SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Клас: 7
Тема: Дієприкметник. Запорізький рушник.
Мета: узагальнити та систематизувати все вивчене про дієприкметник,
перевірити уміння учнів розрізняти дієприкметники з-поміж інших частин
мови, вміння відокремлювати дієприкметникові звороти знаками;
розвивати творчі здібност; виховувати любов і повагу до звичаїв і
традицій українського народу.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок;
інтегрований урок з поєднанням народознавства та історії рідного краю.
Методи і прийоми: метод вправ, робота в міні-групах, бесіда, розповідь.
Хід уроку
І. Організація класу.
- За давнім українським звичаєм люди, вирушаючи у далеку
мандрівку, беруть обереги-символи, які допомагають у тяжку
хвилину.
- Які обереги вам відомі?
(Калина, барвінок, рушник, пісня)
- Тож візьмемо цей рушник й простелимо на нашому шляху (вчитель
простилає рушник на стіл)
- Рушники дарувались у дорогу не випадково. За дослідженнями
етнографів, значення рушника (полотна) розкривалась у значенні
дороги, пов`язаної із світлим радісним життєвим початком.
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Так і ми сьогодні помандруємо історією рушників Запорізького краю
на основі набутих та вичених знань з теми «Дієприкметник», що нас
супроводжуватиме. (Слайд «Дієприкметник. Запорізький рушник»)
- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота (Сімнадцяте
грудня/ Класна робота/ Дієприкметник. Запорізький рушник.)
III. Цілевизначення.
- Як хрестик до хрестика, складається візерунок, так і знання з мови
просувають нас уперед.
- Поставимо завдання до нашої теми (Діти ставлять завдання до
уроку)
( Слайд. « Повторити..
З`ясувати…
Навчитися…
Працюватимемо, щоб…»)
- Молодці, завдання ми визначили, тож дорога нас кличе.
- А чи знаєте ви, що таке дієприкметник?
- Пропоную вам «Рушничковий мовотренінг» (слайд «Рушничковий
мовотренінг»)
Фронтальне опитування
- Скільки форм має дієслово? (5)
- Яка форма поєднала ознаки дієслова і прикметника?
(дієприктеник)
- Дієприкметники поділяються на? (активні і пасивні)
- Які суфікси творять активні дієприкметники?
- Приведіть приклад активного дієприкметника минулого часу;
теперішнього часу.
- Які суфікси творять пасивні дієприкметники?
- Приведіть приклад пасивного дієприкметника.
- Приведіть приклад пасивного дієприкметника теперішнього часу
(не можна)
- Діти, а які з них рідко вживаються: активні чи пасивні?
Увага! В основному найчастіше вживаються пасивні
дієприкметники, бо вказують на того, хто виконує дію.
- Дієприкметник і залежне слово- це?
- Частка не з дієприкметником може писатися? (разом, окремо)
- А ми помандруємо далі на Запоріжжя.
- Чим же особливі рушники Запорізького краю? (учитель викликає
дитину, яка розповідає про особливості рушника Запорізького
краю)
(Слайд «Запорізький рушник»)
Доповідь учня
Вишивка на Запоріжжі увібрала в себе не тільки полтавські мотиви, але і
традиції вишивки інших народів.
Кожен народ приніс свої традиції на Запоріжжя, зробив свій внесок у
розвиток вишивки.
Так, на рушниках Приазовського, Вільнянського, Веселівського,
Михайлівського, Якимівського районів можна побачити характерні
рослинні і геометричні орнаменти, розміщені у вигляді прямих смуг.
На Запоріжжі найчастіше для вишивання рушників використовувались
червоні та чорні нитки. Чорний колір поступово змінюється синім. В
рушниках Запорізького регіону зустрічаються рослинні, геометричні
орнаменти, орнаменти з зображенням птахів та тварин. Рослинні
орнаменти складаються із стилізованих квітів, листків, бутонів, стеблин.
Геометричні орнаменти складаються з геометричних фігур: трикутників,
ромбів, зірок, квадратів. Також часто у вишивці рушників зустрічаються
стилізовані птахи.
Головні кольори, які використовуються для народної вишивки в
Запорізькій області: червоний, синій, білий. Останнім часом набув
популярності жовтий колір.
- Та дніпровські пороги спричинили нам перестороги: вибрати
дієприкметнки з тексту та визначити, до якого виду належать.
(Слайд «Текст про рушник»)
- Молодці, на цьому гостини на Запоріжжі не завершуються, а
запрошує наш гід із Запорізького художнього музею та
Дніпропетровського музею ім. Д.І. Яворницького. (Слайд про
козацькі рушники)
Доповідь учня
Продовжу попередню розповідь цікавим фактом: окремо виділяють
козацькі рушники.Відмінність козацького рушника від інших витворів
мистецтва полягає перш за все в багатобарвності, а далі – в манері й
технології вишивання.
