SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Урок позакласного читання у 4 класі
Тема уроку: Хто сіє мир, пожне щастя. Казка Яронімаса Лауцюса «Війна
планет».
Мета: вчити аналізувати і систематизувати досліджуваний матеріал; виявити
особливостімови в творі;вчити піклуватися про інших, допомагатисвоїм
товаришам, поважати їх думку;вчити дітей жити за законамидобраі
справедливості, співвідносити свої інтереси з інтересами своїх
товаришів;виховувати, розвиватиі примножувати кращі якостілюдини:
патріотизм, громадянськість, гордість засвоюБатьківщину, прагнення до миру,
розвиватимовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять учнів, творчіздібності,
формувати у дітей гуманний світогляд, спрямованийна недопущення жахів
війни; сприятизбереженнюпам’яті про тяжкі випробування нашого народу.
Хід уроку:
І.Організація класу.
ІІ.Тема і мета уроку.
Учень1.Мир на землі — це затишок і тиша,
Це сміх дитячийі душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижнийсвіт.
Учень 2.Мир на землі — це росянісвітанки,
Красаі творчість, пісня у гаях.
Мир на землі — це вечориі ранки
Із радістю і щастям у серцях.
Учень3.Мир на землі — це дім і мама, й тато,
Й любові стільки — просто через край!
Це та земля, де щастя є багато
І в кожній хаті — хліба коровай.
Учень 4.Це та земля, де сміх і пісня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов.
Й ніколи у бояхніхто не гине,
Бо господаріВсесвіту — щастя і любов.
ІІІ.Актуалізація знань учнів.
- Що таке світ?
- Ось яке пояснення значення цього словадає тлумачний словник:
1. СВІТ - Всесвіт,
планета,
земну кулю, а також населення, люди земної кулі.
2. СВІТ - дружні зв'язки, згодаміж ким-небудь, відсутність війни;
тиша, спокій;
угода про припинення війни.
- Наш урок проходить під девізом: «Хто сіє мир, пожне щастя». Поясніть сенс
цього виразу.
- Назвіть протилежне за значенням слово до словаМИР ( Війна ).
ІV.Роботанад темою уроку.
1.Бесіда
- Не завжди наше серцеспокійно. Радіо, телебачення, газети приносять
тривожніновини. То в одному, то в іншому кінці земної кулі падають на землю
бомби, горять школи і лікарні, гинуть сотні людей. Чому так відбувається? Що
заважає людям жити мирно?
-Після Великої Вітчизняної війни минуло 65 років. Але вже за цей час у різних
куточках нашої планети товклося понад 100 воєн.
- Які ж люди починають ці війни? (Жорстокі, безжальні, безвідповідальні).
- А чи можна уникнути військових дій? Як? (Треба відповідально ставиться до
конфліктів, які виникають між різними країнами, і вирішувати виниклі
проблемишляхом переговорів, угод, вміти домовлятися мирно.)
- Часто війни виникають через нерозуміння різних сторін або коли одна країна
втручається у вирішення спірних питань іншої країни, що абсолютно
неприпустимо.
-Подивіться на картини про війну і про мирне життя.
- Які фарби використав художник, щоб передати жах і страждання, які
відчувають люди під час війни? (Похмурі, темні).
- А для зображення мирного життя?(Світлі, яскраві, соковиті)
- Чому? (Ці фарби висловлюють добріпочуття, гарний настрій. Адже без світу у
масштабному розумінні немає миру в душі.)
2.Роботанад казкою Яронімаса Лауцюса «Війна планет»
Яронімас Лауцюс
Війна планет (казка)
Далеко-далеко, за сімома сузір'ями, на самому краю Чумацького Шляху
спокійно оберталися навколо свого Сонця дві планети - Зелена та Блакитна.
Хоча шляхи їх не перетиналися і світ одинодномувони не затуляли, але, як
нерідко буває між державами і в нас на Землі, жителі обохпланет раптом
почали готуватися до війни. І вже ні про що інше не думали, як тільки б
завоювати і перемогти.
Так вже сталося, що в той час, коли ракет, бомб і іншої руйнівної зброї
ворогуючісторонизанаробили стільки, що далі нікуди, Зеленої й Блакитної
планети зійшли на тронинові королі.
Перш ніж почати війну, король Блакитної планети заслав на Зелену свого
розвідника Швірлиця. А до того часу серед його придворних вже кілька днів
діяв шпигун з Зеленої планети Шкірлиць. Він першим передав своємукоролю
секретне повідомлення:
«Блакитна планета має мільйон ракет, націлених на наші об'єкти. На ній також
знаходиться мільйон військових цілей - будинків, шкіл, магазинів, дитячих
садків. Знищивши їх, ми виграємо війну».
