Математика 5 клас
Урок№
Тема уроку: Квадрат і куб числа.
Дата:
Квадрат
та куб числа
Тема уроку:
Навчальна мета: ознайомити учнів з поняттям степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня, показник степеня,
степінь); навчити записувати добуток рівних множників у вигляді
степеня і навпаки, а також знаходити значення виразів, що містять
степінь.
Розвиваюча мета: розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися індукцією,
дедукцією, розвивати увагу, культуру мовлення та математичну
культуру учнів, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і
творчих здібностей учнів, прищеплювати інтерес до математики.
Виховна мета: продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне
математичне мислення, виховання працьовитості, позитивне ставлення до
навчання і відповідальність за свої досягнення, наполегливості в подоланні
труднощів.
• ознайомити учнів з поняттям степеня числа з
натуральним показником та термінологією
(основа степеня, показник степеня, степінь);
• навчити записувати добуток рівних множників у
вигляді степеня і навпаки;
• знаходити значення виразів, що містять степінь;
• розвивати в учнів логічне мислення;
• продовжити формувати в учнів науковий
світогляд і раціональне математичне мислення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Степінь з натуральним показником», проектор, комп'ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка присутності учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
№№ 543, 545, 547 Перевіряємо домашнє завдання, пояснення супроводжується
показом презентації.
№ 543
В один ящик уміщується 20 кг яблук. Скільки потрібно ящиків, щоб покласти
в них 176 кг яблук?
1) 176 : 20 = 8 (ост. 16)
2) 8 + 1 = 9 (ящиків)
Відповідь: 9 ящиків.
№ 545
Знайдіть ділене, якщо дільник дорівнює 18, неповна частка – 4, а остача – 11.
а = 18 · 4 + 11, а = 83.
№ 547
Виразіть ділене через неповну частку, дільник і остачу у вигляді рівності
а = bq + r, де а – ділене, b – дільник, q – неповна частка, r – остача: 45 : 7.
а = 45
q= ?
b=7
r=?
45 : 7 = 6 (ост.3)
45 = 7·6 + 3
2.
ІIІ. Актуалізація опорнихзнань
Усні вправи
1. Запишіть у вигляді добутку суму:
1) 7 + 7 + 7 + 7;
2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3;
3) а + а + а + а + а + а.
2. Знайдіть добуток:
1) п'яти множників, кожний з яких дорівнює 2;
2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1;
3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3;
4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5;
5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0;
6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10.
1. Запишіть у вигляді добутку суму:
1) 7 + 7 + 7 + 7; 2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3; 3) а + а + а + а + а + а.
2. Знайдіть добуток:
1) п' множників, кожний з яких дорівнює 2;
яти
2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1;
3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3;
4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5;
5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0;
6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10.
ІV. Формування нових знань. Пояснюю матеріал, пояснення супроводжується
показом презентації.
а = 6 см
Р=?
S -?
Він давно знайомий мій,
Кожен кут в ньому прямий.
Всі чотири сторони - однакової довжини.
Вам його представити рад.
Як зовуть його?
S = 49 см2
а -?
Поставити перед учнями завдання, що приведе їх до «відкриття» поняття
степеня і розуміння суті запису добутку однакових множників у вигляді степеня.
Завдання 1
Який запис пропущено?
5+5+5+5=5·4
3+3+3+3+3=?
4+4+4=?
2+2+2=?
5 · 5 · 5 · 5 = 54
3·3·3·3·3=?
4·4·4=?
2·2·2=?
Який запис пропущено?
5+5+5+5=5· 4
3+3+3+3+3=?
4+4+4=?
2+2+2=?
5·
3·
4·
2·
5·
3·
4·
2·
5 · 5 = 54
3· 3· 3=?
4=?
2=?
Учні самі можуть встановити, що вирази в лівому стовпчику будуть
дорівнювати добутку одних з рівних доданків на їх кількість у сумі, і помітити схожу
закономірність у короткому запису добутку однакових множників у вигляді аb, де а
3.
— один зоднакових множників, a b— число таких множників у добутку.
Як ти знаєш, за допомогою добутку зручно записувати суму кількох рівних доданків.
Наприклад: 7 + 7 + 7 + 7 = 7 * 4.
У математиці придумали спосіб коротко записувати добуток, в якому всі
множники рівні.
Наприклад: 7 * 7 * 7 * 7 = 74.
Вираз 74 називають степенем і читають так : «сім у четвертому
степені» або «сім у степені чотири». При цьому число 7 називають основою
степеня, а число 4 – показником степеня. Число 4 показує, скільки разів число
7 бере участь у добутку.
Як можна записати коротше?
1) х . х . х . х = х4
2) d . d . d . d . d = d5
3) 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 = 68
Після цього даю означення степеня деякого числа а з натуральним показником
п, називаю основні терміни, пов'язані з поняттям степеня (основа, показник степеня,
степінь, піднесення до степеня), основними властивостями степеня (а1 = а; 1п = 1; 0п
= 0), даю назву другому і третьому степеню числа а (а2 — квадрат числа а, b3 — куб
числа b) і формулюю правило виконання дій у виразі, що містить степінь (учні
роблять короткі записи в зошитах відповідно до схеми «Степінь з натуральним показником»).
