SlideShare a Scribd company logo
Тема: Яйце-райце.
Тип уроку: інтегрований урок читання та розвитку мовлення.
Зінтегровані види діяльності:
* позакласне читання;
* природознавство;
* образотворче мистецтво;
* музика і співи.
Мета уроку: вчити правильно, виразно, свідомо читати вголос,
поділяти текст на частини, виділяти головне і другорядне у тексті;
збагачувати словниковий запас учнів, вчити працювати в
мікроколективі; за методиками «Пірамідна історія», «Закінчи
речення» вчити складати зв’язні розповіді. Корегувати мисленнєві
процеси. Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів.
Шляхом виконання мовленнєвих завдань на комп’ютері
стимулювати інтерес до предмету.
Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів.
Виховувати високі почуття щодо безцінного багатства, яке дає нам
природа, його незахищеності. Виховувати повагу до народних
традицій.
Обладнання: малюнок планети Земля у вигляді великодньої
писанки. Виставка крашанок і дряпанок у кошичку. Саджанець
дубка у вазоні. Ємкість з землею для висаджування насіння.
Виставка малюнків до свята Пасхи. Мультимедійна презентація.
Довідковий матеріал у комп’ютері. Записи народної пісні «Ой, чого
ти, дубе» та сюїти П.Чайковського «Пори року».
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності учнів (завдання
презентуються на комп’ютері).
Сьогодні на уроці ми:
1. Зустрінемося з поезією.
2. Замислимося над проблемою.
3. Попрацюємо над казкою.
4. Завітаємо до театру.
5. Збагатимо нашу мову.
6. Одержимо сюрприз.
7. Відпочинемо під музику.
8. Доторкнемося до художніх шедеврів.
9. Посіємо життя.
10. Створимо легенду.
11. Напишемо міркування.
12. Допишемо вірш.
13. Працюватимемо з комп’ютером.
14. Дізнаємося багато нового і цікавого!
ІІ. Загальнокорекційна частина.
Вчитель: Квітень і цвітень.
Апрель, красавік…
Світ до тепла ще і сонця не звик,
Не відшумів іще повені шал,
Та засвітилась вже лісу душа.
Вогником жовтим зацвів первоцвіт,
Б’ється пилок із ліщинових віт,
Біла береза краплиною-оком
Дивиться в небо ясне і високе.
Дзвонить над нивами жайвір невтомно,
Кличе із вирію птаство додому,
Знаком щасливим над нашим селом
Плавно пливе лебедине крило.
Дивний, прекрасний оновлення час
Кличе до лісу, до озера нас.
Там усміхається сонцю весна,
Пісня-веснянка летить голосна.
Пасхи надходить година ясна,
І настає воскресіння Христа.
Празник Великдень – божественний день,
Кожна стежина до храму веде.
Квітень і цвітень.
Апрель, красавік
Ніжністю гріє наш атомний вік,
Позирком першим пелюстки й травини
Пильно вдивляється в душу людини.
Василь Гей «Оновлення»
ІІІ .Основна частина.
1. Вчитель: Воістину, весна – пора оновлення і відродження. І не
скажеш про ці чудові дні краще від нашого волинського поета
Василя Гея.
– Скажіть, діти, до якого свята готуються усі православні
християни?
--Що означає Пасха? ( Оновлення, воскресіння, свято душі).
--А що ми робили для підготовки? (Розписували писанки).
Учениця читає вірш В.Таран «Писанки».
В хаті на осонні
Сяду на ослоні.
Сяду я скраєчку --
Розпишу яєчко.
Нумо, пензлик, потанцюй,
Гарну писанку малюй.
Буде небо і земля,
І ставочок, і поля,
Сильний і міцний дубок,
А на ньому – яструбок.
Буде в мене писанка –
Про Вкраїну пісенька.
Відеоматеріал у комп’ютері: « Писанки. Види. Колір. Типові
узори» ( додаток № 1).
Вчитель: Як бачите, саме яйце наші предки вважали символом
відродження, воскресіння. Все живе має початок і закінчення
(Демонструю іграшкових курчат з яйцем). З яєчка вилуплюється
курча, стає куркою, курочка несе яєчко, з якого знову народжується
курча і т.д. Це – безкінечна відновлюваність життя на землі.
 А коли ми розписували великодні писанки, що сталося з
одним яйцем? (Воно тріснуло).
 Чому? (Бо воно крихке, а з ним необережно поводилися).
Чи можна відновити розбите яйце?
Над цим питанням тепер задумуються все частіше. А чи