- А скільки ракет у нас? - запитав Зелений король.
- Рівно мільйон, Ваша Величність, - відповів головнокомандувач.
- А скільки розташовано цілей?
- На жаль, теж мільйон, - відрапортував головнокомандувач.
- Значить, у нас всього порівну. Отже, війну ні вони, ні ми не виграємо, - вголос
підрахував Зелений король, нагородженийзасвої математичні здібності
Арифметичною премією.
Запанувало важке мовчання. Що робити?
- Придумав! - раптом заплескав у долоні король. - Требапобудувати ще більше
всяких будівель - шкіл, лікарень, театрів. Чим більше, тим краще! - вирішив
він.
Прочитавши таємне донесення розвідника Швірлиця, точно таке ж рішення
прийняв і король Блакитної планети.
- Спорудившище більше цілей, ми будемо непереможними! - потираючируки,
вигукнув Його Величність.
І закипіла роботана обохпланетах! Щодня виростало безліч нових стратегічних
цілей - будинків, стадіонів, парків. Коли кожна сім'я стала власницею власної
військової мети - квартири, коли місць у школах стало стільки ж, скільки учнів,
а біля театрів та магазинів не залишилося черг, хитромудрийЗелений король
придумав новий підступний план:
- Добреб мати побільше рухомих військових цілей. У них важче потрапити.
Загули фабрики і заводи. Незабаром вони випустили стільки всякої техніки, що
кожен планетянин безкоштовно отримав автомобіль, діточки - по мопеду, а ті,
хто добревчилися, - навіть по маленькому літаку.
- І блакитні виробляють рухоміцілі, - в особливо секретноїрадіограмі
повідомив розвідник Шкірлиць.
- В такому разі готуємося до блокади!- постановив Зелений король.
- Що це значить?- запитали міністри.
- Це значить, що потрібно заготовитимасу смачнихречей - солодощів,
морозива, тортів, - облизуючись, пояснив король, -щоб не голодувати, якщо
ворог захочетримати нас в облозі.
- Але тоді нам знадобиться більше вчених, - наважився втрутитися міністр
Дваподва. - Адже тільки вони можуть створитинові надсучаснімашини,
вивести найвищі сортипшениці, винайти небачені, ще більш смачні напої та
наїдки.
Нехай солдатинадходять у школи та університети. Скарбник! Посули всім, хто
буде вчитися, золота, - жваво наказав король, мріючитільки про перемогу.
Дізнавшись, що і на Блакитній планеті взялися за навчання, Зелений король,
почухавши потилицю, постановив:
- Пора нападати!
- Але хто буде воювати? Адже всі наші солдати вчаться, будують, займаються
спортом. Тай ракети без нагляду вже поіржавіли, - заохав головнокомандувач.
- Нехай атакують ворогаспортсмени! - не розгубивсяЗелений король. - Ми
переможемо!
- Блакитний король, почувшипро задуми зелених, оголосив надзвичайнийстан.
Він наказав усім тренуватися, а сам сів за шахівницю: раптом доведеться битися
із Зеленим королем.
І настав вирішальний день. На Блакитну планету висадився космічнийдесант
зелених. Закипіли бої, почалася боротьба.
Вели свої армії самі королі. Їм ніколи було навіть зіграти партію в шахи.
Особливо цьомурадів Зелений, адже знав-то він всього одинхід.
- В наступ! - покликав своїхбаскетболістів Блакитний король.
- В атаку! - до хрипоти волав до футболістам Зелений король...
- Грай, як Сабоніс! - напучував кожного баскетболістаЙого Величність
Блакитний.
І блакитні негайно досяглипереваги в рахунку.
- Гол! - втрачаючивід щастя голову, кричав Зелений.
Обидвакороля були пристраснимивболівальниками. Вони навіть не помітили
як в запалі спортивнихбаталій, радіючи перемогам своїх, кинулись раптом один
іншому... в обійми. Обнявшись і розцілувалися, утираючи сльозирадостіі
перебиваючи одинодного, Їх Величності повторювали:
- Ми переможемо!
- Ми виграємо!
З хвилюванням чекали королірішення суддів. Ввечері мали бути оголошені
результати битви.
- 1000:1001 на користь Блакитної планети! - оголосив головнийсуддя.
- Ура! - грянуло на всій Блакитний планеті.
- Не вважається! - запротестував мудрий Зелений король. - Боротьбапроходила
на вашій планеті, а вдома, як говориться, і стіни допомагають. Продовжимоїї на
нашій території!
