SlideShare a Scribd company logo
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ ДЛЯ УЧНІВ 11 КЛАСУ 
Тема. Підготовка до написання твору-роздуму (у форматі ЗНО) 
Мета: підготувати учнів до написання твору під час ЗНО; навчити 
осмислено підходити до роботи, визначаючи опорні поняття; поширювати 
словниковий запас; розвивати мислення, мовлення, аналітичні здібності, 
увагу учнів; відпрацьовувати вміння чітко й послідовно викладати думки; 
застосовувати у творчій роботі знання з літератури, історії, громадського 
життя; виховувати повагу до думок товаришів, уміння об’єктивно оцінювати 
свій внесок у роботу колективу; свідому громадську позицію, небайдужість 
до долі своєї країни, національну свідомість. 
Тип уроку: урок розвитку мовлення. 
Вид уроку: урок з використанням інформаційно-комунікаційних 
технологій. 
Обладнання: мультимедійна дошка або комп’ютер; пам’ятки для 
написання твору-роздуму (додаток А); роздатковий матеріал, підготовлений 
учнями; картки самоконтролю (додаток Б); презентації учнів . 
ХІД УРОКУ 
I. Організаційна частина. 
II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (слайд 1,2). Мотивація 
навчальної діяльності. 
Сьогодні ми крок за кроком подолаємо той шлях, що подумки ви 
пройдете на екзамені за кілька хвилин з того моменту, як отримаєте тему для 
роздуму. Це надзвичайно важливий етап роботи, адже потрібно, у першу 
чергу, осмислити всі поняття, збагнути підтекст вислову, дібрати 
переконливі аргументи й приклади і, нарешті, викласти свої міркування 
чітко, послідовно, логічно. 
III. Актуалізація опорних знань. 
Актуалізуємо наші знання, використавши прийом «Незакінчене 
речення» (слайд 3). 
Ми знаємо такі типи мовлення: … опис, 
розповідь, роздум. 
Текст-роздум має такі основні частини:… 
тезу, аргументи, висновок. 
Теза – це … загальне положення, яке треба 
доводити. 
Аргументи – це… факти, приклади, докази, які працюють в ім’я 
доведення тези. 
Для успішного написання твору-роздуму треба чітко уявляти … його 
структуру.
Структура власного висловлювання у форматі ЗНО відрізняється від 
структури твору-роздуму, яку ви знаєте з уроків мови у 9-10 класах. 
IV. Робота по темі уроку. 
1. Ознайомлення з критеріями оцінювання власного 
висловлювання у форматі ЗНО. 
Ознайомимося з критеріями оцінювання 
власного висловлювання у форматі ЗНО і 
побачимо його структуру (слайд 4,5). 
Отже, висловлювання може бути побудоване 
в один із способів (слайд 6): 
Теза. 
Перший аргумент. 
Другий аргумент. 
Приклад із художньої літератури. 
Приклад з історії, суспільно-політичного чи 
власного життя. 
Висновок. 
Або: 
Теза. 
Перший аргумент. 
Приклад із літератури. 
Другий аргумент. 
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя. 
Висновок. 
Може бути вступ, який не впливає на оцінювання змісту. 
2. Ознайомлення з вимогами до написання власного 
висловлювання (слайд 7). 
Ознайомимося з вимогами до написання власного висловлювання на 
прикладі твору-роздуму на тему «Земля на зернятці стоїть». 
(Курсивом виділені слова, які говорить учениця). 
Насамперед потрібно чітко сформулювати тезу (1-2 речення). 
Слайд 8. Цілком справедливою є народна 
мудрість, яка говорить: земля на зернятці стоїть. 
Вона має передувати аргументам і містити 
такі мовні конструкції .. (діти зачитують із таблиці). 
Для підтвердження висловленої тези потрібно 
навести два доречних аргументи. На цьому етапі 
слід пам’ятати, щоб аргументи були різними.
Слайд 9. Адже хто не знає, що таке праця, 
хліб, той перестає бути дитям свого народу. 
Слайд 10. Хліб – це 
найсвятіше, що є у 
людини. Паляниця, хліб 
завжди символізували 
