Ringkasan dokumen tersebut adalah:
Rancangan Pengajaran Harian (RpH) ini membahasikan peranan dan tanggungjawab setiap ahli keluarga untuk membentuk keluarga bahagia melalui aktiviti seperti perbincangan kumpulan dan persembahan hasil kerja. Pelajar diharap dapat memahami peranan masing-masing dan ciri-ciri keluarga bahagia.
1. CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Model RpH KPM (Baru)
Nama Guru Pelatih :
Mata Pelajaran :
Bilangan Murid :
Tingkatan :
Tarikh :
Masa :
Tajuk :
Objektif Pembelajaran :
Hasil Pembelajaran :
Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
Fokus Sampingan
Kemahiran Bahasa :
2. Sistem Bahasa :
Pengisian Kurikulum :
Ilmu :
Nilai :
KBT :
Alat Bantu Mengajar :
Pengetahuan Sedia Ada :
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Induksi Set (Masa) ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Langkah 1 (Masa) ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
3. Langkah 2 (Masa) ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Langkah 3 (Masa) ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Penutup (Masa) Nilai:
Tugasan :
Pengayaan/Pemulihan :
Aktiviti Susulan (jika Ada) :
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Catatan Guru Praktikum :
Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :
4. BAHASA MELAYU
Contoh Model RPH KPM (Prosa Moden)
Tarikh :
Hari :
Tingkatan : Lima
Masa : 80 minit (7.45 – 9.05)
Minggu : 4/14
Bilangan Murid : 23 (L : 10, P :13)
Tajuk : Gaya Bahasa Pengulangan
Objektif / HasilPembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1.
2. menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan
1.
3. menghasilkan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya bahasa pengulangan.
Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.
Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
11.1 Mengenal pasti gaya bahasa dalam karya
bukan sastera.
Aras 1
i. Mempelbagaikan penggunaan kata dan
struktur ayat dalam karya bukan sastera.
Fokus Sampingan
12.1 Menghasilkan prosa dan puisi secara
terancang, tertib, dan kemas dengan
menggunakan bahasa yang tepat, indah dan
menarik.
Aras 1
i. Menghasilkan karangan
wawancara, resensi/ulasan,
kertas cadangan, cerpen dan
bahas.
5. Kemahiran Bahasa : Mendengar, Membaca dan Menulis
Sistem Bahasa : Kosa kata, Ungkapan, Tatabahasa
Pengisian Kurikulum :
Penyerapan Ilmu : Sains Sukan
Penyerapan Nilai : Berdikari, Bekerjasama, Bertanggungjawab dan Berkeyakinan
Penyerapan KBT : Kemahiran Berfikir
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar tentang jenis-jenis gaya bahasa.
Alat Bantu Mengajar : 1. OHP/Transparensi atau Papan Gulung
2. Kad Manila & Kertas Sebak
3. Buku Teks
4. Radio Kaset
5. Gambar/Potret
6. Kertas Bercetak – Petikan Ulasan Sukan
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Induksi Set (5 minit)
i. Murid diminta mendengar berita
yang dirakamkan.
ii. Murid ditanya tentang perlawanan
bola sepak dan pasukan yang paling
diminatinya.
iii. Soalan dan jawapan murid dikaitkan
dengan isi pelajaran.
Antara Soalan:
i. Pernahkah anda melihat perlawanan
bola sepak?
ii. Pasukan bola sepak manakah yang
paling anda minati?
iii. Mengapakah anda meminati
pasukan tersebut?
ABM:
i. Gambar/Potret
ii. Radio Kaset
Nilai:
- Berdikari
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
11.1 (A1) i Langkah 1 (20 minit) ABM:
6. Mengenal pasti diksi laras sukan
yang terdapat dalam Lampiran 1.
