Використання сучасних педагогічних технологій у формуванні читацької компетентності молодших школярів на уроках позакласного читання (календарне планування, авторські уроки)
Використання сучасних педагогічних технологій у формуванні читацької компетентності молодших школярів на уроках позакласного читання (календарне планування, авторські уроки)
Регіональний центр євроатлантичної інтеграції України, що діє при відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук, підготував віртуальну виставку «Допомога НАТО Україні».
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...tetiana1958
29 травня 2024 року на кафедрі зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету було проведено відкриту лекцію на тему «Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випробувань пестицидів: шлях до підвищення якості та надійності досліджень» від кандидата біологічних наук, виконавчого директора ГК Bionorma, директора Інституту агробіології Ірини Бровко.
Участь у заході взяли понад 70 студентів та аспірантів спеціальностей 202, 201 та 203, а також викладачі факультету та фахівці із виробництва. Тема лекції є надзвичайно актуальною для сільського господарства України і викликала жваве обговорення слухачів та багато запитань до лектора.
Дякуємо пані Ірині за приділений час, надзвичайно цікавий матеріал та особистий внесок у побудову сучасного захисту рослин у нашій країні!
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жаріковаestet13
До вашої уваги історія про українську поетку, бойову медикиню, музикантку – Єлизавету Жарікову, яка з початку повномасштабної війни росії проти України приєдналася до лав ЗСУ.
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
131
1. Тема: Спогади мого дитинства, 4-й клас
Цілі:
Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти: підтримка інтересу до читацької діяльності,
традиційного виду українського декоративно-прикладного мистецтва
витинанки;
- інформаційної: використання різних джерел інформації, самостійно її
опрацьовувати, залучення власного досвіду;
- комунікативної: формування власної точки зору, доводити власну
позицію, здійснення роботи в групі, забезпечення співробітництва;
- соціальної: стимулювання пізнавальної активності учня до мистецтва
витинанки, потребу у спілкуванні з ним;
- полікультурної: формування загальнолюдських цінностей, збереження
миру на землі.
Формування предметних компетентностей:
- збагатити знання учнів про роки Другої світової війни;
- формувати виразність читання, уміння швидко орієнтуватися у тексті;
- розвивати читацьку компетентність;
- вчитись вирізувати ножицями ажурний малюнок зі складеного аркуша
паперу;
- виховувати інтерес, уяву, фантазію.
Тип уроку: комбінований (зінтегровано предмети літературне читання та
образотворче мистецтво).
Предмет: літературне читання та образотворче мистецтво; міжпредметні
зв’язки: громадянська освіта, музичне мистецтво.
2. Обладнання: експозиція книг Тамари Коломієць; мультимедійна презентація
та технічні засоби для її демонстрації; пазли групової роботи «Текст»;
підручник: Савченко О.Я. Літературне читання. – К.: Видавничий дім
«Освіта», 2016.- С. 54-55.; ножиці, білий папір, клей.
Додатки: 1. Емблеми груп.
2. Текст оповідання «Ялинка мого дитинства».
Міжпредметні зв’язки: громадянська освіта, образотворче мистецтво.
Методичний коментар до уроку: заздалегідь учні об’єднуються в гетерогенні
групи: 6 груп; випереджальне завдання для дослідницьких груп за темами
«Сторінки з життя Т.Коломієць» та «Витинанки», які координує вчитель.
Хронометраж уроку
І. Організаційний момент 1
ІІ.
ІІІ.
Підготовка до сприймання нового матеріалу
Повідомлення теми і мети уроку
Презентація «Сторінки з життя Т.Коломієць»
4
1
2
І/. Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Ялинка мого
дитинства».
1. Словникова робота.
А) Гра «Встав букви».
Б) Читання колонок слів з різною швидкістю.
2. Первинне ознайомлення з текстом.
3. Повторне читання оповідання мовчки.
4. Відтворення та аналіз змісту твору.
5. Фізкультхвилинка «Ялинка».
6. Вправи на розвиток швидкості читання:
А) Гра «Прочитайте речення про те, що …»
Б) Гра «Найшвидший шукач».
7. Творча робота на основі прочитаного.
8. Мистецтво витинанки.
9. Інструктаж з правил безпеки при роботі з ножицями.
10. Виготовлення сніжинки.
2
3
3
2
3
1
3
3
4
2
1
5
/. Підсумок уроку.
Метод «Прес»
2
/І. Домашнє завдання. 1
Всього 45 хвилин
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Учитель: Чого ви очікуєте від нашого уроку? (Відповіді дітей)
Девіз уроку (Слайд 1.): Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
3. Дружно і плідно працювати.
Учитель: Як ви його розумієте? (Відповіді дітей)
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Розповідь учителя з одночасним переглядом відео сюжету «Хроніка воєнних
років» Слайд 2.
Сьогодні ми з вами перегорнемо сторінки історії України і поговоримо
про Другу світову війну.
- А що ви знаєте про ті страшні часи?
Відтоді минуло понад сімдесят років.
1941 рік, червень, суботній день. Люди готувалися до недільного
відпочинку.
22 червня 1941 року о 4 годині ранку, коли вся наша країна відпочивала
від денних турбот, без оголошення війни, несподівано варварський напад
порушив тишу. Саме у цей день на нашу країну напала фашистська Німеччина.
У страшній війні 1941-1945 років Україна втратила кожного шостого
жителя – мільйони людей.
У руїни і згарища було перетворено 714 міст і 28 тисяч сіл. Скільки горя,
страждань за цими цифрами.