В усіх козацьких рушниках присутнє дерево життя. В українській
міфології деревом життя виступає переважно дуб, явір.
Запорізькі майстрині вишивають рушники на лляному чи домотканому
полотні переважно жовтим або червоним кольорами рушниковими швами.
- Діти, а козаки нам приготували завдання. (Слайд: «Списати
речення і розставити розділові знаки»)
1. Попереду батько ніс на рушнику хліб-сіль; у кошику, накритому
рушником, несла різне частування мати.
2. Вишитий мамою рушник нагадує мені веселкове дитинство.
3. На полотні рушника птахи й велика квітка-сонях вінчають дерево,
обрамлене такими ж квітами й дубовим листям.
- Так, діти, Запорізький край відомий сучасними майстринями
(розповідь про запорізьких майстринь)
(Слайд «Запорізькі майстрині»)
Доповідь учня
На всю Україну та за її межами відомо ім'я знаменитої вишивальниці,
народної художницї України. Усе своє життя вона присвятила народній
вишивці. Багато їздила вона по містах і селах України, особливо по
Запорізькому краю. В усіх закутках вона намагалася знайти нові узори.
Досконало вивчила зміст, значення кожного стібка на вишитих рушниках,
хустинах. Вона створила цілу теорію українського рушника. Завдяки
Харловій, українська народна вишивка стала відомою на весь світ. Її
роботи радують людей усіх континентів світу. Особливо вона
прославилась вишитими рушниками, їх у неї більше 1000, але всі різні.
Кожен вишитий листок, квітка, або птах мають свій зміст та значення.
В.Г.Харлова досконало вивчила побудову узорів рушника. Основна тема
її вишивок – «Дерево мого роду» – вишивається бурим, морквяним
кольором по сірому полотну.
За свою працю та майстерність Валентина Гаврилівна нагороджена
званням «Народний художник України», має багато державних нагород.
Народна майстриня створила свій центр вишивального мистецтва, навчила
тієї майстерності тисячі людей.
Доповідь учня
Багато рушників вишила колишній інженер заводу «Мотор-Січ»
Валентина Петрівна Юхименко. Це – «Запорізький дуб», «Зимова
казка», «Барви Запорізького степу» та інші. Зараз Валентина Петрівна –
пенсіонерка, викладає вишивку в школі «Основа». Ïї рушник «Барви
Запорізького степу» – це унікальний двосторонній рушник, надзвичайно
«сильний» з точки зору енергетичної цінності. Він символізує багатство
степу, його буяння. Виконаний рушник в жовтих тонах – це колір
вигорілого степу. Майстриня вправно перенесла на полотно красу землі,
вклавши свій зміст в кожну деталь.
- Та щоб добре запам`ятати вмілих майстринь, мусимо розшукати,
в яких словах частку не слід правильно писати.
(Слайд)
Не/бачений ніколи узор, ще не/дотканий рушник, рушник не/вишитий,
не/вишитий вчоралисток, не/прикрашені рушниками ікони, не/вибілене
полотно, не/вишитий рушник, не/виконаний візерунок, не/помережаний
рушник, не/забуті символи, не/заквітчана рушниками.
- Зачитайте словосполучення тільки ті, де не пишеться окремо.
- А в інших випадках зачитайте словосполучення.
Фізхвилинка:
Сюди-туди голка,
сюди-туда нитка,
ось тут буде листя,
ось тут буде квітка.
(Музика «Рідна мати моя…»)
- Молодці, вміло оперуєте знаннями з теми «Дієприкметник»
- Діти, і наша альма-матір теж має свою майтриню. Вона вчила дівчаток
вишивати, створювати власні візерунки. Як тут не згадати праці
Солодовник Л.В. (діти виносять рушники-роботи Солодовник Л.В. під
музичний супровід «Рідна мати моя…»)
- Як бачите, кожна школа має навіть і своїхумілих майстринь, так і кожна
сім`я має свої сімейні обереги. Складіть діалог з використанням
дієприкметників і дієприкметникових зворотів.
I. Мої сімейні обереги.
II. Пам`ятки-реліквії моєї сім`ї( слайд)
Використайте: натруджені руки, вишитий рушник, виготовлений з
любов`ю, незабуті орнаменти, прикрашені рушниками.
- Як вам діалог першої пари?
- Чи вдався діалог другої пари?
- Так, цікаво було відчути присмак історії оберегів та традицій у
ваших сім`ях. Шануйте ці пам`ятки, бо це візерунки ваших родин.
А ми спробуємо створити творчий візерунок в сенкані.
I. Варіант: Рушник
II. Варіант: Майстриня( слайд)
Підсумок уроку. Рефлексія.
- Час швидко спливає, а урок вже минає.
- Що цікавого ви дізналися сьогодні?
(Слайд «Я зрозумів…
Мені сподобалося…
Мене вразило…
Повторюватимемо «Дієприкметник», щоб…»)
Заключне слово вчителя.
Шануйте, діти, рушники,
Квітчайте ними свою хату,
То- обереги від біди,
Шануйте те, що дала мати,
В похмурі та скрутні часи
Шануйте, діти, рушники.
Оцінювання
Домашня робота
Написати твір про український рушник.
- Хто віршує, спробуйте поезію.