Степінь з натуральним показником
а ⋅ а ⋅ ... = а п
⋅
а
;
п разів
7 ⋅ 7 = 7 4
⋅⋅
7 7
;
4 рази
1
а = а; 1п = 1; 0п = 0
а — основа степеня
п — показник степеня
ап — степінь
7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь
Загальний вид степеня числа а:
-показник
основа-
Приклади:
.
а . . . . . а , n>1
n∈N
п раз
а — основа степеня
n — показник степеня
— степінь
7 — основа, 4 — показник,
ап = а
— степінь
а2 = а .
а
а3 = а . а . а
Прийнято вважати:
а = а1
51 = 5 або 5 = 51
4.
35 = 3* 3 * 3 * 3 * 3 = 243
53 = 5 * 5 * 5 = 125,
102 = 10 * 10 = 100.
Другий степінь також називають квадратом числа. Наприклад, запис
2
а читають «а в квадраті». Третій степінь числа називають кубом числа, і запис а3
читають «а в кубі».
2
2
2
Таблиця квадратів
а 1
2
3
4 5
а.а 1
4
9
16 25
6
7
36 49
8
9
10
64
81 100
Таблиця
а 1
а3 1
а2 = а . а
Читають:
“а в квадраті”
або “квадрат числа а”
кубів
2
3
8
27 64 125 216 343 512 729 1000
4
5
6
7
8
9
10
а3 = а.а.а
Читають:
“а в кубі” або “куб числа а”
Чи може показник степеня дорівнювати одиниці? Може! І оскільки не
прийнято розглядати добуток, який складається з одного множника, то просто
домовилися, що а1 =а.
Наприклад: 21 = 2, 171 = 17.
Звернемо увагу, що піднесення числа до степеня – це нова, п`ята,
арифметична дія. Визначимо черговість її виконання при знаходженні значення
числового виразу.
Якщо, в числовий вираз входить степінь, то спочатку виконують
піднесення до степеня, а потім інші дії.
Наприклад: 5 * 2 = 5 * 4 = 20,
5 + 22 = 5 + 4 = 9.
V. Закріплення матеріалу
На закріплення термінології – усно:
1. Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931.
2. Який із записів неправильний? Чому?
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 103; 3) b · b = b2;
10
⋅
6 ...
4) 6 ⋅ 66 = 6 ; 5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64.
10 множників
3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 52; 5) 23; 6) 34.
5.
Назвіть основу іпоказник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931.
Який із записів неправильний? Чому?
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 10 3; 3) b · b = b2;
4)
5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64.
1.
2.
3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 5 2; 5) 23; 6) 34.
Після цього слід запропонувати учням письмово виконати вправи:
№ 565, 567 — на обчислення значень виразів, що містять степінь. Прочитати
вирази за допомогою слів «сума», «різниця», «добуток», «частика», «квадрат», «куб»
числа, (це підготує їх до виконання №№ 571, 572).
№ 579. Повторити, що запис, названий степенем, складається з двох чисел —
основи і показника. Тому в цьому завданні, оскільки значення степеня є, основа
відома, єдине, що треба знайти,— це показник степеня, тобто число, яке показує,
скільки однакових доданків треба перемножити, щоб отримати дане число.
Розрізняй:
1.
82 – 22 = 64 – 4 = 60 і
(8 – 2)2 = 62 = 6 . 6 = 36
5 . 62 = 5 . 36 = 180 і
(5 . 6)2 = 302 =30 . 30 = 900
2.
№ 571. Спрямований на попередження помилок у встановленні порядку
виконання дій у виразах, що містять степінь.
Додатково: № 573 (1,2).
Заповніть таблицю:
а
8
9
а2
6
49
25
100
16
Молодець!
Заповніть слідуючу таблицю:
а
4
а3
5
10
8
1
30
27
Відмінно!
А тепер вирази у виді степеня числа 10:
10
100
1000
10 000
100 000
1 000 000
10n
10
10
10
10
10
VІ. Підсумок уроку
Тестові запитання класу
1. Як називається запис 54?
2. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
3. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як піднести 5 до четвертого степеня?
5. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 22 = 102 = 100? Чому? Яка відповідь
правильна?
6.
Поспішай , тане помиляйся!
1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в
квадрат виконано не вірно:
1) 362 = 924;
2)
752 =
4825;
3) 1012 = 1021;
4) 1902 = 3610.
2. Як називається запис 54?
3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
5. Як піднести 5 до четвертого степеня?
6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100?
Чому? Яка відповідь правильна?
VІІ. Домашнє завдання
п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).
п. 19, №№ 561; 564; 566.
Повторення № 573 (3).
7.
Поспішай , тане помиляйся!
1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в
квадрат виконано не вірно:
1) 362 = 924;
2)
752 =
4825;
3) 1012 = 1021;
4) 1902 = 3610.
2. Як називається запис 54?
3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
5. Як піднести 5 до четвертого степеня?
6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100?
Чому? Яка відповідь правильна?
VІІ. Домашнє завдання
п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).
п. 19, №№ 561; 564; 566.
Повторення № 573 (3).