Antara soalan yang mencungkil
pengetahuan sedia ada murid:
i. Apakah laras bahasa
petikan tersebut?
ii. Senaraikan seberapa
banyak istilah yang
berkaitan dengan bidang
sukan yang ada dalam
petikan itu.
i. Murid diedarkan Petikan 1 dan
diminta membacanya dan mengenal
pasti bentuk laras bahasa.
ii. Berpandukan laras tersebut, murid-
murid diminta untuk menyenaraikan
sekurang-kurangnya lima diksi laras
sukan yang terdapat dalam Petikan
1, dan menulisnya di papan putih.
iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada
murid-murid.
- Kertas Bercetak/
Lampiran 1 -
Ulasan Sukan
- Papan putih
- OHP
- Transparensi
Nilai:
- Berkeyakinan
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
11.1 (A1) i
Menyenaraikan sekurang-
kurangnya dua jenis gaya bahasa
pengulangan yang terdapat
dalam Lampiran 1. Antara gaya
bahasa yang ada dalam Petikan 1
ialah:
i. Aliterasi
ii. Anafora
iii. Asonansi
iv. Epifora
v. Woordopname
Langkah 2 (20 minit)
i. Murid diminta untuk membaca
dan mengesan jenis gaya
bahasa yang terdapat dalam
petikan.
ii. Lima orang wakil murid diminta
untuk menyenaraikan
sekurang-kurangnya dua jenis
gaya bahasa pengulangan
yang terdapat dalam Petikan 1.
iii. Jawapan sebenar dijelaskan
kepada murid.
ABM:
- Kertas Bercetak/
Lampiran 1 -
Ulasan Sukan
- Papan putih
- OHP
- Transparensi
Nilai:
- Bekerjasama
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
12.1 (A1) i
Membina dan menyampaikan
satu perenggan ulasan selari
yang dibina mengikut gaya
pengulas sukan yang sebenar.
Langkah 3 (30 minit)
i. Semua murid diminta untuk
membentuk kumpulan kecil dan
menghasilkan satu perenggan
ulasan selari mengikut gaya
pengulas sukan yang sebenar.
ii. Wakil-wakil kumpulan diminta
untuk membentangkan dan
ABM:
- Kertas Manila
- Papan Gulung
- OHP &
Transparensi
- Kertas Sebak
Nilai:
7. menyampaikan perenggan
ulasan selari yang dibinanya
mengikut gaya pengulas sukan
sebenar.
iii. Murid yang lain diminta untuk
mencatat maklumat tambahan.
iv. Jawapan sebenar diperjelas
kepada murid-murid.
- Bekerjasama
- Bertanggungjawab
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Penutup (5 minit)
Murid dengan bimbingan guru diminta
membuat rumusan berkenaan pelajaran
pada hari itu.
Nilai:
- Bekerjasama
- Bertanggungjawab
- Berkeyakinan
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Tugasan :
Pengayaan/Pemulihan :
Aktiviti Susulan (jika Ada) :
Integrasi Inovasi yang diterapkan
Lampiran 1 : Ulasan Sukan Perlawanan Bola Sepak
Saudara penonton yang dihormati sekalian,
Bola sekarang dikawal oleh pemain Sabah, Shahril Arsat. Shahril mengumpan bola itu kepada
Suharmin. Amri Yahya cuba menghalang pergerakan Suharmin. Suharmin menggelecek beberapa
pertahanan Selangor tetapi dihalang oleh Ivica Kulasevic. Kulasevic membuat tendangan lambung
kepada Amri. Amri menolak bola kepada Azman. Azman meluru ke sebelah kanan pintu gol Sabah.
Azman off-side pula. Nampaknya, Rajnikan membantah keputusan pengadil. Pengadil melayangkan
kad kuning kepada Rajnikan. Permainan diteruskan. Sekarang ini permainan dalam masa kecederaan.