More Related Content

What's hot

тема дієслово
тема дієсловотема дієслово
тема дієсловоtanya6969
 
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класУрок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класКовпитська ЗОШ
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваЮля Лещишина
 
дієслово
дієсловодієслово
дієсловоtanya6969
 
проект
проектпроект
проектCshkilniy
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаAnhelina Mytsura
 
великовисківська загальноосвітня школа і
великовисківська загальноосвітня школа івеликовисківська загальноосвітня школа і
великовисківська загальноосвітня школа іЛюдмила Шведенко
 
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко Людмила Шведенко
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до урокуHelen Golovina
 
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.Людмила Шведенко
 
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗ
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗПавлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗ
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗЕлектронні книги Ранок
 
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльність
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльністьРозвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльність
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльністьНаталья Шевченко
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмиКоваленко Ірина
 

What's hot (20)

тема дієслово
тема дієсловотема дієслово
тема дієслово
 
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 класУрок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
Урок позакласного читання. Сторінками історії України 4 клас
 
урзм 4 клас віночок
урзм 4 клас віночокурзм 4 клас віночок
урзм 4 клас віночок
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
 
дієслово
дієсловодієслово
дієслово
 
проект
проектпроект
проект
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя Батьківщина
 
великовисківська загальноосвітня школа і
великовисківська загальноосвітня школа івеликовисківська загальноосвітня школа і
великовисківська загальноосвітня школа і
 
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
 
якимівка підопригора л.а
якимівка підопригора л.аякимівка підопригора л.а
якимівка підопригора л.а
 
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
 
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗ
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗПавлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗ
Павлюк С. С. Роль і завдання занять з художньої літератури у ДНЗ
 
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльність
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльністьРозвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльність
Розвиток з’вязного мовлення старших дошкільників через театралізовану діяльність
 
урок
урокурок
урок
 
сухомлинський Василь
сухомлинський Васильсухомлинський Василь
сухомлинський Василь
 
дмитрук і.м.
дмитрук і.м.дмитрук і.м.
дмитрук і.м.
 