задумувалися над цим наші пращури? Не поспішаймо, а
згадаймо найпершу у вашім житті казочку.
2.Переказування з пам’яті казочки про курочку Рябу.
-- Проста казочка?
-- Як ще можна її зрозуміти?
-- Що означає розбити яйце? (З нього не вилупиться курча, не знесе
яйця, зупиниться курячий рід).
(Показ малюнка Землі у вигляді Яйця-райця).
—Чи не нагадує нам наша матінка-земля велетенське яйце?
 Чи не означає розбите яйце порушену цілісність світу?
(«Розколоти» плакат).
 Вчитель. Наша земля – унікальна жива істота. Але вона дуже
вразлива. Ми можемо бути безмежно щасливими на ній,
ходити своїми ногами, орати, сіяти, жати ниву, але при
цьому не чинити їй ніякої шкоди. Необережний порух хвоста
непроханої мишки може розбити унікальне яйце.
 До речі, мишка – володарка земного суєтного світу. Суєта
людська стає причиною руйнування цілісності світу.
 -- Про це ми знаємо ще одну казочку про яйце – «Яйце-
райце».
3.Попрацюємо над казкою.
 (Діти розгортають книжки. Паралельно текст на моніторі).
 -- Героєві казки подарували яйце-райце. Це рай, подарований
людям. Але вони так зле господарювали, що перетворили його
на місце бою і кривди.
 -- Давайте уважніше вчитаємося в рядки казки (Читають
початок казки «ланцюжком»).
 -- Хто такий жайворонок? (Цар небесної сфери).
 -- А Миша? (Володарка землі).
 -- Небо і земля нероздільні, як яйце. Разом вони творять світ.
Коли між ними починається війна, порушується цілісність
світу.
4. Завітаємо до театру.
-- Які ж наслідки цього? – зобразять наші актори в інсценівці до казки.
(Драматизація уривка, починаючи зі слів «Увіходить чоловік в
хату…» і до «Це ж ви мене, тату, віддали змії!»)
Бесіда. – Через що чоловік порушив першу заповідь? (Через
необережність),
Не почався б світовий нелад і розвинувся б сад земного
блаженства. Натомість почався хаос, з яким чоловік не зміг
справитися.
-- Хто ж тут з’являється? (Змія).
-- Що вона запропонувала? (Загнати худобу, зробити порядок, але
за плату),
-- Що стало платою? (Син).
-- Що символізує син? (Майбутнє).
Вчитель. За своє необережне поводження з крихким і вразливим
раєм людство постійно розплачується продаванням душі змієві-
сатані, ставлячи під загрозу майбутнє наступних поколінь. Адже
герой в далекій дорозі не знає, що чекає його вдома. Так і
людина, зайнята щоденними турботами, не знає свого майбутнього.
А воно твориться зараз. Закладалося вчора, в минулому. А
проявиться – завтра, в майбутньому. Пам’ятайте цей урок, діти.
5. Сюрприз.
-- В українців споконвіку було заведено напередодні великодніх
свят прибирати свої господи, прикрашати дім, подвір’я, сад,
доглядати за деревами і саджати нові.
-- А от Тоня приготувала нам сюрприз. (Дівчинка вносить
саджанець дуба у вазоні. Розповідає, що посадила жолудь восени,
виріс дубок).
-- Чому дубок, Галю?
Учениця: Дуб вважається царем лісового царства. Виростає дуже
великий. Це міцне дерево і довговічне: живе до 1000 років і
більше.
Вчитель: Дуб – не тільки довговічне дерево. Сировина дуба
вважається однією з найкращих (демонструючи відеоролик у
комп’ютері, розповідаю про використання дуба у промисловості
(човни, будматеріали, меблі).
6. Зустріч з поезією (піснею).
Учень читає вірш В.Симоненка «Дуби не гнуться до землі»
(або пісня «Ой, чого ти, дубе»).
(Звертаю увагу дітей на те, що родовідне дерево вони малювали
у вигляді дуба).
-- А що означає фразеологізм «дати дуба»? (Вирушити до своїх
предків).
-- Коли українці садять дуб? (Коли народжується хлопчик, щоб був
міцним, як дуб).
-- Всім відоме ім’я Піддубного Івана Максимовича.(Фото на
моніторі).
Учень дає коротку довідку: «Піддубний Іван Максимович –
богатир, український чемпіон з боротьби, який за 40 років
професійної діяльності не програв жодного чемпіонату. Прізвище
Піддубного пов’язане з його силою.
-- Як описати Івана? (Леґінь, козак, богатир).
