1. Тема. Літературна норма української мови
Мета уроку: дати учням поняття «літературна мова, літературна норма», навчити
розрізняти поняття «літературна мова й діалекти»; розвивати усне й писемне мовлення,
розвивати уміння аналізувати мовні явища.
Тип уроку: формування мовної компетенції.
( В основі уроку використані матеріали підручника Українська мова: підруч. для 7 кл.
загальноосвіт. навч. закл./ О.П. Глазова. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2015).
Хід уроку
І. Організаційно-емоційний момент.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Формулювання цілей уроку.
ІІІ. Усвідомлення навчального матеріалу у процесі практичної роботи.
1.Робота з текстом.
Прочитайте. Визначте тему тексту. Знайдіть рядки, в яких, на ваш погляд, висловлено
його головну думку?
Сукупність слів, граматичних форм, особливостей вимови й наголошування, що їх
використовують люди, для яких українська мова є рідною, становлять загальнонародну
(національну) українську мову.
Загальнонародна мова охоплює діалекти, просторіччя, професійну лексику, жаргони тощо.
Вищою формою загальнонародної мови є літературна мова.
Літературна мова - удосконалена, відшліфована форма загальнонародної мови, що в
писемному та усному різновидах обслуговує життя нації: державну діяльність,
законодавство, науку, освіту, художню літературу, театр, засоби масової інформації.
Сучасна українська літературна мова сформувалася на основі північних і південно-західних
діалектів - народних говорів середньої Наддніпрянщини. Основоположник сучасної
української літературної мови – Т.Г.Шевченко. Сучасна українська літературна мова
опрацьовується письменниками, науковцями, освітянами та іншими діячами культури.
Єдина, унормована літературна мова — одна з найважливіших ознак нації. Шанобливе та
дбайливе ставлення до літературної мови є ознакою патріотизму й високої духовності. (З
підручника «Мовознавство»).
- Доберіть до тексту заголовок, який би відображав тему чи головну думку тексту.
Мовна норма – мовний засіб (звук, значуща частина слова, значення слова і
фразеологізму, форма слова, словосполучення і речення), закріплений практикою і
рекомендований до вживання як обов’язковий. Порушення мовних норм утруднює
спілкування.
Норма літературної мови – правило, яким користуються мовці в усному й писемному
мовленні.
Саме унормованістю літературна мова протиставляється іншим різновидам національної
мови: діалектам, жаргонам, просторіччю тощо.
2. Поєднайте види помилок із порушеннями норм літературної мови (правильна
відповідь)
НОРМИ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
ОРФОЕПІЧНІ правильна вимова голосних і приголосних звуків, правильне
наголошування слів
ОРФОГРАФІЧНІ правильне написання слів і їхніх значущих частин, написання
слів окремо, разом чи через дефіс, правильне вживання
великої літери
ЛЕКСИЧНІ уживання слів у властивих їм значеннях та правильне
поєднання слів за змістом у словосполученні та реченні
ФРАЗЕОЛОГІЧНІ уживання стійких словосполучень у властивих їм значеннях, а
2. також із постійним, відтворюваним за традицією складом
компонентів
СЛОВОТВІРНІ правильне творення слів
МОРФОЛОГІЧНІ правильна словозміна самостійних частин мови
СИНТАКСИЧНІ правильна будова словосполучень і речень
ПУНКТУАЦІЙНІ правильне вживання розділових знаків
СТИЛІСТИЧНІ правильне вживання у висловлюванні певного стилю
властивих йому мовних засобів
3. Прочитайте. З кожної пари словосполучень визначте нормативне. Установіть, яку норму
літературної мови порушено в іншому словосполученні?
1. Урок з мови, урок мови. 2. Комп’ютерний клас, компьютерний клас. 3. Вимовляю[т’с’a]
слова, вимовляю[ц’:а] слова. 4. Уважний спостерігальник, уважний спостерігач. 5. Учбовий
заклад, навчальний заклад. 6. Об одИнадцятій годині, об одинАдцятій годині. 7. Задавайте
питання, ставте питання. 8. Гостинний Баку, гостинне Баку. 9. Обіцяти високі гори, обіцяти
золоті гори.
- Витлумачте значення виразу: « Літературна мова - це опрацьована, унормована
форма загальнонародної мови».
4. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки та вписуючи пропущені літери.