І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб ...
І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб ...І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб ...
І.Ю.Дем’янчук. Використання інформаційно-комунікаційних технологій як спосіб ...
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьми
 
Добрим жити в світі веселіше
Добрим жити в світі веселішеДобрим жити в світі веселіше
Добрим жити в світі веселіше
 

Similar to 58

знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахOlesea_Moldovan
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушникиSveta Kovalets
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтваLala Lalala
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Alyona Bilyk
 
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укрAira_Roo
 
1 um g_r
1 um g_r1 um g_r
1 um g_r4book
 
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrish
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrishUkrainskiy jazik-1-kl-gavrish
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrishrobinbad123100
 
1k ukrm-gavrish-markoten-12
1k ukrm-gavrish-markoten-121k ukrm-gavrish-markoten-12
1k ukrm-gavrish-markoten-12pidruchnikiinua
 
Ukrainska mova-havrysh-1-klas
Ukrainska mova-havrysh-1-klasUkrainska mova-havrysh-1-klas
Ukrainska mova-havrysh-1-klaskreidaros1
 
Українська мова 1 класс Гавриш
Українська мова 1 класс ГавришУкраїнська мова 1 класс Гавриш
Українська мова 1 класс Гавришoleg379
 
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.oleg379
 

Similar to 58 (20)

знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словах
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушники
 
Приголосні звуки
Приголосні звукиПриголосні звуки
Приголосні звуки
 
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
 
442,23.docx
442,23.docx442,23.docx
442,23.docx
 
Урок розвитку мовлення
Урок розвитку мовлення Урок розвитку мовлення
Урок розвитку мовлення
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтва
 
Урок – свято 1 клас
Урок – свято 1 класУрок – свято 1 клас
Урок – свято 1 клас
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
 
Я люблю Україну
Я люблю УкраїнуЯ люблю Україну
Я люблю Україну
 
1 um g_r
1 um g_r1 um g_r
1 um g_r
 
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр
1 укр яз_гавриш_маркотенко_2012_укр
 
1 um g_r
1 um g_r1 um g_r
1 um g_r
 
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrish
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrishUkrainskiy jazik-1-kl-gavrish
Ukrainskiy jazik-1-kl-gavrish
 
1k ukrm-gavrish-markoten-12
1k ukrm-gavrish-markoten-121k ukrm-gavrish-markoten-12
1k ukrm-gavrish-markoten-12
 
1 ukr
1 ukr1 ukr
1 ukr
 
Ukrainska mova-havrysh-1-klas
Ukrainska mova-havrysh-1-klasUkrainska mova-havrysh-1-klas
Ukrainska mova-havrysh-1-klas
 
1 um g_r
1 um g_r1 um g_r
1 um g_r
 
Українська мова 1 класс Гавриш
Українська мова 1 класс ГавришУкраїнська мова 1 класс Гавриш
Українська мова 1 класс Гавриш
 
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
Підручник Українська мова 1 клас Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.
 

More from ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (6)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

