Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
133
1. УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8 КЛАСІ
НА ТЕМУ:
«КАЛИНОВЕ ГРОНО
ЗІ СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ І РЕЧЕНЬ»
2019
2. УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8 КЛАСІ
НА ТЕМУ: « КАЛИНОВЕ ГРОНО ЗІ СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ І РЕЧЕНЬ»
Автор: учитель українськоїмови та літератури
Мета: узагальнити вивчене про словосполучення і речення, їх синтаксичну
роль; розвивати творчо-комунікативні здібності, пам’ять, увагу,
спостережливість, зв’язне усне мовлення, вміння спілкуватися у групі,
висловлюватись, відстоювати свою точку зору; сприяти виробленню
культурних компетентностей, що передбачають вміння зберігати та
захищати національну ідентичність через визначення ціннісних пріоритетів;
виховувати естетичне сприйняття рослинного світу, любов до національних
традицій, рослин-символів, сприяти патріотичному вихованню молоді.
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.
Форма уроку: творчий урок з елементами інтерактивних, ігрових
технологій.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, українська література, фольклор,
українознавство, музика.
Обладнання: мультимедійна дошка, схеми, картки, презентація ppt.
Хід уроку.
Епіграфдо уроку: Ми українці - велика родина,
Мова і пісня у нас солов’їна.
Квітне в садочкучервонакалина.
Рідна земля для нас всіх – Україна!
1. Організаційно-мотиваційний момент.
1. Вступне слово вчителя. (1 хв.)
Добрий день, щасливі діти! Урок мови розпочнемо,
Щоб на уроці все зробити, аутотренінг проведемо.
2. Аутотренінг. (1 хв.) Слайд № 3
Вдумливо повторіть слова: Я – учень. Я – особистість. Я розумію і думаю.
Я хочу багатознати.
3. 3. Самооцінка знань. (1 хв.)
Вчитель: Закінчіть речення: «Я вважаю, що зміг вивчити і запам’ятати тему
на … балів».
4. Мотивація роботиучнів на уроці. (2 хв.) Слайд № 4
Бесіда.
- Діти! Зверніть увагу на епіграф уроку. Про що сьогодні піде розмова?
- Що зображено на малюнках? (Калина).
- Чи всі малюнки вам сподобались? А який візерунок не сподобався?
Чому? Що треба зробити із тьмяним малюнком?( Додати кольорів).
- Ми можемо це зробити?А що треба для цього? (Для цього треба
гарно працювати на уроці).
- Учні, за активнуроботу на уроці ви отримаєтечервоні ягідки калини,
за допомогою яких “оживете” цей візерунок. (Слайд № 5)
- Тож будьте уважні, активні, правильно відповідайте, щоб гроно
калини стало соковитим, червоним.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Рольова гра «Хто Я?». (1 хв.)
Учитель: Побажаю вам удачі, отримати гарні знання.
Вирішити всі задачі у рольовій грі «Хто Я?».
Випереджальнезавдання. Слайд № 6
Учень 1: Відгадайте мене за ознаками.
Я – синтаксичнаодиниця.
Я буваю складним і простим.
Я маю головнеі залежне слово.
Я поділяюся на іменні, дієслівні, прислівникові.
Учень 2: Відгадайте мене за ознаками.
Я – основнасинтаксичнаодиниця.
Я – виражаю і повідомляю закінчену думку.
Я маю граматичну основу.
Я буваю складним і простим
4. Відповідь: учень1: словосполучення; учень 2: речення.
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
(2 хв.)
Учитель: Отже, про що ми будемо сьогодні з вами говорити? Тема нашого
уроку: « Словосполучення і речення». Мета уроку (учитель пропонує одному
з учнів прочитати мету уроку). Протягом уроку подумайте, які рослини-
символи ви знаєте? У яких творах про них читали? Зверніть увагу на епіграф
уроку. Про яку рослину-символ піде розмова?
