Марганецька середня школа №2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу
Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики

«Розв’язування вправ. Похідна елементарних функцій»
Алгебра. 11-й клас.
Мета: Формування умінь учнів знаходити похідні елементарних функцій. Виховувати в
учнів любов до математики, естетичне сприйняття інформації, активність під час
виконання завдань.
Розвивати логічне мислення, вміння швидко переключати увагу з одного виду
діяльності на інший. Розвивати самостійність і творчість.
Хід уроку
І.

На дошці записано план уроку
1.
2.
3.
4.

Математичний диктант
Робота у парах
Робота у групах
Практична частина уроку

ІІ. Постановка цілей і задач уроку
Чого ви очікуєте від уроку?
Я очікую злагодженої роботи в групах, взаємодопомоги, взаємоповаги, добрих
результатів.
В зошитах, на полях , покажіть свій настрій на уроці
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Математичний диктант.
1. Записати етапи знаходження похідної функції:
Y = f (x) в т. X0
2. Записати похідні елементарних функцій:
2.1 (const ) ′=0
2.2 (const(x) ′=const
2.3 (tg(x ) ′= 1/cos²x
2.4 (sin(x) ′ = cos (x)
2.5 (xⁿ) ′= n x

n −1

2.6 (cos(x) ′ = - sin(x)
2.7 (ctg(x) ′ = - 1/sin²x
2.8 (√x ) = 1 / 2√x
3. Записати правила диференціювання

§
Марганецька середня школа №2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу
Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики

(f(x) ± g(x) ) ′ = f’ ±g′
(cf) = c·f’
(f·g) = f′·g + g′·f
(f/g) ′ = (f′·g –g′·f)/ g²

Взаємоперевірка. На дошці правильні відповіді
Оцінювання: «0» помилок – 11 б; 1 помилка – 10 б; 2 помилки – 9 б ; ….
4. Робота у парах
Учні в парах розв’язують завдання на картках. 1 учень знаходить похідну за
означенням, а другий за формулами. Другий приклад навпаки.
На дошці дати приклади ( «Знайти похідну»)

Картка – тандем №1
2

1 учень
2 учень

a)

Y = 3x - 7x +8
Y = 6x - 11x -9

За означення та за формулою

2

10
5
y= x

b)

50
4
y′= x

7

y = ³√x

c)

1 3 −2
x
y′= 3

y=

−
y′=

4

x3

21
44 x 7

d)

x9
y= 9

1
10
y′= 9 x

Правильні відповіді

a)

1

− 50
6
y′= x

3

b) y′= 3 x

c)

2

y′=

d) y′= x

8

5. Робота в групах
Девіз : «Один розум добре, а декілька краще»
Учні розподіляються на групи та обирають групі командира. Кожна група має свій номер.
Перед тим як розпочати роботу, ознайомити учнів з правилами роботи. Кожна група отримує
своє завдання
Посадочна площа. Режим посадки.

Група I

(синій колір
квадратів)

→

28
30
7
52
3
8
7
2
5
∑ = 60x² + õ - 7 - õ + cos x + 4 x - x + 13x² 1
1
2
sin x + 2 x
Марганецька середня школа №2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу
Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики

Місце для посадки. Режим посадки.

Група II

(жовтогарячий
колір )

→

24
5
28 21
−5
2
8
4
6
sin x + 14x - x + õ + 55 õ
∑ = - 11sinx + 4x³ -

Місце для посадки. Режим посадки.

Група III

(чорний колір)

→

1
35 6
42
91
õ
4
8
∑ = 7cosx + 6
- õ + õ - 33x² + 2 õ +
6
7
2
cos x - sin 2 x

Місце для посадки. Режим посадки.