- Добре!- погодивсяБлакитний король, якомудуже сподобалися міжпланетні
змагання. Крім того, йому хотілося подивитися як живуть сусіди.
Незабаром змагання відбулися вже на Зеленій планеті. Зновузакипіли бої, знову
кинулися в атаку хокеїсти, боксери, волейболісти. І зновукоролі«вболівали» за
свої команди.
На цей раз з рахунком 1001:1000 виграли господарі. Тепер більше радів Зелений
король.
- Рахунок - рівний! - підвів підсумки головнийсуддя. - Але хто ж переможець?
- Давайте організуємо змагання вчених, художників, поетів, - запропонував
Його Величність Зелений король.
- Що ж, я не проти! - погодивсяБлакитний!
І зновупланети почали готуватися до бою. Годинамимучилися над рядками
поети, гризлиночами пір'я письменники, мудрували над винаходами
найсучасніших комп'ютерів та роботів вчені. Оскільки команди не збиралися
захоплювати продовольчісклади противника або влаштовувати блокаду, то і ті,
і інші почали поїдатизаготовлені про запас ласощі.
- Добреживете, - погостювавшина Блакитній планеті, заявив Його Величність
Зелений.
- І у вас не гірше, - зауважив Його Величність Блакитний після відвідування
Зеленої планети.
- Ми такими багатіями стали лише тоді, коли почали готуватися до війни з вами,
- зізнався Зелений король.
- Ми - теж, - усміхнувся Його Величність Блакитний. - Так, таких дивних воєн
ще не бувало!
- Шкода, що на Землі так не воюють, - промовив король Зеленої планети. -
Бажаючи перемогти, там будують не такі військові цілі, як будинки, школи,
стадіони, а виробляють всебільше ракет, танків та іншої зброї, щоб руйнувати.
- Значить, вони дуже відстали і мислять наче в кам'яномустолітті, - згадавши,
що він знав з історії, сказав Блакитний король.
- На жаль, це так, - погодився Зелений, - тільки вони, бідолахи, не розуміють
цього. Готуються до воєнпо-старому, як ми колись мільйон років тому.
- Може, візьмемо і навчимо їх? - лукаво підморгнув Його Величність
Блакитний.
- Яким чином?
- У нас є таке пристосування, задопомогоюякогоможнавпливати на
мешканців будь-якої планети... Використаємо його зарадиблагородноїмети на
Землі, навчимо людей воювати так, як ми, по-новому.
- Це чудово! - зрадів Зелений король і навіть підстрибнув на одній нозі. - Нехай
держави, що воюють, творять і творять, а не руйнують. Нехай змагаються, де
краще живеться. Ось це буде війна! Теж важка, але зате яка корисна!
- Так і зробимо, -вирішив Блакитний король. - З допомогоюрадіосигналу
навіємо якому-небудь письменниковінаписати про таку ось незвичайну для
землян війну. А художник нехай зобразить всеце в малюнках. Коли книжка
з'явиться в магазинах, надішлемо сигнал дітям. Вони будуть читати її та
роздумувати:«А може, це зовсім і не казка? Але тоді чому ж так не буває в
житті? Ні, коли ми виростемо, мине будемо воювати гарматами і снарядами, не
будемо вбивати, ми будемо будувати, створюватикрасивеі корисне, як на
Голубій та Зеленій планетах».
Одного разувранці, під якимось незрозумілим впливом цю книжку взяв та й
написав ЯРОНІМАС ЛАУЦЮС. Малюнки в ній намалював художник
ГЕНРІКАС ВАЙГАУСКАС, а те, що він не встиг розфарбувати, зробишти -
юний читач і учасник "Війни планет".
а)Короткеповідомлення вчителя про литовськогописьменникаЯронімаса
Лауцюса
Яронімас Лауцюс – литовськийписьменник, головнийредактор дитячого
журналу «Тризірочки».
Творчийшлях автора – більше 25 років. Його твориперекладено на білоруську,
польську, французьку та інші мови. Найбільше співпрацює автор з
білоруськимивидавництвами. Я.Лауцюс у 2009 році прийнятийдо Спілки
письменників Білорусії.
2005 рік – дитячу казку Я.Лауцюса «Це трапилося в Цитуля» ілюстрували учні
9-ї Мінської гімназії.
2006 рік – до білоруської казки«Коваль» виконали малюнки литовськідіти.
Найвідоміші творидля дітей Я.Лауцюса :
казки «Війна планет» ( про переваги дружбита миру над війною), «Азбука
безпеки» ( про важливість дотримання безпечної поведінки в оточуючому
середовищі), «Як вітер запалює вогні» ( про цікаві пригодилісових мешканців),
«Я – твій світлий друг, атом» ( про економне використання природніхресурсів),
«Сліди лісових винахідників» ( енциклопедичні розповідідля дітей).
