Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
узагальнюючі слова при очр
1. Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення.
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити
розрізняти узагальню вальні слова при них, будувати схеми речень,
удосконалити пунктуаційні навички , правильно інтонувати речення, сприяти
формуванню патріотизму та пошани до України.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Дайте відповідь, про що йдеться в уривку. Які розділові знаки ви
поставили і чому?
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша – солов’їна!
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ….
І.Храпач
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Опрацювання теми й змісту уроку.
Спостереження над мовою № 1. Працюємо над матеріалом.
Визначте граматичну основу у реченні Усе зелене. А що означає слово все?
Учитель ставить двокрапку і дописує: луки, гори, пишні сади. Змінюємо
порядок слів. Луки, гори, пишні сади - усе зелене.
Речення Усе навкіл: і трави, і дерева, і кущі - наче завмерло. Двокрапкою і
тире виділяємо з обох боків однорідні члени речення, бо присудок
узгоджується в числі не з однорідними членами речення, а з узагальню
вальним словом.
Інтонування: пауза перед тире та двокрапкою.
Тренувальні вправи.
1. Робота з підручником (с.59, опрацювати теоретичний матеріал).
2. Послухайте речення. Усно визначити однорідні члени. Знайдіть
узагальнювальні слова й розставте розділові знаки.
Дівочі, побутові, поховальні, гостьові, декоративні, на дорогу,
крижмо, заручний, під весільний хліб, весільний вітальний,
вінчальний (під ноги), на вінчальну ікону - дванадцять видів
рушників мали українці. І на тім рушникові оживе все знайоме до
болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов
(А.Малишко).
Звучить «Пісня про рушник» у виконанні американки українського
походження Квітки Цісик.
2. 3. Відео про найдовший рушник, вишитий у Голованівському районі
Кіровоградської області. www.youtube.com/watch?v=VZ9_bPa_e6Q.
4. Доберіть до узагальнювальних слів однорідні члени речення, складіть
з ними речення, використовуючи всі можливі варіанти.
Фольклорні твори, українські народні пісні, автори пісень
літературного походження.
5. Вправа «Я - коректор» (робота в парах). З’ясуйте, який розділовий
знак і де саме потрібно поставити, щоб змінився зміст речення.
Переглянули експозицію рушників у музеї всі студенти, учні шкіл,
працівники заводів.
6. Диференційовані завдання:
Середній рівень - прочитайте текст, знайдіть речення з однорідними
членами, використавши текстовий матеріал, уведіть у відповідне
речення узагальнювальне слово (схема о,о,о,о - )
22 серпня у залі мистецтв бібліотеки Чижевському відкриють
виставку рушників із Наддніпрянщини, що перебувають у приватній
колекції відомого збирача старожитностей Володимира Нагорного.
Кожна річ має власну оригінальну історію та колекційну цінність,
деякі вироби з підписами. В колекції представлені різні за
призначенням рушники (обрядові, оберегові, ужиткові), домоткані
полотна «біллю ткане полотно», «лічильна гладь», «брокарівський
рушник», чернецькі, решетилівські рушники.
Достатній рівень – уведіть узагальнювальні слова у речення,
поставте розділові знаки.
В Україні налічується близько ста … вищивання … гладь, хрестик,
мережання, плетіння. Калину, виноград, вишні … найчастіше
зображує українська вишивка. Вагоме значення мала …. – червоний –
любов; чорний – смуток; зелений – оновлення. Центрами створення
рушників сьогодні є …. Черкаси, Полтава, Опішня, Решетилівка.
Слави їм надали ….Олена Василенко, Григорій Гринь, Антоніна
Задувайло, Лідія Гаркуша та ін.
Високий рівень - розгляньте рушник.
3. Використовуючи схеми на с.61 підручника, утворіть зв’язний текст-
опис (5-7 речень) на тему «Рушник – на щастя й долю оберіг».
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.
Вивчити теоретичний матеріал підручника § 15, виконати вправу 126.
На вибір:
Випишіть із творів письменників рідного краю речення (5-7 речень) на
вивчену пунктограму «Кома, двокрапка і тире при однорідних членах
речення».
Використана література:
1. Павленко С. О. Філологічний калейдоскоп. ІІІ частина / C. О. Павленко,
О. П. Павленко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. – 96 с.
2. Ющук І. П. Українська мова в школі: [методичні поради для вчителя] /
І. П. Ющук. – Тернопіль: 2013. – 256 с.
3. Ющук І. П. Рідна мова [підручник для 5-го кл.] / І. П. Ющук. – Київ:
Освіта, 1998. – 239 с.
4. Заболотний О.В. Українська мова. [підручник для 5-го кл.] /
О.В. Заболотний, В.В. Заболотний.- К.: Генеза, 2013. – 256 с.
5. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
www.youtube.com/watch?v=VZ9_bPa_e6Q. Дата звернення 28.10.2014.
Пунктограма – це пунктуаційне оформлення речення в цілому або окремих
його частин.
Види тренувальних вправ:
1. Списування.
2. Диктанти різних видів.
3. Творчі вправи.
4. Відшукування речень з розділовими знаками на певні правила у творах
художньої літератури.
5. Складання речень за опорними словами чи словосполученнями.
Додатковий матеріал
Таїсія
МАМИНІ РУШНИКИ
Я чую мами пісню колискову,
Хоч йдуть невпинно зграєю роки…
А на стіні у хаті, як підкови,
4. Як крила птахів – білі рушники.
Вона з любов`ю кожен вишивала,
А за вікном – і місяць, і зірки…
Молилась Богу, шила і співала,
І птахи оживали з-під руки…
Складала чемно хрестики крилаті,
Червоні, білі, сині, – золоті!
І стільки їх було у нашій хаті,
Таких я більш не бачила в житті.
На рушниках тих мальви оживали,
І маки, і жоржини, й сокирки…
І серед них – птахи її співали,
Здавалось, з неба падали зірки…
Ті рушники у хаті – наче диво,
Вони з стіни до мене гомонять.
Із ними в хаті затишно й красиво, –
Неначе в душу зграями летять…
м. Ромни 21.03.12