SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
NURFATEN BINTI ISMAIL 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 2.30 – 3.00 petang
Tarikh : 21 Mac 2013 (Selasa)
Tema : 2- Sayangi Keluarga.
Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri
Tajuk : 3D – Profil Keluarga
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyatakan latar belakang setiap anggota keluarga.
2. Mengumpul maklumat berkaitan anggota keluarga.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Latar belakang anggota keluarga.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Kasih sayang
2. Menghormati
3. Menghargai
UnsurPatriotisme
1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.
2. Menghayati lagu dengan penuh semangat.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas dan kepentingan menyayangi keluarga.
Penggabungjalinan
1. Muzik (Nyanyian keluarga bahagia)
2. Seni Visual. (Lukisan)
NURFATEN BINTI ISMAIL 2
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil. Sumber Kuantiti
1. Lagu : Keluarga Bahagia - Saujana 1
2. Pembesar suara 1
3. Marker 34
4. Kotak muzik 1
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Menghasilkan profil keluarga dan permainan kotak beracun.
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan
Nilai Murni, Nilai
Alam Sekitar, Unsur
Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
( 3 minit)
1. Murid menyanyikan lagu ‘Keluarga
Bahagia’ yang dinyanyikan oleh
kumpulan Saujana.
2. Murid-murid memberikan ulasan
mengenai lagu tersebut. .
3. Guru memberi respon terhadap
jawapan murid dan mengaitkan
ulasan murid dengan tajuk
pengajaran.
4. Tajuk pelajaran : Profil Keluarga
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP :
Interpersonal
Verbal-linguistik
Nilai:
Kasih Sayang
SPP:
pembesar
suara
Unsur Patriotisme :
1. Menghayati
lagu dengan
penuh
semangat.
NURFATEN BINTI ISMAIL 3
Langkah 1 (10 minit )
1. Guru menerangkan mengenai profil
keluarga.
2. Profil keluarga : maklumat yang
mengandungi gambar dan biodata
keluarga.
3. Murid dikehendaki menceritakan latar
belakang anggota keluarga melalui
permainan kotak beracun.
4. Antara perkara yang boleh diceritakan
:-
Bilangan adik-beradik
Anak ke berapa
Pekerjaan ayah
Pekerjaan ibu
Hobi dan cita-cita setiap
anggota keluarga
5. Guru memasang lagu dan
mengedarkan kotak beracun.
6. Apabila muzik dihentikan, murid yang
memegang kotak beracun tersebut
dikehendaki menceritakan latar
belakang anggota keluarga tersebut.
7. Permainan diteruskan dan murid lain
pula menceritakan latar belakang
anggota keluarga mereka.
KB : Membanding Beza
Menghubungkait
KBF : Menjana idea
Menganalisis
TKP : Interpersonal
Verbal-
linguistik
Nilai :
menghormati
kasih sayang
SPP :
kotak beracun
pembesar
suara
Unsur patriotisme :
Memupuk
hubungan
kasih sayang
ibu, ayah dan
ahli keluarga.
Langkah 2
(10 minit)
1. Murid dikehendaki membuka buku
latihan
2. Murid seterusnya dikehendaki
KB :
Menghubungkait
Sumber P&P
-
NURFATEN BINTI ISMAIL 4
menghasilkan maklumat berkaitan
profil keluarga di dalam buku latihan
3. Guru memberikan maklumat yang
sering terkandung dalam profil
keluarga seperti :-
Nama penuh
Tarikh lahir
Tempat lahir
Umur
Hubungan
Hobi
Cita-cita / pekerjaan
Perwatakan
Moto hidup
Warna kegemaran
Makanan kegemaran
Dan sebagainya.
4. Sebagai tambahan, murid boleh
menampal gambar ahli keluarga pada
setiap profil keluarga yang dihasilkan.
TKP :
Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
Nilai Murni
Kasih sayang
Bekerjasama
Penutup
(3 minit)
1. Guru menjalankan sesi perbincangan
dengan murid dan membuat rumusan
berkaitan profil keluarga
2. Murid menyiapkan profil maklumat
keluarga sebagai kerja rumah.
KBKK :menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Nilai murni :
Kasih sayang
Unsur patriotisme :
Menghayati
lagu dan
menyanyi
dengan penuh
semangat.
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
NURFATEN BINTI ISMAIL 5
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
………………………………………………………..