І у народних піснях за правило порівнювали хлопця з дубом, а
дівчину з калиною чи берізкою.
7. Доторкнемось до світового шедевру.
(У комп’ютері демонструю репродукцію картини І.Шишкіна
«Дубовий гай». Розглядають кілька хвилин під запис голосу солов’я.
Релаксація.
8. Робота по збагаченню словникового запасу (додаток № 2).
Гра «Одягни дерево»: на моніторі «голий» дуб. Внизу – список
означень, з яких учням слід вибрати ті, що відносяться до дуба.
За кожну правильну відповідь – зелене листя на дубі. Лише
відібравши усі слова, учні повністю одягнуть дерево.
-- Отже, недарма Тоня вибрала дубочок.
-- Що плануєш з ним зробити? (Посадити на подвір’ї на згадку
про наш клас).
-- Але ж, діти, чи не марно це? Адже вік людини набагато коротший,
і ми можемо не діждатися, поки дуб виросте отаким, як на
картині.(Діти доводять, а на моніторі слова М.Рильського:
Дуби ростуть поволі, неквапливо.
Хто садить дуба,
Той, можливо, і не побачить його
Вищим, аніж сам.
Це дар майбутнім, скажемо, літам.
Привіт іще не знаним поколінням.
9. Посіємо життя.
Вчитель. Пошлемо ж і ми привіт майбутнім поколінням. У мене в
руках насіння: каштан, жолудь, ясен, клен, ялина, сосна, калина. І
ємкість з землею. Пропоную вам посадити його, а кили зійде, ми
будемо доглядати за ним. Саджанцями прикрасимо шкільне
подвір’я. Коли будете висаджувати – загадуйте бажання.
(Діти і гості втискують насінинки у землю. Висловлюються:
-- щоб видужали онкохворі діти,
-- щоб не повторилося чорнобильської біди,
-- щоб припинився землетрус у Японії ,
-- щоб зникло зло на землі і т.д.).
10. Творимо легенду.
(Учні, розділені на тріади, працюють над груповими завданнями).
Додаток №3 (1-ша тріада)
Легенда «Оборонець рідної землі» (за методикою «Пірамідна
історія»).
10. Своїм життям землю врятував, а смертю її…
9. Влучила ворожа стріла у саме серце…
8. Бився він не день, не два, поки не…
7. Скочив леґінь на коня і помчав…
6. Стали топтати рідну землю…
5. Та ось напали вороги..
4. Мав він добре серце…
3. Всі у селі поважали…
2. Неабияка сила…
1. Славний леґінь…
11. Напишемо міркування.
Додаток №4 (2-га тріада)
Текст-міркування «Живий пам’ятник» (за методикою «Закінчи
речення»)
З а ч и н. Ось і закінчився…
Настав час …,стали думати, що б залишити на згадку.
О с н о в н а ч а с т и н а. Допомогла в цьому …
Вона виростила …
Тепер ми посадимо …
І виросте він …
Мені уявляється,що …
К і н ц і в к а. Бо життя вічне!
12. Допишемо вірш.
Додаток № 5 (3-тя тріада)
Додумати вірш, користуючись підказками-малюнками (підказки у
вигляді малюнків на місці пропущених слів, варіанти внизу).
Проріс із жолудя ________ (дубочок),
на сонці листячком блищить.
Маленький, кволий ще _______ (росточок)
од вітру хилиться, тремтить.
У школі діти посадили
цього маленького ________ ( дубка) –
на добру пам’ять залишили
після останнього _______ (дзвінка).
Через роки покличе знову
під пишні _________ (віти) в холодок
на дружню бажану розмову
уже крислатий цей _______ (дубок).
1) дубочок, каштанчик;
2) пеньочок, росточок;
3) дубка, кленка;
4) уроку, дзвінка;
5) гілля, віти;
6) дубок, деревце.
13. Редагування творів.
ІІІ. Підсумок уроку.
Вчитель: Доходить кінця наш урок. Буду рада, якщо зуміла донести
до вас філософський зміст поняття «яйця-райця» -- нашого чудового,
досконалого світу. Творцем він задуманий як ідеальний, сповнений
життя, здатний продовжувати себе і відновлюватися. Наша з вами
мета – не розбити, не знищити його. Прикрасити планету, заквітчати
і зазеленити її. Почніть уже сьогодні. І результати не забаряться.
Домашнє завдання:
Учнівські відгуки про урок за методикою «Мікрофон»: учні та
присутні висловлюються відносно почутого і побаченого.
* Мені сподобалося…
* Я навчився…
* Сьогодні я запам’ятав…
* Важким для мене було…
* Ми садили дерево, щоб…
* Я зрозумів, що яйце-райце…
Додаток № 2
Гра «Одягни дерево»