Я.Лауцюс постійно бере участь у книжкових ярмаркаху Мінську.У 2009 році
автора прийнято до Спілки білоруських письменників.
б)Виявлення читацьких вражень учнів
-Чи сподобалася вам казка?
-Під час читання яких епізодів казки ви : засмучувалися, хвилювалися, зітхнули
з полегшенням, раділи?
в)Роботаз текстом
Бесіда:
Де і коли відбувається дія казки?
Назвіть героїв казки?
Як ставилися жителі обохпланет один до одного на початку казки?
Чому змінилося їхнє ставлення одиндо одного наприкінці казки?
Яка подія сталася між жителями планет, коли змагання ніхто не виграв? (
прочитативід слів « Рахунок - рівний! - підвів підсумки головнийсуддя » до
слів « Готуються до воєнпо-старому, як ми колись мільйон років тому. »
Як вирішили допомогтиземлянам жителі обох планет? ( прочитати цитату від
слів « Може, візьмемо і навчимо їх? » до слів «Ми будемо будувати, створювати
красиве і корисне, як на Голубій та Зеленій планетах» ).
г ) Осмислення назви казки . Роботаз прислів’ями
Мир та лад - великий клад.
Друга шукай, а знайдеш - тримай.
Яку дружбузаведеш, таке й життя поведеш.
Гостя по одежі зустрічають, а по розумупроводжають.
Людина без друзів - що дерево без коріння.
Мир та братство - дорожчезабагатство.
д) Визначення художніх засобів, використаниху казці «Війна планет»
« Світ один одномувони не затуляли, мучилися над рядком поети, гризли
ночамипір'я письменники, , надішлемо сигнал дітям...».
е) Визначення теми та ідеї казки.
Тема – про що розповідається утворі.
Ідея – навіщо написано твір, основнадумка.
Тема - перемога добра, здоровогоглуздунад злом, війною та заздрістю.
Ідея – показати людству, що важливіше не воювати гарматами і снарядами, не
вбивати,
а створюватикрасиве і корисне.
Підтвердіть тему та ідею казки словами тексту ( «Нехай держави, що воюють,
творять і творять, а не руйнують. Нехай змагаються, декраще живеться. Ось це
буде війна! Теж важка, але зате яка корисна! « ).
V. Підсумок уроку.
1.Символмиру
-А що є символом миру?
Загадка:
Невеличкий, сніжно-білий,
Що його в небесний шир
Людирадісно пускають
Сповіщати всіх про мир
Кожнийцього птаха знає,
Його назву відгадає. (Голуб)
- Голуб білий, чому?
-Пропоную вам виготовитиз паперу таких голубів.
(Роботаза групами: діти за трафаретами вирізають голубів)
-Давайте запустимо наших символічних голубів в наше небо, щоб воно було
завжди мирним.
(Діти прикріплюють на магнітну дошку голубів)
2.Слово вчителя
Мир у всьомусвіті - мрія моя,
Нехай люди живуть як одна сім'я.
Нехай більше не буде воєн і знарядь,
Нехай відкриють двері в будинках всюди.
Любов і доверье - це по мені,
І світ нескінченний - всієї Землі!
- Світ важко побудувати, але ще важче його зберегти. Світ дуже крихкий.
Письменник Микола Тихонов сказав: «У кожного, ким би він не був, чим би він
не займався, є ще одинобов'язок, якийвимагає самовідданої й вірного
служіння: захищати світ»
- Як ви розумієте ці слова?
- Ви - молодіжителі нашої планети. І від вас у майбутньомубагато на земній
кулі буде залежати.
3.Діти читають вірші.
Мир на землі — це затишок і тиша,
Це сміх дитячийі душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижнийсвіт.
Мир на землі — це росянісвітанки,
Красаі творчість, пісня у гаях.
Мир на землі — це вечориі ранки
Із радістю і щастям у серцях.
Мир на землі — це дім і мама, й тато,
Й любові стільки — просто через край!
Це та земля, де щастя є багато
І в кожній хаті — хліба коровай.
Це та земля, де сміх і пісня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов.
Й ніколи у бояхніхто не гине,
Бо там господар — щастя і любов.
(Виконання пісні «Хай завждибуде сонце» або перегляд конкурсної роботина
конкурс «The next big thing» «Хай буде мир» з використанням вірша «Мир на
землі» Надії Красоткіної).
VI. Домашнє завдання
Намалювати малюнки про мир, дружбу для виставки «Мир на Землі».

