SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Download to read offline
3
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun: 2
1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak)
2. Kelas Tahun 2 Murni
3. Tarikh/Hari 3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis
4. Masa (12.00-1.00 Tengahari) 60 minit
5. Bilangan pelajar 20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10)
6. Tajuk Sekolahku Syurgaku
7. Pengetahuan sedia ada Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti
dipatuhi
8. Standard Kandungan 5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah
9. Standard Pembelajaran 5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah
5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah
5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan adab di sekolah
Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul
2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah
dengan betul
3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul
Kemahiran berfikir Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di
sekolah
Gabungjalin Akidah: Beriman kepada Allah
4
Penyerapan Sivik
Penerapan nilai Taat, bekerjasama
E.M.K 1. Keusahawanan : Bekerjasama
2. Kreatif: Menjana idea dan membuat gambaran adab semasa di sekolah
3. Teknologi maklumat dan komunikasi: Powerpoint
Penilaian PdP 1. Lisan: Soal Jawab
2. Kuiz
5
Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Pendahuluan
3 minit
Bacaan doa dan Bacaan Syahadah 1. Seorang murid diminta oleh guru
mengetuai bacaan doa.
2. Murid-murid lain diminta mengikut
bacaan doa bersama-sama/
mengaminkan bacaan doa.
3. Semua murid melafaz kalimah
Syahadah bersama-sama
Penerapan nilai:
- Adab membaca doa
- Khusyuk
- Tawakal
Set Induksi
5 minit
Gambar sekolah, suasana di
perhimpunan, di perpustakaan, didalam
kelas berdasarkan slaid power point
Soalan:
 Gambar apakah ini?
 Bagaimana suasana di sekolah
ini?
 Apa yang perlu dilakukan
semasa perhimpunan minggun?
- Murid ditayangkan gambar sekolah,
suasana di perhimpunan, di
perpustakaan, didalam kelas
- Murid diminta untuk memerhati
gambar tersebut
- Bersoal jawab dengan murid tentang
gambar yang diperhati
- Jawapan murid dirumuskan dan
dikaitkan dengan Adab di sekolah
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Soal Jawab
- Sumbang saran
Bahan bantu mengajar
- Perisian exe
bergambar
6
Penerapan nilai:
- - Patuh dan berdisIplin
Penyerapan:
- - Pendidikan sivik dan
kenegaraan: Nyanyian
lagu Negaraku
-
Langkah 1
8 minit
6 adab di sekolah
1. Niat menuntut ilmu kerana Allah.
2. Hormat Warga sekolah.
3. Taati perintah guru.
4. Sayangi rakan sebaya.
5. Hargai dan sayangi warga sekolah.
6. Jaga nama baik sekolah
- Murid ditayangkan dengan video
situasi di sekolah
- Murid diminta untuk memerhati
tayangan video
- Murid diminta mengeluarkan pendapat
dan idea masing-masing berkenaan
adab-adab di sekolah.
- Murid mendengar penerangan guru
tentang adab-adab di sekolah
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Sumbang saran
- Penerangan
Bahan bantu
mengajar:
-Perisian exe
- Video
7
Langkah 2
8 minit
Kebaikan beradab di sekolah - Murid ditayangkan audio minusone
beserta lirik lagu “Adab mulia
sekolah ceria” menggunakan irama
lagu Rama-rama.
- Murid diminta menyanyi bersama-
sama secara kelas.
- Murid diminta mengeluarkan
kebaikan adab di sekolah yang
terdapat dalam lirik lagu yang
ditayangkan secara individu dan
lisan.
- Jawapan murid dikembangkan atau
diperbetulkan dengan penerangan
guru.
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Nyanyian
- Penerangan
Bahan bantu
mengajar:
- Audio Minusone
Langkah 3
12 minit
Permainan kerusi berirama
- Amalan beradab dan tidak beradab di
sekolah
Amalan beradab di sekolah
1. Memberi salam ketika terserempak
dengan guru.
2. Mandi terlebih dahulu sebelum
kesekolah.
3. Menghormati guru.
4. Mendengar pengajaran guru dengan
- Murid diberi penerangan cara
permainan kerusi berirama
- Guru menyusun kerusi di dalam
bentuk bulatan
- Murid diminta mengelilngi kerusi
apabila muzik dimainkan
- Murid yang gagal mendapatkan
tempat duduk ketika muzik
diberhentikan diminta surat
membuat simulasi berdasarkan
E.M.K
-Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Permainan
- Simulasi
Penerapan nilai:
Tolak ansur
8
teliti.
Amalan tidak beradab di sekolah
1. Membuat bising ketika guru sedang
mengajar.
2. Tidak membaca doa sebelum
memulakan pembelajaran.
3. Tidak mengikut arahan guru.
amalan yang terdapat dalam
sampul surat yang disediakan oleh
guru.
- Murid lain meneka amalan yang
ditunjukkan sama ada beradab atau
tidak beradab.
Bahan bantu
mengajar:
- Audio
- Kerusi
- Sampul surat
beserta soalan
Langkah 4
15 minit
Kesan tidak beradab di sekolah
1.Murid tidak berdisiplin.
2.Didenda dan dimarahi.
3.Dibenci dan dicemuh orang.
4.Tersisih daripada rakan.
5.Lemah dalam pelajaran
6. Persekitaran sekolah kotor
- Murid ditayangkan gambar kes
disiplin di sekolah.
- Murid diminta untuk memerhati
gambar tersebut
- Bersoal jawab dengan murid
tentang gambar yang diperhati
- Jawapan murid dirumuskan dan
dikaitkan dengan kesan tidak
beradab di sekolah
- Seterusnya murid dibahagikan
kepada beberapa kumpulan.
- setiap wakil kumpulan diminta untuk
menjawab soalan kuiz yang
disediakan oleh guru dilaman web
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Sumbang saran
- Kuiz
Bahan bantu
mengajar:
- Perisian exe
bergambar
- Perisian exe
- Lembaran kerja di
laman web
9
weebly.
- Jawapan murid disemak oleh guru.
- Murid diminta untuk menjawab
soalan latihan di laman web weebly
untuk aktiviti pengukuhan dengan
bimbingan guru.
Penutup
7 minit
Penutup kognitif:
Penutup Sosial:
1. Murid diminta mengingat kembali isi
pelajaran
2. Murid diminta untuk membuat
kesimpulan tentang pelajaran pada hari
ini.
1. Murid diingatkan supaya sentiasa
patuh pada peraturan sekolah.
2. Murid diingatkan supaya berusaha
meningkatkan prestasi diri untuk
kecemerlangan sekolah
3. Murid diedarkan lembaran kerja
sebagai kerja lanjutan
Penerapan nilai:
-Bertanggungjawab
Gabungjalin:
Ibadah: Taati perintah
Allah