*Високий, *ошатний, бронзовий, низький, *кремезний, гінкий,
*розлогий, *крислатий, *міцний, тендітний, *розкішний, *пишний,
ніжний, стрункий, білокорий.
Додаток № 1.
Писанки: види, колір, типові узори
(кольорові слайди-зображення писанок різних регіонів України
демонструються на моніторі).
Писанки бувають кількох видів:
* крашанки – яйце, пофарбоване в один колір;
* крапанка – розфарбована крапками різного кольору за допомогою
гарячого воску;
* дряпанка – крашанка, на якій орнамент видряпаний голкою;
* мальованка – яйце, розписане фарбою і пензлем.
Фарби писанки символічні.
Червоний – радість життя, любов і відвага.
Жовтий – місяць і зорі, врожай.
Зелений – воскресіння і плодючість.
Бронзовий – земля.
Білий – чистота.
Оздоблюються писанки різним орнаментом:
Спіраль є знаком Сонця,
крапочки – символ небесних світил, сльози Божої матері,
безконечник – знак вічності,
квіти – символ мудрості й краси,
коло – символ безсмертя,
хрест – символ Всесвіту, знак чотирьох сторін світу.
восьмираменна зірка – символ Сонця, тепла і радості.
"Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення.

More Related Content

What's hot

Усний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природиУсний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природи
larisanishchyk
 
головні члени речення
головні члени реченняголовні члени речення
головні члени речення
Тетяна Шинкаренко
 
Презентація на тему: "Сучасна українська література"
Презентація на тему: "Сучасна українська література"Презентація на тему: "Сучасна українська література"
Презентація на тему: "Сучасна українська література"
Руслан Дидусь
 
Презентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМПрезентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМ
Oleksandra Tutetska
 
презентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походженняпрезентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походження
metodist_selid
 
презентація просте речення
презентація просте реченняпрезентація просте речення
презентація просте реченняВиктор Чёмов
 
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкуваннямова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
Тетяна Шинкаренко
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
TykhomirovaKaterina
 
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНОТаблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
NVK Yakym Gymnasia
 
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяПрезентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
ninabondarchuk
 
Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Виктор Чёмов
 
Дорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШДорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШ
Adriana Himinets
 
тексти диктантів творчі завдання.docx
тексти диктантів творчі завдання.docxтексти диктантів творчі завдання.docx
тексти диктантів творчі завдання.docx
Репетитор Історія України
 
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиновітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиltymnevaLA
 
Портфоліо кафедри вчителів початкових класів
Портфоліо кафедри вчителів початкових класівПортфоліо кафедри вчителів початкових класів
Портфоліо кафедри вчителів початкових класівЕкатерина Корзун
 
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
dtamara123
 
інтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийомиінтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийомиbekeshnatalia
 
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdfРобочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Репетитор Історія України
 
Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...
Олена Хомко
 
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголоснихВимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
Dmytro Kryvenko
 

What's hot (20)

Усний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природиУсний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природи
 
головні члени речення
головні члени реченняголовні члени речення
головні члени речення
 
Презентація на тему: "Сучасна українська література"
Презентація на тему: "Сучасна українська література"Презентація на тему: "Сучасна українська література"
Презентація на тему: "Сучасна українська література"
 
Презентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМПрезентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМ
 
презентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походженняпрезентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походження
 
презентація просте речення
презентація просте реченняпрезентація просте речення
презентація просте речення
 
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкуваннямова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
 
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНОТаблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНО
 
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяПрезентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
 
Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"
 
Дорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШДорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШ
 
тексти диктантів творчі завдання.docx
тексти диктантів творчі завдання.docxтексти диктантів творчі завдання.docx
тексти диктантів творчі завдання.docx
 
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиновітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
 
Портфоліо кафедри вчителів початкових класів
Портфоліо кафедри вчителів початкових класівПортфоліо кафедри вчителів початкових класів
Портфоліо кафедри вчителів початкових класів
 
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
 
інтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийомиінтерактивні методи та прийоми
інтерактивні методи та прийоми
 
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdfРобочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
 
Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...
 
