1. Тема уроку:
Калина – символУкраїни.
Г.Демченко «Калинка». Казка. Загадки.
Мета уроку:
ознайомитидітей з новим оповіданням; формувативміння
повноцінно сприймати художній текст, виховувати
розвинутого читача, здатного розумітихарактери дійових осіб,
їхню поведінку, висловлювати оцінні судження, розширювати
уявлення про калину як рослину, як символУкраїни, про її
цілющі властивості; удосконалювати техніку та якість читання;
розвиватизв’язнемовлення, а саме, вміння будувати власні
висловлювання, обґрунтовуватидумки; виховувати почуття
доброти, чесності, порядності;
Обладнання:
проектор;зображення калини з різних позицій; слова, що
характеризують дійових осіб;плакат з порадами професора
Мудрика, магнітофон; скрипічний ключ.
Хід уроку
І. Організаціякласудо роботи.
1. Привітання з гостями.
2. Рефлексіяпсихологічноїготовностідо уроку.
(слайд №1)
а) Станьте, дітки, підтягніться,
Один одномущиро всміхніться,
Не забудьте на урок старанність узяти
І почнемо дружно працювати.
б) Поява професора Мудрика з порадами.
(слайд №2)
- Протягом урокувикористовуйтеось такі мовленнєві опори(на друкованих
аркушах): «Я думаю…», «Я вважаю…», «На мою думку…», «На мій
погляд…», «Я впевнений…».
ІІ. Удосконаленнячитацькихумінь і навичок учнів.
2. 1. Розчитування.
(слайд №3)
(слайд №4)
2. Читанняанаграм.
(слайд №5)
РАБВЕ
(слайд №6)
РВІБАНОК
(слайд №7)
ЛИКАНА
(слайд №8)
ЛЬВАМА
(слайд №9)
- Як назвати ці рослиниодним словом? (Рослини-символиУкраїни).
-
3. Гра «Лабіринт».
(слайд №10)
- Розшифруйтефразу.
П
И
Ш
А
Е
Т
Д
А
Н
Я
С
Ь
В
О
Д
О
Ю
Ч
А
Н
О
В
Р
Е
К
А
Л
И
Н
А
(Пишається над водою червона калина)
- З якого це твору?
- Хто автор?
- Т.Г.Шевченко дуже любив калину. У «Кобзарі» слово калина вжито 385
разів.
ІІІ. Оголошеннятеми і мети уроку, мотиваціянавчальноїдіяльності.
(слайд №11)
3. 1. Вступне слово вчителя.
(слайд №12)
- І не тільки Т. Шевченко любив калину. Калина здавна є символом рідної
землі, отчого краю, батьківської хати.
Не можна уявити собідворув Україні, де б не ріс кущ калини.
Завжди пам’ятайте, що не можна зневажати калину, бо в ній – душа того, хто
посадив її, душа нашого народу.
Пропоную познайомитись з цим дивним кущем якомогаближче.
ІV. Засвоєнняновихзнань.
1. Хвилинка-цікавинка. Творчароботагруп. Виступи представників кожної
групи з відповідної теми.
(слайд №13)
- Калина в природі
(слайд №14)
- Калина в медицині
(слайд №15)
- Калина в кулінарії.
(слайд №16)
- Калина в побуті.
- Іще, діти, калину використовувалия к барвник. Відваром плодів фарбували
шерсть у червонийколір, а відваром кори – у темно-зелений. Деревина калини
– прекраснийматеріал для виготовлення музичних інструментів.
Молоді гілки калини використовуютьсядля плетення кошиків, вінків.
2. Опрацюванняказки «Калинка» Г. Демченко.
а) Складанняпередбачення.
- А як з’явилася на світ назва «калина», ми дізнаємось, коли прочитаємо казку
Галини Демченко «Калинка».
- Спробуйтепередбачити, про що йтиметься в казці.
б) Виразне читанняказки вчителем.
- Скажіть, будь ласка, чиє передбачення було найближчим до тексту?
в) Перевірка первинного сприймання.
- Як звати головну героїнюказки?
- За що всі любили Калинку?
г) Словникова робота.
(слайд №16)
КУРНИЙ – в пилюці, в куряві;
КРИСЛАТИЙ – прочитайте з підручника;
ЗВЕСЕЛИЛОСЯ – підібрати близьке за значенням;(розрослося, швидко
почало рости, зраділо)
4. Попідвіконню – з яких слів утворилося?
д) Фізкультхвилинка.(музична пауза)
е) Повторне читання казки учнями.
1частина – мовчки
2 частина – «ланцюжком»
3 частина – напівголосно
4 частина – окремими учнями (кому ляже на парту кетяг калини)
є) Аналіз казки з елементами вибірковогочитання.
- прочитайте, що сказано про характер дівчинки? Якою вона була? Що
любила?
- за що любили Калинку?
- що вирішила зробитиКалинка?
- почитайте, як дівчинка доглядала деревце? Про яку рисухарактеру Калинки
це говорить?
- прочитайте, що сказав подорожній?Кому він дякував?
- знайдіть і почитайте уривокказки, до якого вміщено малюнок.
(слайд №17)
- що у казці казкового?
ж) Добір заголовківдо частин
- Діти, з скількох частин складається казка?
- Давайте доберемо до кожної частинизаголовок.
1. Ласкава дівчинка.
2. Тонюсінькестебельце.
3. Вдячність подорожнього.
4. Подарованеім’я.
з) Перевірка розуміння прочитаного.
Тест
1. Ця казка є …
а) авторською б) народною
2. Як звали головну героїню?
а) Калинка б) Катруся.
3. Що любила дівчинка?
а) Співати українськіпісні;
б) Садити та доглядати за квітами.
4. Що зробиладівчинка?
а) Посадила заморський кущ;
б) Посадила тонюсінькестебельце
5. Комудякував перехожий?
а) Роботящим рукам, які посадили стебельце;
б) Людям, які жили в сусідньомуселі.
6. Яке дерево є символом України?
а) Калина; б) Береза.
і) Характеристика образуКалинки.
Гра «З’єднай слово і малюнок»
5. Зухвалість Доброта Людяність
Калинка
Щирість Зверхність Жадібність
3. Робота над загадками.
- Про калину створено не тільки багато пісень, легенд, віршів, а й загадок.
Прочитаймо деякі з підручника.
ІV. Підсумок уроку.
- Отже, діти, чи зрозуміли ви, як утворилася назва куща?
- Чим є калина для українців?
- З’єднайте, будь ласка, початок прислів’я та кінець.
V. Домашнєзавдання.
- Навчитися виразно читати казку, переказувати ту частину, яка найбільше
сподобалась;знайтизагадки, прислів’я.