1. Тема: Тема мистецтва й призначення митця у творі Горація «До
Мельпомени». Пам’ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором
значення свого доробку.
Мета:ознайомитиучнів з поетичним внеском в античну й світову літературу Квінта
Горація Флакка; розкритироль жанру одиу поетичному спадку Горація; ознайомити
учнів з жанрово-смисловоюспецифікою оди; здійснити цілісний аналіз оди Горація
«До Мельпомени» з метою розкриття особливостейхудожньоговтілення мотиву
увічнення пам’яті про поета у його творчості;розвиватинавички аналізу
віршованих творів та їх виразного читання;розкритивплив творчогоспадкуГорація
на розвитоксвітової поезії.
Обладнання:слайд-презентація « Горацій «До Мельпомени», відеоряд для оди «До
Мельпомени»( https://www.youtube.com/watch?v=Y1YExDBly7o), тексти різних
перекладів одиГорація «До Мельпомени», віршів
В. Шекспіра, Г. Державіна, О. Пушкіна.
Епіграф:
Звів я пам’ятник свій.
(Горацій «До Мельпомени»)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово вчителя. Оголошеннятеми й завдань уроку. Мотивація
навчальноїдіяльностіучнів
(ПР. СЛАЙД № 1)
Сьогоднів рамках вивчення давньоримської літератури ми звернемось до
лірики Квінта Горація Флакка. (запис на дошці – в зошити: Квінт Горацій
Флакк (65 – 8 рр. до н. е.) «До Мельпомени»:____________________
Він став не тільки одним із самих відомих поетів своєї епохи, але в часи
Середньовіччя та Відродження його читали найбільше. Відомі поети й філософи,
такі як Петрарка, Ронсара, Мільтон, Монтень, намагались наслідувати стиль його
життя. В школах Західної Європи, починаючиз 16 ст.. вивчення напам’ять од
Горація стає обов’язковим. З часів виникнення друку ніхто з античних авторів не
видавався так багато як Горацій.
Цілі уроку: ми повинні, ознайомившись з біографіє Горація та проаналізувавши
текс оди «До Мельпомени»,визначитийого тему та ідею, встановити, що нового
він привніс в розвиток літератури, наскільки цевплинуло на її подальшуеволюцію і
т. ч. сформулювати тему уроку.
III Бесіда (створенняв зошиті компакт-біографії)
- Які факти його біографії вас вразили й чому? За які вчинки його варто
пам’ятати?
- Розкажіть, ким Квінт Горацій Флакк був за походженням. Чому має таке
прізвище? (прізвище рабу давали за ім’ям його господаря.Це ім’я
господарябатька) (ПР. СЛАЙД № 2)
2. - Яку освіту здобув? (ПР. СЛАЙД № 3)
- Що вам відомо про вплив давньогрецькоїкультурина формування
світогляду Горація? ( улюблені автори: Архілох, Алкей, Сапфо)
- Як політичні події в Римі відбилися на долі молодогопоета? (ПР.
СЛАЙД № 4)
- Яку роль в житті Горація відіграли Вергілій та Меценат? Як змінилося
світобачення поета в зв’язкузізнайомством з Октавіаном Августом? (ПР.
СЛАЙД № 5)
- Які за жанром тексти він писав? (ПР. СЛАЙД № 6)
- На які два умовні періоди можна було б поділити життєвий шлях Горація»?
Наведіть аргументи. (Перший період – становлення особистостій
захоплення громадськоюта політичною діяльністю; другий – власне
творчийперіод життя.)
Запис
Компакт-біографія
південь Італії, родина раба
початкова освіта – Рим, філософ – Афіни (20р.)
ідеї республіки, командир легіону в армії Брута
конфіскація маєтку, написання віршів, знайомство з Меценатом
проповідник цезаріанства, природа - Рим
написав: 2кн. сатир, 1кн. еподів, 4кн. од, 2кн. послань
значення творчості: (запис по ходу аналізу оди «До Мельпомени»)
- започаткував традицію увічнення поетичного мистецтва;
- підбиття поетами підсумкусвого творчогошляху;
- підніс римську поезію до рівня еллінської.
( Сатири – бесіди на філософсько – моральнітеми; еподи – двовірш, у якому
довгийрядокчергується з коротким)
- Як ви думаєте, чому більшість Горацієвих віршів – це оди? Чи збігається сучасне
літературознавче визначення одияк поетичного жанру з тим, як розумів оду
Горацій?