More Related Content

What's hot

Rph sejarah kemerdekaan tahun 5
Rph sejarah kemerdekaan tahun 5Rph sejarah kemerdekaan tahun 5
Rph sejarah kemerdekaan tahun 5Sherly Jewinly
 
Kertas kerja kemerdekaan 2015
Kertas kerja kemerdekaan 2015Kertas kerja kemerdekaan 2015
Kertas kerja kemerdekaan 2015Ana Syah
 
Rph psk thun 6
Rph psk thun 6Rph psk thun 6
Rph psk thun 6adibazmi24
 
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)zainudin5967
 
Kertas kerja sambutan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan kemerdekaan Kertas kerja sambutan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan kemerdekaan T Karin
 
Kertas kerja bulan kemerdekaan
Kertas kerja bulan kemerdekaan Kertas kerja bulan kemerdekaan
Kertas kerja bulan kemerdekaan 850221
 
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANKERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANfaizah osman
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabNurfaten Ismail
 
Kertas kerja merdeka
Kertas kerja merdekaKertas kerja merdeka
Kertas kerja merdekaaurakaya
 
Bulanmerdeka kertaskerja
Bulanmerdeka kertaskerja Bulanmerdeka kertaskerja
Bulanmerdeka kertaskerja Arie Fotografer
 
Kertas kerja bulan patriotik 2016
Kertas kerja bulan patriotik 2016Kertas kerja bulan patriotik 2016
Kertas kerja bulan patriotik 2016Nik Aslili
 
Kertas kerja merdeka 56 2013
Kertas kerja merdeka 56 2013Kertas kerja merdeka 56 2013
Kertas kerja merdeka 56 2013Lia Osman
 
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016Stephanie Unsil
 
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan za ha
 
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolah
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolahKertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolah
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolahMangalam Ilangkovan
 
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2Dmirin lambung
 

What's hot (20)

psk tahun 6
psk tahun 6psk tahun 6
psk tahun 6
 
Rph sejarah kemerdekaan tahun 5
Rph sejarah kemerdekaan tahun 5Rph sejarah kemerdekaan tahun 5
Rph sejarah kemerdekaan tahun 5
 
Kertas kerja kemerdekaan 2015
Kertas kerja kemerdekaan 2015Kertas kerja kemerdekaan 2015
Kertas kerja kemerdekaan 2015
 
Rph psk thun 6
Rph psk thun 6Rph psk thun 6
Rph psk thun 6
 
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
 
Kertas kerja sambutan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan kemerdekaan Kertas kerja sambutan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan kemerdekaan
 
Kertas kerja bulan kemerdekaan
Kertas kerja bulan kemerdekaan Kertas kerja bulan kemerdekaan
Kertas kerja bulan kemerdekaan
 
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANKERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
 
Kertas kerja merdeka
Kertas kerja merdekaKertas kerja merdeka
Kertas kerja merdeka
 
Bulanmerdeka kertaskerja
Bulanmerdeka kertaskerja Bulanmerdeka kertaskerja
Bulanmerdeka kertaskerja
 
Kertas kerja bulan patriotik 2016
Kertas kerja bulan patriotik 2016Kertas kerja bulan patriotik 2016
Kertas kerja bulan patriotik 2016
 
Kertas kerja merdeka 56 2013
Kertas kerja merdeka 56 2013Kertas kerja merdeka 56 2013
Kertas kerja merdeka 56 2013
 
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016
Kertas Kerja Sambutan Bulan Kemerdekaan SK SKarok | Ogos 2016
 
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan
Kertas kerja sambutan bulan kemerdekaan
 
RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5
 
Minggu 2 tema diri saya
Minggu 2   tema diri sayaMinggu 2   tema diri saya
Minggu 2 tema diri saya
 
Laporan sambutan-bulan-kemerdekaan
Laporan sambutan-bulan-kemerdekaanLaporan sambutan-bulan-kemerdekaan
Laporan sambutan-bulan-kemerdekaan
 
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolah
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolahKertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolah
Kertas kerja sambutan kemerdekaan peringkat sekolah
 
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2D
 

Viewers also liked

2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskNorshabarina Isa
 
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskPersediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskyaya_knightshining
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaNurfaten Ismail
 
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satu
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satuRancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satu
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satuAyang Affendi
 
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015Puvaneswari Punis
 
Presentation kajian tindakan
Presentation kajian tindakanPresentation kajian tindakan
Presentation kajian tindakanSelvi Velayutham
 
