Rangkuman dokumen tersebut adalah:
(1) Rancangan pengajaran harian untuk pelajaran Matematik tentang indeks, (2) Terdiri daripada tiga langkah utama yaitu induksi, perkembangan, dan penutup, (3) Menggunakan strategi pembelajaran berpusatkan pelajar seperti pembelajaran kendiri dan berkumpulan.
1. PPGPJJ SEMESTER 2 SESSI 2014/2015
KOD : KPR3974 KURSUS : LATIHAN MENGAJAR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 1
DISEDIAKAN OLEH : ZUZANA BINTI MAMAT
NO. MATRIK : D20112052270
PENSYARAH : PROFESOR DR. MARZITA BINTI PUTEH
2. Nama Guru Pelatih Zuzana Binti Mamat
Mata Pelajaran Matematik
Bilangan Murid 28 orang
(L: 12 P: 16)
Tingkatan 3 KRK
Tarikh 24/3/2015
Masa 80minit
(1.00pm – 2.20pm)
Tajuk Indeks
Sub Tajuk Pengiraan Yang Melibatkan Hukum Indeks
Objektif Pembelajaran Melakukan pengiraan yang melibatkan hukum indeks.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran murid akan dapat melakukan pendaraban, pembahagian, yang
dikuasakan atau gabungan operasi tersebut ke atas beberapa nombor yang diungkapkan
dalam tatatanda indeks.
Pengetahuan sedia ada i. Murid sudah tahu melakukan pendaraban ke atas nombor atau sebutan algebra
dalam tatatanda indeks
ii. Murid sudah tahu melakukan pembahagian ke atas nombor atau sebutan algebra
dalam tatatanda indeks
iii. Murid sudah tahu melakukan operasi indeks yang dikuasakan ke atas nombor
atau sebutan algebra dalam tatatanda indeks.
Penyerapan Nilai Murni Berfikir, kerjasama, sistematik dan kejituan
Kemahiran Berfikir Memproses secara mental, pendaraban dan pembahagian nombor dalam tatatanda
indeks, menghubungkait sesama hukum indeks
3. ABM Buku teks, lembaran kerja, kalkulator, slide PowerPoint
Skop inovasi i-think
penggunaan peta pelbagai alir dalam menyelesaikan soalan KBAT
Strategi P & P Berpusatkan kepada pelajar.
Penilaian Secara lisan, pemerhatian dan bertulis.
Hasil pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
5.7. Melakukan pengiraan yang melibatkan
hukum indeks
5.7.ii. Melakukan gabungan operasi darab, bahagi dan yang dikuasakan ke atas beberapa
nombor yang diungkapkan dalam tatatanda indeks
Fokus Sampingan:
Melakukan pengiraan yang melibatkan indeks
negatif
Melibatkan nombor yang diungkapkan dalam tatatanda indeks negatif
4. Langkah/
masa
Isi Pelajaran
Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran
Strategi P&P / BBM
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(10minit)
i. Pendaraban sebutan algebra
dalam tatatanda indeks
ii. Pembahagian sebutan algebra
dalam tatatanda indeks
iii. Permudahkan sebutan algebra
dalam tatatanda indeks yang
dikuasakan
termasuk indeks negatif.
(Pengetahuan sedia ada)
i. Guru melekatkan kad
imbasan yang
mengandungi enam soalan
di papan tulis.
ii. Guru meletakkan kad
imbasan yang
mengandungi jawapan di
dalam bakul untuk dipilih
oleh murid.
contoh Kad Imbasan
soalan:
Jawapan:
i. Murid membuat pengiraan
dan mendapatkan kad
imbasan yang
mengandungi jawapan
yang betul dan dilekatkan
di sebelah soalan di papan
tulis.