Установка. За кожну правильну відповідь учні на полях виставляють по 1
балу. В кінці уроку всі бали підраховуються і виставляється оцінка за роботу.
ІV. Основна частина.
1. Гра “Словникове лото” (3 хв.) Слайд № 7
Вчитель: А зараз проявимо творче вміння у словниковому лото.
Складемо прості словосполучення. Отож, почнемо!
(Учні виходять до інтерактивної дошки і поєднують слова, утворюючи
словосполучення)
калина мед
зірвав за вікном
червоні калину
пиріжки радісно
калиновий калину
особливо недавно
зовсім плоди
не ламай з калиною
Відповідь: калина за вікном, зірвав калину, червоні плоди, пиріжки з
калиною, калиновий мед, особливо радісно, зовсім недавно, не ламай калину.
2. Метод «Займи позицію». (5 хв.) Слайд № 8
Вчитель: Продовжуємо працювати. І щоб усе нам пригадати
Словосполучення повторимо - в «Займи позицію» пограємо.
5. Клас об’єднується у 4 групи. Обирається спікер у кожній команди. Два
представника з кожної групи виходять по черзі до інтерактивної дошки,
вибирають словосполучення і записують у відповідну колонку,
обґрунтовують свій вибір.
На мультимедійній дошці записані слова.
Іменні Дієслівні Прислівникові
Словосполучення: калина за вікном, зірвав калину, червоні плоди, пиріжки з
калиною, калиновий мед, особливо радісно, зовсім недавно, не ламай калину.
Відповідь:
Іменні Дієслівні Прислівникові
калина за вікном зірвав калину особливо радісно
червоні плоди не ламай калину зовсім недавно
пиріжки з калиною
калиновий мед
2. Письмо по пам’яті. (3 хв.) Гра «Аукціон».
Вчитель: Щоб все запам’ятати,
І добревсеце знати,
Ці словосполучення
По пам’яті треба записати.
(Учні пишуть у зошитах словосполучення, якізапам’ятали).
Вчитель: Хто запам’ятав більше словосполучень? (Один з учнів зачитує
словосполучення). Слайд № 9
Завдання: зробити синтаксичний розбір словосполучення на вибір.
(Три учні виходять до дошки і виконують завдання).
калина за вікном –
словосполучення, просте, іменникове, прилягання;
зірвав калину –
словосполучення, просте, дієслівне, керування;
особливо радісно –
словосполучення, просте, прислівникове, прилягання.
6. 3. Лінгвістичний відпочинок.(4 хв.)
Вчитель: Добревсі попрацювали,
Тему вивчену згадали,
І ось у нашій панорамі думок
Настає лінгвістичний відпочинок.
Завдання: закінчити прислів’я та приказки про калину.
У лузі калина з квіточками, неначе … (матуся з діточками).
Весною калина білим цвітом квітує, а восени… (червоні ягідки дарує).
Який кущ, така й калина, яка мати, така й … (дитина).
Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли … ( росте).
Без верби і калини - … (нема України).
Пишна та красива, мов … (червона калина).
Убралася в біле плаття, як калина … ( в білий цвіт).
Щоки червоні, як … (грона калинові).
Стоїть у дворідівонька, як над ставком… (калинонька).
В калині - материнська … (любов і мудрість).
Молода дівчина така гарна, як … ( калина).
Убралася в біле плаття, як … (калина в білий цвіт).
4. Гра «Пазл». ( 6 хв.)
Кожна група отримує частину тексту. Читають у групі, з’ясовують зміст
частини. Спікери груп виходять до дошки, спілкуються й об’єднують
частинки в один текст. Зачитують.
Червона калина від ста хвороб лікує.
Якщо вас огорнуло небажання будь-що
робити, не забувайте про калину. Скуштувавши
бабусиних пиріжків з калиною, ви неодмінно
станете бадьорішими. А може ви роздратовані?