собою тяжку селянську 
працю, і саме на ньому, на колосі, з віку в вік 
тримається людська праця. 
Аргументи можна починати різними мовними засобами (учні 
зачитують). 
Можна використовувати афоризми, крилаті вислови, прислів’я, 
приказки. 
Слайд 11. Недаремно в народі казали: «Хліб – батечко, хліб – 
годувальник». 
Надалі кожен із аргументів необхідно 
проілюструвати конкретними прикладами. 
Приклади з історії, суспільно-політичного чи 
власного життя насамперед повинні бути 
життєподібними. Потрібно розповісти про 
конкретну людину, ситуацію, подію, факт, вказати 
своє ставлення до цього й дати цим реаліям 
оцінку. 
Слайд 12. А ми знаємо з історії, що були 
часи голодомору, коли життя обривалося тому, 
що не було хліба. Це була чорна сторінка історії 
України. 
Один із них має бути із художньої 
літератури. Потрібно обов’язково зазначити 
автора, назву твору, указати проблему, порушену 
письменником, художній образ, через який проблему розкрито. 
Слайд 13. До процесу випікання хліба ставилися як до 
священнодійства. Про це читаємо в «Етюді про хліб» І. Драча. 
В підсохлому тісті кленова лопата. 
Вийме з черені, де пікся в теплі, - 
І зачарується білена хата 
З сонця пахучого на столі. 
Прикладів має бути не менше двох. У 
нашому творі-прикладі їх три. Учениця ввела в
твір ще й приклад із життя. 
Слайд 14. Прочитала ці рядки І. Драча і уявила собі картину: я у 
бабусі. Ранок. Прокидаюся від неймовірного аромату, який лоскоче мені носа 
– запаху свіжоспеченого хліба. Це моя улюблена бабусечка спекла у печі 
паляницю і бублики для мене. Ось вони, рум’яні і пахучі, лежать на стільці 
біля мого ліжка. А поряд – чашка ще теплого молока. 
Приклади можна вводити у твір за 
допомогою таких мовних конструкцій 
(зачитують). 
Важливо не сплутати аргументи із 
прикладами. Варто пам’ятати, що аргументи – це 
теоретичні положення, абстрактні міркування, а 
приклади – це реальна дійсність, конкретні факти. 
Останньою частиною висловлення є висновок(1-3 речення) – логічний 
підсумок, який випливає з аргументів і прикладів. Тому висновок у деякій 
мірі може дублювати чи перефразовувати тезу. 
Слайд 15. Завершуючи твір, можу зробити висновок: світ дійсно 
стоїть на зернятці. Я в цьому впевнена. А ви? 
Висновок обов’язково має починатися 
такими словами (учні зачитують). 
Дотримуйтеся логіки викладу. Крім того, 
робота має бути оформлена за абзацами. Їх може 
бути 6 або 4 (залежно від схеми роздуму). 
Знаючи схему, лексичний матеріал, приходите на екзамен. 
Після отримання теми, слід визначити її підтекст, ключове слово, 
навколо яких формуватимуться ваші думки. 
3. Спробуємо визначити ключові слова в орієнтовних темах 
творів (слайд 16). 
Чи чекати сучасному суспільству помсти від 
природи? 
Дерева теж плачуть. 
Навіщо людині вміння розуміти природу? 
4. Виступ учнів із презентаціями 
проектів (слайд 17). 
Вдома ви працювали над проектами, темою 
яких стали вибрані вами ключові слова. Завдання проекту – підібрати 
матеріал, який допоможе у написанні власного висловлювання . Кожна 
група мала презентувати свою роботу, підготувати друкований матеріал,
заповнити картку самоконтролю, яка допоможе оцінити роботу в групі 
кожного з учнів. 
V. Підсумок уроку. 
1. Оцінювання учнівських проектів (за картками самоконтролю). 
2. Домашнє завдання (слайд 18) - написання твору на одну із 
запропонованих тем: 
Хто в Україні гідний називатися патріотом? 
Знання – лиш карб, людина – скарб, цінніший від усього (Ф. Війон). 
Там, де смітять грошима, дуже тяжко дотримуватися чистоти (Плавт). 
Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством 
(Дж. Кеннеді). 