More Related Content

What's hot

Contoh rph al quran
Contoh rph al quranContoh rph al quran
Contoh rph al quranKas Wati
 
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmani
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmaniTiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmani
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmaniWai Jey Ying
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamMohd Aizat
 
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa ArabFalsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arabhibatullah92
 
KURIKULUM PENDIDIKAN
KURIKULUM PENDIDIKANKURIKULUM PENDIDIKAN
KURIKULUM PENDIDIKANsafyah
 
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1Teknik pengajaran dan pembelajaran 1
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1Nur Piny
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projekaflah jamaluddin
 
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)FaFai S.
 
Rph Ting 3 Rusyd 2003
Rph Ting 3 Rusyd 2003Rph Ting 3 Rusyd 2003
Rph Ting 3 Rusyd 2003rusmiani
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaEmiey Mieysagie
 
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomContoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomAiisy Afifah
 
Refleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro PengajaranRefleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro Pengajaranmarziana80
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiismailsktb12
 
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfbab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfNurulHudaHusin
 
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewell
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewellKonsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewell
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewellAi Li
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guruibnussomad
 

What's hot (20)

Contoh rph al quran
Contoh rph al quranContoh rph al quran
Contoh rph al quran
 
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmani
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmaniTiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmani
Tiga domain yang membentuk nilai pendidikan dalam pendidikan jasmani
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa ArabFalsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
 