Strategi:
Pembelajaran akses
kendiri
ABM:
Kad imbasan
Nilai:
Berdikari
Langkah 1
Perkemba-
ngan
(25 minit)
i. Melakukan pendaraban,
pembahagian, yang dikuasakan
atau gabungan operasi tersebut
ke atas beberapa nombor yang
diungkapkan dalam tatatanda
indeks dengan asas yang sama.
i. Guru menerangkan sambil
membincangkan cara
menyelesaikan satu soalan
yang diberikan sebagai
contoh menggunakan
power point.
i. Murid berada dalam
kumpulan 4orang dan
diberikan 6 soalan setiap
kumpulan untuk
diselesaikan secara
perbincangan di dalam
Strategi:
Pembelajaran
Masteri
ABM:
Lembaran Kerja
2y -2
x 4y 4
x (-5y)
-50y 3
5. ii. Setiap wakil kumpulan
akan dipilih secara rawak
untuk menjawab soalan
yang diberikan di papan
tulis.
kumpulan.
ii. Wakil bagi setiap kumpulan
akan memberikan jawapan
beserta penerangan bagi
soalan yang dipilih.
slide PP
Nilai:
Bekerjasama
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Langkah 2
Perkemba-
ngan
(35 minit)
ii. Melakukan pendaraban,
pembahagian, yang dikuasakan
atau gabungan operasi tersebut
ke atas beberapa nombor yang
diungkapkan dalam tatatanda
indeks dengan asas yang
berlainan.
i. Guru menerangkan sambil
membincangkan cara
menyelesaikan satu soalan
yang diberikan sebagai
contoh menggunakan
power point.
ii. Penekanan diberikan pada
asas yang berlainan
i. Murid berada dalam
kumpulan sama dan
diberikan 1 set soalan
KBAT yang berlainan bagi
setiap kumpulan untuk
diselesaikan secara
perbincangan di dalam
kumpulan.
ii. Seorang wakil bagi setiap
kumpulan akan
memberikan jawapan
beserta penerangan bagi
soalan yang dipilih.
Strategi:
Kemahiran Berfikir
ABM:
Lembaran Kerja
slide PP
Nilai:
Bekerjasama
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
i-Think- penggunaan
carta alir untuk
menjawab soalan
Langkah 3
Penutup
(10minit)
i. Guru meminta beberapa
orang murid membuat
rumusan berkenaan
pelajaran pada hari itu
i. Murid membuat rumusan
berkenaan pelajaran pada
hari itu.
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
berkeyakinan
6. Refleksi :
Tugasan : Buku Teks Matematik Tingkatan3; Latihan 5.7B(muka surat 121) – Pengayaan
Integrasi Inovasi yang diterapkan : i. Penggunaan peta pemikiran i-Think untuk menyelesaikan soalan KBAT
ii. Slide PowerPoint
Proses pengajaran dan pembelajaran pada hari ini berjalan dengan lancar. Pada pendapat saya, pelajar dapat
memahami apa yang telah dipelajari pada hari ini. Dikenalpasti pada mulanya 3 daripada 28 pelajar agak sukar
memahami isi pelajaran di langkah2, namun dengan bimbingan tambahan dan rakan sekumpulan pelajar ini
dapat memahami dan menguasai pelajaran pada hari ini.
7. Lampiran 1
Lembaran Kerja
1. Hitung setiap yang berikut
HP 5.7 (i) & (ii) Band 4: Membuat pengiraan yang melibatkan hukum indeks dengan tepat
a. (a
-3
)
3/4
x a
4/3
÷ a
-2
b. (5
4/5
)
5
x 5
2/3
÷ 5
2
c. (w
-1
)
2
x (w
5/2
)
4
d. (3t
3/4
)
4
x (16t
2
)
3/2
÷ t
-3
e. (4u
-3
)
2
÷ (16u)
1/2
x (4u
1/6
)
3
f. (6v
2
)2 x (36v
2
)
1/2
÷ (216v
-3
)
1/3
8. Lampiran 2
Lembaran Kerja
2. Hitung setiap yang berikut
HP 5.7 (i) & (ii) Band 4: Membuat pengiraan yang melibatkan hukum indeks dengan tepat
a. (u
-3
)
3
x (uv
2
)
3/2
÷ (u
4
v
-2
)
1/4
b. (125qz
-2
)
2/3
x (49q
2
)
3/2
÷ 25z
-1