More Related Content

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік24tvua
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...ssuser7541ef1
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіAdriana Himinets
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxssuser9ce4541
 
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxПроблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxssuser3258ce1
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr4book
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdfhome
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області24tvua
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстанняestet13
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...ssuser7541ef1
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...ssuser7541ef1
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВestet13
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxssuserd1824d
 
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfПрезентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfssuser7541ef1
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...estet13
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxssuser9ce4541
 

Recently uploaded (16)

Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
 
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxПроблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdf
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfПрезентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptx
 

195

  • 1. Урок позакласного читання у 4 класі Тема уроку: Хто сіє мир, пожне щастя. Казка Яронімаса Лауцюса «Війна планет». Мета: вчити аналізувати і систематизувати досліджуваний матеріал; виявити особливостімови в творі;вчити піклуватися про інших, допомагатисвоїм товаришам, поважати їх думку;вчити дітей жити за законамидобраі справедливості, співвідносити свої інтереси з інтересами своїх товаришів;виховувати, розвиватиі примножувати кращі якостілюдини: патріотизм, громадянськість, гордість засвоюБатьківщину, прагнення до миру, розвиватимовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять учнів, творчіздібності, формувати у дітей гуманний світогляд, спрямованийна недопущення жахів війни; сприятизбереженнюпам’яті про тяжкі випробування нашого народу. Хід уроку: І.Організація класу. ІІ.Тема і мета уроку. Учень1.Мир на землі — це затишок і тиша, Це сміх дитячийі душі політ, Коли поет чарівні вірші пише Про незвичайний, дивовижнийсвіт. Учень 2.Мир на землі — це росянісвітанки, Красаі творчість, пісня у гаях. Мир на землі — це вечориі ранки Із радістю і щастям у серцях. Учень3.Мир на землі — це дім і мама, й тато, Й любові стільки — просто через край! Це та земля, де щастя є багато І в кожній хаті — хліба коровай. Учень 4.Це та земля, де сміх і пісня лине, А діти йдуть до школи знов і знов. Й ніколи у бояхніхто не гине, Бо господаріВсесвіту — щастя і любов. ІІІ.Актуалізація знань учнів. - Що таке світ? - Ось яке пояснення значення цього словадає тлумачний словник: 1. СВІТ - Всесвіт, планета, земну кулю, а також населення, люди земної кулі.
  • 2. 2. СВІТ - дружні зв'язки, згодаміж ким-небудь, відсутність війни; тиша, спокій; угода про припинення війни. - Наш урок проходить під девізом: «Хто сіє мир, пожне щастя». Поясніть сенс цього виразу. - Назвіть протилежне за значенням слово до словаМИР ( Війна ). ІV.Роботанад темою уроку. 1.Бесіда - Не завжди наше серцеспокійно. Радіо, телебачення, газети приносять тривожніновини. То в одному, то в іншому кінці земної кулі падають на землю бомби, горять школи і лікарні, гинуть сотні людей. Чому так відбувається? Що заважає людям жити мирно? -Після Великої Вітчизняної війни минуло 65 років. Але вже за цей час у різних куточках нашої планети товклося понад 100 воєн. - Які ж люди починають ці війни? (Жорстокі, безжальні, безвідповідальні). - А чи можна уникнути військових дій? Як? (Треба відповідально ставиться до конфліктів, які виникають між різними країнами, і вирішувати виниклі проблемишляхом переговорів, угод, вміти домовлятися мирно.) - Часто війни виникають через нерозуміння різних сторін або коли одна країна втручається у вирішення спірних питань іншої країни, що абсолютно неприпустимо. -Подивіться на картини про війну і про мирне життя. - Які фарби використав художник, щоб передати жах і страждання, які відчувають люди під час війни? (Похмурі, темні). - А для зображення мирного життя?(Світлі, яскраві, соковиті) - Чому? (Ці фарби висловлюють добріпочуття, гарний настрій. Адже без світу у масштабному розумінні немає миру в душі.) 2.Роботанад казкою Яронімаса Лауцюса «Війна планет» Яронімас Лауцюс Війна планет (казка) Далеко-далеко, за сімома сузір'ями, на самому краю Чумацького Шляху спокійно оберталися навколо свого Сонця дві планети - Зелена та Блакитна. Хоча шляхи їх не перетиналися і світ одинодномувони не затуляли, але, як нерідко буває між державами і в нас на Землі, жителі обохпланет раптом почали готуватися до війни. І вже ні про що інше не думали, як тільки б завоювати і перемогти. Так вже сталося, що в той час, коли ракет, бомб і іншої руйнівної зброї ворогуючісторонизанаробили стільки, що далі нікуди, Зеленої й Блакитної планети зійшли на тронинові королі. Перш ніж почати війну, король Блакитної планети заслав на Зелену свого розвідника Швірлиця. А до того часу серед його придворних вже кілька днів
