Rangkuman dokumen ini memberikan informasi tentang rancangan pengajaran harian untuk pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan kelas 4 tentang menghargai keluarga. Rancangan ini meliputi objektif pembelajaran untuk menghuraikan cara membalas jasa ibu bapa, menulis kata penghargaan untuk keluarga, dan berbangga dengan keluarga. Aktiviti terdiri daripada melihat gambar keluarga, membaca sajak untuk ibu bapa, dan menul
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
1. 4.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : Tahun 4 Al-Khawarizmi
Bilangan murid : 30 orang
Umur : 10 tahun
Tarikh : 25 Februari 2013
Masa : 9.00-9.30 pagi
Tema : Sayangi Keluarga
Tajuk : a. Keluargaku Kebanggaanku
-Menyatakan kasih sayang dan penghargaan kepada keluarga
Unit/Aktiviti : Unit 3 : Mengenali Keluarga Sendiri
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:
1. menghuraikan sekurang-kurangnya 3 cara untuk membalas jasa dan pengorbanan ibu bapa.
2. menulis kata-kata penghargaan untuk ibu bapa/ keluarga pada kad manila dan menggantungkan pada ‘Pokok
Keluarga’.
3. Berbangga dengan diri, keluarga, masyarakat dan Negara.
Isi Kandungan :
1. sistem kekeluargaan yang terdiri daripada ibu, bapa dan anak-anak.
2. sebab-sebab perlu mengasihi kedua ibu bapa.
3. penghargaan untuk keluarga
2. 4. cara untuk membalas jasa dan pengorbanan ibu bapa.
Penerapan Nilai : i. Sayang-menyayangi sesama keluarga
ii. Menghormati ibu bapa
Unsur Patriotisme : Berbangga dengan diri, keluarga, masyarakat dan negara
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid pernah mempelajari tajuk kenali keluarga sebelum ini.
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Sajak 1 salinan setiap orang
Kad manila Sekeping setiap seorang
‘Pokok Keluarga’ -Sebuah pasu
-Ranting pokok
-Kad manila yang
mengandungi kata-kata
penghargaan untuk ibu bapa /
keluarga
3. Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Gambar keluarga asas 1. Guru menunjukkan kepada
murid beberapa keping gambar
keluarga.
2. Guru mengajukan soalan
kepada murid
Contoh soalan:
-Apakah gambar yang dapat
dilihat?
-Siapakah yang dapat anda lihat
dalam gambar?
3. Murid menerangkan mengenai
watak yang ada dalam gambar.
4. Guru menghubungkaitkan
gambar tersebut dengan tajuk
pelajaran hari ini.
5.Guru menampal kad gambar
tersebut pada papan tulis.
BBB- gambar keluarga
MI- Visual, Linguistik
KB-Menjana idea
Langkah 1
(10 minit) 1.Sajak buat ayah dan ibu.
2.Cara membalas jasa dan
pengorbanan ibu bapa.
-belajar dengan bersungguh-
sungguh
-menghormati mereka
-membantu mereka di rumah
1.Guru mengedarkan lembaran
sajak kepada murid.
2. Guru akan mendeklamasikan
sajak.
3. Murid dikehendaki untuk cuba
mendeklamasikan sajak tersebut.
4. Guru bertanya kepada murid:
Contoh soalan:
-bagaimanakah cara untuk
Penerapan nilai:
- kasih sayang sesama
keluarga.
4. membalas jasa ibu bapa?
4. Guru akan mengaitkan aktiviti
dengan tajuk pelajaran.
Langkah 2
(12 minit)
1.Penghargaan kepada ibu
bapa/keluarga.
- Terima kasih ibu ayah untuk
semuanya.
- Saya sayang ibu dan ayah
selama-lamanya.
1.Guru mengedarkan kad manila
kepada setiap orang murid.
2.Murid diminta untuk menulis
kata-kata penghargaan kepada
ibu bapa/keluarga.
3.Murid akan ke hadapan kelas
untuk menggantungkan kad
penghargaan pada ‘Pokok
Keluarga’.
Pembelajaran koperatif
Penerapan Nilai:
-Menghargai jasa dan
pengorbanan ibu bapa.
Unsur Patriotisme:
-Berbangga dengan diri, keluarga,
masyarakat dan negara
Penutup
(3minit)
Penutup Kognitif
Sumber yang diperlukan oleh
pokok untuk hidup dengan
subur?
-air
-matahari
-baja
Guru mengaitkan pokok
dengan keluarga. Keluarga
Guru bertanya kepada murid.
Contoh soalan:
Apakah yang diperlukan oleh
pokok untuk hidup dengan
subur?
KB:
-menjana idea
-kemahiran berfikir kreatif dan
kritis
5. yang bahagia juga perlu dibajai
dengan kasih sayang, hormat
menghormati.
Penutup Sosial
Ibu ke sungai tangkap ikan,
Hendak digulai dengan nangka,
Ibubapa jangan disia-siakan,
Berjaya kita kerana mereka.