1. 1
Навчання грамоти
І клас НУШ
Дата: 27.02.19
Тема: Букви Шш. Письмо малої букви ш.
Мета:1.закріпити знання учнів про букву Шш та звук [ш];
2.вдосконалюватинавички читання слів та речень з даною буквою;
3.закріпити навички звуко-буквеного аналізу слів;
4.розвиватизв’язнемовлення учнів та збагачувати активний словниковий
запас учнів;
5.розвиватитворчууяву дітей;
6.вдосконалюватинавички роботив групі;
7.виховувати почуття дружби, колективізму.
Обладнання:
- телевізор, співаночка «Алфавіт»;
- 8 кошиків із словамина кожну команду;
- Малюнки букви Ш, друкованої та рукописної;
- Робочийзошит№2;
- «Буквар» (частина 2);
- Конструктор «Лего»(6 цеглинок);
- Телевізор «Невгамовний їжачок»;
- Ілюстрації шпака, шипшини;
- Малюнок «Книжковий хробачок»;
- Загадковаскринька із шоколадом;
- Шоколадні ласощі у скриньці;
- «Пухнастики» в коробках.
Література:
1. Большакова І.О. Українськамова. Буквар: підруч. для 1 кл. закл. загал. серед.
освіти (у 2-х ч.): Ч.2/ І.О.Большакова, М.С.Пристинська. – Харків: Вид-во
«Ранок», 2018. – 80 с. : іл.
2. Большакова І.О. Українськамова. 1 клас: робочийзошит:до підручника
І.О.большакової, М.С.Пристинської:у 2ч. Ч.2/ І.О.Большакова,
М.С.Пристинська. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 64 с. : іл.
3. ВолодарськаМ.О. Навчання грамоти. Читання. 1 клас. ІІ семестр (за
підручником Захарійчук М.Д., Науменко В.О.)/ М.О.володарська,
Н.О.Ковальчук, А.І.Настенко, В.М.Сисоєва. – Х.: Вид. група «Основа»;2013.-
119, [1] с. – (Серія «Початковашкола. Мій конспект» - Харків: Вид-во «Ранок»;
2019. – 64 с.: іл.
2. 2
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок!
Всі за парти сідайте,
Працювати починайте!
ІІ. Налаштування на урок
1. Я – школяр!
Я – учень!
Я навчаюсь вчитися!
Я хочу все знати!
2. Рефлексія на початку уроку:
- Перед вами 3 цеглинки – зелена, жовта, червона. Визначте настрій на
початку уроку і запам’ятайте його. __----_ _----__ _----__
ІІІ. Актуалізація опорнихзнань
1. – Отже, у нас урок навчання грамоти.
Проблемні питання:
А що ми вивчаємо на уроках навчання грамоти?(ЗВУКИ ТА БУКВИ)
Як називається розташування букв у певному порядку? (АЛФАВІТ)
Повторення співаночки «Алфавіт» (телевізор)
2. Гра «розкладисловаза алфавітом»
(роботав групах, завдання у кошиках)
- Один, два, три! Почали!
1, 5 команди БАТОН
КИТ
ОВАЛ
ЩУКА
2,6 команди АКУЛА
ДУБ
ПІСОК
ЧУБ
3. 3
3,7 команди ВОВК
ЛИС
СОСНА
ХЛІБ
4, 8 команди ЖУК
МАСЛО
ТОРТ
ШУБА
3. Визначення команд із виконаним завданням:
- Є команди, у яких не вийшло? Яка команда здається?
4. Перевірка завдання:
(1 учень з команди називає алфавітний ланцюжок слів, вчитель викладає
його на дошці. Якщо ж паралельна команда не впоралась із завданням, то
виправляється)
5. Визначення команд – переможців
6. Гра «Пухнастики»: викладіть одне слово, що сподобалось.
- Один, два, три! Почали!
7. Перевірка завдання.
ІV. Концентрація уваги учнів
- Хто мене бачить? (одинхлопок)
- Хто мене бачить? (два хлопки)
- Хто зі мною працює? (три хлопки)
V. Повторення вивченого про звук [ш] та букву «ша»
1. – Ви знайоміз цією буквою? (демонстрація букви)
- Що ви про неї знаєте?
* Буква «ша» позначаєзвук [ш]
* Віршик про [ш]:
4. 4
Шпак у шахи з шахом грав.
Шпак у шаха вигравав.
Одержить переможець шишку,
А в шишці тій смачні горішки.
2 Гра «Складовийаукціон»:
- Назвіть знайомівам словаіз звуком [ш]
(ШОКОЛАД, ШАЙБА, ІГРАШКА, КОШЕНЯ, КАШТАН, …)
3 Написання рядковоїш. тренувальні вправи у робочомузошиті.