З’ясування жанрових особливостей оди з використанням теоретичного
матеріалупідручниката довідниковоїлітератури
підручник – ст..317 – словниктермінів;
жанр - ода ( у Горація – ліричні пісні – вірші, далекі від «високого»стилю: гімни
богам, морально – філософській політичні роздуми, дружніпоради, бесіди,
викривально – іронічні пісні);
ІV. Аналітико-інтерпретаційнедослідженняоди Горація«До Мельпомени»
А) Виразнечитання оди 2-3 учнями (ПР. СЛАЙД № 8)
Б) Пояснення незрозумілих слів: (ПР. СЛАЙД № 9)
3. Аквілон – північний вітер;
Весталки – жриці богині Вести;
Капітолій –підвищення, святе місце;
Афрід – річка на півдні Італії;
Давн – міф. владар Апулії ( обл. в півд. Італії);
Еолійські пісні – розміри поезій Сапфо, Алкея;
Дельфи – центр Ст. Греції
(ПР. СЛАЙД № 10)
Відео з перекладом М. Зерова
https://www.youtube.com/watch?v=Y1YExDBly7o
В) Бесіда:
- Ця одамає назву? Яке ключове слово першого рядка, яке створює ключовийобраз
всього тексту? («Памятник» (епіграф – перший рядок)
- Що таке памятник? Навіщо люди їх зводять?Від якого кореня утворилося це
слово?(Відповіді учнів.)
Пам’ятник — від слова пам’ять. Отже, зводять пам’ятники, щоб люди пам’ятали про
інших, шанували їх, не забували про їхні досягнення.
- Якими можуть бути пам’ятники? (матеріальні:з бронзи, граніту, мармуру; духовні)
(- які матеріальні пам’ятникизгадуєавтор в цій оді?)
- Про що цей вірш? (Роздумипоета про власну творчудолю.)
- Від чийого імені ведеться поетична оповідь?
- Ким, по-вашому, є ліричний геройтвору? Архітектор, скульптор? (він поет.)
- Який пам’ятник звів він? («вищий пірамід», крепший від міді, непідвладний
часові)
- Відомо, що Горацій, закінчуючи в 23році до н.е. третю книгу од, мав намір відійти
від ліричної поезії. Доведіть, спираючись на зміст вірша «До Мельпомени», що він є
своєрідноюспробоюосмислення поетичноговнескумитця.
- Як у цьому вірші Горацій вирішує для себе філософськупроблему смерті й
безсмертя?
- Які художні світи наявні у цьому творіГорація? У якому співвідношенні вони
знаходяться?
- У чомуполягає особливість художнього часуоди?
- Що саме й чомуГорацій вважає безсмертним?Прокоментуйте рядки:«Смертівесь
не скорюсь:не западе в імлу частка краща моя».
- Чому ліричний герой-поетзвертається саме до Мельпомени? У чомуполягає
особливість сприйняття Мельпомени Горацієм? ( У давньогрецькійсвітоглядно-
міфологічній системі Мельпомену вважали покровителькою трагедії. Горацій же
вважав її натхненницею лірики, як і Сапфо та Анакреонт.)
- Як ви думаєте, що притаманне поезії «До Мельпомени»: відчуття приреченостічи
оптимістичний настрій? Обгрунтуйте відповідь цитатами з тексту.
- У світовій літературі одаГорація «До Мельпомени» ще відома під назвою
«Пам’ятник». Як ви вважаєте, з чим це пов’язане? Поміркуйте, що розуміє поет під
образом пам’ятника?
4. - У чомуполягає алегоричнийзміст цього твору?
- Поясніть, як пов’язаніз біографією Горація рядки«Я – славний з убогого».
- Про яку заслугу в галузіпоетичного мистецтва згадуєГорацій? («Вперше скласти
зумів по-італійському Еолійські вірші» — це означає, що Горацій писав латиною,
використовуючивіршовірозміри, винайдені Сапфо, Архілохом, Алкеєм.)
- Прокоментуйте рядки«я…вперше скласти зумів по-італійському еолійські пісні».
- Чому у вірші, крім Мельпомени, опосередкованозгадується ще й Аполлон
(«сонячніДельфи»)?
- Який давній обряд античностізгадується в останніх рядках вірша «До
Мельпомени»? Як він допомагаєзрозуміти усвідомлення поетом надзвичайного
значення власної творчості?
- Що незвичного є в поезії поета? (По-перше, він зводить пам’ятниксобісам, не
чекаючи, докийого увічнять у мармурі чи бронзі. По-друге, поет настільки
упевнений у своєму таланті, що вважає себе гідним лаврового вінка Мельпомени.)
Д) записи в компакт-біографії;на дошці (ПР. СЛАЙД № 11)
«До Мельпомени»: Тема мистецтва й призначення митця у творі
Горація. Пам’ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором
значення свого доробку (ПР. СЛАЙД № 12, 13)
V « Літературні паралелі» Прийом «Кола Вена»
Отже, Горацій не помилився. Ось вже 2000 років його ім’я живе у пам’яті
поколінь.