Слово – «сорочка духу народу»
Додаток А. 
Структура власного висловлення 
Компонент Зміст компонента 
1. Теза Учень чітко висловлюється в один із таких способів: 
1) підтримує запропоновану тему («Я вважаю...», 
«На моє глибоке переконання...», «Я погоджуюсь 
(підтримую )...» ); 
2) спростовує запропоновану у тему думку («Я не 
підтримую...», «Я хочу спростувати...», «Хочу 
піддати сумніву...» ); 
3) погоджується з темою, доповнюючи, 
розвиваючи думку ( «Я цілком переконаний (а) у 
тому, що.. адже...», «Я, безперечно, погоджуюся з 
тим, що..., оскільки....» ); 
4) компромісний варіант («Я 
погоджуюсь..., але не можна не згадати, що...», «Я 
вважаю..., але хотілось би запропонувати...» ); 
5) подає дві тези й аргументує кожну 
окремо, тобто одночасно і підтримує, і спростовує 
висловлену в темі думку («З одного боку..., а з 
іншого...» ). 
2. Аргументи Учень наводить не менше двох доречних доказів, 
підстави для обґрунтування висловленої тези, які 
пов’язують її з прикладами («Підтвердженням цього 
є...», «Доказом цього може бути...», «Це 
засвідчує...», «Свідченням цього є...» ) 
3.1. Приклад з 
літератури 
Учень наводить хоча б один доречний приклад з 
художньої літератури, при цьому зазначає назву твору, 
проблему, порушену автором, і художній образ, через 
який проблема розкрита, а також наводить цитату із
твору. Можна покликатися на факти з життя митців, 
якщо вони стосуються творчості («Наприклад...», 
«Згадаймо про...», «Звернімося до...», «Яскравим 
прикладом цього може слугувати...») 
3.2. Приклад з 
історії чи власного 
життя 
Учень наводить хоча б один доречний приклад з істо- 
рії, суспільно-політичного життя чи власного досвіду 
(«Наприклад...», «Згадаймо про...», «Звернімося 
до...», «Яскравим прикладом цього може 
слугувати...» ) 
4. Логічність і 
послідовність 
викладу 
Учень встановлює причиново-наслідкові зв’язки при 
викладенні думки («по-перше», «по-друге», «нарешті», 
«між іншим», «крім того», «з цього випливає», 
«повертаючись до думки»), виділяє абзаци у роботі. 
5. Висновок Висновок відповідає тезі, яку перефразовано або 
повторено, й органічно випливає з аргументів і 
прикладів ( «Отже…», «Таким чином…», «Висновком 
може слугувати…») 
Додаток Б 
Картка самоконтролю групи № 
Назва проекту: 
№ Прізвище ім’я Участь у проекті Само- 
оцінка 
Оцінка 
вчителя 
1. 
2. 
3.
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ 
Тема уроку - актуальна для старшокласників, адже твір-роздум є 
складовою тестування з української мови й літератури. Успішність його 
написання залежить не лише від грамотного оформлення, а й від знання 
схеми твору-роздуму. 
Сучасний книжковий ринок переповнений виданнями,які пропонують 
варіанти тестових завдань, але підготовці до написання твору-роздуму в них 
не приділяється, на жаль, належної уваги. Я сама безпосередньо брала 
участь у перевірці творів ЗНО, тож зробила висновки, що більшість 
випускників не вміють якісно писати твори. Тому вирішила провести цикл 
уроків розвитку мовлення, на яких діти вчаться добирати потрібні 
аргументи, приклади з історії чи літератури, збагачують словниковий запас. 
Під час підготовки до уроку ведуть пошукову роботу, вчаться працювати в 
групах, добирати потрібну інформацію та стисло її викладати. 
Кожна група готує для учнів роздатковий матеріал, у якому підібрані 
вислови відомих людей, народна мудрість, перелік творів з літератури на 
потрібну тематику тощо. Так до кінця навчального року кожна дитина має 
на руках невеличке «Портфоліо творів- роздумів», переглянувши яке перед 
екзаменом, пригадає важливі елементи, ключові фрази, схему, мовний 
матеріал.