Літературна мова створюється сторіч..ями. У процесі мовотворчості бере участь б..гато
людей. Це пер..довсім літератори прозаїки поети а також науковці вчи..телі арт..сти
політ..ки.
Проте є окрема група людей без яких цю справу неможливо завершити. Це лексикографи.
Створені ними словники фіксують норми літературної мови ознайомлюють із ними в..лику
к..лькість людей (З журналу).
- Назвіть норми літературної мови, яких ви дотримувались, виконуючи завдання.
Сформулюйте мовні правила, якими керувалися.
5. Прочитайте. Лексичне значення виділених діалектних слів з’ясуйте за Тлумачним
словничком.
1.Рання пташка зерно джолобає, а пізня очі протирає. 2. Добрий сусіда кращий за десятьох
стрийків. 3. Де немає вовка, там і заєць газда. 4. Де двоє б’ються, третій крисані підбирає. 5.
Стукотить, гуркотить — джінджик з дуба летить! 6. Сорочка ближча до тіла, аніж гуня. 7.
Мудрий, як Соломонів патинок. 8. Ваганами море не перепливеш. 9. З файної тарілки файний
і черепок.
- Пригадайте визначення діалектних слів.
- До якого словника слід звернутися, щоб з’ясувати лексичне значення діалектного слова?
- Чи слід уживати діалектні слова у відповіді на уроці, письмовій роботі, доповіді на гуртку?
Порушенням яких норм буде таке вживання?
6. Прочитайте. Усно дайте відповідь на питання:«Яка роль діалектів у формуванні
літературної мови?»
1.Діалекти є джерелами, що живлять велику ріку нашої літературної мови. (О.Пономарів).
2. Тарас Шевченко утвердив розмовну народну мову як основу української літературної
мови. Читаючи «Кобзар», багато поколінь українців удосконалювали, збагачували й
очищували свою мову, ставали свідомими патріотами рідної землі й мови. (А.Ковальчук).
3.Поезія Лесі Українки ткалася з ясних барв народних діалектів. Шляхом відбору, завдяки
лінгвістичному чуттю поетеси багатий мовний матеріал діалектів ставав
загальнонаціональним набутком. (О.Гончар).
- Який стиль ви оберете для відповіді на запитання? Чому?
3. 8. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
1. Слово прихисток і душі і духу. (П.Мовчан). 2. Мова є не лише засобом спілкування вона
олюднює шліфує людську душу формує світогляд робить людину істотою духовною. (З
підруч.) 3. Мово щоб душа була живою в устах нащадків будь повік жива! (Н.Нікуліна). 4.
Мова жива схованка людського духу писав класик нашої літератури Панас Мирний. (З
підруч.)
- Витлумачте лексичне значення слів душа, дух, духовний. Звіртеся із Тлумачним словничком.
- Назвіть норми літературної мови, яких ви дотримали, виконуючи вправу.
- Висловіть своє міркування щодо слів поета Бориса Олійника: « І тільки Слово береже в
основі безсмертя української душі».
V. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
Інтерактивна вправа «Підведемо підсумки».
- Прокоментуйте вислів: «Дотримання літературних норм – не тільки ознака, а й обов’язок
культурної людини».
- Проаналізуйте, які норми літературної мови порушуються, на вашу думку, найчастіше? Чим
це пояснити?
- Який ваш улюблений україномовний сайт? Чи дотримано на ньому норм літературної
мови? Наскільки таке дотримання необхідне для Інтернету?
Домашнє завдання. Використовуючи подану в реченнях інформацію, складіть пам’ятку
«Дотримуй норм літературної мови!» (із 5-6 порад).
1. Норми літературної мови треба засвоїти й дотримуватися їх. (О.Пономарів). 2. Умiй
слухати себе та iнших з погляду нормативностi. Будь вдячний тому, хто виправляє твої
мовленнєвi помилки. Свої ж зауваження, поради та рекомендацiї iншим роби тактовно,
делiкатно. (В.Іванишин, Я.Радевич-Винницький). 4. Під час читання художньої літератури
мова вивчається підсвідомо, без виконання вправ і вивчення правил. (З журналу
«Однокласник»). 5. Потрібно завжди мати під рукою мовні словники, у яких можна знайти
відповідь на те чи інше питання. (Зі словника-довідника).