Група IV

−

(зелений колір )

→

3
5

6

x
76
20
x
5
6
+ 7x

∑ =

91
14
- x

11
5
10
9
2
4cosx + 104x - cos x - 9 x -

Перевірка:
Командир команди підраховує бали учнів своєї команди
IV. Розв’язування вправ
Учитель пропонує завдання
Збірник А.Г. Мерзляк, стор. 11 №23, 24-32
V. Підбиття підсумків уроку
«Рефлексія»
Подача домашнього завдання
Збірник А.Г.Мерзляк , стор. 49 № 24, 25, 28, 27
Вивчити конспект

7

1366 похідна розв вправ

  • 1.
    Марганецька середня школа№2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики «Розв’язування вправ. Похідна елементарних функцій» Алгебра. 11-й клас. Мета: Формування умінь учнів знаходити похідні елементарних функцій. Виховувати в учнів любов до математики, естетичне сприйняття інформації, активність під час виконання завдань. Розвивати логічне мислення, вміння швидко переключати увагу з одного виду діяльності на інший. Розвивати самостійність і творчість. Хід уроку І. На дошці записано план уроку 1. 2. 3. 4. Математичний диктант Робота у парах Робота у групах Практична частина уроку ІІ. Постановка цілей і задач уроку Чого ви очікуєте від уроку? Я очікую злагодженої роботи в групах, взаємодопомоги, взаємоповаги, добрих результатів. В зошитах, на полях , покажіть свій настрій на уроці ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів Математичний диктант. 1. Записати етапи знаходження похідної функції: Y = f (x) в т. X0 2. Записати похідні елементарних функцій: 2.1 (const ) ′=0 2.2 (const(x) ′=const 2.3 (tg(x ) ′= 1/cos²x 2.4 (sin(x) ′ = cos (x) 2.5 (xⁿ) ′= n x n −1 2.6 (cos(x) ′ = - sin(x) 2.7 (ctg(x) ′ = - 1/sin²x 2.8 (√x ) = 1 / 2√x 3. Записати правила диференціювання §
  • 2.
    Марганецька середня школа№2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики (f(x) ± g(x) ) ′ = f’ ±g′ (cf) = c·f’ (f·g) = f′·g + g′·f (f/g) ′ = (f′·g –g′·f)/ g² Взаємоперевірка. На дошці правильні відповіді Оцінювання: «0» помилок – 11 б; 1 помилка – 10 б; 2 помилки – 9 б ; …. 4. Робота у парах Учні в парах розв’язують завдання на картках. 1 учень знаходить похідну за означенням, а другий за формулами. Другий приклад навпаки. На дошці дати приклади ( «Знайти похідну») Картка – тандем №1 2 1 учень 2 учень a) Y = 3x - 7x +8 Y = 6x - 11x -9 За означення та за формулою 2 10 5 y= x b) 50 4 y′= x 7 y = ³√x c) 1 3 −2 x y′= 3 y= − y′= 4 x3 21 44 x 7 d) x9 y= 9 1 10 y′= 9 x Правильні відповіді a) 1 − 50 6 y′= x 3 b) y′= 3 x c) 2 y′= d) y′= x 8 5. Робота в групах Девіз : «Один розум добре, а декілька краще» Учні розподіляються на групи та обирають групі командира. Кожна група має свій номер. Перед тим як розпочати роботу, ознайомити учнів з правилами роботи. Кожна група отримує своє завдання Посадочна площа. Режим посадки. Група I (синій колір квадратів) → 28 30 7 52 3 8 7 2 5 ∑ = 60x² + õ - 7 - õ + cos x + 4 x - x + 13x² 1 1 2 sin x + 2 x
  • 3.
    Марганецька середня школа№2 з поглибленим вивченням англійської мови з першого классу Атор: Жмінченко Тетяна Михайлівна – вчитель математики Місце для посадки. Режим посадки. Група II (жовтогарячий колір ) → 24 5 28 21 −5 2 8 4 6 sin x + 14x - x + õ + 55 õ ∑ = - 11sinx + 4x³ - Місце для посадки. Режим посадки. Група III (чорний колір) → 1 35 6 42 91 õ 4 8 ∑ = 7cosx + 6 - õ + õ - 33x² + 2 õ + 6 7 2 cos x - sin 2 x Місце для посадки. Режим посадки. Група IV − (зелений колір ) → 3 5 6 x 76 20 x 5 6 + 7x ∑ = 91 14 - x 11 5 10 9 2 4cosx + 104x - cos x - 9 x - Перевірка: Командир команди підраховує бали учнів своєї команди IV. Розв’язування вправ Учитель пропонує завдання Збірник А.Г. Мерзляк, стор. 11 №23, 24-32 V. Підбиття підсумків уроку «Рефлексія» Подача домашнього завдання Збірник А.Г.Мерзляк , стор. 49 № 24, 25, 28, 27 Вивчити конспект 7