More Related Content

What's hot

9
99
синонімія складнопідрядних і безсполучникових речень
синонімія складнопідрядних і  безсполучникових реченьсинонімія складнопідрядних і  безсполучникових речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових речень
Олеся Браташ
 
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних реченьсинонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
Олеся Браташ
 
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Якість Освіти
 
діаграма зв
діаграма звдіаграма зв
діаграма зв
Helen Golovina
 
МІНІ конспекти
МІНІ конспектиМІНІ конспекти
МІНІ конспекти
Jack Prinston
 
9
99
9
99
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
Якість Освіти
 
Ukrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazovaUkrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazova
kreidaros1
 
Синоніміка односкладних і двоскладних речень
Синоніміка односкладних і двоскладних  реченьСиноніміка односкладних і двоскладних  речень
Синоніміка односкладних і двоскладних речень
Олеся Браташ
 
9
99
брошура красноармійськ
брошура красноармійськброшура красноармійськ
брошура красноармійськ
Helen Golovina
 
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літературиОпорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
ErudytNet
 
укрмова 10
укрмова 10укрмова 10
укрмова 10Dan444
 
9
99

What's hot (18)

9
99
9
 
54
5454
54
 
синонімія складнопідрядних і безсполучникових речень
синонімія складнопідрядних і  безсполучникових реченьсинонімія складнопідрядних і  безсполучникових речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових речень
 
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних реченьсинонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
 
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
Підручник української літератури для 7 класу: формуємо компетентного читача
 
діаграма зв
діаграма звдіаграма зв
діаграма зв
 
299
299299
299
 
МІНІ конспекти
МІНІ конспектиМІНІ конспекти
МІНІ конспекти
 
9
99
9
 
9
99
9
 
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...
 
Ukrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazovaUkrmova 10-klas-glazova
Ukrmova 10-klas-glazova
 
Синоніміка односкладних і двоскладних речень
Синоніміка односкладних і двоскладних  реченьСиноніміка односкладних і двоскладних  речень
Синоніміка односкладних і двоскладних речень
 
9
99
9
 
брошура красноармійськ
брошура красноармійськброшура красноармійськ
брошура красноармійськ
 
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літературиОпорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
Опорні таблиці для підготовки до ЗНО з української літератури
 
укрмова 10
укрмова 10укрмова 10
укрмова 10
 
9
99
9
 

Viewers also liked

формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесностіформування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесностіKseniya Ponomar
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга України
innapol
 
Математичний занзібар
Математичний занзібарМатематичний занзібар
Математичний занзібар
jkmuffgrhdcv
 
зачарована десна
зачарована десназачарована десна
зачарована десна
znannademcenko
 
андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенко
jkmuffgrhdcv
 
посібник
посібник посібник
посібник
znannademcenko
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюк
jkmuffgrhdcv
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
znannademcenko
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
jkmuffgrhdcv
 
дубовик
дубовик дубовик
дубовик
jkmuffgrhdcv
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числа
jkmuffgrhdcv
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.
jkmuffgrhdcv
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизни
znannademcenko
 
Kytu.prezent.
Kytu.prezent.Kytu.prezent.
Kytu.prezent.
jkmuffgrhdcv
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеня
jkmuffgrhdcv
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієт
jkmuffgrhdcv
 
віноградова
віноградова віноградова
віноградова
jkmuffgrhdcv
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець
jkmuffgrhdcv
 
проект з геометрії
проект з геометріїпроект з геометрії
проект з геометрії
jkmuffgrhdcv
 
петренко
петренко петренко
петренко
jkmuffgrhdcv
 

Viewers also liked (20)

формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесностіформування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга України
 
Математичний занзібар
Математичний занзібарМатематичний занзібар
Математичний занзібар
 