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголоснихВимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
Вимова приголосних звуків, уподібнення приголосних
 

Viewers also liked

"Ми є діти українські"
"Ми є діти українські""Ми є діти українські"
"Ми є діти українські"
Larysa Mosiychuk
 
"Історія походження нашого герба"
"Історія походження нашого герба""Історія походження нашого герба"
"Історія походження нашого герба"
Larysa Mosiychuk
 
"Найголовнішого очима не побачиш..."
"Найголовнішого очима не побачиш...""Найголовнішого очима не побачиш..."
"Найголовнішого очима не побачиш..."
Larysa Mosiychuk
 
Яйце-райце
Яйце-райцеЯйце-райце
Яйце-райце
Larysa Mosiychuk
 
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання."Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
Larysa Mosiychuk
 
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили"."Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
Larysa Mosiychuk
 

Viewers also liked (6)

"Ми є діти українські"
"Ми є діти українські""Ми є діти українські"
"Ми є діти українські"
 
"Історія походження нашого герба"
"Історія походження нашого герба""Історія походження нашого герба"
"Історія походження нашого герба"
 
"Найголовнішого очима не побачиш..."
"Найголовнішого очима не побачиш...""Найголовнішого очима не побачиш..."
"Найголовнішого очима не побачиш..."
 
Яйце-райце
Яйце-райцеЯйце-райце
Яйце-райце
 
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання."Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
"Найголовнішого очима не побачиш".Урок позакласного читання.
 
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили"."Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили".
 

Similar to "Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.

Котилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 класКотилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 клас
Ковпитська ЗОШ
 
літературне читання
літературне читаннялітературне читання
літературне читання
Людмила Шведенко
 
Переказуємо вибірково
Переказуємо вибірковоПереказуємо вибірково
Переказуємо вибірково
Ковпитська ЗОШ
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
Юля Лещишина
 
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
Людмила Шведенко
 
план роботи
план роботиплан роботи
план роботи
doradyrda
 
це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.
zoshnet1
 
розробка уроку
розробка урокурозробка уроку
розробка уроку
Cshkilniy
 
В.О.Сухомлинський
В.О.Сухомлинський В.О.Сухомлинський
В.О.Сухомлинський
ludmylaiv
 
україна моя батьківщина
україна   моя батьківщинаукраїна   моя батьківщина
україна моя батьківщина
antalia1010
 
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_tGdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
Lucky Alex
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казки
Ковпитська ЗОШ
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Alyona Bilyk
 
Урок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класіУрок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класі
nastythe25
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
larisanishchyk
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Лидия Рудакова
 
виховна 1
виховна 1виховна 1
виховна 1
Катерина Янчук
 
словничок - помічничок, 2 клас
 словничок - помічничок, 2 клас словничок - помічничок, 2 клас
словничок - помічничок, 2 клас
Наталія Трофимчук
 

Similar to "Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення. (20)

Котилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 класКотилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 клас
 
літературне читання
літературне читаннялітературне читання
літературне читання
 
Переказуємо вибірково
Переказуємо вибірковоПереказуємо вибірково
Переказуємо вибірково
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
 
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
 
план роботи
план роботиплан роботи
план роботи
 
це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.
 
розробка уроку
розробка урокурозробка уроку
розробка уроку
 
В.О.Сухомлинський
В.О.Сухомлинський В.О.Сухомлинський
В.О.Сухомлинський
 
україна моя батьківщина
україна   моя батьківщинаукраїна   моя батьківщина
україна моя батьківщина
 
1
11
1
 
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_tGdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
Gdz 11 klas_ukrajinska_mova_shelekhova_g_t
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казки
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
 
Урок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класіУрок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класі
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
виховна 1
виховна 1виховна 1
виховна 1
 
словничок - помічничок, 2 клас
 словничок - помічничок, 2 клас словничок - помічничок, 2 клас
словничок - помічничок, 2 клас
 

Recently uploaded

KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 

Recently uploaded (10)

KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 

"Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.