Діти війни… Війна забрала в них отчий дім, материнську ласку,
батьківську турботу, безхмарне дитинство і юність. Не можна забувати їхні очі,
сповнені тугою, опухлі від голоду животики, опущені від відчаю голівки і
маленькі рученята, що міцно тримали свою єдину іграшку.
У 1944 році Україна була визволена від фашистів, але війна ще тривала в
інших країнах Європи.
Про події цієї страшної війни, вселюдське лихоліття і перемогу Добра і
Людяності написано багато творів, складено чимало пісень, створено велику
кількість кінофільмів.
- Які кінофільми про події Другої світової війни ви бачили?
- Які книги читали про героїв війни?
- Що вас найбільше вразило з побаченого, прочитаного?
4. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
До теми війни не могла не звернутися у своїх творах дитяча письменниця
Тамара Коломієць.Адже вона належить до покоління, дитинство якого
було перервано війною. Війна забрала і її тата.
Наша дослідницька група підготувала інформацію про життя та творчість цієї
письменниці.
- Розповідь творчої групи «Сторінки з життя Т.Коломієць» (Слайд 3-9.)
- Спогади про повоєнні роки вилилися в оповідання «Ялинка мого
дитинства», яке ми сьогодні прочитаємо, а тема нашого уроку «Спогади
мого дитинства» (Слайд 10.).
І/. ОпрацюванняоповіданняТамари Коломієць «Ялинкамого дитинства».
1. Словникова робота.
А) Гра «Встав букви».
- Замість крапок вставте букви так, щоб вони були початком або
закінченням усіх слів (Слайд 11, 12).
5. Б) Читання колонок слів з різною швидкістю. І колонка – повільно, ІІ
колона – швидше, ІІІ колонка – скоромовкою. А потім у зворотному
порядку. (Слайд 13.)
2. Первинне ознайомлення з текстом (читають переможці конкурсу
«Найкращий читач»).
- Коли відбувалися описані події? (Слайд 14.)
- Скільки років було автору і її брату? (Слайд 14.)
3. Повторне читання оповідання мовчки.
Читаючи, зверніть увагу, які почуття переживала дівчинка, виготовляючи
прикраси? (Слайд 14.)
4. Відтворення та аналіз змісту твору.
- Чому дівчинці доводилося сидіти вдома?
- Скільки ялинкових прикрас залишилося у дівчинки?
- З чого дівчинка намагалася виготовити їх? Прочитайте.
- Що вона придумала зробити з цих матеріалів?
- Що так порадувало дівчинку?
- Прочитайте, якими видавалися дівчинці іграшки солом’яногокольору.
- Прочитайте описи іграшок-витинанок, які вирізала дівчинка.
- Чим видалися дівчинці ці саморобні прикраси?
- Що у спогадах письменниці вас здивувало, а що – схвилювало?
6. 5. Фізкультхвилинка «Ялинка» (Слайд 15.).
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Гра «Прочитайте речення про те, що …» (Слайд 16.)
- дівчинка хворіла;
- дівчинка фантазерка;
- саморобні іграшки дівчинці дуже подобалися;
- пережите в дитинстві не полишало її все життя.
Б) Гра «Найшвидший шукач». Хто швидше знайде і прочитає речення з
такими висловами (Слайд 17.):
- “житньої соломи”;
- “незадруковані береги”;
- “моя задумка”;
- “він схожий на”;
- “нехитрі ласощі”;
- “вигадувати історії”.
7. Творча робота на основі прочитаного.
7. Роботав гетерогенних групах (учні об’єднуються в групи за відповідними
емблемами, які перед уроком отримали від помічника учителя (один з
учнів): котик, пташка, зайчик, ведмедик, білочка, іграшка) (Слайд 18).
- 1 завдання однакове для всіх груп: скласти мозаїку з розрізаного тексту
«Ялинка мого дитинства» і здійснити самоперевірку (на звороті емблема
групи).
- 2 завдання для кожної групи індивідуальне (Слайд 19.):
«Котики» - скласти Аукціон запитань;
«Ведмедики» - провести Аукціон думок (висловити своє враження від
прочитаного);
«Білочки» - відповісти на запитання, «Що було б з дітьми, якби не
відбулася Друга світова війна»?;
«Зайчики» - зачитати виразно опис зайчиків;
«Іграшка» - вигадати пригоди про іграшкових звірят, про яких читали у
тексті;
«Пташки» - виразно прочитати останній абзац про чарівне мистецтво
витинанки.
8. 8. Мистецтво витинанки. Розповідь творчої групи «Витинанки» (Слайд
20.).
9. Інструктаж з правил безпеки при роботі з ножицями (Слайд 21.).
10. Виготовленнясніжинки. Розповідь вчителя про етапи роботи. Слайд 22.
/. Підсумок уроку.
Метод «Прес» (Слайд 23.).
1. Я вважаю, що …
2. Тому, що …
3. …, наприклад, …
4. Таким чином, …
9. Учень: За мир, щоб сміятись,
За мир, щоб трудитись
За мир, щоб троянди цвіли
Щоб жито буяло і діти росли. (Слайд 24.).
/І. Домашнє завдання (Слайд 25.).
Читати оповідання «Ялинка мого дитинства» - для всіх.
За бажанням виготовити витинанку.
Творче завдання: скласти розповідь про улюблену ялинкову прикрасу
вашої родини.
Джерела інформації:
1. Савченко О.Я. Літературне читання. – К.: Видавничий дім «Освіта»,
2016.- С. 54-55.
2. http://pedsovet.su/load/422
3. https://youtu.be/L_6fsry_ezs
4. https://yandex.ua/images/search?text=vfk.yrb%20ndfhby&lr=962