  • 3. діяв шпигун з Зеленої планети Шкірлиць. Він першим передав своємукоролю секретне повідомлення: «Блакитна планета має мільйон ракет, націлених на наші об'єкти. На ній також знаходиться мільйон військових цілей - будинків, шкіл, магазинів, дитячих садків. Знищивши їх, ми виграємо війну». - А скільки ракет у нас? - запитав Зелений король. - Рівно мільйон, Ваша Величність, - відповів головнокомандувач. - А скільки розташовано цілей? - На жаль, теж мільйон, - відрапортував головнокомандувач. - Значить, у нас всього порівну. Отже, війну ні вони, ні ми не виграємо, - вголос підрахував Зелений король, нагородженийзасвої математичні здібності Арифметичною премією. Запанувало важке мовчання. Що робити? - Придумав! - раптом заплескав у долоні король. - Требапобудувати ще більше всяких будівель - шкіл, лікарень, театрів. Чим більше, тим краще! - вирішив він. Прочитавши таємне донесення розвідника Швірлиця, точно таке ж рішення прийняв і король Блакитної планети. - Спорудившище більше цілей, ми будемо непереможними! - потираючируки, вигукнув Його Величність. І закипіла роботана обохпланетах! Щодня виростало безліч нових стратегічних цілей - будинків, стадіонів, парків. Коли кожна сім'я стала власницею власної військової мети - квартири, коли місць у школах стало стільки ж, скільки учнів, а біля театрів та магазинів не залишилося черг, хитромудрийЗелений король придумав новий підступний план: - Добреб мати побільше рухомих військових цілей. У них важче потрапити. Загули фабрики і заводи. Незабаром вони випустили стільки всякої техніки, що кожен планетянин безкоштовно отримав автомобіль, діточки - по мопеду, а ті, хто добревчилися, - навіть по маленькому літаку. - І блакитні виробляють рухоміцілі, - в особливо секретноїрадіограмі повідомив розвідник Шкірлиць. - В такому разі готуємося до блокади!- постановив Зелений король. - Що це значить?- запитали міністри. - Це значить, що потрібно заготовитимасу смачнихречей - солодощів, морозива, тортів, - облизуючись, пояснив король, -щоб не голодувати, якщо ворог захочетримати нас в облозі. - Але тоді нам знадобиться більше вчених, - наважився втрутитися міністр Дваподва. - Адже тільки вони можуть створитинові надсучаснімашини, вивести найвищі сортипшениці, винайти небачені, ще більш смачні напої та наїдки. Нехай солдатинадходять у школи та університети. Скарбник! Посули всім, хто буде вчитися, золота, - жваво наказав король, мріючитільки про перемогу.
  • 4. Дізнавшись, що і на Блакитній планеті взялися за навчання, Зелений король, почухавши потилицю, постановив: - Пора нападати! - Але хто буде воювати? Адже всі наші солдати вчаться, будують, займаються спортом. Тай ракети без нагляду вже поіржавіли, - заохав головнокомандувач. - Нехай атакують ворогаспортсмени! - не розгубивсяЗелений король. - Ми переможемо! - Блакитний король, почувшипро задуми зелених, оголосив надзвичайнийстан. Він наказав усім тренуватися, а сам сів за шахівницю: раптом доведеться битися із Зеленим королем. І настав вирішальний день. На Блакитну планету висадився космічнийдесант зелених. Закипіли бої, почалася боротьба. Вели свої армії самі королі. Їм ніколи було навіть зіграти партію в шахи. Особливо цьомурадів Зелений, адже знав-то він всього одинхід. - В наступ! - покликав своїхбаскетболістів Блакитний король. - В атаку! - до хрипоти волав до футболістам Зелений король... - Грай, як Сабоніс! - напучував кожного баскетболістаЙого Величність Блакитний. І блакитні негайно досяглипереваги в рахунку. - Гол! - втрачаючивід щастя голову, кричав Зелений. Обидвакороля були пристраснимивболівальниками. Вони навіть не помітили як в запалі спортивнихбаталій, радіючи перемогам своїх, кинулись раптом один іншому... в обійми. Обнявшись і розцілувалися, утираючи сльозирадостіі перебиваючи одинодного, Їх Величності повторювали: - Ми переможемо! - Ми виграємо! З хвилюванням чекали королірішення суддів. Ввечері мали бути оголошені результати битви. - 1000:1001 на користь Блакитної планети! - оголосив головнийсуддя. - Ура! - грянуло на всій Блакитний планеті. - Не вважається! - запротестував мудрий Зелений король. - Боротьбапроходила на вашій планеті, а вдома, як говориться, і стіни допомагають. Продовжимоїї на нашій території! - Добре!- погодивсяБлакитний король, якомудуже сподобалися міжпланетні змагання. Крім того, йому хотілося подивитися як живуть сусіди. Незабаром змагання відбулися вже на Зеленій планеті. Зновузакипіли бої, знову кинулися в атаку хокеїсти, боксери, волейболісти. І зновукоролі«вболівали» за свої команди. На цей раз з рахунком 1001:1000 виграли господарі. Тепер більше радів Зелений король. - Рахунок - рівний! - підвів підсумки головнийсуддя. - Але хто ж переможець?