  • 1. Тема: Яйце-райце. Тип уроку: інтегрований урок читання та розвитку мовлення. Зінтегровані види діяльності: * позакласне читання; * природознавство; * образотворче мистецтво; * музика і співи. Мета уроку: вчити правильно, виразно, свідомо читати вголос, поділяти текст на частини, виділяти головне і другорядне у тексті; збагачувати словниковий запас учнів, вчити працювати в мікроколективі; за методиками «Пірамідна історія», «Закінчи речення» вчити складати зв’язні розповіді. Корегувати мисленнєві процеси. Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів. Шляхом виконання мовленнєвих завдань на комп’ютері стимулювати інтерес до предмету. Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів. Виховувати високі почуття щодо безцінного багатства, яке дає нам природа, його незахищеності. Виховувати повагу до народних традицій. Обладнання: малюнок планети Земля у вигляді великодньої писанки. Виставка крашанок і дряпанок у кошичку. Саджанець дубка у вазоні. Ємкість з землею для висаджування насіння. Виставка малюнків до свята Пасхи. Мультимедійна презентація. Довідковий матеріал у комп’ютері. Записи народної пісні «Ой, чого ти, дубе» та сюїти П.Чайковського «Пори року». Хід уроку. І. Мотивація навчальної діяльності учнів (завдання презентуються на комп’ютері). Сьогодні на уроці ми: 1. Зустрінемося з поезією. 2. Замислимося над проблемою. 3. Попрацюємо над казкою. 4. Завітаємо до театру. 5. Збагатимо нашу мову.
  • 2. 6. Одержимо сюрприз. 7. Відпочинемо під музику. 8. Доторкнемося до художніх шедеврів. 9. Посіємо життя. 10. Створимо легенду. 11. Напишемо міркування. 12. Допишемо вірш. 13. Працюватимемо з комп’ютером. 14. Дізнаємося багато нового і цікавого! ІІ. Загальнокорекційна частина. Вчитель: Квітень і цвітень. Апрель, красавік… Світ до тепла ще і сонця не звик, Не відшумів іще повені шал, Та засвітилась вже лісу душа. Вогником жовтим зацвів первоцвіт, Б’ється пилок із ліщинових віт, Біла береза краплиною-оком Дивиться в небо ясне і високе. Дзвонить над нивами жайвір невтомно, Кличе із вирію птаство додому, Знаком щасливим над нашим селом Плавно пливе лебедине крило. Дивний, прекрасний оновлення час Кличе до лісу, до озера нас. Там усміхається сонцю весна, Пісня-веснянка летить голосна. Пасхи надходить година ясна, І настає воскресіння Христа. Празник Великдень – божественний день, Кожна стежина до храму веде. Квітень і цвітень. Апрель, красавік Ніжністю гріє наш атомний вік, Позирком першим пелюстки й травини Пильно вдивляється в душу людини. Василь Гей «Оновлення»
  • 3. ІІІ .Основна частина. 1. Вчитель: Воістину, весна – пора оновлення і відродження. І не скажеш про ці чудові дні краще від нашого волинського поета Василя Гея. – Скажіть, діти, до якого свята готуються усі православні християни? --Що означає Пасха? ( Оновлення, воскресіння, свято душі). --А що ми робили для підготовки? (Розписували писанки). Учениця читає вірш В.Таран «Писанки». В хаті на осонні Сяду на ослоні. Сяду я скраєчку -- Розпишу яєчко. Нумо, пензлик, потанцюй, Гарну писанку малюй. Буде небо і земля, І ставочок, і поля, Сильний і міцний дубок, А на ньому – яструбок. Буде в мене писанка – Про Вкраїну пісенька. Відеоматеріал у комп’ютері: « Писанки. Види. Колір. Типові узори» ( додаток № 1). Вчитель: Як бачите, саме яйце наші предки вважали символом відродження, воскресіння. Все живе має початок і закінчення (Демонструю іграшкових курчат з яйцем). З яєчка вилуплюється курча, стає куркою, курочка несе яєчко, з якого знову народжується курча і т.д. Це – безкінечна відновлюваність життя на землі.  А коли ми розписували великодні писанки, що сталося з одним яйцем? (Воно тріснуло).  Чому? (Бо воно крихке, а з ним необережно поводилися). Чи можна відновити розбите яйце?