зачарована десна
зачарована десназачарована десна
зачарована десна
 
андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенко
 
посібник
посібник посібник
посібник
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюк
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
 
дубовик
дубовик дубовик
дубовик
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числа
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизни
 
Kytu.prezent.
Kytu.prezent.Kytu.prezent.
Kytu.prezent.
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеня
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієт
 
віноградова
віноградова віноградова
віноградова
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець
 
проект з геометрії
проект з геометріїпроект з геометрії
проект з геометрії
 
петренко
петренко петренко
петренко
 

Similar to конспект уроку

методи навчання
методи навчанняметоди навчання
методи навчання
Светлана Андрущенко
 
посібник
посібникпосібник
посібник
Helen Golovina
 
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиДосвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиAnton Tikhonow
 
Технологія критичного мислення Методичний порадник
Технологія критичного мислення Методичний порадникТехнологія критичного мислення Методичний порадник
Технологія критичного мислення Методичний порадник
Ковпитська ЗОШ
 
урок №1
урок №1урок №1
план вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
план  вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”план  вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
план вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
tanya6969
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикаmilona14
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикаmilona14
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиmilona14
 
History of Ukraine DPA 11- 2014
History of Ukraine DPA 11- 2014History of Ukraine DPA 11- 2014
History of Ukraine DPA 11- 2014
sergius3000
 
методичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлюванняметодичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлювання
Helen Golovina
 
Оніщенко Наталія
Оніщенко НаталіяОніщенко Наталія
Оніщенко НаталіяTamara Emec
 
Об’єм піраміди
Об’єм пірамідиОб’єм піраміди
використання інтерактивних методик презентація досвіду роботи
використання інтерактивних методик   презентація досвіду роботивикористання інтерактивних методик   презентація досвіду роботи
використання інтерактивних методик презентація досвіду роботиРоман Яременко
 
майстер
майстермайстер
майстерaf1311
 
презентация практика
презентация практикапрезентация практика
презентация практикаilona031992
 
педрад юзчук
педрад юзчукпедрад юзчук
педрад юзчук
Таня Кибицкая
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
Maxim Hart
 
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
Adriana Himinets
 
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиновітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиltymnevaLA
 

Similar to конспект уроку (20)

методи навчання
методи навчанняметоди навчання
методи навчання
 
посібник
посібникпосібник
посібник
 
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиДосвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
 
Технологія критичного мислення Методичний порадник
Технологія критичного мислення Методичний порадникТехнологія критичного мислення Методичний порадник
Технологія критичного мислення Методичний порадник
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
план вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
план  вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”план  вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
план вивчення теми “Україна часів Шевченка. С.Васильченко “В бур’янах”
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексика
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексика
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
 
History of Ukraine DPA 11- 2014
History of Ukraine DPA 11- 2014History of Ukraine DPA 11- 2014
History of Ukraine DPA 11- 2014
 
методичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлюванняметодичний порадник власне висловлювання
методичний порадник власне висловлювання
 
Оніщенко Наталія
Оніщенко НаталіяОніщенко Наталія
Оніщенко Наталія
 
Об’єм піраміди
Об’єм пірамідиОб’єм піраміди
Об’єм піраміди
 
використання інтерактивних методик презентація досвіду роботи
використання інтерактивних методик   презентація досвіду роботивикористання інтерактивних методик   презентація досвіду роботи
використання інтерактивних методик презентація досвіду роботи
 
майстер
майстермайстер
майстер
 
презентация практика
презентация практикапрезентация практика
презентация практика
 
педрад юзчук
педрад юзчукпедрад юзчук
педрад юзчук
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
 
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
Викладання літератури в НУШ (цикл статей І.Ціко)
 
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літературиновітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури
 

More from znannademcenko

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проекту
znannademcenko
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIi
znannademcenko
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппд
znannademcenko
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)
znannademcenko
 
