1. Тема. Стилістика відокремлених другорядних членів речення
Мета: удосконалювати вміння старшокласників знаходити у текстах відокремлені члени
речення, навчити визначати їхню стилістичну роль та доречність використання; формувати
вміння правильно здійснювати синонімічну заміну стилістично нейтральних мовних засобів
стилістично забарвленими і навпаки; удосконалювати пунктуаційні навички розстановки
розділових знаків при відокремлених другорядних членах речення; розвивати усне й
письмове мовлення, аналітичні здібності; сприяти виховуванню поваги до національної
культури.
Місце проведення: комп’ютерний клас.
Обладнання: персональні комп’ютери, мультимедійний проектор, презентація, підручник.
Тип уроку: комбінований (поглиблення, узагальнення, систематизація знань, навичок і
умінь)
ХІД УРОКУ
І. Емоційно-організаційна частина
- Звідки ми можемо дізнатись про життя власної держави, міжнародні події, новини з
різних галузей?
- Назвіть відомі вам українські газети і журнали. Чому їх називають періодичними?
- Яку роль, на ваш погляд, відіграють періодичні видання у житті людини?
Є дуже багато людей на землі, які з великими нетерпінням чекають виходу нового номера
улюбленого періодичного видання. З кожним новим днем, відкриваючи свіжу газету,
людина перш за все шукала, шукає і буде шукати відповідь на питання ЩО? ДЕ? КОЛИ?
В усьому світі зараз спостерігається тенденція падіння тиражів щоденних друкованих
засобів інформації та зростання кількості відвідувань інтернет-ЗМІ. Це пов'язано з тим, що
Інтернет стає все більш доступним і швидким, а також свідчить про те, що люди вс е більше і
більше звертаються за новинами до інтернет-ЗМІ, які оперативно подають новини в режимі
реального часу. На відміну від щоденних газет, сьогодні Інтернет можна розглядати як медіа-
середовище, аналогічне телебаченню, радіо та пресі. Багато друкованих газет і журналів
мають свої представництва в Інтернеті. Вони викладають там матеріали своїх випусків, а
іноді навіть створюють самостійне інтернет-видання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Чи хотіли б ви спробувати попрацювати у редакції інтернет-газети?
Уявімо собі, що ми з вами не на уроці, а у редакції інтернет-газети «Вісник словесника».
Ми маємо з вами незвичайне завдання: допомогти у створенні випуску про Золоту підкову
Львівщини, використавши стилістичну роль відокремлених другорядних членів речення.
Як вам відомо, ці синтаксичні конструкції, виділяючись за змістом, широко розповсюджені
в нашому мовленні і відіграють винятково важливу роль. Вони не тільки служать для його
урізноманітнення, а й часто виконують важливу стилістичну функцію, виступають
стилетворчим засобом, несуть у собі додаткове, емоційно -експресивне забарвлення.
Готуючи публікацію, ми маємо пам’ятати, що газета – річ серйозна. Вона має бути
змістовною, цікавою, але, передусім, оформленою грамотно. Всі матеріали мають бути
уважно прочитані і перевірені, при потребі відредаговані працівниками редакції.
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку ( на слайді).
IV. Актуалізація опорних знань
Учні попередньо отримали завдання:
1) повторити теоретичний матеріал про відокремлення
2. 2) скласти узагальнюючу таблицю, визначаючи стилістичну мету вживання
відокремлених членів речення в текстах різних стилів.
Мовознавча розминка
- Пригадайте, які члени речення називаються відокремленими?
- Яку роль виконує явище відокремлення у реченні?
- Які члени речення можуть відокремлюватись?
- Чому не можуть відокремлюватись головні члени речення?
- Розкажіть про умови відокремлення другорядних членів речення.
- Використовуючи таблицю, складену вдома, розкажіть, у яких стилях мовлення і з
якою метою використовуються відокремлені члени речення?
Мовознавчий коментар. Відокремлюватися можуть тільки другорядні члени речення.
Головні не відокремлюються, вони є носіями основного повідомлення.
Відокремлені члени речення використовуються в мові для підсилення, пояснення або
уточнення смислової ролі якогось члена речення.