Semua pemain Sabah kelihatan turun membantu barisan pertahanan. Rajnikan berjaya merampas
bola daripada Zainizam. Rajnikan menolak bola ke belakang. Kulasevic naik membantu barisan
serangan Selangor. Kulasevic melorongkan bola kepada Azman. Azman menendang. Oh, bola terkena
8. palang gol! Khairul Azman yang menjaga gawang gol Sabah kelihatan lega. Khairul melepaskan bola
kepada L. Suresh. Bola dapat dirampas oleh Azman. Azman mengumpan kepada Amri Yahya dan
terus merembat masuk ke sebelah kiri pintu gol. Penjaga garisan terlebih terdahulu sudah
mengangkat bendera kuning. Jaringan gol dibatalkan. Kemungkinan, permainan akan diteruskan
hingga masa tambahan jika masih lagi berkedudukan seri.
(Mohd.Dahalan Bin Mohd Ramli et.al, 2003: 218)
9. PENDIDIKAN KESIHATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN DUA
Tingkatan : 2 Canggih Bil. pelajar: 36orang
Masa : 7.40 – 8.20 pagi Tarikh: 20 Julai 2010
Tunjang : Kesihatan Diri & Keluarga
Tajuk : Kekeluargaan
Sub topik : Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga untuk membentuk keluarga bahagia
Objektif : Disepanjang proses pembelajaran, pelajar dapat
Kognitif
Menuliskan sekurang-kurangnya 2 peranan setiap ahli keluarga dengan menggunakan perkataan
sendiri.
Mencatatkan sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri keluarga bahagia dengan menggunakan perkataan sendiri.
Psikomotor
Melakonkan satu situasi keluarga bahagia berkaitan dengan isu-isu kekeluargaan
Membincang dan membentangkan hasil kerja kumpulan tentang peranan setiap ahli keluarga.
Afektif
Menghormati dan bertolakansur dalam menyelesaikan masalah
Melahirkan perasaan kasih sayang kepada setiap ahli keluarga.
Menghargai pendapat rakan.
Kemahiran KBKK :
1. Membuat inferens terhadap peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia
2. Membanding dan membeza antara peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia
Pengalaman sedia ada :
10. 1. pelajar mempunyai ahli keluarga sendiri
2. pelajar telah mempelajari peranan dan tanggungjawab ahli keluarga ketika di tingkatan 1.
Persediaan Guru
1. Kertas mahjong dan pen marker
2. laptop dan projektor
3. slaid gambar.
Bahagian Aktiviti Isi Pembelajaran Pengelolaan Catatan
Set induksi
(3 minit)
1. Guru menunjukkan slaid yang
menunjukkan gambar berkaitan
dengan kekeluargaan.
2. Pelajar memberi respon terhadap
slaid yang ditunjukkan.
Slide menunjukkan gambar ahli
keluarga
1. Guru bertanyakan pelajar
tentang apa yang dilihat?
2. Perbezaan dalam gambar
tersebut?
Komponen keluarga asas yang
mempunyai
Ayah/ suami
Ibu/ isteri
Abang
Kakak
Adik
Kelas
Guru menyediakan
gambar keluarga
berkaitan isu
kekeluargaan.
Soaljawab
berdasar
gambar.
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
1. Guru meminta pelajar membentuk
4 kumpulan sama rata
2. Pelajar membahagikan kepada
beberapa kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta memilih
satu sampul dimana didalamnya
Tugasan yang diberikan kepada
pelajar
a. 4 situasi yang berkaitan
dengan isu-isu kekeluargaan
(lakonkan mengikut watak yang
diberi)
Guru
memperdengarkan
beberapa lagu
mengenai keluarga
bahagia semasa
pelajar
mengadakan
Perbincangan
dalam kumpulan
11. Langkah 2
(5 minit)
terkandung tugasan yang diberikan
guru.
4. Guru memberikan tugasan kepada
setiap ahli kumpulan.
b. Peranan dan tanggungjawab
sebagai
bapa
ibu
kakak
abang
adik
perbincangan.
Kemuncak
(12 minit)
(5 minit)
1. Pelajar dikehendaki membentang
hasil dapatan masing-masing
dalam masa yang ditetapkan.
2. Guru memantau dan membetulkan
kesalahan pelajar
3. Guru menulis dipapan putih dan
menjelaskan peranan setiap ahli
keluarga selepas semua kumpulan
membentangkan hasil dapatan.