58

  • 1. Клас: 7 Тема: Дієприкметник. Запорізький рушник. Мета: узагальнити та систематизувати все вивчене про дієприкметник, перевірити уміння учнів розрізняти дієприкметники з-поміж інших частин мови, вміння відокремлювати дієприкметникові звороти знаками; розвивати творчі здібност; виховувати любов і повагу до звичаїв і традицій українського народу. Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок; інтегрований урок з поєднанням народознавства та історії рідного краю. Методи і прийоми: метод вправ, робота в міні-групах, бесіда, розповідь. Хід уроку І. Організація класу. - За давнім українським звичаєм люди, вирушаючи у далеку мандрівку, беруть обереги-символи, які допомагають у тяжку хвилину. - Які обереги вам відомі? (Калина, барвінок, рушник, пісня) - Тож візьмемо цей рушник й простелимо на нашому шляху (вчитель простилає рушник на стіл) - Рушники дарувались у дорогу не випадково. За дослідженнями етнографів, значення рушника (полотна) розкривалась у значенні дороги, пов`язаної із світлим радісним життєвим початком. II. Мотивація навчальної діяльності. - Так і ми сьогодні помандруємо історією рушників Запорізького краю на основі набутих та вичених знань з теми «Дієприкметник», що нас супроводжуватиме. (Слайд «Дієприкметник. Запорізький рушник») - Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота (Сімнадцяте грудня/ Класна робота/ Дієприкметник. Запорізький рушник.) III. Цілевизначення.
  • 2. - Як хрестик до хрестика, складається візерунок, так і знання з мови просувають нас уперед. - Поставимо завдання до нашої теми (Діти ставлять завдання до уроку) ( Слайд. « Повторити.. З`ясувати… Навчитися… Працюватимемо, щоб…») - Молодці, завдання ми визначили, тож дорога нас кличе. - А чи знаєте ви, що таке дієприкметник? - Пропоную вам «Рушничковий мовотренінг» (слайд «Рушничковий мовотренінг») Фронтальне опитування - Скільки форм має дієслово? (5) - Яка форма поєднала ознаки дієслова і прикметника? (дієприктеник) - Дієприкметники поділяються на? (активні і пасивні) - Які суфікси творять активні дієприкметники? - Приведіть приклад активного дієприкметника минулого часу; теперішнього часу. - Які суфікси творять пасивні дієприкметники? - Приведіть приклад пасивного дієприкметника. - Приведіть приклад пасивного дієприкметника теперішнього часу (не можна) - Діти, а які з них рідко вживаються: активні чи пасивні? Увага! В основному найчастіше вживаються пасивні дієприкметники, бо вказують на того, хто виконує дію. - Дієприкметник і залежне слово- це? - Частка не з дієприкметником може писатися? (разом, окремо) - А ми помандруємо далі на Запоріжжя. - Чим же особливі рушники Запорізького краю? (учитель викликає дитину, яка розповідає про особливості рушника Запорізького краю) (Слайд «Запорізький рушник») Доповідь учня Вишивка на Запоріжжі увібрала в себе не тільки полтавські мотиви, але і традиції вишивки інших народів. Кожен народ приніс свої традиції на Запоріжжя, зробив свій внесок у розвиток вишивки. Так, на рушниках Приазовського, Вільнянського, Веселівського, Михайлівського, Якимівського районів можна побачити характерні рослинні і геометричні орнаменти, розміщені у вигляді прямих смуг.
  • 3. На Запоріжжі найчастіше для вишивання рушників використовувались червоні та чорні нитки. Чорний колір поступово змінюється синім. В рушниках Запорізького регіону зустрічаються рослинні, геометричні орнаменти, орнаменти з зображенням птахів та тварин. Рослинні орнаменти складаються із стилізованих квітів, листків, бутонів, стеблин. Геометричні орнаменти складаються з геометричних фігур: трикутників, ромбів, зірок, квадратів. Також часто у вишивці рушників зустрічаються стилізовані птахи. Головні кольори, які використовуються для народної вишивки в Запорізькій області: червоний, синій, білий. Останнім часом набув популярності жовтий колір. - Та дніпровські пороги спричинили нам перестороги: вибрати дієприкметнки з тексту та визначити, до якого виду належать. (Слайд «Текст про рушник») - Молодці, на цьому гостини на Запоріжжі не завершуються, а запрошує наш гід із Запорізького художнього музею та Дніпропетровського музею ім. Д.І. Яворницького. (Слайд про козацькі рушники) Доповідь учня Продовжу попередню розповідь цікавим фактом: окремо виділяють козацькі рушники.