SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 1

Tarikh              : 17 Jun 2012

Kelas               : 1 Caring

Masa                : 8.15 – 9.15 (1jam)

Bilangan murid      : 32 orang

Bidang              : Sains Hayat

Unit                :3

Tema                : Haiwan

Objektif            :

                 1. Dapat mengenal pasti 8 daripada 10 jenis haiwan.
                 2. Mengenal pasti 3 daripada 5 bahagian-bahagian tubuh haiwan.
                 3. Mengajuk 5 daripada 7 jenis bunyi haiwan.
                 4. Menunjukkan 3 daridapa 5 cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi.

Fokus utama         :

                    3.1   Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan.

                    3.2   Menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita.
Fokus sampingan         :

                        3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling kita

                        3.1.2 Mengenal pasti bahagian tubuh haiwan

                        3.2.1 Mengajuk bunyi pelbagai haiwan yang pernah mereka dengar.

                        3.2.2 Menunjukkan cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi.

Pengetahuan sedia ada   : Pelajar biasa melihat pelbagai haiwan di sekeliling mereka, terutama haiwan peliharaan di rumah.

Nilai murni             : Menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan cara tidak menganiaya haiwan.

Kosa kata               : Haiwan, kaki, cengkerang, tubuh, ekor, bahagian, sirip, mata, sisik, mulut, bulu, telinga, tanduk,

                            tanduk, paruh, sesunggut, sayap, bunyi.

Kaedah pengajaran       : Tayangan LCD, penerangan, perbincangan dan soal jawab.

Alat bantu mengajar     :

                             1. Youtube
                             2. Ms PowerPoint
                             3. Ms Word
                             4. Blog
                             5. Buku teks
Masa/peringkat           Aktiviti guru                         Aktiviti Pelajar              ABM
 Set induksi     Guru membuka youtube yang             Pelajar memberi perhatian terhadap   Youtube
   (5 minit)     menayangkan klip video tentang        klip video tersebut.
                 bunyi haiwan sebagai set induksi.
 Peringkat 2     Guru menunjukkan gambar-gambar        Pelajar memberi perhatian terhadap   Ms
  (10 minit)     haiwan yang terdapat dalam Ms         gambar-gambar yang dipamerkan di     PowerPoint
                 PowerPoint.                           dalam Ms PowerPoint.                 Buku teks
                 Guru menyoal pelajar: Apakah nama     Pelajar menjawab soalan yang
                 haiwan-haiwan tersebut?               diajukan oleh guru.
 Peringkat 3     Guru menunjukkan gambar-gambar        Pelajar memberi perhatian terhadap   Ms
  (10 minit)     tubuh haiwan yang terdapat dalam      gambar-gambar yang dipamerkan di     PowerPoint
                 Ms PowerPoint.                        dalam Ms PowerPoint.                 Buku teks
                 Guru menyoal pelajar: Apakah          Pelajar menjawab soalan yang
                 bahagian    tubuh     haiwan-haiwan   diajukan oleh guru.
                 tersebut?
 Peringkat 4     Guru megedarkan lembaran kerja        Murid-murid menyiapkan tugasan       Lembaran
  (25 minit)     kepada setiap murid.                  yang diberikan kepada mereka.        kerja
                 Guru memberi masa 25 minit untuk      Murid dibimbing oleh guru dalam      Ms Word
                 menyiapkan tugasan tersebut.          menyiapkan kerja tersebut.
 Peringkat 5     Guru membuat rumusan dengan           Pelajar memberi perhatian dan        Blog
  (10 minit)     menyoal murid semula tentang apa      menyalin alamat blog tersebut.
                 yang dipelajari hari ini. Akhir
                 sekali, guru memaklumkan kepada
                 murid, untuk mendapatkan nota
                 lengkap dan latihan sila rujuk
                 norhanaghazaly.blogspot.com
Refleksi:

      Guru : Hari ini hari yang menceriakan. Pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang. Terdapat hanya 3
      orang murid yang perlu diberi bimbingan.

      Murid : 32 orang murid menunjukkan minat terhadap pembelajaran dan yakin boleh membuat lembaran kerja yang
      diberikan. Hanya Ahmad Azim, Badrul dan Hafiz yang mempunyai masalah kerana masih tidak pandai membaca.

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuRancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuAyu Areisya AsSyifa'
 
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusalizapandi
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggergaiikhohlim
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013Leo Li Li
 
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Leo Li Li
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3akunizam
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1Cikgu Zaliza
 
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3marziana80
 
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestKamarudin Jaafar
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2She Dah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 

What's hot (16)

Rph thn 1
Rph thn 1Rph thn 1
Rph thn 1
 
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuRancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
 
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusa
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....blogger
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013
 
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
 
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latest
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
 
Rph dst tahun2
Rph dst tahun2Rph dst tahun2
Rph dst tahun2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 

Viewers also liked

Gagnes presentation newwwwww(1)
Gagnes presentation newwwwww(1)Gagnes presentation newwwwww(1)
Gagnes presentation newwwwww(1)Syuhaila Shukri
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranKoh Ing
 
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)Rosdi Ramli
 
Presentation nama haiwan
Presentation nama haiwanPresentation nama haiwan
Presentation nama haiwanGoh Hooi Ling
 
Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babiGoh Hooi Ling
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanGoh Hooi Ling
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaGoh Hooi Ling
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikGoh Hooi Ling
 
Cara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakCara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakGoh Hooi Ling
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanGoh Hooi Ling
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanGoh Hooi Ling
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanGoh Hooi Ling
 

Viewers also liked (20)

