BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
RPH PENDIDIKAN MORAL BERASASKAN KBAT
1. 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL (KSSR)
Mata Pelajaran: Pendidikan Moral
Tahun/Kelas: 4 Cuka
Jumlah Murid/Jantina 20 (10 lelaki & 10 perempuan)
Tarikh/Hari: 22 September 2017 (Jumaat)
Waktu/Masa: 8.00 – 9.00 am (60 minit)
Tema: Saya dan Jiran
Tajuk/Nilai: Bertanggungjawab
Standard Kandungan: 3.1 Melaksanakan Tanggungjawab Sebagai Jiran
Standard
Pembelajaran:
3.1.1 Menjelaskan peranan sebagai jiran
3.1.2 Membincangkan kepentingan melaksanakan peranan
sebagai jiran
Pengetahuan sedia
ada/prasyarat:
Murid-murid mengetahui siapakah jiran mereka dalam
kehidupan seharian.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid dapat
3.1.1 menjelaskan 5 peranan sebagai jiran dengan tepat.
3.1.2 menyatakan 4 kepentingan melaksanakan peranan
sebagai jiran tanpa bimbingan guru.
Strategi: Pembelajaran Berasaskan Projek
Pendekatan: Pendekatan Penyelesaian Konflik
Kaedah: Kaedah Penyelesaian Masalah
Kemahiran: Kemahiran Pemikiran Kritis
KBAT Menganalisis
Mengaplikasi
Kaedah Penilaian: Membuat buku skrap
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK):
Kreativiti dan Inovasi
Kemahiran Abad Ke-
21:
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Alat bantu mengajar : Komputer riba, LCD
2. 2
Fasa &
Langkah
(Masa)
Isi Kandungan
Aktiviti Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Guru beramah mesra
dengan murid-murid
1. Guru bertanyakan keadaan murid-murid dan kelas.
2. Murid-murid diminta untuk memeriksa sekelling tempat duduk
masing-masing dan sekitar dalam kelas supaya mengutip sampah
yang kelihatan.
Langkah 1
(7 minit)
1. Tayangan video
‘Iklan Kejiranan –
Saling Menghormati
Amalan Mulia’
2. Sesi soal jawab
1. Guru menayangkan sebuah video bertajuk ‘Iklan kejiranan – Saling
Menghormati Amalan Mulia’ yang berdurasi 1 minit.
2. Murid-murid ditanyakan dengan soalan-soalan:
a) Apa yang kamu nampak dalam video tersebut?
- Seorang lelaki yang ditolong oleh jirannya ketika mengalami
serangan jantung walaupun dia selalu memarahi jirannya itu
b) Wajarkan tindakan lelaki itu yang sering memarahi jirannya atas
kesalahan-kesalahan kecil?
- Tidak wajar. Walaupun jirannya salah, masih boleh bawa
berbincang supaya perkara tersebut tidak berulang.
c) Andai kata kamu adalah lelaki dalam video itu, apakah cara
terbaik untuk menegur perbuatan jiranmu itu?
- Saya akan mengajaknya berbincang dan menegur dengan cara
baik.
Kemahiran:
Pemikiran Kritis
KBAT: Mengaplikasi
3. 3
Langkah 2
(30 minit)
Membuat buku skrap
‘Tanggungjawab Saya
Terhadap Jiran Saya’
1. Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan kecil (setiap kumpulan
ada 5 orang).
2. Setiap kumpulan diberikan nama kumpulan oleh guru (Kenanga,
Anggerik, Cempaka dan Mawar)
3. Setiap kumpulan diminta untuk mengambil bahan-bahan yang
diperlukan untuk aktiviti dengan guru (kertas warna, gunting, gam,
pensel kayu)
4. Guru mengedarkan majalah-majalah lama kepada setiap kumpulan.
5. Murid-murid dikehendaki membuat sebuah
buku skrap yang bertajuk ‘Tanggungjawab Saya
Terhadap Jiran Saya’. Di dalam buku skrap harus
terkandung lima aktiviti-aktiviti bersama jiran
yang telah dilakukan oleh murid-murid dan
empat kebaikan melaksanakan peranan sebagai seorang jiran.
6. Gambar-gambar berkaitan boleh dicari dalam majalah-majalah yang
diedarkan.
7. Murid-murid juga diminta untuk menghias dan menghasilkan buku
skrap yang paling cantik.
8. Buku skrap yang paling cantik akan mendapat hadiah daripada guru.
Kemahiran abad ke-
21: KBAT
Kaedah penilaian:
membuat buku skrap
KBAT: Menganalisis
EMK: Kreativiti dan
Inovasi
Langkah 3
(15 minit)
Pembentangan
kumpulan
1. Setiap kumpulan murid menghantar seorang wakil untuk
membentangkan buku skrap selama 3 minit.
2. Guru memberikan komen sejurus selepas satu kumpulan
membentang dan yang selanjutnya.
Contoh buku skrap
4. 4
Penutupan
(5 minit)
Rumusan guru 1. Guru mengucapkan tahniah kepada semua murid.
2. Guru mengumumkan kumpulan pemenang bagi buku skrap tercantik
dan memberikan hadiah.
3. Guru menegaskan kepada murid-murid betapa pentingnya hidup
saling membantu, menghormati, dan menyayangi jiran-jiran.