Відмінність козацького рушника від інших витворів мистецтва полягає перш за все в багатобарвності, а далі – в манері й технології вишивання. В усіх козацьких рушниках присутнє дерево життя. В українській міфології деревом життя виступає переважно дуб, явір. Запорізькі майстрині вишивають рушники на лляному чи домотканому полотні переважно жовтим або червоним кольорами рушниковими швами. - Діти, а козаки нам приготували завдання. (Слайд: «Списати речення і розставити розділові знаки») 1. Попереду батько ніс на рушнику хліб-сіль; у кошику, накритому рушником, несла різне частування мати. 2. Вишитий мамою рушник нагадує мені веселкове дитинство. 3. На полотні рушника птахи й велика квітка-сонях вінчають дерево, обрамлене такими ж квітами й дубовим листям. - Так, діти, Запорізький край відомий сучасними майстринями (розповідь про запорізьких майстринь) (Слайд «Запорізькі майстрині») Доповідь учня
  • 4. На всю Україну та за її межами відомо ім'я знаменитої вишивальниці, народної художницї України. Усе своє життя вона присвятила народній вишивці. Багато їздила вона по містах і селах України, особливо по Запорізькому краю. В усіх закутках вона намагалася знайти нові узори. Досконало вивчила зміст, значення кожного стібка на вишитих рушниках, хустинах. Вона створила цілу теорію українського рушника. Завдяки Харловій, українська народна вишивка стала відомою на весь світ. Її роботи радують людей усіх континентів світу. Особливо вона прославилась вишитими рушниками, їх у неї більше 1000, але всі різні. Кожен вишитий листок, квітка, або птах мають свій зміст та значення. В.Г.Харлова досконало вивчила побудову узорів рушника. Основна тема її вишивок – «Дерево мого роду» – вишивається бурим, морквяним кольором по сірому полотну. За свою працю та майстерність Валентина Гаврилівна нагороджена званням «Народний художник України», має багато державних нагород. Народна майстриня створила свій центр вишивального мистецтва, навчила тієї майстерності тисячі людей. Доповідь учня Багато рушників вишила колишній інженер заводу «Мотор-Січ» Валентина Петрівна Юхименко. Це – «Запорізький дуб», «Зимова казка», «Барви Запорізького степу» та інші. Зараз Валентина Петрівна – пенсіонерка, викладає вишивку в школі «Основа». Ïї рушник «Барви Запорізького степу» – це унікальний двосторонній рушник, надзвичайно «сильний» з точки зору енергетичної цінності. Він символізує багатство степу, його буяння. Виконаний рушник в жовтих тонах – це колір вигорілого степу. Майстриня вправно перенесла на полотно красу землі, вклавши свій зміст в кожну деталь. - Та щоб добре запам`ятати вмілих майстринь, мусимо розшукати, в яких словах частку не слід правильно писати. (Слайд) Не/бачений ніколи узор, ще не/дотканий рушник, рушник не/вишитий, не/вишитий вчоралисток, не/прикрашені рушниками ікони, не/вибілене полотно, не/вишитий рушник, не/виконаний візерунок, не/помережаний рушник, не/забуті символи, не/заквітчана рушниками. - Зачитайте словосполучення тільки ті, де не пишеться окремо. - А в інших випадках зачитайте словосполучення. Фізхвилинка:
  • 5. Сюди-туди голка, сюди-туда нитка, ось тут буде листя, ось тут буде квітка. (Музика «Рідна мати моя…») - Молодці, вміло оперуєте знаннями з теми «Дієприкметник» - Діти, і наша альма-матір теж має свою майтриню. Вона вчила дівчаток вишивати, створювати власні візерунки. Як тут не згадати праці Солодовник Л.В. (діти виносять рушники-роботи Солодовник Л.В. під музичний супровід «Рідна мати моя…») - Як бачите, кожна школа має навіть і своїхумілих майстринь, так і кожна сім`я має свої сімейні обереги. Складіть діалог з використанням дієприкметників і дієприкметникових зворотів. I. Мої сімейні обереги. II. Пам`ятки-реліквії моєї сім`ї( слайд) Використайте: натруджені руки, вишитий рушник, виготовлений з любов`ю, незабуті орнаменти, прикрашені рушниками. - Як вам діалог першої пари? - Чи вдався діалог другої пари? - Так, цікаво було відчути присмак історії оберегів та традицій у ваших сім`ях. Шануйте ці пам`ятки, бо це візерунки ваших родин. А ми спробуємо створити творчий візерунок в сенкані. I. Варіант: Рушник II. Варіант: Майстриня( слайд) Підсумок уроку. Рефлексія. - Час швидко спливає, а урок вже минає. - Що цікавого ви дізналися сьогодні? (Слайд «Я зрозумів… Мені сподобалося… Мене вразило… Повторюватимемо «Дієприкметник», щоб…»)
  • 6. Заключне слово вчителя. Шануйте, діти, рушники, Квітчайте ними свою хату, То- обереги від біди, Шануйте те, що дала мати, В похмурі та скрутні часи Шануйте, діти, рушники. Оцінювання Домашня робота Написати твір про український рушник. - Хто віршує, спробуйте поезію.