KURIKULUM PENDIDIKAN
KURIKULUM PENDIDIKANKURIKULUM PENDIDIKAN
KURIKULUM PENDIDIKAN
 
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1Teknik pengajaran dan pembelajaran 1
Teknik pengajaran dan pembelajaran 1
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projek
 
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
 
Program pengayaan
Program pengayaanProgram pengayaan
Program pengayaan
 
Rph Ting 3 Rusyd 2003
Rph Ting 3 Rusyd 2003Rph Ting 3 Rusyd 2003
Rph Ting 3 Rusyd 2003
 
Isu isu etika guru
Isu isu etika guruIsu isu etika guru
Isu isu etika guru
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
 
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomContoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
 
Refleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro PengajaranRefleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro Pengajaran
 
Laporan pbs
Laporan pbsLaporan pbs
Laporan pbs
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabi
 
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfbab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
 
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewell
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewellKonsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewell
Konsep pengajaran dan pembelajaran gagne dan ewell
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guru
 
Langkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran MasteriLangkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran Masteri
 

Similar to rph PAI2.pdf

Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pd
Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pdRpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pd
Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pdBro Rayn
 
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Rencana Pelaksanaan PembelajaranRencana Pelaksanaan Pembelajaran
Rencana Pelaksanaan PembelajaranAfdan Rojabi
 
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9sitisarahrahmania
 
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docx
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docxAKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docx
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docxKALIDASALBALAKRISHNA
 
b. Teknik Footwork.doc
b. Teknik Footwork.docb. Teknik Footwork.doc
b. Teknik Footwork.docComiDhe
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahNurfaten Ismail
 
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3Siti Ana
 
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)Ansar Azman
 
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesia
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesiaContoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesia
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesiaRachmah Safitri
 
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdf
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdfAKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdf
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdfKALIDASALBALAKRISHNA
 
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskPersediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskyaya_knightshining
 
Rpp teorema pythagoras
Rpp teorema pythagorasRpp teorema pythagoras
Rpp teorema pythagoras301021
 
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendaki
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendakiSesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendaki
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendakiErwin Abdillah
 
1.1 rpp mate st data dan diagram
1.1 rpp mate st data dan diagram1.1 rpp mate st data dan diagram
1.1 rpp mate st data dan diagramsayaisis123
 
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMKRPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMKRahadi Teguh Prasetyo
 
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptx
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptxAKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptx
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptxYuliBudiSumantri
 
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.com
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.comRPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.com
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.comSlamet Dien'z
 
RPP FB_TABLE SET UP.pdf
RPP FB_TABLE SET UP.pdfRPP FB_TABLE SET UP.pdf
RPP FB_TABLE SET UP.pdfridasijabat
 

Similar to rph PAI2.pdf (20)

Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pd
Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pdRpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pd
Rpp kls 7 sem 1 pkn bab v lingkungan tempat tinggalku suaib lupojo, s.pd
 
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Rencana Pelaksanaan PembelajaranRencana Pelaksanaan Pembelajaran
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
 
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9
Kelas 09 SMP Pendidikan Agama Islam dan Budi Pekerti RPP Bab 9
 
RPP
RPPRPP
RPP
 
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docx
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docxAKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docx
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.docx
 
b. Teknik Footwork.doc
b. Teknik Footwork.docb. Teknik Footwork.doc
b. Teknik Footwork.doc
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
 
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)
Kkbi rph akhlak (sem 4) (ok)
 
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesia
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesiaContoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesia
Contoh rpp pai kurtilas sdit mentari indonesia
 
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdf
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdfAKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdf
AKTIVITI MINGGU PERTAMA PERSEKOLAHAN.pdf
 
RPP PAI Kelas 3
RPP PAI Kelas 3RPP PAI Kelas 3
RPP PAI Kelas 3
 
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian pskPersediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
Persediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian psk
 
Rpp teorema pythagoras
Rpp teorema pythagorasRpp teorema pythagoras
Rpp teorema pythagoras
 