Pjk bab 4
Pjk bab 4Pjk bab 4
Pjk bab 4Vsha
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Nor Hasnizah Abd Razak
 
A fase dos 5 anos na educação infantil
A fase dos 5 anos na educação infantilA fase dos 5 anos na educação infantil
A fase dos 5 anos na educação infantilSimoneHelenDrumond
 
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigo
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigoHISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigo
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigoroessencia
 

Viewers also liked (13)

2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
2.rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
 
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskPersediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
 
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satu
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satuRancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satu
Rancangan tahunan pendidikan sivik dan kewarganegaraan tingkatan satu
 
Dia da amizade
Dia da amizadeDia da amizade
Dia da amizade
 
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015
Perancangan strategik panitia sivik 2011 2015
 
Presentation kajian tindakan
Presentation kajian tindakanPresentation kajian tindakan
Presentation kajian tindakan
 
Pjk bab 4
Pjk bab 4Pjk bab 4
Pjk bab 4
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
A fase dos 5 anos na educação infantil
A fase dos 5 anos na educação infantilA fase dos 5 anos na educação infantil
A fase dos 5 anos na educação infantil
 
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigo
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigoHISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigo
HISTÓRIA INFANTL:Conte comigo amigo
 
O Menino Marrom
O Menino MarromO Menino Marrom
O Menino Marrom
 
O que cabe no meu mundo
O que cabe no meu mundoO que cabe no meu mundo
O que cabe no meu mundo
 

Similar to Rph psk t4 profil keluarga

Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahNurfaten Ismail
 
RPH makro teaching
RPH makro teachingRPH makro teaching
RPH makro teachingelaine0803
 
Rancangan pengajaran harian m7
Rancangan pengajaran harian m7Rancangan pengajaran harian m7
Rancangan pengajaran harian m7NAS90
 
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 SK BATANG BENAR
 
223931903 rph-b-melayu
223931903 rph-b-melayu223931903 rph-b-melayu
223931903 rph-b-melayuAzlina Ali Ali
 
Rancangan pengajaran harian psk
Rancangan pengajaran harian psk Rancangan pengajaran harian psk
Rancangan pengajaran harian psk Hani Nita
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTArra Asri
 
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdf
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdfPendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdf
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdfFeJoe
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)Stephanie Unsil
 
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)Lia Osman
 
Contoh folio sejarah tingkatan 1
Contoh folio sejarah tingkatan 1 Contoh folio sejarah tingkatan 1
Contoh folio sejarah tingkatan 1 Ida Danial
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxMegaSai2
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Naharudin Mahzin
 

Similar to Rph psk t4 profil keluarga (20)

Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
 
RPH makro teaching
RPH makro teachingRPH makro teaching
RPH makro teaching
 
Rph bm 17
Rph bm 17Rph bm 17
Rph bm 17
 
Rancangan pengajaran harian m7
Rancangan pengajaran harian m7Rancangan pengajaran harian m7
Rancangan pengajaran harian m7
 
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
 
223931903 rph-b-melayu
223931903 rph-b-melayu223931903 rph-b-melayu
223931903 rph-b-melayu
 
Rancangan pengajaran harian psk
Rancangan pengajaran harian psk Rancangan pengajaran harian psk
Rancangan pengajaran harian psk
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 
Rphnew
RphnewRphnew
Rphnew
 
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdf
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdfPendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdf
Pendidikan_Kesenian_Tahun_4_SK(1).pdf
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
 
Rancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harianRancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harian
 
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
 
Rps muzik 2
Rps muzik 2Rps muzik 2
Rps muzik 2
 
Contoh folio sejarah tingkatan 1
Contoh folio sejarah tingkatan 1 Contoh folio sejarah tingkatan 1
Contoh folio sejarah tingkatan 1
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
 
Rph
RphRph
Rph
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3
 
Rph kssr eseimen
Rph kssr eseimenRph kssr eseimen
Rph kssr eseimen
 

More from Nurfaten Ismail

Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 sNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sNurfaten Ismail
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 mNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanNurfaten Ismail
 

More from Nurfaten Ismail (20)

Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Rph pj t4 baton 4s
Rph pj t4 baton    4sRph pj t4 baton    4s
Rph pj t4 baton 4s
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
Rph pj t4 dtk 4 m
Rph pj t4 dtk   4 mRph pj t4 dtk   4 m
Rph pj t4 dtk 4 m
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 m
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
 