  • 4. Над цим питанням тепер задумуються все частіше. А чи задумувалися над цим наші пращури? Не поспішаймо, а згадаймо найпершу у вашім житті казочку. 2.Переказування з пам’яті казочки про курочку Рябу. -- Проста казочка? -- Як ще можна її зрозуміти? -- Що означає розбити яйце? (З нього не вилупиться курча, не знесе яйця, зупиниться курячий рід). (Показ малюнка Землі у вигляді Яйця-райця). —Чи не нагадує нам наша матінка-земля велетенське яйце?  Чи не означає розбите яйце порушену цілісність світу? («Розколоти» плакат).  Вчитель. Наша земля – унікальна жива істота. Але вона дуже вразлива. Ми можемо бути безмежно щасливими на ній, ходити своїми ногами, орати, сіяти, жати ниву, але при цьому не чинити їй ніякої шкоди. Необережний порух хвоста непроханої мишки може розбити унікальне яйце.  До речі, мишка – володарка земного суєтного світу. Суєта людська стає причиною руйнування цілісності світу.  -- Про це ми знаємо ще одну казочку про яйце – «Яйце- райце». 3.Попрацюємо над казкою.  (Діти розгортають книжки. Паралельно текст на моніторі).  -- Героєві казки подарували яйце-райце. Це рай, подарований людям. Але вони так зле господарювали, що перетворили його на місце бою і кривди.  -- Давайте уважніше вчитаємося в рядки казки (Читають початок казки «ланцюжком»).  -- Хто такий жайворонок? (Цар небесної сфери).  -- А Миша? (Володарка землі).  -- Небо і земля нероздільні, як яйце. Разом вони творять світ. Коли між ними починається війна, порушується цілісність світу. 4. Завітаємо до театру. -- Які ж наслідки цього? – зобразять наші актори в інсценівці до казки.
  • 5. (Драматизація уривка, починаючи зі слів «Увіходить чоловік в хату…» і до «Це ж ви мене, тату, віддали змії!») Бесіда. – Через що чоловік порушив першу заповідь? (Через необережність), Не почався б світовий нелад і розвинувся б сад земного блаженства. Натомість почався хаос, з яким чоловік не зміг справитися. -- Хто ж тут з’являється? (Змія). -- Що вона запропонувала? (Загнати худобу, зробити порядок, але за плату), -- Що стало платою? (Син). -- Що символізує син? (Майбутнє). Вчитель. За своє необережне поводження з крихким і вразливим раєм людство постійно розплачується продаванням душі змієві- сатані, ставлячи під загрозу майбутнє наступних поколінь. Адже герой в далекій дорозі не знає, що чекає його вдома. Так і людина, зайнята щоденними турботами, не знає свого майбутнього. А воно твориться зараз. Закладалося вчора, в минулому. А проявиться – завтра, в майбутньому. Пам’ятайте цей урок, діти. 5. Сюрприз. -- В українців споконвіку було заведено напередодні великодніх свят прибирати свої господи, прикрашати дім, подвір’я, сад, доглядати за деревами і саджати нові. -- А от Тоня приготувала нам сюрприз. (Дівчинка вносить саджанець дуба у вазоні. Розповідає, що посадила жолудь восени, виріс дубок). -- Чому дубок, Галю? Учениця: Дуб вважається царем лісового царства. Виростає дуже великий. Це міцне дерево і довговічне: живе до 1000 років і більше. Вчитель: Дуб – не тільки довговічне дерево. Сировина дуба вважається однією з найкращих (демонструючи відеоролик у комп’ютері, розповідаю про використання дуба у промисловості (човни, будматеріали, меблі). 6. Зустріч з поезією (піснею). Учень читає вірш В.Симоненка «Дуби не гнуться до землі» (або пісня «Ой, чого ти, дубе»).
  • 6. (Звертаю увагу дітей на те, що родовідне дерево вони малювали у вигляді дуба). -- А що означає фразеологізм «дати дуба»? (Вирушити до своїх предків). -- Коли українці садять дуб? (Коли народжується хлопчик, щоб був міцним, як дуб). -- Всім відоме ім’я Піддубного Івана Максимовича.(Фото на моніторі). Учень дає коротку довідку: «Піддубний Іван Максимович – богатир, український чемпіон з боротьби, який за 40 років професійної діяльності не програв жодного чемпіонату. Прізвище Піддубного пов’язане з його силою. -- Як описати Івана? (Леґінь, козак, богатир). І у народних піснях за правило порівнювали хлопця з дубом, а дівчину з калиною чи берізкою. 7. Доторкнемось до світового шедевру. (У комп’ютері демонструю репродукцію картини І.Шишкіна «Дубовий гай». Розглядають кілька хвилин під запис голосу солов’я. Релаксація. 8. Робота по збагаченню словникового запасу (додаток № 2). Гра «Одягни дерево»: на моніторі «голий» дуб. Внизу – список означень, з яких учням слід вибрати ті, що відносяться до дуба. За кожну правильну відповідь – зелене листя на дубі. Лише відібравши усі слова, учні повністю одягнуть дерево. -- Отже, недарма Тоня вибрала дубочок. -- Що плануєш з ним зробити? (Посадити на подвір’ї на згадку про наш клас). -- Але ж, діти, чи не марно це? Адже вік людини набагато коротший, і ми можемо не діждатися, поки дуб виросте отаким, як на картині.(Діти доводять, а на моніторі слова М.Рильського: Дуби ростуть поволі, неквапливо. Хто садить дуба, Той, можливо, і не побачить його Вищим, аніж сам. Це дар майбутнім, скажемо, літам. Привіт іще не знаним поколінням. 9. Посіємо життя.