  • 5. - Давайте організуємо змагання вчених, художників, поетів, - запропонував Його Величність Зелений король. - Що ж, я не проти! - погодивсяБлакитний! І зновупланети почали готуватися до бою. Годинамимучилися над рядками поети, гризлиночами пір'я письменники, мудрували над винаходами найсучасніших комп'ютерів та роботів вчені. Оскільки команди не збиралися захоплювати продовольчісклади противника або влаштовувати блокаду, то і ті, і інші почали поїдатизаготовлені про запас ласощі. - Добреживете, - погостювавшина Блакитній планеті, заявив Його Величність Зелений. - І у вас не гірше, - зауважив Його Величність Блакитний після відвідування Зеленої планети. - Ми такими багатіями стали лише тоді, коли почали готуватися до війни з вами, - зізнався Зелений король. - Ми - теж, - усміхнувся Його Величність Блакитний. - Так, таких дивних воєн ще не бувало! - Шкода, що на Землі так не воюють, - промовив король Зеленої планети. - Бажаючи перемогти, там будують не такі військові цілі, як будинки, школи, стадіони, а виробляють всебільше ракет, танків та іншої зброї, щоб руйнувати. - Значить, вони дуже відстали і мислять наче в кам'яномустолітті, - згадавши, що він знав з історії, сказав Блакитний король. - На жаль, це так, - погодився Зелений, - тільки вони, бідолахи, не розуміють цього. Готуються до воєнпо-старому, як ми колись мільйон років тому. - Може, візьмемо і навчимо їх? - лукаво підморгнув Його Величність Блакитний. - Яким чином? - У нас є таке пристосування, задопомогоюякогоможнавпливати на мешканців будь-якої планети... Використаємо його зарадиблагородноїмети на Землі, навчимо людей воювати так, як ми, по-новому. - Це чудово! - зрадів Зелений король і навіть підстрибнув на одній нозі. - Нехай держави, що воюють, творять і творять, а не руйнують. Нехай змагаються, де краще живеться. Ось це буде війна! Теж важка, але зате яка корисна! - Так і зробимо, -вирішив Блакитний король. - З допомогоюрадіосигналу навіємо якому-небудь письменниковінаписати про таку ось незвичайну для землян війну. А художник нехай зобразить всеце в малюнках. Коли книжка з'явиться в магазинах, надішлемо сигнал дітям. Вони будуть читати її та роздумувати:«А може, це зовсім і не казка? Але тоді чому ж так не буває в житті? Ні, коли ми виростемо, мине будемо воювати гарматами і снарядами, не будемо вбивати, ми будемо будувати, створюватикрасивеі корисне, як на Голубій та Зеленій планетах». Одного разувранці, під якимось незрозумілим впливом цю книжку взяв та й написав ЯРОНІМАС ЛАУЦЮС. Малюнки в ній намалював художник
  • 6. ГЕНРІКАС ВАЙГАУСКАС, а те, що він не встиг розфарбувати, зробишти - юний читач і учасник "Війни планет". а)Короткеповідомлення вчителя про литовськогописьменникаЯронімаса Лауцюса Яронімас Лауцюс – литовськийписьменник, головнийредактор дитячого журналу «Тризірочки». Творчийшлях автора – більше 25 років. Його твориперекладено на білоруську, польську, французьку та інші мови. Найбільше співпрацює автор з білоруськимивидавництвами. Я.Лауцюс у 2009 році прийнятийдо Спілки письменників Білорусії. 2005 рік – дитячу казку Я.Лауцюса «Це трапилося в Цитуля» ілюстрували учні 9-ї Мінської гімназії. 2006 рік – до білоруської казки«Коваль» виконали малюнки литовськідіти. Найвідоміші творидля дітей Я.Лауцюса : казки «Війна планет» ( про переваги дружбита миру над війною), «Азбука безпеки» ( про важливість дотримання безпечної поведінки в оточуючому середовищі), «Як вітер запалює вогні» ( про цікаві пригодилісових мешканців), «Я – твій світлий друг, атом» ( про економне використання природніхресурсів), «Сліди лісових винахідників» ( енциклопедичні розповідідля дітей). Я.Лауцюс постійно бере участь у книжкових ярмаркаху Мінську.