4. Penilaian formatif – Pelajar perlu
menjawab soalan kuiz. Masa yang
diberikan adalah selama 5 minit.
5. Selepas selesai menjawab soalan,
pelajar diarahkan menukar kertas
jawapan dengan pelajar lain untuk
Pelajar lain akan memberi
respon dan bertanyakan soalan
kepada kumpulan yang sedang
membentang.
Peranan dan tanggungjawab
sebagai
bapa
ibu
kakak
abang
adik
Cadangan soalan :
1. Senaraikan 4 peranan
setiap ahli keluarga
2. Senaraikan 4 ciri-ciri
keluarga bahagia
Hasil kerja
kumpulan
persembahan
12. disemak dengan jawapan yang
diberikan guru.
Penutup
(7 minit)
1. Guru merumuskan tajuk yang
diajar.
2. Guru menunjukkan kepada pelajar
gambar-gambar mangsa
penderaan dan melihat reaksi
pelajar.
3. Guru memberikan tugasan/ folio
berkaitan peranan setiap ahli
keluarga masing-masing.
4. Guru memasang lagu ’keluarga
bahagia’ dari kumpulan Saujana.
5. Pelajar bersama-sama
menyanyikan lagu ’keluarga
bahagia’.
Definisi keluarga
Peranan setiap ahli keluarga
Pelajar membezakan ciri-ciri
keluarga bahagia dan tidak
bahagia.
Pelajar akan menyenaraikan
peranan dalam keluarga masing-
masing.
Kelas
Pelajar diminta
memasukkan
gambar keluarga di
dalam tugasan/folio
nanti.
Tarikh serahan
26 Julai 2010
Catatan:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Refleksi:
16. تاريخ: ن تنداتاڠ :
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
17. Tarikh : 10/09/2010 Tingkatan : 2 Bistari
Hari : Khamis Bilangan Murid : 30 orang
Masa : 7.40 – 8.20 malam Jantina : Lelaki
Bilangan. Pelajaran : 1
Minggu : 9
Tunjang Pembelajaran : Kemahiran
Tajuk Pembelajaran : Bola Baling – Menghantar dan menyambut
Fokus Pembelajaran : Hantaran aras dada
Pengetahuan sedia ada pelajar: Pelajar pernah didedahkan dengan pengetahuan asas dan peraturan permainan bola baling.
Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat;
Psikomotor : 1. melakukan teknik hantaran dan menyambut bola baling pada aras dada dengan teknik yang betul
dalam 3 dari 5 percubaan.
2. mengaplikasikan teknik hantaran dan menyambut bola dalam permainan bola baling mengikut
teknik yang betul.
3. melakukan aktiviti sekurang-kurangnya 70 peratus daripada aktiviti yang dilakukan.
Kognitif : 1. menerangkan kembali secara lisan fasa penghantaran dan menyambut bola baling pada aras dada.
2. memahami pentingnya setiap fasa tersebut untuk menghasilkan hantaran dan menyambut dengan
baik.
Afektif : 1. Memupuk semangat kerjasama, mematuhi arahan dan bersungguh-sungguh dalam melakukan
aktiviti.
2. Menunjukkan rasa seronok dan gembira semasa menjalankan aktiviti.
3. Sentiasa mengutamakan aspek-aspek keselamtan semasa menjalankan aktiviti.
Persediaan pelajar : Pernah mempelajarai kemahiran menghantar bola dalam bola jaring.
Persediaan guru : a) Peralatan : Sketal, bola keranjang ,kon dan wisel.
18. b) ABM : Carta
FASA / MASA AKTIVITI MAKLUMAT P&P ORGANISASI CATATAN
PERMULAAN
1. Set Induksi dan
pengenalan
(+ 3 minit)
2. Memanaskan
Badan
( +7minit)
1. Penerangan tentang hantaran
dalam bola baling.
2. Tunjukcara / demontrasi
hantaran
- hantaran aras dada
- menyambut bola
3. Memanaskan badan
- pelajar manggunakan bola
semasa aktiviti memanaskan
badan.
