______________ стилю, тому що ________________________.
Текст 2. Ліс стояв рівно округ, підпираючи небо. Сосни обступали з усіх боків і шуміли, і сипали рівним
сном шепіт, і рипіли, мов корабельна снасть, і вуркотіли, мов паруси. Здавалося, що над соснами й над
хмарами стелиться синя морська вода. За деревами озерце лісове, глухе й чорне, соснова глиця падала
на нього тисячу років, і вода стала чорна, мов у казці чи на хімічному заводі.
Уривок належить до _______________ стилю, тому що ________________________.
Слово вчителя: Задачею нашого уроку є створення опису природи у художньому стилі.
Інтерактивна вправа «Творче конструювання».
Завдання: Текст розділено вроздріб, який ви маєте зібрати докупи, визначити стиль та тип мовлення.
Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.
По обидва боки Росі долини були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом. Небо вкрите
білим прозорим туманом, крізь який лився срібний світ вечірнього сонця. Молоде гілля грабів
спускалось до самого долу на м’який пухкий сніг. Дрібний іній обсипав гілки тонким пухом та
дрібними алмазами. Іній блищав, світився, переливався білим світлом. Ліс стояв, неначе молода під
вінцем, в дорогому білому уборі. І все те диво світилось наскрізь, блищало, сипало іскрами, діамантами,
переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до
тієї пишної фантастичної картини мертвої зими. То був тихий, мрійний сон заснулої зими. ( Іван Нечуй-
Левицький)
Прочитати текст, визначити стиль та тип мовлення. Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.
Уся поляна, вкрита білим пухом, загорілась якимсь сяючим світлом. Серед того сяйва почали
ворушитись сніжинки, закружляли у зимовому танку. Ясне сонце почало підніматись за лісом, і його
червоний світ слався по снігу, а на опушених інеєм високих гілках стрибало його ясне проміння,
висвічуючи то жовто-зеленими, то червоно-синіми іскрами. Наче зачарований велетень стояв ліс,
опушений білим інеєм, прикритий і понизаний сонячним сяйвом. В ньому було тихо. Холодне повітря
від лютого морозу, здається, загусло, ані ворухнеться – чисте, прозоре, спокійне. Хто втерпів би не
зостановитися, щоб налюбуватися тією чарівною красою? ( Панас Мирний)
3. Прочитати текст, визначити стиль та тип мовлення. Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.
Повівав холодний вітерець. З краю неба насувались білі, наче молочні хмари. На обидва боки від дороги
розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці
самоцвітами. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знову здіймалося з місця. Вітер дужчав.
Насунули снігові хмари і оповили небо. Сонце сховалось за хмари. Посипав сніжок. Василько в’їхав у
ліс. Здорові кострубаті дуби грізно стояли в снігових заметах. Їм було байдуже, що бурхав холодний
вітер, ішов сніг. ( Михайло Коцюбинський)
Слово вчителя: Як бачимо, великим майстрам слова вдалося так описати красу зимової природи, що ми
її «побачили» і «почули».
Спробуємо і ми побачити красу природи. Попрацюємо з вашими розмальовками, створіть на них
художні засоби і назвіть їх. Н-д: Густа, як щітка, трава на галяві. Тихий, солодкий дощик сіється
щедро на вулиці.