У 2009 році автора прийнято до Спілки білоруських письменників. б)Виявлення читацьких вражень учнів -Чи сподобалася вам казка? -Під час читання яких епізодів казки ви : засмучувалися, хвилювалися, зітхнули з полегшенням, раділи? в)Роботаз текстом Бесіда: Де і коли відбувається дія казки? Назвіть героїв казки? Як ставилися жителі обохпланет один до одного на початку казки? Чому змінилося їхнє ставлення одиндо одного наприкінці казки? Яка подія сталася між жителями планет, коли змагання ніхто не виграв? ( прочитативід слів « Рахунок - рівний! - підвів підсумки головнийсуддя » до слів « Готуються до воєнпо-старому, як ми колись мільйон років тому. » Як вирішили допомогтиземлянам жителі обох планет? ( прочитати цитату від слів « Може, візьмемо і навчимо їх? » до слів «Ми будемо будувати, створювати красиве і корисне, як на Голубій та Зеленій планетах» ). г ) Осмислення назви казки . Роботаз прислів’ями Мир та лад - великий клад. Друга шукай, а знайдеш - тримай. Яку дружбузаведеш, таке й життя поведеш.
  • 7. Гостя по одежі зустрічають, а по розумупроводжають. Людина без друзів - що дерево без коріння. Мир та братство - дорожчезабагатство. д) Визначення художніх засобів, використаниху казці «Війна планет» « Світ один одномувони не затуляли, мучилися над рядком поети, гризли ночамипір'я письменники, , надішлемо сигнал дітям...». е) Визначення теми та ідеї казки. Тема – про що розповідається утворі. Ідея – навіщо написано твір, основнадумка. Тема - перемога добра, здоровогоглуздунад злом, війною та заздрістю. Ідея – показати людству, що важливіше не воювати гарматами і снарядами, не вбивати, а створюватикрасиве і корисне. Підтвердіть тему та ідею казки словами тексту ( «Нехай держави, що воюють, творять і творять, а не руйнують. Нехай змагаються, декраще живеться. Ось це буде війна! Теж важка, але зате яка корисна! « ). V. Підсумок уроку. 1.Символмиру -А що є символом миру? Загадка: Невеличкий, сніжно-білий, Що його в небесний шир Людирадісно пускають Сповіщати всіх про мир Кожнийцього птаха знає, Його назву відгадає. (Голуб) - Голуб білий, чому? -Пропоную вам виготовитиз паперу таких голубів. (Роботаза групами: діти за трафаретами вирізають голубів) -Давайте запустимо наших символічних голубів в наше небо, щоб воно було завжди мирним. (Діти прикріплюють на магнітну дошку голубів) 2.Слово вчителя Мир у всьомусвіті - мрія моя, Нехай люди живуть як одна сім'я. Нехай більше не буде воєн і знарядь, Нехай відкриють двері в будинках всюди. Любов і доверье - це по мені, І світ нескінченний - всієї Землі! - Світ важко побудувати, але ще важче його зберегти. Світ дуже крихкий.
  • 8. Письменник Микола Тихонов сказав: «У кожного, ким би він не був, чим би він не займався, є ще одинобов'язок, якийвимагає самовідданої й вірного служіння: захищати світ» - Як ви розумієте ці слова? - Ви - молодіжителі нашої планети. І від вас у майбутньомубагато на земній кулі буде залежати. 3.Діти читають вірші. Мир на землі — це затишок і тиша, Це сміх дитячийі душі політ, Коли поет чарівні вірші пише Про незвичайний, дивовижнийсвіт. Мир на землі — це росянісвітанки, Красаі творчість, пісня у гаях. Мир на землі — це вечориі ранки Із радістю і щастям у серцях. Мир на землі — це дім і мама, й тато, Й любові стільки — просто через край! Це та земля, де щастя є багато І в кожній хаті — хліба коровай. Це та земля, де сміх і пісня лине, А діти йдуть до школи знов і знов. Й ніколи у бояхніхто не гине, Бо там господар — щастя і любов. (Виконання пісні «Хай завждибуде сонце» або перегляд конкурсної роботина конкурс «The next big thing» «Хай буде мир» з використанням вірша «Мир на землі» Надії Красоткіної). VI. Домашнє завдання Намалювати малюнки про мир, дружбу для виставки «Мир на Землі».