Відокремлені члени речення несуть додаткове повідомлення, і тому у вимові й на письмі
для їх вираження використовуються різні граматичні засоби, а саме: прямий і непрямий
порядок слів, паузи, видільна інтонація, темп вимови, спо лучники, розділові
знаки (кома, тире).
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
( Учні працюватимуть за комп’ютером з чернеткою газети у форматі Microsoft Office
Publisher. Якщо нема такої можливості, можна роздати школярам паперовий варіант
публікації).
Робота в інформаційному відділі.
Стилістичне спостереження. Прочитайте текст «Подорож у світ середньовіччя, епоху
замків та храмів» на с.1. Знайдіть речення з відокремленими членами речення, визначте
їхню синтаксич ну роль та стилістичні функції.
Мальовничі краєвиди, захоплюючі пейзажі та величезна кількість історико -архітектурних
пам'яток Львівщини не одне століття ваблять сюди мандрівників з різних куточків світу.
Найкращим зразком такої історичної архітектури, збереженої на території області, є
славнозвісна «Золота підкова Львівщини». Олеський, Підгорецький та Золочівський замки,
які оточують Львів із східної сторони у формі підкови, є найбільш відомими замками
Львівщини. Вони й досі зачаровують своєю величчю, захоплюючи багатою історією та
вражаючи неповторною красою. Старовинні замки, незрівнянні за своєю загадковістю,
приховують у своїх стінах чимало історичних подій та таємниць.
Мовознавчий коментар. Відокремлені члени речення вживаються в текстах усіх стилів
мовлення, виконуючи різні функції: вони конкретизують, уточнюють думку, слугують
засобом образності, набуваючи емоційно-експресивного забарвлення.
Працівники довідкового відділу нагадають нам правила вживання розділових знаків при
відокремлених членах речення.
Пунктуаційний практикум. Захворіла складачка тексту;
старшокласницю, яка проходить практику в редакції,
попросили надрукувати інформацію. Практикантка, щоб не
продемонструвати свою пунктуаційну безграмотність,
надрукувала текст без розділових знаків. Розставте
пропущені розділові знаки. Обґрунтуйте їхнє вживання.
3. Доберіть назву тексту.
Свідок історичних подій, Золочівський замок є однією з найвизначніших пам'яток культури
й оборонної архітектури на теренах галицької землі... Розміщений на невисокому пагорбі в
заплаві двох річок, Золочівський замок свого часу слугував як для оборони, так і для житла.
Золочівський замок був збудований у ХVІ ст. столітті на кошти Яна Собеського на місці
колишнього дерев'яного замку. Споруджений на найвищому пагорбі Золочева, впродовж
багатьох століть замок виконував роль потужної фортеці, оточеної валами з бастіонами
та ровами з водою. Побудовані з каменю мури, зсередини укріплені земляним насипом,
служили для захисту від гарматних ядер. У фортецю можна було потрап ити через браму
по підвісному мосту.
Золочівський замок, збудований на зразок цитаделі, зберігся до сьогодні майже повністю.
На подвір'ї замку можна оглянути виїзну вежу, Китайський палац, великий житловий
ренесансовий палац, який свого часу відрізнявся справжньою розкішшю.
Назустріч ЗНО Прочитайте текст і виконайте завдання, подані на екрані.
Секрети тамплієрів у Золочівському замку?
1. При вході на територію замку, зліва, відвідувачів вітають сірі кам‘яні велети. 2.
Прекрасна давня легенда Золочівського замку, пов’язана з цими двома таємничими
каменями із загадковими посланнями, не розшифрованими і досі. 3. На сірому тілі цих
велетнів філігранно висічено невідомою мовою літери, які дійшли до нас із глибини
століть. 4. Ще невідомий художник зобразив на кам’яному полотні якісь давні символи –
два вінки, терновий і маковий, які переплелися, мов дві обручки, та просверлив між
вінками дуже акуратну дірочку. 5. Кажуть, якщо маєш потаємне бажання і хочеш, аби
воно здійснилося, потрібно покласти до тієї дірочки палець, подумати про бажа не,
швидко повернувши палець довкола осі. 6. Якщо бажання матеріальне, потрібно
повертати в бік тернового, (“мертвого”) вінка. 7. Якщо ж романтичне — в бік вінка
квітучого.