Ода Горація «До Мельпомени, що стала відома під назвою «Пам'ятник» , є для
поета програмним віршем. Вона поклала початоктрадиції підбиття митцем
підсумків свого творчогошляху. Саме з цим твором у поезію входить мотив
увічнення пам’яті поета в його творчомудоробку, якийбуде потрібен майбутнім
поколінням. Ода Горація послужила зразком для поезій В. Шекспіра, Г. Сковороди,
І. Франка, М. Ломоносова, Г. Державіна, О. Пушкіна, М. Рильського.
(ПР. СЛАЙД № 14)
а) виразне читання поезій Г. Державіна й О. Пушкіна;
б) з’ясовування спільнихознак:(ПР. СЛАЙД № 15, 16)
1.Тема: підсумок творчогошляху.
2. Створення пам’ятників .
3. Невмирущість душі.
4. Невмирущість слави, поширення на батьківщині.
5. Заслуги, досягнення.
6. Національні особливості.
7. Звернення до Музи.
в) відмінність
Перші рядкипоезії схожі між собою:поети упевнено заявляють про те, що вони
створилипам’ятник. У поезіях Горація та Державіна зазначається, що він вищий,
ніж царськіпіраміди; ні дощ, ні буревій, ні грім не зможуть йому зашкодити. У
вірші Пушкіна говориться лише про те, що пам’ятник «выше Александрийского
5. столпа». Деякі дослідники вважають, що йдеться не про Александрійську колону,
зведену на Дворцовійплощі у Петербурзі, а про одне з чудес світу. Таким чином, в
усіх віршах пам’ятник порівнюється з чудесамисвіту, навіть перевершує їх.
В усіх поезіях йдеться про невмирущість душі поета, яка «оттлена убежав, по
смерти станет жить», і про неминучість слави, що прийде до митця. Цікаво, що
кожний із поетів обмежує час своєї слави різними причинами. Для Горація — це
існування Риму, для Державіна — повага світу до слов’ян, для Пушкіна — наявність
у світі хоча б одного поета.
Поети передбачають, що слава їхня переживе їх самих і пошириться на
Батьківщині. Горацій переконаний, що його пам’ятатимуть в Італії, Державін і
Пушкін перелічують велику кількість народів, що живуть на безмежних просторах
Росії. Горацій та Державін акцентують на тому, що стали відомими сааме завдяки
своїйпоетичній творчості.
Своєю заслугоюперед людьми римськийпоет вважає те, що він почавписати
латиною вірші у стилі давньогрецькоїпоезії, яка була зразком, ідеалом,
моделлюдляримлян і не тільки дляних.
І Державін, і Пушкін наголошують, що їхнє досягнення — це як літературна
творчість («Что первыйя дерзнул в забавном Русском слогеО добродетелях
Фелицы возгласить»), такі вплив на формуванняморальнихякостей читачів,
високий рівень моральності, що несе і сам автор, і його поезія:
Зверненнядо музи в останніх рядках поезій у Горація пов’язанез правом митця
на увінчання лавровим вінком. Державін та Пушкін не прагнуть негайного
визнаннята спокійно благословляють музуна непростий шлях.
г) висновок: при спільності мотивів велику роль відіграють світоглядні позиції
поетів, їхні власні переконання, потребичасу
VI. Рефлексія
- Чи погоджуєтесь ви з тим, що поезія Горація справдіпринесла йому безсмертя?
- На основідавньогрецькоїта давньоримської міфологій, а також вивчених вами
творів античних авторів спробуйтепояснитиантичне уявлення про смерть. Який
новий нюанс у сприйняття смерті внесла поетична спадщина Горація? (Людина –
смертна. Істинна творчість безсмертна. За часів античностібезсмертнимивважалися
боги. Горацій же виходить вже на рівень абстрактного філософствування, наділяючи
безсмертям поезію як естетичну категорію та продуктдіяльності митця.)
А люди й дотепер створюють собікумирів. (ПР. СЛАЙД № 17)
VІI. Аргументація участі восьмикласниківу роботіна уроці, виставлення
оцінок
VІІI. Домашнєзавдання:
Усім:1. За підручником прочитатистаттю про Публія Овідія Назона.
2. Підготувати виразне читання та переказ окремихфрагментів з «Метаморфоз»
Овідія (на вибір учнів та вчителя).
3. ст.. 93 питання № 3 (Як мотив підведення митцем підсумку творчогожиття,
започаткованийГорацієм, трансформувався у вірші М. Рильського?)
Індивідуальнізавдання: 1. Створитислайд-презентацію «Публій Овідій Назон».