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendaki
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendakiSesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendaki
Sesi 4.4 langkah langkah pembelajaran yang dikehendaki
 
1.1 rpp mate st data dan diagram
1.1 rpp mate st data dan diagram1.1 rpp mate st data dan diagram
1.1 rpp mate st data dan diagram
 
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMKRPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.9/4.9 Sistem Komputer X TKJ SMK
 
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptx
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptxAKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptx
AKSI NYATA TOPIK PROFIL PELAJAR PANCASILA.pptx
 
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.com
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.comRPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.com
RPP kelas 4 semester 1 tema 3 Kurikulum 2013 revisi 2016 by : www.wallpes.com
 
RPP FB_TABLE SET UP.pdf
RPP FB_TABLE SET UP.pdfRPP FB_TABLE SET UP.pdf
RPP FB_TABLE SET UP.pdf
 

More from AnibintiMisran

MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdfMASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdfAnibintiMisran
 
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdf
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdfTUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdf
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdfAnibintiMisran
 
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdf
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdfISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdf
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdfAnibintiMisran
 
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptx
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptxSLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptx
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptxAnibintiMisran
 
pengertian literasi.pptx
pengertian literasi.pptxpengertian literasi.pptx
pengertian literasi.pptxAnibintiMisran
 
Pengenalan Unit Beruniform.pptx
Pengenalan Unit Beruniform.pptxPengenalan Unit Beruniform.pptx
Pengenalan Unit Beruniform.pptxAnibintiMisran
 
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptx
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptxProses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptx
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptxAnibintiMisran
 
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.pptAnibintiMisran
 
Jenis-jenis Wacana Lisan.ppt
Jenis-jenis Wacana Lisan.pptJenis-jenis Wacana Lisan.ppt
Jenis-jenis Wacana Lisan.pptAnibintiMisran
 
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.ppt
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.pptASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.ppt
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.pptAnibintiMisran
 
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.ppt
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.pptKEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.ppt
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.pptAnibintiMisran
 

More from AnibintiMisran (17)

MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdfMASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
 
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdf
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdfTUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdf
TUGASAN 2 LAILY AZIMAN LIYA.pdf
 
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdf
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdfISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdf
ISU DAN CABARAN DALAM PENGUASAAN LITERASI (KUMPULAN 1).pdf
 
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptx
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptxSLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptx
SLOT 5 Input Dokumen Standard Kurikulum sek ren (2).pptx
 
pengertian literasi.pptx
pengertian literasi.pptxpengertian literasi.pptx
pengertian literasi.pptx
 
Pengenalan Unit Beruniform.pptx
Pengenalan Unit Beruniform.pptxPengenalan Unit Beruniform.pptx
Pengenalan Unit Beruniform.pptx
 
LB.pptx
LB.pptxLB.pptx
LB.pptx
 
Jadual RPP 2022.docx
Jadual RPP 2022.docxJadual RPP 2022.docx
Jadual RPP 2022.docx
 
Jadual RPP.docx
Jadual RPP.docxJadual RPP.docx
Jadual RPP.docx
 
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptx
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptxProses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptx
Proses-Coaching-Dan-Model-GROW.pptx
 
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt
138452144-KEMAHIRAN-MENULIS.ppt
 
Jenis-jenis Wacana Lisan.ppt
Jenis-jenis Wacana Lisan.pptJenis-jenis Wacana Lisan.ppt
Jenis-jenis Wacana Lisan.ppt
 
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.ppt
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.pptASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.ppt
ASAS KEMAHIRAN KOMUNIKASI.ppt
 
KEMAHIRAN MEMBACA.ppt
KEMAHIRAN  MEMBACA.pptKEMAHIRAN  MEMBACA.ppt
KEMAHIRAN MEMBACA.ppt
 
KEMAHIRAN MENULIS.ppt
KEMAHIRAN  MENULIS.pptKEMAHIRAN  MENULIS.ppt
KEMAHIRAN MENULIS.ppt
 
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.ppt
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.pptKEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.ppt
KEMAHIRAN_BERKOMUNIKASI.ppt
 