кулиничі
кулиничікулиничі
кулиничі
znannademcenko
 
приватбанк
приватбанкприватбанк
приватбанк
znannademcenko
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернет
znannademcenko
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
znannademcenko
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
znannademcenko
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освіті
znannademcenko
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_ду
znannademcenko
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
znannademcenko
 
на льоду
на льодуна льоду
на льоду
znannademcenko
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняття
znannademcenko
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентацій
znannademcenko
 
Present
PresentPresent
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняття
znannademcenko
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)
znannademcenko
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батьки
znannademcenko
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилля
znannademcenko
 

More from znannademcenko (20)

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проекту
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIi
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппд
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)
 
кулиничі
кулиничікулиничі
кулиничі
 
приватбанк
приватбанкприватбанк
приватбанк
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернет
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освіті
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_ду
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
 
на льоду
на льодуна льоду
на льоду
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняття
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентацій
 
Present
PresentPresent
Present
 
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняття
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батьки
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилля
 

конспект уроку

  • 1. УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ ДЛЯ УЧНІВ 11 КЛАСУ Тема. Підготовка до написання твору-роздуму (у форматі ЗНО) Мета: підготувати учнів до написання твору під час ЗНО; навчити осмислено підходити до роботи, визначаючи опорні поняття; поширювати словниковий запас; розвивати мислення, мовлення, аналітичні здібності, увагу учнів; відпрацьовувати вміння чітко й послідовно викладати думки; застосовувати у творчій роботі знання з літератури, історії, громадського життя; виховувати повагу до думок товаришів, уміння об’єктивно оцінювати свій внесок у роботу колективу; свідому громадську позицію, небайдужість до долі своєї країни, національну свідомість. Тип уроку: урок розвитку мовлення. Вид уроку: урок з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Обладнання: мультимедійна дошка або комп’ютер; пам’ятки для написання твору-роздуму (додаток А); роздатковий матеріал, підготовлений учнями; картки самоконтролю (додаток Б); презентації учнів . ХІД УРОКУ I. Організаційна частина. II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (слайд 1,2). Мотивація навчальної діяльності. Сьогодні ми крок за кроком подолаємо той шлях, що подумки ви пройдете на екзамені за кілька хвилин з того моменту, як отримаєте тему для роздуму. Це надзвичайно важливий етап роботи, адже потрібно, у першу чергу, осмислити всі поняття, збагнути підтекст вислову, дібрати переконливі аргументи й приклади і, нарешті, викласти свої міркування чітко, послідовно, логічно. III. Актуалізація опорних знань. Актуалізуємо наші знання, використавши прийом «Незакінчене речення» (слайд 3). Ми знаємо такі типи мовлення: … опис, розповідь, роздум. Текст-роздум має такі основні частини:… тезу, аргументи, висновок. Теза – це … загальне положення, яке треба доводити. Аргументи – це… факти, приклади, докази, які працюють в ім’я доведення тези. Для успішного написання твору-роздуму треба чітко уявляти … його структуру.