Ви одразу ж заспокоїтесь, випивши відвар із кори
калини. А додавши червоних плодів з цукром чи
медом до гарячого чаю, ви позбавитесь заздрощів,
7. злості, пихатості. Не забувайте! Сік калини дуже корисний як
косметичний засіб. І звичайно ж, посадивши калину на своєму обійсті,
будьте певні: ніяке лихо не переступить поріг вашої хати.
Бесіда за змістом тексту.
- Про що ви дізнались із цього тексту?
- Яка тема й основнадумка тексту?
- Які ще рослини-символи ви знаєте? (Барвінок, чорнобривці, тополя,
волошки, пшениця, жито, мальви, червона рута, дуб, верба …)
- Пригадайте, у творах яких письменників описується калина? (У творах
Т.Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стуса, Григорія
Пономаренка та ін..)
- Пригадайте, у яких сучасних піснях згадується про калину та інші
рослини-символи? («Одна калина», «Моя Україна», «На калині мене мати
колихала», «Червона рута», «Чорнобривці» «Три поради»).
Після бесіди учні виконують синтаксичний розбір речення - назви
тексту. Перевірка робіт.
5. Випереджальнезавдання.
Вчитель: Хто писав нам про калину?
Хто співав про цю рослину?
Творчагрупа все розкаже,
Пригадає твори і покаже.
Виступ творчої групи. ( 7 хв.) Слайд № 10
Учень: Калина оспівана в багатьох творах наших видатних поетів:
Т. Г. Шевченка, І. Франка, Л. Українки.
Найдеш в гаю ту калину,
Та й пригорнись,
Бо я любила, моя дитино,
її колись.
Це слова Т. Г.Шевченка. Він любив це
дерево і в своєму '"Кобзарі" слово "калина" вжив аж 385 разів.
8. Учень:Т. Г. Шевченко "Зацвіла в долині"
Зацвіла в долині червонакалина,
Ніби засміялась дівчина-дитина.
Любо-любо стало, пташечка зраділа
І защебетала.
Почула дівчина і в білій свитині
З біленької хати вийшла погуляти.
Вийшла погуляти у гай на долину.
Учень:Тече вода з-під явора
яром на долину.
Пишається над водою червонакалина.
Пишається калинонька,
явір молодіє,
А кругом їх верболози
й лози зеленіють.
Учень:У творіЛесі Українки«Лісова пісня» калина
оспівана як живуча, гірка і солодкаягода, така безсмертна,
як Україна!
Рольова гра. Сценка
М а в к а: Як солодко грає, якглибоко крає,
розтинаєбілі груди, серденько виймає!
На голос веснянки відкликається зозуля, потім
соловейко, розцвітаєяріше дика рожа, біліє цвіт калини,
глід соромливо рожевіє, навіть чорнабезлиста тернина
появляєніжні квіти.
Мавка, зачарована, тихо колишеться, усміхається, а в
очах якась туга, аж до сліз; Лукаш, завваживши те,
перестає грати.
М а в к а
-А я калини цвіту наламаю.
9. Учень:Калина – духовний потяг до своєї рідної землі, свого берега, своїх
традицій!..
Учень:І. Франко теж любив калину і часто оспівував її у
своїхвіршах.
Учень:Червона калина, чого в лузі гнешся?
Чи світла не любиш, до сонця не пнешся?
Чи жаль тобі цвіту на радощі світу?
Чи бурі боїшся, чигромуз блакиту?..
Учень:Василь Стус образ калини часто вживає як символ України:
На колимськім морозікалина
зацвітає рудими слізьми.
(“На колимськім морозі калина…”)
Учень:Калина – пам’ять про тих, хто не повернувся з боїв…
Учень:Десь там за далекими гонами літ,
Де в травах дитинства стежина,
Стоїть біля батьківських воріт
Калина, червона калина.
Вона проводжаласинів на війну,
Гілля до шинелі тулила.
Не знала в розлуціспокою і сну
Калина, червона калина.