  • 7. Вчитель. Пошлемо ж і ми привіт майбутнім поколінням. У мене в руках насіння: каштан, жолудь, ясен, клен, ялина, сосна, калина. І ємкість з землею. Пропоную вам посадити його, а кили зійде, ми будемо доглядати за ним. Саджанцями прикрасимо шкільне подвір’я. Коли будете висаджувати – загадуйте бажання. (Діти і гості втискують насінинки у землю. Висловлюються: -- щоб видужали онкохворі діти, -- щоб не повторилося чорнобильської біди, -- щоб припинився землетрус у Японії , -- щоб зникло зло на землі і т.д.). 10. Творимо легенду. (Учні, розділені на тріади, працюють над груповими завданнями). Додаток №3 (1-ша тріада) Легенда «Оборонець рідної землі» (за методикою «Пірамідна історія»). 10. Своїм життям землю врятував, а смертю її… 9. Влучила ворожа стріла у саме серце… 8. Бився він не день, не два, поки не… 7. Скочив леґінь на коня і помчав… 6. Стали топтати рідну землю… 5. Та ось напали вороги.. 4. Мав він добре серце… 3. Всі у селі поважали… 2. Неабияка сила… 1. Славний леґінь… 11. Напишемо міркування. Додаток №4 (2-га тріада) Текст-міркування «Живий пам’ятник» (за методикою «Закінчи речення») З а ч и н. Ось і закінчився… Настав час …,стали думати, що б залишити на згадку. О с н о в н а ч а с т и н а. Допомогла в цьому … Вона виростила … Тепер ми посадимо …
  • 8. І виросте він … Мені уявляється,що … К і н ц і в к а. Бо життя вічне! 12. Допишемо вірш. Додаток № 5 (3-тя тріада) Додумати вірш, користуючись підказками-малюнками (підказки у вигляді малюнків на місці пропущених слів, варіанти внизу). Проріс із жолудя ________ (дубочок), на сонці листячком блищить. Маленький, кволий ще _______ (росточок) од вітру хилиться, тремтить. У школі діти посадили цього маленького ________ ( дубка) – на добру пам’ять залишили після останнього _______ (дзвінка). Через роки покличе знову під пишні _________ (віти) в холодок на дружню бажану розмову уже крислатий цей _______ (дубок). 1) дубочок, каштанчик; 2) пеньочок, росточок; 3) дубка, кленка; 4) уроку, дзвінка; 5) гілля, віти; 6) дубок, деревце. 13. Редагування творів. ІІІ. Підсумок уроку. Вчитель: Доходить кінця наш урок. Буду рада, якщо зуміла донести до вас філософський зміст поняття «яйця-райця» -- нашого чудового, досконалого світу. Творцем він задуманий як ідеальний, сповнений життя, здатний продовжувати себе і відновлюватися. Наша з вами мета – не розбити, не знищити його. Прикрасити планету, заквітчати і зазеленити її. Почніть уже сьогодні. І результати не забаряться.
  • 9. Домашнє завдання: Учнівські відгуки про урок за методикою «Мікрофон»: учні та присутні висловлюються відносно почутого і побаченого. * Мені сподобалося… * Я навчився… * Сьогодні я запам’ятав… * Важким для мене було… * Ми садили дерево, щоб… * Я зрозумів, що яйце-райце…
  • 10. Додаток № 2 Гра «Одягни дерево»  *Високий, *ошатний, бронзовий, низький, *кремезний, гінкий, *розлогий, *крислатий, *міцний, тендітний, *розкішний, *пишний, ніжний, стрункий, білокорий.
  • 11. Додаток № 1. Писанки: види, колір, типові узори (кольорові слайди-зображення писанок різних регіонів України демонструються на моніторі). Писанки бувають кількох видів: * крашанки – яйце, пофарбоване в один колір; * крапанка – розфарбована крапками різного кольору за допомогою гарячого воску; * дряпанка – крашанка, на якій орнамент видряпаний голкою; * мальованка – яйце, розписане фарбою і пензлем. Фарби писанки символічні. Червоний – радість життя, любов і відвага. Жовтий – місяць і зорі, врожай. Зелений – воскресіння і плодючість. Бронзовий – земля. Білий – чистота. Оздоблюються писанки різним орнаментом: Спіраль є знаком Сонця, крапочки – символ небесних світил, сльози Божої матері, безконечник – знак вічності, квіти – символ мудрості й краси, коло – символ безсмертя, хрест – символ Всесвіту, знак чотирьох сторін світу. восьмираменна зірка – символ Сонця, тепла і радості.