1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas :Tahun Dua
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Masa : 10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 dan 2.4.3
Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat.
2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak melompat.
2.4.3 Menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI
/ CATATAN
Orientasi: - Murid mendengar dan BBM:
menyanyikan lagu Fly-fly Klip video
Set Induksi Butterfly bersama-sama
(5 minit)
Pencetusan Idea - Guru membawa murid keluar dari Kaedah p& P
(15 minit) bilik darjah untuk membuat
pemerhatian dan mengenal pasti Kajian lapangan
pergerakan haiwan di
persekitaran kawasan sekolah. KPS : Pemerhatian
2. - Murid menceritakan cara haiwan-
haiwan bergerak
- Murid A : Katak melompat
- Murid B : Ikan berenang
- Murid C : Burung terbang
- Murid D : Siput mengengsot
- Murid E : Semut merayap
- Murid D : Kucing berjalan
Menjana idea - Guru menyediakan kad
(20 minit) perkataan (pergerakan haiwan) BBM : Kad gambar, kad
perkataan
merayap berenang
mengengsot terbang
melompat berjalan
- Murid dikehendaki menyesuaikan
kad perkataan dengan gambar
mengikut cara pergerakan
haiwan
Contoh : Soalan :
1. Bagaimanakah cara
berjalan burung bergerak?
2. Bagaimanakah cara
siput babi bergerak?
3. Adakah katak
merayap berjalan? Jelaskan
cara katak bergerak.
4. Adakah ikan
- Guru menyoal murid tentang merangkak? Jelaskan
cara pergerakan haiwan cara ikan bergerak.
5. Bagaimanakah cara
buaya bergerak ?
3. BBM : paparanslaid
SOALAN
1. Senaraikan nama
Murid melihat tayangan power point haiwan yang terdapat
tentang cara haiwan bergerak dan dalam gambar tadi
bersoal jawab dengan murid. dan terangkan cara
haiwan tersebut
bergerak.
Penstrukturan - Murid melihat tayangan video
semula cara pergerakan yang dipelajari. - Murid A : Burung
(15 minit) a. Helang menangkap ular. helang menangkap
Video 1 ular.
b. Kucing mengejar tikus. Video
2
c. Siput makan daun. Video 3
- Murid menceritakan aktiviti yang Soalan :
dilakukan oleh haiwan dalam - Mengapa helang
video tersebut. menangkap ular ?
Jawapan :
- Guru menjelaskan kepentingan - Helang lapar.
pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video. - Murid B : Kucing
mengejar tikus
Contoh :
1. Helang menangkap ular untuk Soalan :
dijadikan makanan. Mengapa tikus melarikan
2. Tikus melarikan diri untuk diri?
melindungi diri dari musuh.
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan BBM : paparan slaid
bersoal jawab dengan murid.
Pentaksiran 1. Murid menyiapkan Lembaran BBM : Lembaran kerja
Kerja 1
Aktiviti 1. Murid menyiapkan Lembaran
Pemulihan Kerja 2
BBM : Soalan kuiz
Aktiviti 1.Murid menyiapkan Lembaran Kerja
Pengayaan 3
- Guru membuat pengukuhan
tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
4. 2. Murid menjawab soalan kuiz .
Refleksi Murid melihat tayangan power point BBM : paparan slaid
(5 minit) tentang cara haiwan bergerak dan
menyanyi serta bersoal jawab.
- 25 orang murid dapat
menyatakan cara dan tujuan
haiwan bergerak .
- 5 orang murid dibimbing untuk
menyatakan cara pergerakan
haiwan.
-
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
- Kad perkataan
- Kad gambar
- Video
- Komputer
- Specimen sebenar (Ulat gonggok, ikan, burung, siput dan katak)