Teks pertunangan
Teks pertunanganTeks pertunangan
Teks pertunangan
 

Recently uploaded

Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptx
Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptxPendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptx
Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptxdeskaputriani1
 
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...Kanaidi ken
 
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptxMemperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptxsalmnor
 
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptx
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptxModul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptx
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptxRIMA685626
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...Kanaidi ken
 
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"baimmuhammad71
 
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024ssuser0bf64e
 
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...MuhammadSyamsuryadiS
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanAdePutraTunggali
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...pipinafindraputri1
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptnovibernadina
 
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMKAksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMKgamelamalaal
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxDedeRosza
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxnursariheldaseptiana
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfJarzaniIsmail
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAMODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAAndiCoc
 
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptx
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptxPPT Mean Median Modus data tunggal .pptx
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptxDEAAYUANGGREANI
 
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7IwanSumantri7
 

Recently uploaded (20)

Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptx
Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptxPendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptx
Pendidikan-Bahasa-Indonesia-di-SD MODUL 3 .pptx
 
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
 
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptxMemperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
 
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptx
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptxModul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptx
Modul Projek Bangunlah Jiwa dan Raganya - Damai Belajar Bersama - Fase C.pptx
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
 
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
 
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
 
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...
Membaca dengan Metode Fonik - Membuat Rancangan Pembelajaran dengan Metode Fo...
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
 
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMKAksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAMODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
 
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptx
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptxPPT Mean Median Modus data tunggal .pptx
PPT Mean Median Modus data tunggal .pptx
 
