Dokumen tersebut memberikan panduan penulisan rancangan pengajaran harian (RPH) yang mencakupi objektif pembelajaran, aktiviti pembelajaran, dan refleksi. Terdapat beberapa bentuk bengkel yang dirangka untuk membantu peserta merancang RPH secara sistematik dengan mengikut piawaian yang ditetapkan.
2. LET’S GET STARTED
• Setiap peserta akan diberikan borang KWL
• Isi ruang K dan W sahaja.
3. OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, peserta dapat
- Menyenaraikan sekurang2nya 5 item yang
perlu ada di dalam rph
- Menulis 1 objektif pembelajaran mengikut
asas SMART
- Merancang 1 aktiviti pembelajaran dengan
sekurang2nya 2 langkah pembelajaran untuk
mencapai objektif
- Menilai penulisan refleksi yang berkesan
4. APA YANG HARUS ADA
KBAT
AKTIVITI
I THINK
STRATEGI
PAK21
BBB
SK & SP REFLEKSI
PENTAKSIRAN
EMK
OBJEKTIF
NILAI
MURNI
13. BENGKEL 1
Merujuk kepada SKPMg2 Standard 4
1. kenalpasti aspek dari SKPMg2 Standard 4
yang berkaitan dengan RPH
2. Senaraikan item yang perlu dimasukkan ke
dalam RPH mengikut aspek
3. Bandingkan senarai item dengan kumpulan
lain
17. PENULISAN OBJEKTIF
S
• SPECIFIC
• Perincikan apa yang hendak dicapai
M
• MEASURABLE
• Tingkah laku yang boleh diukur
A
• ACHIEVABLE
• Boleh dicapai dengan keupayaan murid
R
• RELEVANT
• Berhubungkait dengan pengetahuan dan kemahiran yang diajar
T
• TIME BOUND
• Terikat dengan masa yang ditetapkan
20. PEMILIHAN KATA KERJA
BOLEH DIUKUR
MENAMAKAN
MENGENALPASTI
MEMBUKTIKAN
MEMPERINCIKAN
TIDAK BOLEH DIUKUR
MEMAHAMI
MENGETAHUI
MENYEDARI
MENGHAYATI
21. BENGKEL 2
• Pilih 2 standard pembelajaran dari DSKP.
• Tulis objektif berdasarkan SP yang telah dipilih
• Gallery walk + 2 stars 1 wish
22. MERANCANG AKTIVITI
SET INDUKSI
Merangsang semangat
ingin tahu
Elakkan aktiviti terlalu
rutin
AKTIVITI PEMBELAJARAN
Selaras dengan SP dan
objektif
Berpusatkan murid
Input
Elemen KBAT
Pentaksiran
PENUTUP
Rumusan
Rujuk objektif
pembelajaran
23. If I hear, I forgot
If I see, I remember
If I do, I understand
24. BENGKEL 3
• Rujuk hasil aktiviti bengkel 2
• Rancang aktiviti pembelajaran untuk
mencapai objektif
• 2 stay 2 stray + TAG review
25. REFLEKSI
• Pernyataan yg merujuk pada dapatan guru
terhadap hasil pengajaran.
• Tindakan susulan kepada murid yang belum
menguasai kemahiran dan belum mencapai
objektif
• Kenal pasti kekuatan dan kelemahan pdpc
26. BINCANGKAN
1. ___ / ___ murid menguasai.
2. ___ /____ orang murid mencapai objektif
pembelajaran.
3. Pdpc berjalan lancar.