Урок №10
Тема: Властивості та графіки степеневої функції.
Мета: Ознайомити студентів з поняттям степеневої функції. Сформувати
вміння розпізнавати графіки степеневої функції і будувати ескізи
графіків степеневої функції.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: таблиці.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Формування мети і завдання уроку.
III. Вивчення нового матеріалу.
План вивчення теми
1. Степінь з раціональним показником.
2. Дії над степенями.
3. Побудова графіків степеневої функції.
1.Степень з раціональним показником
Виведення степеня з кульвим і відємним показниками було першим
розширенням поняття про степень. При цьому означення степеня з нульовим
відємним показниками було введено так, що властивості степеня з
натуральним показником залишилися правильним і для степенів з цілим
показником.
Введемо поняття про степень, показником якого може бути будь-яке дробове
(раціональне) число.
Означення 1. Якщо a-додатьне, n∈ N, m∈ Z, то степень числа a з показником
n
m
є радикалом n m
a , тобто
3 23
2
66 = ; 6 56
5
3,03,0 = ; 4 14
1
4
1
333 −
−−
== ;
10
17
10
17
7,1
2
1
2
1
2
1






=





=





; 004
1
= .
Вирази 5
2
0
−
; ( )8
3
4− ; ( )2
1
8− не мають змісту.
Означення 2. Степенем n
m
a невідємного числа a називають невідємне
число −n й
степень якого дорівнює m
a .
n mn
m
aa =
m
n
n
m
aa =







Властивості степеня з раціональним показником
1. qpqp
aaa +
=⋅ 6. p
p
a
a
1
=−
2. qpqp
aaa −
=÷ 7. Якщо qpa  ,1 , то qp
aa 
3. ( ) pqqp
aa = Якщо qpa  ,10 , то qp
aa 
4. ( ) ppp
baab ⋅= 8. Якщо 0,  pba , то pp
aa 
5. p
pp
b
a
b
a
=





Якщо 0,  pba , то pp
aa 
2.Дії над степенями
1. Обчислити: a) 155555 075,05
4
25,05
1
==⋅⋅⋅ −−
б) ( ) 2562222224 82623223
==⋅=⋅=⋅
в) ( ) ( ) 6
1
2
1
3
1
23231681 114
1
44
4
1
=⋅=⋅=⋅=⋅ −−−−
г) ( ) ( ) 110,101010001,0000,100 13
1
35
1
53
1
2,0
==⋅=⋅ −−
2. Записати вираз у вигляді квадрата:
a) ( )21530
aa = ;
2
2
3
3








= aa ; ( )298,1 −−
= aa .
3. Спростити: 112,07
23
4,07
3
−−−
−
=⋅







⋅ ycycyc
4. Порівняти: a) 4
3
3
2
7
−−
⋅ y ,17 
3
2
4
3
−− 
б)
28,14,1
3
1
3
1













в) 5
3
5
3
32  , 0
5
3
,32 
г) 2
1
2
1
32
−−

5. Записати вирази у вигляді степеня з дробовим показником:
a) 15
4
15
1
5
1
155
xxxxx =⋅=⋅
б) 21
8
3 27 2 −
=⋅ −
yyy
в) 6
56 53 43 2
aaaaaa ==⋅=
г) 25,05 324
xxx =−
6. Обчислити: а) ( ) 3
2
83
4
1
5,3125,0
2
01 −
⋅+





−+−⋅−
б) ( ) ( ) ( ) 1525,06,35,065,08
20311
=−−⋅⋅+
−−−
в)
1025,0
465610 22
−
;г)
( ) ( )
2
1
00
2
2
81
1
5,03
3
2
439
−
−
−






−+−






+⋅
.
3. Побудова графіків степеневої функції.
Означення: функція f(x)=xα
де α — стале дійсне число, а х — змінна,
називають степеневою функцією.
4. Д.З. §3 №85-87 , 103(1,2)

урок 10

  • 1.
    Урок №10 Тема: Властивостіта графіки степеневої функції. Мета: Ознайомити студентів з поняттям степеневої функції. Сформувати вміння розпізнавати графіки степеневої функції і будувати ескізи графіків степеневої функції. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: таблиці. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Формування мети і завдання уроку. III. Вивчення нового матеріалу. План вивчення теми 1. Степінь з раціональним показником. 2. Дії над степенями. 3. Побудова графіків степеневої функції. 1.Степень з раціональним показником Виведення степеня з кульвим і відємним показниками було першим розширенням поняття про степень. При цьому означення степеня з нульовим відємним показниками було введено так, що властивості степеня з натуральним показником залишилися правильним і для степенів з цілим показником. Введемо поняття про степень, показником якого може бути будь-яке дробове (раціональне) число. Означення 1. Якщо a-додатьне, n∈ N, m∈ Z, то степень числа a з показником n m є радикалом n m a , тобто 3 23 2 66 = ; 6 56 5 3,03,0 = ; 4 14 1 4 1 333 − −− == ; 10 17 10 17 7,1 2 1 2 1 2 1       =      =      ; 004 1 = . Вирази 5 2 0 − ; ( )8 3 4− ; ( )2 1 8− не мають змісту. Означення 2. Степенем n m a невідємного числа a називають невідємне число −n й степень якого дорівнює m a . n mn m aa = m n n m aa =       
  • 2.
    Властивості степеня зраціональним показником 1. qpqp aaa + =⋅ 6. p p a a 1 =− 2. qpqp aaa − =÷ 7. Якщо qpa  ,1 , то qp aa  3. ( ) pqqp aa = Якщо qpa  ,10 , то qp aa  4. ( ) ppp baab ⋅= 8. Якщо 0,  pba , то pp aa  5. p pp b a b a =      Якщо 0,  pba , то pp aa  2.Дії над степенями 1. Обчислити: a) 155555 075,05 4 25,05 1 ==⋅⋅⋅ −− б) ( ) 2562222224 82623223 ==⋅=⋅=⋅ в) ( ) ( ) 6 1 2 1 3 1 23231681 114 1 44 4 1 =⋅=⋅=⋅=⋅ −−−− г) ( ) ( ) 110,101010001,0000,100 13 1 35 1 53 1 2,0 ==⋅=⋅ −− 2. Записати вираз у вигляді квадрата: a) ( )21530 aa = ; 2 2 3 3         = aa ; ( )298,1 −− = aa . 3. Спростити: 112,07 23 4,07 3 −−− − =⋅        ⋅ ycycyc 4. Порівняти: a) 4 3 3 2 7 −− ⋅ y ,17  3 2 4 3 −−  б) 28,14,1 3 1 3 1              в) 5 3 5 3 32  , 0 5 3 ,32  г) 2 1 2 1 32 −−  5. Записати вирази у вигляді степеня з дробовим показником: a) 15 4 15 1 5 1 155 xxxxx =⋅=⋅ б) 21 8 3 27 2 − =⋅ − yyy в) 6 56 53 43 2 aaaaaa ==⋅= г) 25,05 324 xxx =− 6. Обчислити: а) ( ) 3 2 83 4 1 5,3125,0 2 01 − ⋅+      −+−⋅− б) ( ) ( ) ( ) 1525,06,35,065,08 20311 =−−⋅⋅+ −−− в) 1025,0 465610 22 − ;г) ( ) ( ) 2 1 00 2 2 81 1 5,03 3 2 439 − − −       −+−       +⋅ .
  • 3.
    3. Побудова графіківстепеневої функції. Означення: функція f(x)=xα де α — стале дійсне число, а х — змінна, називають степеневою функцією. 4. Д.З. §3 №85-87 , 103(1,2)