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
 

rph PAI2.pdf

  • 1. 3 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari 3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis 4. Masa (12.00-1.00 Tengahari) 60 minit 5. Bilangan pelajar 20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10) 6. Tajuk Sekolahku Syurgaku 7. Pengetahuan sedia ada Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti dipatuhi 8. Standard Kandungan 5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah 9. Standard Pembelajaran 5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah 5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah 5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan adab di sekolah Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah dengan betul 3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul Kemahiran berfikir Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di sekolah Gabungjalin Akidah: Beriman kepada Allah
  • 2. 4 Penyerapan Sivik Penerapan nilai Taat, bekerjasama E.M.K 1. Keusahawanan : Bekerjasama 2. Kreatif: Menjana idea dan membuat gambaran adab semasa di sekolah 3. Teknologi maklumat dan komunikasi: Powerpoint Penilaian PdP 1. Lisan: Soal Jawab 2. Kuiz
  • 3. 5 Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan Pendahuluan 3 minit Bacaan doa dan Bacaan Syahadah 1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa. 2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama/ mengaminkan bacaan doa. 3. Semua murid melafaz kalimah Syahadah bersama-sama Penerapan nilai: - Adab membaca doa - Khusyuk - Tawakal Set Induksi 5 minit Gambar sekolah, suasana di perhimpunan, di perpustakaan, didalam kelas berdasarkan slaid power point Soalan:  Gambar apakah ini?  Bagaimana suasana di sekolah ini?  Apa yang perlu dilakukan semasa perhimpunan minggun? - Murid ditayangkan gambar sekolah, suasana di perhimpunan, di perpustakaan, didalam kelas - Murid diminta untuk memerhati gambar tersebut - Bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang diperhati - Jawapan murid dirumuskan dan dikaitkan dengan Adab di sekolah E.M.K: - Teknologi maklumat dan komunikasi Kaedah: - Soal Jawab - Sumbang saran Bahan bantu mengajar - Perisian exe bergambar
  • 4. 6 Penerapan nilai: - - Patuh dan berdisIplin Penyerapan: - - Pendidikan sivik dan kenegaraan: Nyanyian lagu Negaraku - Langkah 1 8 minit 6 adab di sekolah 1. Niat menuntut ilmu kerana Allah. 2. Hormat Warga sekolah. 3. Taati perintah guru. 4. Sayangi rakan sebaya. 5. Hargai dan sayangi warga sekolah. 6. Jaga nama baik sekolah - Murid ditayangkan dengan video situasi di sekolah - Murid diminta untuk memerhati tayangan video - Murid diminta mengeluarkan pendapat dan idea masing-masing berkenaan adab-adab di sekolah. - Murid mendengar penerangan guru tentang adab-adab di sekolah E.M.K: - Teknologi maklumat dan komunikasi Kaedah: - Sumbang saran - Penerangan Bahan bantu mengajar: -Perisian exe - Video
  • 5. 7 Langkah 2 8 minit Kebaikan beradab di sekolah - Murid ditayangkan audio minusone beserta lirik lagu “Adab mulia sekolah ceria” menggunakan irama lagu Rama-rama. - Murid diminta menyanyi bersama- sama secara kelas. - Murid diminta mengeluarkan kebaikan adab di sekolah yang terdapat dalam lirik lagu yang ditayangkan secara individu dan lisan. - Jawapan murid dikembangkan atau diperbetulkan dengan penerangan guru. E.M.K: - Teknologi maklumat dan komunikasi Kaedah: - Nyanyian - Penerangan Bahan bantu mengajar: - Audio Minusone Langkah 3 12 minit Permainan kerusi berirama - Amalan beradab dan tidak beradab di sekolah Amalan beradab di sekolah 1. Memberi salam ketika terserempak dengan guru. 2. Mandi terlebih dahulu sebelum kesekolah. 3. Menghormati guru. 4. Mendengar pengajaran guru dengan - Murid diberi penerangan cara permainan kerusi berirama - Guru menyusun kerusi di dalam bentuk bulatan - Murid diminta mengelilngi kerusi apabila muzik dimainkan - Murid yang gagal mendapatkan tempat duduk ketika muzik diberhentikan diminta surat membuat simulasi berdasarkan E.M.K -Teknologi maklumat dan komunikasi Kaedah: - Permainan - Simulasi Penerapan nilai: Tolak ansur
  • 6. 8 teliti. Amalan tidak beradab di sekolah 1. Membuat bising ketika guru sedang mengajar. 2. Tidak membaca doa sebelum memulakan pembelajaran. 3. Tidak mengikut arahan guru. amalan yang terdapat dalam sampul surat yang disediakan oleh guru. - Murid lain meneka amalan yang ditunjukkan sama ada beradab atau tidak beradab. Bahan bantu mengajar: - Audio - Kerusi - Sampul surat beserta soalan Langkah 4 15 minit Kesan tidak beradab di sekolah 1.Murid tidak berdisiplin. 2.Didenda dan dimarahi. 3.Dibenci dan dicemuh orang. 4.Tersisih daripada rakan. 5.Lemah dalam pelajaran 6. Persekitaran sekolah kotor - Murid ditayangkan gambar kes disiplin di sekolah. - Murid diminta untuk memerhati gambar tersebut - Bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang diperhati - Jawapan murid dirumuskan dan dikaitkan dengan kesan tidak beradab di sekolah - Seterusnya murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. - setiap wakil kumpulan diminta untuk menjawab soalan kuiz yang disediakan oleh guru dilaman web E.M.K: - Teknologi maklumat dan komunikasi Kaedah: - Sumbang saran - Kuiz Bahan bantu mengajar: - Perisian exe bergambar - Perisian exe - Lembaran kerja di laman web
  • 7. 9 weebly. - Jawapan murid disemak oleh guru. - Murid diminta untuk menjawab soalan latihan di laman web weebly untuk aktiviti pengukuhan dengan bimbingan guru. Penutup 7 minit Penutup kognitif: Penutup Sosial: 1. Murid diminta mengingat kembali isi pelajaran 2. Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran pada hari ini. 1. Murid diingatkan supaya sentiasa patuh pada peraturan sekolah. 2. Murid diingatkan supaya berusaha meningkatkan prestasi diri untuk kecemerlangan sekolah 3. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja lanjutan Penerapan nilai: -Bertanggungjawab Gabungjalin: Ibadah: Taati perintah Allah