1. Орфографічну помилку допущено у слові:
а) не розшифрованими, б) філігранно, в) просверлив, г)довкола.
2. Пунктуаційну помилку допущено у реченні: а) 1, б) 2, в) 4, г) 7.
3.Відокремленими членами ускладнено речення: а) 1, 3, б) 2, 3, в) 1, 3, г) 3,4
4. У переносному значенні вжито слово: а)легенда, б) вісь, в) послання, г) велетень .
5. Вставне слово вжито у реченні: а) 2. б) 3, в) 4, г) 5.
6. Складних речень у тексті є: а) одне, б) два, 3) три, г) чотири.
Робота у творчому відділі (завдання у парах).
Синтаксичне конструювання. 1. Переробіть складнопідрядні речення на прості з
відокремленими членами.
Підгорецький замок споруджений в XVI столітті у стилі
пізнього ренесансу і його вважали найрозкішнішою у
Європі магнатською резиденцією у чудовому поєднанні з
оборонною фортецею.
Підгорецький замок (1635 – 1640 рр.) – одна з перлин
історичних пам'яток України, що був збудований на
високій горі на замовлення гетьмана Станіслава
4. Конєцпольського.
Підгорецький замок розміщено на схилі мальовничого узгір'я, яке каскадом спадає до розлогої
долини в північному напрямку.
Біля замку є красивий парк, в якому колись водилися рідкісні птахи, а зараз там мешкають
старі липи, які надають парку ніжність, красу та своєрідний аромат.
Підгорецький парк, що що був створений на зразок так званих « італійських парків», є
найгарнішим і чи не єдиним в Україні парком такого типу, а тому належить до пам'яток
садово-паркового мистецтва державного значення.
2. Перебудуйте речення так, щоб один із невідокремлених членів речення став
відокремленими.
У селі Підгірці, одразу ж при дорозі, бачимо збудований у вісімнадцятому столітті
закинутий костел Святого Йосиф,. Ця казкова пам’ятка без перебільшення могла би бути
однією з окрас будь-якого європейського міста.
До замку в‘їжджали через щедро прикрашену різбленням велику браму–портал з двома
колонами.
Вимощена гладкими кам’яними плитами покрівля казематів утворює огороджені
балюстрадами тераси, що використовувались для прогулянок, а у випадку військової
потреби — для розміщення гармат.
3. Переробіть речення, замінивши один з однорідних присудків дієприслівником на речення
з відокремленими обставинами.
Цей замок більше схожий на палац, ніж на фортецю, і різко контрастує з суворими,
войовничими форпостами Поділля.
Місцевий парк оточує замок з усіх боків і вирізняється цілісністю художнього задуму та
глибоко продуманими взаємозв'язками рельєфу, архітектури, скульптури та рослинності.
Віддавна Підгорецький замок оповитий легендами про «Білу даму». За легендою, власник
палацу граф Вацлав Жевуський замордував із ревнощів свою юну дружину і замурував її
живцем в одну зі стін замку.
- Проаналізуйте, які структурні і смислові зміни відбулися після перебудови речення?
Інформаційний відділ. Журналісти, які збирали матеріал
з Олеського замку, не змогли вчасно самі подати матеріал
у редакцію. Тому зібрану інформацію диктували по
телефону. Спробуйте себе у ролі коректорів, що
займаються читанням і виправлянням текстів.
Відредагуйте подані речення так, щоб утворився текст з
реченнями, ускладненими відокремленими другорядними
членами (пропущені розділові знаки, допущені
орфографічні і граматичні помилки).
На відміну від Золочівського і Підгорецького Олеський
замок є найвідомішим замком Львівщини відродився з цілковитої руїни. Вперше Олеський
замок згадується в письмових джерелах датованих 1327 роком . За право володіння замком
боролися Литовські князі, поляки, австрійці, татари . І лише в другій половині XV століття
втратив значення обороної фортеці він перетворився на резиденцію магнатських родів.
Один з найдавніших в Україні Олеський Замок займає вершину високого пагорба
слугувавшим основою укріплення. Став свідком та учасником багатьох подій, що навічно
5. увійшли в історію понад шість століть стоїть замок на пагорбі висотою п’ятьдесят
метрів оточений болотами та не прохідною трясовиною.