  • 2. Структура власного висловлювання у форматі ЗНО відрізняється від структури твору-роздуму, яку ви знаєте з уроків мови у 9-10 класах. IV. Робота по темі уроку. 1. Ознайомлення з критеріями оцінювання власного висловлювання у форматі ЗНО. Ознайомимося з критеріями оцінювання власного висловлювання у форматі ЗНО і побачимо його структуру (слайд 4,5). Отже, висловлювання може бути побудоване в один із способів (слайд 6): Теза. Перший аргумент. Другий аргумент. Приклад із художньої літератури. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя. Висновок. Або: Теза. Перший аргумент. Приклад із літератури. Другий аргумент. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя. Висновок. Може бути вступ, який не впливає на оцінювання змісту. 2. Ознайомлення з вимогами до написання власного висловлювання (слайд 7). Ознайомимося з вимогами до написання власного висловлювання на прикладі твору-роздуму на тему «Земля на зернятці стоїть». (Курсивом виділені слова, які говорить учениця). Насамперед потрібно чітко сформулювати тезу (1-2 речення). Слайд 8. Цілком справедливою є народна мудрість, яка говорить: земля на зернятці стоїть. Вона має передувати аргументам і містити такі мовні конструкції .. (діти зачитують із таблиці). Для підтвердження висловленої тези потрібно навести два доречних аргументи. На цьому етапі слід пам’ятати, щоб аргументи були різними.
  • 3. Слайд 9. Адже хто не знає, що таке праця, хліб, той перестає бути дитям свого народу. Слайд 10. Хліб – це найсвятіше, що є у людини. Паляниця, хліб завжди символізували собою тяжку селянську працю, і саме на ньому, на колосі, з віку в вік тримається людська праця. Аргументи можна починати різними мовними засобами (учні зачитують). Можна використовувати афоризми, крилаті вислови, прислів’я, приказки. Слайд 11. Недаремно в народі казали: «Хліб – батечко, хліб – годувальник». Надалі кожен із аргументів необхідно проілюструвати конкретними прикладами. Приклади з історії, суспільно-політичного чи власного життя насамперед повинні бути життєподібними. Потрібно розповісти про конкретну людину, ситуацію, подію, факт, вказати своє ставлення до цього й дати цим реаліям оцінку. Слайд 12. А ми знаємо з історії, що були часи голодомору, коли життя обривалося тому, що не було хліба. Це була чорна сторінка історії України. Один із них має бути із художньої літератури. Потрібно обов’язково зазначити автора, назву твору, указати проблему, порушену письменником, художній образ, через який проблему розкрито. Слайд 13. До процесу випікання хліба ставилися як до священнодійства. Про це читаємо в «Етюді про хліб» І. Драча. В підсохлому тісті кленова лопата. Вийме з черені, де пікся в теплі, - І зачарується білена хата З сонця пахучого на столі. Прикладів має бути не менше двох. У нашому творі-прикладі їх три. Учениця ввела в
  • 4. твір ще й приклад із життя. Слайд 14. Прочитала ці рядки І. Драча і уявила собі картину: я у бабусі. Ранок. Прокидаюся від неймовірного аромату, який лоскоче мені носа – запаху свіжоспеченого хліба. Це моя улюблена бабусечка спекла у печі паляницю і бублики для мене. Ось вони, рум’яні і пахучі, лежать на стільці біля мого ліжка. А поряд – чашка ще теплого молока. Приклади можна вводити у твір за допомогою таких мовних конструкцій (зачитують). Важливо не сплутати аргументи із прикладами. Варто пам’ятати, що аргументи – це теоретичні положення, абстрактні міркування, а приклади – це реальна дійсність, конкретні факти. Останньою частиною висловлення є висновок(1-3 речення) – логічний підсумок, який випливає з аргументів і прикладів. Тому висновок у деякій мірі може дублювати чи перефразовувати тезу. Слайд 15. Завершуючи твір, можу зробити висновок: світ дійсно стоїть на зернятці. Я в цьому впевнена. А ви? Висновок обов’язково має починатися такими словами (учні зачитують). Дотримуйтеся логіки викладу. Крім того, робота має бути оформлена за абзацами. Їх може бути 6 або 4 (залежно від схеми роздуму). Знаючи схему, лексичний матеріал, приходите на екзамен. Після отримання теми, слід визначити її підтекст, ключове слово, навколо яких формуватимуться ваші думки. 3. Спробуємо визначити ключові слова в орієнтовних темах творів (слайд 16). Чи чекати сучасному суспільству помсти від природи? Дерева теж плачуть. Навіщо людині вміння розуміти природу? 4. Виступ учнів із презентаціями проектів (слайд 17). Вдома ви працювали над проектами, темою яких стали вибрані вами ключові слова. Завдання проекту – підібрати матеріал, який допоможе у написанні власного висловлювання . Кожна група мала презентувати свою роботу, підготувати друкований матеріал,