З тих пір у далеких дніпровськихкраях,
Де в травах дитинства стежина,
Як мамина пам’ять стоїть по синах
Калина, червонакалина…
Учень: Калина – дар рідної землі, символ гордості, стійкості, незламності,
живучості у творах Т.Шевченка, І. Франка, В.Стуса, Лесі Українки,
Петренка, Д. Павличка, у музиці Івасюка і Білаша.
V. Рефлексія.
1. Виконаннягрупових завдань. (5 хв.)
10. Учитель: А зараз попрацюємо у групах, де зможете себе ви проявити.
Складіть «сенкан» і «гронування», «вільний вірш» і «кубування».
У вас є п’ять хвилин, щоб працювати продуктивно.
Висловлюйте свої думки, працюючиу групі колективно.
1група: Скласти “сенкан” до слова калина. Слайд №11
1. Калина.
2. Червона , смачна, квітуча, пахуча, мамина, красива…
3. Червоніє, пахне, цвіте, росте, лікує…
4. Червона калина – символУкраїни.
5. Калина – кущ, оберіг, символ…
2 група: Скласти кубування до слова калина.
1. Опис калини: білий цвіт, червоніягідки, кущ.
2. Калина схожа на: горобину, смородину, черемху, бузок.
3. Асоціації: символУкраїни, Шевченко, рушник вишитий.
4. Аналіз: користуємосьягодами, милуємось красою.
5. Застосування:лікування ягодами, символдобробуту, саджаємо.
6. Кориснаця рослинатим, що нею лікуються.
3 група: Скласти гронування до слова калина. (дошка) Слайд №12
Символ вінок рослина кущ
візерунок патріотизм
Україна КАЛИНА дівчина
намисто ліки
Шевченко червона білий цвіт
4 група: Скласти вільний вірш «Я – калина»
Зразок. Я – калина
Цвіту білим цвітом.
Я – калина
Лікую калиновим медом.
Я – калина
Червонію плодами.
11. Я – калина,
Оспівана поетами.
2. Метод «Мікрофон».
Учитель: Висловіть своєколо думок
У мікрофонпро сьогоднішній урок.
Щоб легко вам було відповідати,
В анкету не забувайте підглядати.
Рефлексійна анкета. На уроці я: дізнався ... , повторив ... , навчився ...,
зрозумів …, зробив успіхи ..., труднощі я відчув ..., я не вмів, а тепер умію
..., більше дізнався про …
VІ. Оцінки за урок. Підраховування балів, оцінювання. Учні за роботу на
уроці отримували червоні ягідки, за допомогою яких можна “оживити”
малюнок калини. (2 хв.)
Слайд № 13 Оформлення малюнку “Калинове гроно” (На дошці - малюнок
калини, який треба розфарбувати. Учні прикріплюють червоні ягідки-
кружечки, які отримали за роботу на уроці).
VІІ. Домашнє завдання. (2 хв.) Слайд № 14
Виконати різнорівневі завдання на вибір.
1. Творчий відпочинок. (10 – 12 балів) Написати твір-мініатюру на тему:
«Прощо розповіла мені калиназа вікном?», використовуючиопорні
словосполучення:затамувавши подих;опустившидодолу важківіти; весело
наспівуючи; мріючи провесну; згадуючи тепле літечко.
2. Пошукова робота: Виписати до 12 висловів українських письменників
про калину. ( 10 – 12 балів)
Слайд № 15
Вчитель: А сьогоднішній урок довів нам, що «Без верби і калини нема
України», а без знань немає щасливого майбутнього.
12. Література:
1. Мельничайко В.Я. Творчі роботи на уроках української мови:
Конструювання. Редагування. Переклад. Посібник для вчителів. — К.: Рад.
школа, 1984. — 223 с.. 2. 2.
2.Українська вікіпедія. Код доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/
3. http://mova.info
4. Могила Н. М. З живого джерела. Позакласна роботаз української мови / За
заг. ред.. А. П. Загнітка. – Донецьк: Академія, 1997. – 200с.
5. Великий шкільний словник української мови / Уклад. Т. К. Співак. Х.:
ФОП Співак Т. К., 2009.