Внаслідок кількох шлюбних союзів між магнатськими родинами в 1605 р. Олеський замок з
усіма навколишніми землями і маєтностями переходить до рук великого руського
магната Івана Даниловича людини високоосвітченої, чутливої до гуманістичних ідей. Його
внучка Теофілія одружена з Яковом Собеським народить в Олеському замку сина
названого ім'ям діда майбутнього переможця турків під Віднем польського короля Яна III
Собеського.
Рекламний відділ отримав від туристичної фірми «Відвідай» рекламні тексти. Знайдіть у
них і виправте орфографічні, граматичні, лексичні, пунктуаційні помилки.
1. Тур-фірма «Відвідай»
Запрошуємо школярів оглянути три найкращі українські замки під час одноденної
автобусної поїздки “Золота Підкова Львівщини»
ВАРТІСТЬ туру: 3500 грн - для групи від 25 до 49 осіб У вартість ВХОДИТЬ: проїзд на
комфортабельному автобусі із супроводом гіда-екскурсовода, екскурсійне обслуговування в
музеях.
План туру: виїзд з Львова (08:00)– Олесько (огляд замку) – Підгірці (огляд палацу) – Золочів
(огляд замку та обід) – Львів (повернення о 19:00)
2. Надзвичайно багате на пам’ятки місто Західної України, окрасою якого є
Золочівський замок (1634р.) з китайським палацом в якому облаштовано "чайний
зал".. Велику цікавість викликають таємничі камені тамплієрів з двома вінками,
здійснюючі таємничі бажання.
3. Біля замку знаходяться багатодекорований костел святого Йосипа (1763р .), корчма-
заїзд та і пивзаводом XVIII ст.
4. Підгорецький замок вважався одним із найбагатших музеїв Європи і його збудували
для відпочинку після боїв, як «палацо ін фортецо», а таких замків у світі
небагато. Саме цю споруду зробили Лувром зніма ючи усім відомий пригодницький
фільм «Д'Артаньян і три мушкетери».
Біля замку знаходяться багатодекорований костел святого Йосипа (1763р.), корчма -заїзд
та і пивзаводом XVIII ст.
5. Експозиція музею заповідника XIV-XVIII ст. Олеський замок відтворює атмосферу
культурно-мистецького життя минулих століть. Замок славиться однією з
найбільших в Європі колекцій дерев’яної скульптури, зокрема Іоанна Георгія Пінзеля.
Вночі замком гуляють душі закоханих Адама Жолкевського та дочки власника замку
Марціани. У замку ви можете скуштувати середньовічну кухню у ресторації
“Гридниця”.
Заїхавши в селище, вас зустрінуть також Костел св. Трійці та Монастир капуцинів.
VІ. Підсумки уроку
- Яку стилістичну роль виконує явище відокремлення у нашому мовленні?
Заповніть останню рубрику газети «Із секретів стилістики», вміщену на с.4.
· Відокремлені конструкції дають змогу сказати стисліше те, що потребує речення
складного. Тому вони є важливим виражальним засобом в усному і писемному мовленні,
використання їх характерне для всіх стилів, насамперед для публіцистичних та наукових
текстів.
6. · Відокремлення підсилює комунікативне спрямування повідомлення, сприяє виділенню в
ньому основного й другорядного, збільшує інформативність, робить його стислішим і
компактнішим.
Ми закінчили з вами роботу над створенням випуску інтернет-газети «Вісник словесника».
Дякую всім, хто активно працював у нас в редакції. Тепер ми зможемо показати всім продукт
своєї праці, розмістивши його на сайті школи або у блозі «Філологічна скринька».
- Чи сподобалось вам працювати у редакції?
- Які форми роботи були для вас цікавими?
- Чи був сьогоднішній урок корисним у підготовці до ЗНО?
VIІ. Оцінювання роботи учнів
VIІІ. Домашнє завдання. Напишіть розповідь «Невідома Україна», розповівши про якусь із
історичних пам’яток. У тексті використайте речення з відокремленими другорядними
членами.
Повторіть теоретичний матеріал про звертання.