А* - Я пропонуювам відкрити зошит с.25
Б* - Примовляночкадо зошита:
Зошит свій я відкриваю,
Навкоси його кладу.
Я від вас не приховаю:
Ручку я ось так держу.
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботуя візьмусь!
В* - Ми будемо зараз тренуватися писати рядковубукву ш
Г* - Шаблон (маленька ш): і – раз; і – два; і- три.
- Із скількох елементів вона складається?
Д* - Пропис у повітрі
Е* - Роботана 1першому рядку
Є* - Роботана 2другомурядку:
- Моя таємниця. Я люблю писати рядковубукву ш ось так: ɩ ɩ ɩ = ш (пропис у
повітрі)
Ж* - Роботана 4четвертому рядку:
- Яке з’єднання? (середнє) (пропис у повітрі)
З* - Роботана 5п′ятому рядку:
- Яке з’єднання? (середнє) (пропис у повітрі)
І* - Роботана 6шостому рядку «Лего»
(звуко-буквений аналіз слова)
- Яке слово написано? Які зєднання? (Середні)
- Обведення слова
- Звуко-буквений аналіз із цеглинками:
МИША
_ о _ о
5. 5
(В цьому слові 2 склади. Наголошений 1й склад. М – приг., тверд.; И –
голосн., наголош;Ш – приг., тверд; А – голосн., ненаг. В цьому слові 4
букви, стільки ж звуків. Приголосних – 2, голосних- 2)
Озвучення звукової моделі
VІ. Фізхвилинка «Пружинка»
VІІ. Роботаз «Букварем»
1. – Отже, ми продовжуємопрацювати із буквою … «ша»
2. Розчитування учнів. Вправа «Гірка»
1 учень – 1 стовпчик, інші – за ним; вчитель контролює читання учнів.
3. Словниковаробота.
- Значення якого словави не зрозуміли?
ШИПШИНА (малюнок) ШПАК (малюнок)
4. Пошукова робота.
- Ви прочитали 16 слів. А яке слово заховалося у схемі? (ШКОЛЯР)_ _ о = о _
5. – А яке слово смачнеі солодке?Ви його дуже любите.
- А що ви знаєте цікавого про шоколад, окрім того, що шоколад – однез
найулюбленіших ласощів дітей і дорослих?
ФАКТИ ПРО ШОКОЛАД:
І факт: Шоколад покращує роботусерця та очищує судини.
ІІ факт: Шоколад (у перекладі з латинської мови) означає «їжа богів».
ІІІ факт: Шматочок шоколаду дає енергію, аби пройти45м .
ІV факт: У шоколаді є «гормонщастя», та «гормонрадості».
V факт: Шоколад допомагає впоратися зістресом та навантаженнями.
VІ факт: Шоколад тваринам вживати категорично заборонено.
Вчитель: Для людини оптимальна кількість шоколаду – 25г тричі на тиждень!.
Отже, вживаємо вміру!
6. Пошукова робота+ «Лего» (червоната зелена цеглинки)
Розгляньтемалюнки.
Діти тримають різні шоколадні вироби. Давайте з׃ясуємо:де тут правда чи неправда.
Читання за диктором (вчителем) по реченню.
- Це правда чи неправда?
6. 6
VІІІ. Фізхвилинка «Невгамовний їжачок»
ІХ. Підсумок уроку
1. – Яку букву повторювалина уроці навчання грамоти?
- Який звук вона позначає?
- Сьогодніна уроція навчився …
- Мені було цікаво …
- Я запам’ятала …
2. – З яким настроєм закінчуєте роботу? ___ ___ ___
- Все в шоколаді?
3. «Загадковаскринька»
- Діти, а ви звернули увагу, що на моєму столі цілий урок стояла загадкова
скринька? Як ви думаєте, що у ній?
(- Це предмет живої природи? -
- Це предмет неживої природи? -
- Це предмет рукотворногосвіту? +
- Його можна на собіносити? -
- Його можна їсти? +
- Це смачно? +
- Він солодкий? +
- Це ласощі? +
- Це шоколад? +)
4. Пригощання гостейта дітей шоколадними виробами
5. Резерв уроку
Гра «КнижковийХробачок» (малюнокхробачка)
Жив-був собіхробачок.
Незвичайний такий черв’ячок,
Бо любив ласувати букви з книжок.
Отож, допоможіть встановити слів рядок!
Ч А ш К а ----- І Г р А ш К А
М И ш К а ----- ш О К О л А Д