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
 

Rph psk t4 profil keluarga

  • 1. NURFATEN BINTI ISMAIL 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 – 3.00 petang Tarikh : 21 Mac 2013 (Selasa) Tema : 2- Sayangi Keluarga. Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri Tajuk : 3D – Profil Keluarga Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan latar belakang setiap anggota keluarga. 2. Mengumpul maklumat berkaitan anggota keluarga. Ringkasan Isi Kandungan 1. Latar belakang anggota keluarga. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Menghargai UnsurPatriotisme 1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati lagu dengan penuh semangat. Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas dan kepentingan menyayangi keluarga. Penggabungjalinan 1. Muzik (Nyanyian keluarga bahagia) 2. Seni Visual. (Lukisan)
  • 2. NURFATEN BINTI ISMAIL 2 Sumber Pengajaran dan Pembelajaran : Bil. Sumber Kuantiti 1. Lagu : Keluarga Bahagia - Saujana 1 2. Pembesar suara 1 3. Marker 34 4. Kotak muzik 1 Kemahiran Generik Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik. KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi, menghubungkait, membanding beza KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea. Pembelajaran Koperatif : Menghasilkan profil keluarga dan permainan kotak beracun. Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme, dan sumber P&P Set Induksi ( 3 minit) 1. Murid menyanyikan lagu ‘Keluarga Bahagia’ yang dinyanyikan oleh kumpulan Saujana. 2. Murid-murid memberikan ulasan mengenai lagu tersebut. . 3. Guru memberi respon terhadap jawapan murid dan mengaitkan ulasan murid dengan tajuk pengajaran. 4. Tajuk pelajaran : Profil Keluarga KB : Menghubungkait Membanding Beza TKP : Interpersonal Verbal-linguistik Nilai: Kasih Sayang SPP: pembesar suara Unsur Patriotisme : 1. Menghayati lagu dengan penuh semangat.
  • 3. NURFATEN BINTI ISMAIL 3 Langkah 1 (10 minit ) 1. Guru menerangkan mengenai profil keluarga. 2. Profil keluarga : maklumat yang mengandungi gambar dan biodata keluarga. 3. Murid dikehendaki menceritakan latar belakang anggota keluarga melalui permainan kotak beracun. 4. Antara perkara yang boleh diceritakan :- Bilangan adik-beradik Anak ke berapa Pekerjaan ayah Pekerjaan ibu Hobi dan cita-cita setiap anggota keluarga 5. Guru memasang lagu dan mengedarkan kotak beracun. 6. Apabila muzik dihentikan, murid yang memegang kotak beracun tersebut dikehendaki menceritakan latar belakang anggota keluarga tersebut. 7. Permainan diteruskan dan murid lain pula menceritakan latar belakang anggota keluarga mereka. KB : Membanding Beza Menghubungkait KBF : Menjana idea Menganalisis TKP : Interpersonal Verbal- linguistik Nilai : menghormati kasih sayang SPP : kotak beracun pembesar suara Unsur patriotisme : Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. Langkah 2 (10 minit) 1. Murid dikehendaki membuka buku latihan 2. Murid seterusnya dikehendaki KB : Menghubungkait Sumber P&P -
  • 4. NURFATEN BINTI ISMAIL 4 menghasilkan maklumat berkaitan profil keluarga di dalam buku latihan 3. Guru memberikan maklumat yang sering terkandung dalam profil keluarga seperti :- Nama penuh Tarikh lahir Tempat lahir Umur Hubungan Hobi Cita-cita / pekerjaan Perwatakan Moto hidup Warna kegemaran Makanan kegemaran Dan sebagainya. 4. Sebagai tambahan, murid boleh menampal gambar ahli keluarga pada setiap profil keluarga yang dihasilkan. TKP : Ruang/Visual Interpersonal Kinestetik Verbal-linguistik Nilai Murni Kasih sayang Bekerjasama Penutup (3 minit) 1. Guru menjalankan sesi perbincangan dengan murid dan membuat rumusan berkaitan profil keluarga 2. Murid menyiapkan profil maklumat keluarga sebagai kerja rumah. KBKK :menghubungkait. TKP : kinestatik, visual. Nilai murni : Kasih sayang Unsur patriotisme : Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat. ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING : ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________
  • 5. NURFATEN BINTI ISMAIL 5 ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :- ………………………………………………………..