Norhana ghazali
Norhana ghazaliNorhana ghazali
Norhana ghazali
 
Haiwan
HaiwanHaiwan
Haiwan
 
Gagnes presentation newwwwww(1)
Gagnes presentation newwwwww(1)Gagnes presentation newwwwww(1)
Gagnes presentation newwwwww(1)
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
 
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)
Tugasan Kumpulan Kemahiran Sains dlm Tumpuan(RPH Alat Berfikir Model CoRT1)
 
Presentation nama haiwan
Presentation nama haiwanPresentation nama haiwan
Presentation nama haiwan
 
Aktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulanAktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulan
 
Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babi
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan nama
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafik
 
Latihan nama haiwan
Latihan  nama haiwanLatihan  nama haiwan
Latihan nama haiwan
 
Langkah 1
Langkah 1Langkah 1
Langkah 1
 
Teliga slide
Teliga slideTeliga slide
Teliga slide
 
Latihan
LatihanLatihan
Latihan
 
Cara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakCara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerak
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwan
 
Haiwan bunyi
Haiwan bunyiHaiwan bunyi
Haiwan bunyi
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwan
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
 

Similar to Rancangan pengajaran harian sains &tekn

Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanIry Said
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariantarapkampung
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapePensil Dan Pemadam
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4roslinur
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01vibila
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01vibila
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsdramajalansempit
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajarancikgupenmerah
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8eyezanadia
 

Similar to Rancangan pengajaran harian sains &tekn (20)

Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
 
Rph 2
Rph 2Rph 2
Rph 2
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph
RphRph
Rph
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mape
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rphnew
RphnewRphnew
Rphnew
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation1 kognitif
Presentation1 kognitifPresentation1 kognitif
Presentation1 kognitif
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
 
Rph
RphRph
Rph
 
RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8
 

Rancangan pengajaran harian sains &tekn

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 1 Tarikh : 17 Jun 2012 Kelas : 1 Caring Masa : 8.15 – 9.15 (1jam) Bilangan murid : 32 orang Bidang : Sains Hayat Unit :3 Tema : Haiwan Objektif : 1. Dapat mengenal pasti 8 daripada 10 jenis haiwan. 2. Mengenal pasti 3 daripada 5 bahagian-bahagian tubuh haiwan. 3. Mengajuk 5 daripada 7 jenis bunyi haiwan. 4. Menunjukkan 3 daridapa 5 cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi. Fokus utama : 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan. 3.2 Menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita.
  • 2. Fokus sampingan : 3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling kita 3.1.2 Mengenal pasti bahagian tubuh haiwan 3.2.1 Mengajuk bunyi pelbagai haiwan yang pernah mereka dengar. 3.2.2 Menunjukkan cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi. Pengetahuan sedia ada : Pelajar biasa melihat pelbagai haiwan di sekeliling mereka, terutama haiwan peliharaan di rumah. Nilai murni : Menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan cara tidak menganiaya haiwan. Kosa kata : Haiwan, kaki, cengkerang, tubuh, ekor, bahagian, sirip, mata, sisik, mulut, bulu, telinga, tanduk, tanduk, paruh, sesunggut, sayap, bunyi. Kaedah pengajaran : Tayangan LCD, penerangan, perbincangan dan soal jawab. Alat bantu mengajar : 1. Youtube 2. Ms PowerPoint 3. Ms Word 4. Blog 5. Buku teks
  • 3. Masa/peringkat Aktiviti guru Aktiviti Pelajar ABM Set induksi Guru membuka youtube yang Pelajar memberi perhatian terhadap Youtube (5 minit) menayangkan klip video tentang klip video tersebut. bunyi haiwan sebagai set induksi. Peringkat 2 Guru menunjukkan gambar-gambar Pelajar memberi perhatian terhadap Ms (10 minit) haiwan yang terdapat dalam Ms gambar-gambar yang dipamerkan di PowerPoint PowerPoint. dalam Ms PowerPoint. Buku teks Guru menyoal pelajar: Apakah nama Pelajar menjawab soalan yang haiwan-haiwan tersebut? diajukan oleh guru. Peringkat 3 Guru menunjukkan gambar-gambar Pelajar memberi perhatian terhadap Ms (10 minit) tubuh haiwan yang terdapat dalam gambar-gambar yang dipamerkan di PowerPoint Ms PowerPoint. dalam Ms PowerPoint. Buku teks Guru menyoal pelajar: Apakah Pelajar menjawab soalan yang bahagian tubuh haiwan-haiwan diajukan oleh guru. tersebut? Peringkat 4 Guru megedarkan lembaran kerja Murid-murid menyiapkan tugasan Lembaran (25 minit) kepada setiap murid. yang diberikan kepada mereka. kerja Guru memberi masa 25 minit untuk Murid dibimbing oleh guru dalam Ms Word menyiapkan tugasan tersebut. menyiapkan kerja tersebut. Peringkat 5 Guru membuat rumusan dengan Pelajar memberi perhatian dan Blog (10 minit) menyoal murid semula tentang apa menyalin alamat blog tersebut. yang dipelajari hari ini. Akhir sekali, guru memaklumkan kepada murid, untuk mendapatkan nota lengkap dan latihan sila rujuk norhanaghazaly.blogspot.com
  • 4. Refleksi: Guru : Hari ini hari yang menceriakan. Pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang. Terdapat hanya 3 orang murid yang perlu diberi bimbingan. Murid : 32 orang murid menunjukkan minat terhadap pembelajaran dan yakin boleh membuat lembaran kerja yang diberikan. Hanya Ahmad Azim, Badrul dan Hafiz yang mempunyai masalah kerana masih tidak pandai membaca.