  • 5. заповнити картку самоконтролю, яка допоможе оцінити роботу в групі кожного з учнів. V. Підсумок уроку. 1. Оцінювання учнівських проектів (за картками самоконтролю). 2. Домашнє завдання (слайд 18) - написання твору на одну із запропонованих тем: Хто в Україні гідний називатися патріотом? Знання – лиш карб, людина – скарб, цінніший від усього (Ф. Війон). Там, де смітять грошима, дуже тяжко дотримуватися чистоти (Плавт). Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством (Дж. Кеннеді). Слово – «сорочка духу народу»
  • 6. Додаток А. Структура власного висловлення Компонент Зміст компонента 1. Теза Учень чітко висловлюється в один із таких способів: 1) підтримує запропоновану тему («Я вважаю...», «На моє глибоке переконання...», «Я погоджуюсь (підтримую )...» ); 2) спростовує запропоновану у тему думку («Я не підтримую...», «Я хочу спростувати...», «Хочу піддати сумніву...» ); 3) погоджується з темою, доповнюючи, розвиваючи думку ( «Я цілком переконаний (а) у тому, що.. адже...», «Я, безперечно, погоджуюся з тим, що..., оскільки....» ); 4) компромісний варіант («Я погоджуюсь..., але не можна не згадати, що...», «Я вважаю..., але хотілось би запропонувати...» ); 5) подає дві тези й аргументує кожну окремо, тобто одночасно і підтримує, і спростовує висловлену в темі думку («З одного боку..., а з іншого...» ). 2. Аргументи Учень наводить не менше двох доречних доказів, підстави для обґрунтування висловленої тези, які пов’язують її з прикладами («Підтвердженням цього є...», «Доказом цього може бути...», «Це засвідчує...», «Свідченням цього є...» ) 3.1. Приклад з літератури Учень наводить хоча б один доречний приклад з художньої літератури, при цьому зазначає назву твору, проблему, порушену автором, і художній образ, через який проблема розкрита, а також наводить цитату із
  • 7. твору. Можна покликатися на факти з життя митців, якщо вони стосуються творчості («Наприклад...», «Згадаймо про...», «Звернімося до...», «Яскравим прикладом цього може слугувати...») 3.2. Приклад з історії чи власного життя Учень наводить хоча б один доречний приклад з істо- рії, суспільно-політичного життя чи власного досвіду («Наприклад...», «Згадаймо про...», «Звернімося до...», «Яскравим прикладом цього може слугувати...» ) 4. Логічність і послідовність викладу Учень встановлює причиново-наслідкові зв’язки при викладенні думки («по-перше», «по-друге», «нарешті», «між іншим», «крім того», «з цього випливає», «повертаючись до думки»), виділяє абзаци у роботі. 5. Висновок Висновок відповідає тезі, яку перефразовано або повторено, й органічно випливає з аргументів і прикладів ( «Отже…», «Таким чином…», «Висновком може слугувати…») Додаток Б Картка самоконтролю групи № Назва проекту: № Прізвище ім’я Участь у проекті Само- оцінка Оцінка вчителя 1. 2. 3.
  • 8. ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ Тема уроку - актуальна для старшокласників, адже твір-роздум є складовою тестування з української мови й літератури. Успішність його написання залежить не лише від грамотного оформлення, а й від знання схеми твору-роздуму. Сучасний книжковий ринок переповнений виданнями,які пропонують варіанти тестових завдань, але підготовці до написання твору-роздуму в них не приділяється, на жаль, належної уваги. Я сама безпосередньо брала участь у перевірці творів ЗНО, тож зробила висновки, що більшість випускників не вміють якісно писати твори. Тому вирішила провести цикл уроків розвитку мовлення, на яких діти вчаться добирати потрібні аргументи, приклади з історії чи літератури, збагачують словниковий запас. Під час підготовки до уроку ведуть пошукову роботу, вчаться працювати в групах, добирати потрібну інформацію та стисло її викладати. Кожна група готує для учнів роздатковий матеріал, у якому підібрані вислови відомих людей, народна мудрість, перелік творів з літератури на потрібну тематику тощо. Так до кінця навчального року кожна дитина має на руках невеличке «Портфоліо творів- роздумів», переглянувши яке перед екзаменом, пригадає важливі елементи, ключові фрази, схему, мовний матеріал.