# Guru menerangkan tentang maksud hantaran
dalam permainan bola keranjang
# Definisi hantaran – memberikan atau
melepaskan bola kepada rakan sepasukan.
# Guru menerangkan cara pegangan bola.
# Jenis hantaran –
1. Aras dada
2. Lantun
3. Rendah
4. Atas
# Guru menunjukkan cara membuat hantaran
aras dada dan menyambut bola baling.
# Melakukan regangan- bermula dari;
- Kepala – fleksi kiri dan kanan
- ekstensi atas dan bawah
- Bahu dan tangan- elevasi, rotasi atas
bawah
- Pinggang – hiper ekstensi
- Fleksi dan ekstensi sendi lutut
- Kaki – dorsi fleksi,inversi,eversi
pergelangan kaki
Dalam kumpulan
besar (bentukkan
ladam kuda)
G
m m m m m m
m m m m m m
Petunjuk :
G = guru
M = pelajar
Bola baling
Wisel
Integrasi
Inovasi yang
diterapkan :
19. PERKEMBANGAN
Langkah 1
(+ 5 minit)
Langkah 2
(+ 5 minit)
1. Hantaran aras dada berpasangan
secara statik dan dinamik
2. Hantaran aras dada
berkumpulan kecil secara statik
dan dinamik.
Stesen 1
# Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan
mengikut stesen masing-masing.
1. Secara berpasangan,pelajar akan
melakukan hantaran dan menyambut bola
aras dada secara statik dalam jarak 6 kaki..
2. Seterusnya,pelajar akan melakukan
hantaran bola secara statik dalam jarak 12
kaki.
3. Pelajar melakukan hantaran dan
menyambut bola pada aras dada secara
dinamik dalam berpasangan.
4. Pelajar menghantar dan menyambut bola
dengan dua langkah ke hadapan.
5. Pelajar akan melakukan hantaran bola
sebanyak 10 kali secara bergilir-gilir.
6. Selepas 5 minit pelajar akan bergerak ke
stesen berikutnya.
Stesen 2
1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam satu
kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan hantaran aras dada
secara statik.
3. Pelajar E akan menghantar bola kepada
pelajar A,pelajar A akan menghantar bola
kepada B,pelajar B akan menghantar bola
kepada pelajar D dan seterusnya pelajar D
akan menghantar bola kepada pelajar C dan
Guru memerhati
aktiviti pelajar
dan membimbing
A B
A B
A B
E
C D
Bola baling
Wisel
Kon
Bola Baling
Wisel
20. Langkah 3
(+ 5 minit)
Langkah 4
(+ 10 minit)
PENUTUP
3. Hantaran aras dada dalam
kumpulan kecil 3 penjuru.
4. Permainan kecil
1. Kelonggaran dan regangan
c akan menghantar bola kepada A.
4. Aktiviti ini akan dilakukan secara berulang-
ulang.
Stesen 3
1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam
satu kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan aktiviti hantaran
3 panjuru dalam kumpulan.
3. Pelajar A akan menghantar bola kepada
B.pelajar B akan menghantar kepada C
dan pelajar C akan menghantar bola
kepada A.
4. Pelajar akan melakukan secara bergilir-
gilir.
1. Pelajar di bahagikan kepada 2 kumpulan.
2. Pelajar akan bermain permainan bola
baling dengan hanya menggunakan
hantaran aras dada.
3. Masa permainan adalah 5 minit.
4. Sekiranya pelajar menggunakan hantaran
lain dalam permainan,permaianan itu dikira
batal dan diteruskan kepada pihak lawan.
# Pelajar melakukan aktiviti kelonggaran dan
A
B C
Petunjuk :
Bola Baling
Sketal
Wisel
Integrasi
Inovasi yang
diterapkan :
A
m m m m
p p p
p
21. (+ 5 minit)
Menyejukkan badan
regangan dengan intensiti rendah. M : Pelajar A
P : Pelajar B
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Ulasan Guru:
Ulasan Penyelia: