SlideShare a Scribd company logo
1 of 21
KURSUS

: PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG) – PENGAJIAN SAINS

SUBJEK : KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS ( 4MAT )
KOD

: BBR 36903

TUGASAN : LAPORAN KAEDAH MENGAJAR & CARA PENGGUNAAN BBM
NAMA PENSYARAH : EN. TAN KING HYIANG
NAMA AHLI

: YAP KIEN HUI
TAN SIEW PENG
LEO LI LI
LIM AI PING
LAM JIUN MEE
LAPORAN :KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Sebelum mengajar murid-murid Tahun 3 mata pelajaran Sains yang bertajuk Haiwan, guru telah menyediakan satu rancangan mengajar harian
yang berkaitan dengannya. ( Sila rujuk lampiran 1: Rancangan Mengajar Harian )
Selepas rancangan mengajar harian itu disiapkan, guru perlu menyediakan alat atau bahan bantu mengajar (ABBM) untuk menyempurnakan
proses pengajaran dan pembelajaran. ABBM yang digunakan oleh guru untuk menjalani P&p adalah seperti kad perkataan,gambar haiwan,
persembahan power- point dan lembaran kerja. ( Sila rujuk lampiran 2: Persediaan ABBM sebelum P&P )
Untuk memulakan pengajaran, guru telah menayangkan sebuah video klip yang berkaitan lagu “ gajah menari “ sebagai set induksi untuk
memperkenalkan tajuk pengajaran hari ini. Guru mengajar dengan strategi berpusatkan guru iaitu sementara menayangkan video klip sambil
mengimbas kembali bersama murid tentang pengajaran yang mereka belajari sebelum ini.
Dalam sesi penyampaian isi pengajaran, strategi berpusatkan guru dan strategi berpusatkan murid dijalankan dengan berpandukan Power Point
di dalam kelas. Guru menayangkan Power Point untuk mengajar sifat-sifat fizikal haiwan bagi memastikan murid-murid dapat mengenalpasti sifat
yang ada pada haiwan. Guru menyampaikan pengajaran dengan menanya beberapa soalan dan murid boleh menjawab dengan betul. Murid juga
dikehendaki untuk memadankan sifat fizikal haiwan dengan gambar haiwan.
Strategi berpusatkan murid lebih digalakkan untuk menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran. Oleh itu, guru membahagikan muridmurid menjadi 5 kumpulan untuk menjalankan aktiviti kumpulan. Setiap kumpulan akan diberikan gambar haiwan dan kad perkataan. Muridmurid perlu memadankan gambar haiwan dengan sifat-sifat fizikalnya. Pada akhirnya, wakil dari setiap kumpulan harus membentangkan hasil
kumpulan masing-masing pada kertas mahjong.
Melalui aktiviti kumpulan, murid-murid berpeluang menjalankan aktiviti dalam kumpulan. Pada akhir pelajaran, guru membuat rumusan
tentang pengajaran yang diajar dan mengagihkan lembaran kerja untuk disiapkan di rumah. Strategi berpusatkan bahan ini perlu dibuat
berdasarkan harga bahan-bahan yang dibekalkan dengan menggunakan kiraan wang yang melibatkan jumlah dan baki.
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : SAINS

Tarikh

Tingkatan/Kelas :

Bil. Pelajar : 35

3A

Tempat

: BILIK DARJAH

TAJUK

:

Masa

: 29/11/2013

: 8.00 A.M. -9.00 A.M.

HAIWAN

OBJEKTIF :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. menyatakan ciri-ciri yang ada pada haiwan kepada rakan sekelas. ( Pelajar Imaginatif )
2. mengalisis sifat- sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Analitik )
3. mengenal pasti sifat-sifat fizikal haiwan yang boleh didapati di Taman Sains. ( Pelajar Praktik )
4. menyediakan laporan projek yang berkaitan dengan sifat-sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Dinamik )
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid mengenal pelbagai jenis haiwan .
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Gambar haiwan( arnab, burung, kucing dan lipas), Benda Maujud ( ikan, kura-kura ) kad perkataan, , power point, lembaran
kerja
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
1. Memastikan bahan-bahan yang dibekalkan kepada murid adalah mencukupi.
2. Memastikan keadaan kelas berada dalam keadaan konduksif dan selasa.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
Bekerjasama, bersopan santun, kasih sayang
SESI PENGAJARAN
Masa

Isi Pelajaran

Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Pembelajaran
8:00-8:02 Pengenalan/Pra Pengajaran :
Guru: Selamat pagi muridmurid. Apa khabar
semua?
Murid : Khabar baik, cikgu.
8:02-8:07 Set Induksi:

-Murid dapat menjawab
salam.

-Guru bertanyakan
khabar kepada
murid-murid.
-Murid menjawab salam.

Bersopan santun
Menyanyikan lagu “gajah
menari”
Guru: Murid-murid, mari

-Murid dapat menyatakan

-Guru menayangkan lirik

bahawa gajah haiwan

lagu melalui

liar.

Lirik lagu

komputer.

Gambar gajah

kita menyanyi lagu
sebelum kelas hari
ini bermula.
(Selepas menyanyi)
Guru: Adakah murid-

-Murid-murid
menyanyikan lagu.
-Guru mengemukakan
soalan.

murid pernah lihat
gajah dan adakah
gajah haiwan

-Murid menjawab soalan.

pelihara?
-guru menunjukkan
Murid: Pernah, gajah ialah

gambar haiwan .

Model Sistem 4MAT:
Pelajar
Imaginatif
dengan
pengalaman
maujud
boleh
menyatakan gajah ialah
haiwan peliharaan.
8:07-8:17 Penyampaian isi :
Objektif 1:
Guru: Murid-murid,

-Murid-murid dapat

terdapat lapan sifat

menyatakan sifat-sifat

fizikal utama yang

-Guru menunjukkan sifatsifat fizikal haiwan.

fizikal haiwan.

ada pada haiwan
-Guru melekatkan

yang perlu dipelajari
pada hari ini.
Sekarang, cikgu akan
menayangkan
power-point yang
berkaitan dengan
sifat-sifat fizikal
haiwan kepada
kamu. Murid –murid
sila memberikan
perhatian.

-Murid-murid dapat
membacakan sifat-sifat

gambar haiwan di
papan tulis.

fizikal haiwan.

-Guru mempamerkan kad
perkataan tentang
sifat-sifat fizikal
haiwan.
-Murid memadankan dan
menampalkan kad

Gambar haiwan
Kad perkataan
Objektif 2:
Guru : Murid-murid sila
duduk mengikut

- Murid dapat mengenali sifatsifat fizikal haiwan.

kumpulan masing-

-Murid dibahagikan
kepada beberapa
kumpulan.

masing. Cikgu akan
mengagihkan
gambar rajah
haiwan. Cuba kamu
memerhatikan
setiap sifai-sifat
fizikal yang ada
pada haiwan.

dengan tepat.

-Murid-murid
menyatakan nilai
yang perlu
diamalkan semasa
aktiviti kumpulan
dijalankan.

Murid-murid
dikehendaki
melabelkan sifatsifat fizikal haiwan

Nilai:
bekerjasa
ma

-Murid dapat melabelkan
sifat-sifat fizikal haiwan

Kad gambarajah

-Murid memerhati setiap
sifat fizikal yang
ada pada haiwan.

Model Sistem 4MAT :
Pelajar Praktik boleh
cuba sendiri untuk
melabelkan sifat fizikal
haiwan.
8:35-8:55 Objektif 3
Guru: Apakah gambarajah

-Murid membuat pemerhatian -Guru menyediakan

haiwan yang kamu

untuk mengenalpasti

dapat?

empat stesyen.

sifat fizikal haiwan.

-Secara berkumpulan ,
Murid: ikan, burung, kurakura, kucing.

murid melawat ke
setiap stesen
mengikut giliran.

Guru: Apakah keputusan
yang kamu perolehi.

-Murid diminta
menuliskan nama
haiwan yang ada
mengikut setiap

(Setiap Wakil kumpulan
membentangkan

stesen.
Stesen A : Haiwan berkaki

Model Sistem 4MAT :
Pelajar Dinamik boleh
berkongsi idea hasil
kumpulan kepada rakan
sekelas.
8:55-9:00 Penutup:
Guru: Murid-murid, mari

Murid dapat mengingat

-Guru meminta murid

kita menyanyikan

kembali sifat-sifat fizikal

menyanyikan

semula lagu “ gajah

haiwan.

semula lagu “ gajah

menari” sebelum

menari”.

kelas pada hari ini
tamat.
-Murid-murid
menyanyikan lagu.
Guru: Bagus! Cikgu
mengedarkan
lembaran kerja
kepada kamu. kamu
perlu menyiapkan
lembaran kerja di
rumah dan jangan
lupa hantar pada

-Guru meminta murid
menyiapkan
lembaran kerja 2
dan lembaran kerja
3 di rumah dan
hantar pada
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013

More Related Content

Similar to Laporan sains nov 2013

Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4roslinur
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8eyezanadia
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggergaiikhohlim
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Andik Emiliza
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01vibila
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01vibila
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapePensil Dan Pemadam
 
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)Rozaiman Makmun
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Rosell Roseliana Rusli
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Sayshare
 
Rancangan pengajaran harian topeng
Rancangan pengajaran harian  topeng Rancangan pengajaran harian  topeng
Rancangan pengajaran harian topeng Ahmad NazRi
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahajacikgumar2012
 
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Sherly Jewinly
 

Similar to Laporan sains nov 2013 (20)

Presentation1 kognitif
Presentation1 kognitifPresentation1 kognitif
Presentation1 kognitif
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
Kritik video
Kritik videoKritik video
Kritik video
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....blogger
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mape
 
RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)
Praanjung Bahasa (Kumpulan 4)
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
 
Rancangan pengajaran harian topeng
Rancangan pengajaran harian  topeng Rancangan pengajaran harian  topeng
Rancangan pengajaran harian topeng
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
 
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
 

Laporan sains nov 2013

  • 1. KURSUS : PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG) – PENGAJIAN SAINS SUBJEK : KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS ( 4MAT ) KOD : BBR 36903 TUGASAN : LAPORAN KAEDAH MENGAJAR & CARA PENGGUNAAN BBM NAMA PENSYARAH : EN. TAN KING HYIANG NAMA AHLI : YAP KIEN HUI TAN SIEW PENG LEO LI LI LIM AI PING
  • 2. LAM JIUN MEE LAPORAN :KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Sebelum mengajar murid-murid Tahun 3 mata pelajaran Sains yang bertajuk Haiwan, guru telah menyediakan satu rancangan mengajar harian yang berkaitan dengannya. ( Sila rujuk lampiran 1: Rancangan Mengajar Harian ) Selepas rancangan mengajar harian itu disiapkan, guru perlu menyediakan alat atau bahan bantu mengajar (ABBM) untuk menyempurnakan proses pengajaran dan pembelajaran. ABBM yang digunakan oleh guru untuk menjalani P&p adalah seperti kad perkataan,gambar haiwan, persembahan power- point dan lembaran kerja. ( Sila rujuk lampiran 2: Persediaan ABBM sebelum P&P ) Untuk memulakan pengajaran, guru telah menayangkan sebuah video klip yang berkaitan lagu “ gajah menari “ sebagai set induksi untuk memperkenalkan tajuk pengajaran hari ini. Guru mengajar dengan strategi berpusatkan guru iaitu sementara menayangkan video klip sambil mengimbas kembali bersama murid tentang pengajaran yang mereka belajari sebelum ini. Dalam sesi penyampaian isi pengajaran, strategi berpusatkan guru dan strategi berpusatkan murid dijalankan dengan berpandukan Power Point di dalam kelas. Guru menayangkan Power Point untuk mengajar sifat-sifat fizikal haiwan bagi memastikan murid-murid dapat mengenalpasti sifat yang ada pada haiwan. Guru menyampaikan pengajaran dengan menanya beberapa soalan dan murid boleh menjawab dengan betul. Murid juga dikehendaki untuk memadankan sifat fizikal haiwan dengan gambar haiwan. Strategi berpusatkan murid lebih digalakkan untuk menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran. Oleh itu, guru membahagikan muridmurid menjadi 5 kumpulan untuk menjalankan aktiviti kumpulan. Setiap kumpulan akan diberikan gambar haiwan dan kad perkataan. Muridmurid perlu memadankan gambar haiwan dengan sifat-sifat fizikalnya. Pada akhirnya, wakil dari setiap kumpulan harus membentangkan hasil kumpulan masing-masing pada kertas mahjong.
  • 3. Melalui aktiviti kumpulan, murid-murid berpeluang menjalankan aktiviti dalam kumpulan. Pada akhir pelajaran, guru membuat rumusan tentang pengajaran yang diajar dan mengagihkan lembaran kerja untuk disiapkan di rumah. Strategi berpusatkan bahan ini perlu dibuat berdasarkan harga bahan-bahan yang dibekalkan dengan menggunakan kiraan wang yang melibatkan jumlah dan baki.
  • 4.
  • 5. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran : SAINS Tarikh Tingkatan/Kelas : Bil. Pelajar : 35 3A Tempat : BILIK DARJAH TAJUK : Masa : 29/11/2013 : 8.00 A.M. -9.00 A.M. HAIWAN OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: 1. menyatakan ciri-ciri yang ada pada haiwan kepada rakan sekelas. ( Pelajar Imaginatif ) 2. mengalisis sifat- sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Analitik ) 3. mengenal pasti sifat-sifat fizikal haiwan yang boleh didapati di Taman Sains. ( Pelajar Praktik )
  • 6. 4. menyediakan laporan projek yang berkaitan dengan sifat-sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Dinamik )
  • 7. PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid mengenal pelbagai jenis haiwan . ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) Gambar haiwan( arnab, burung, kucing dan lipas), Benda Maujud ( ikan, kura-kura ) kad perkataan, , power point, lembaran kerja PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN 1. Memastikan bahan-bahan yang dibekalkan kepada murid adalah mencukupi. 2. Memastikan keadaan kelas berada dalam keadaan konduksif dan selasa. PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI Bekerjasama, bersopan santun, kasih sayang
  • 9. Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan Pembelajaran 8:00-8:02 Pengenalan/Pra Pengajaran : Guru: Selamat pagi muridmurid. Apa khabar semua? Murid : Khabar baik, cikgu. 8:02-8:07 Set Induksi: -Murid dapat menjawab salam. -Guru bertanyakan khabar kepada murid-murid. -Murid menjawab salam. Bersopan santun
  • 10. Menyanyikan lagu “gajah menari” Guru: Murid-murid, mari -Murid dapat menyatakan -Guru menayangkan lirik bahawa gajah haiwan lagu melalui liar. Lirik lagu komputer. Gambar gajah kita menyanyi lagu sebelum kelas hari ini bermula. (Selepas menyanyi) Guru: Adakah murid- -Murid-murid menyanyikan lagu. -Guru mengemukakan soalan. murid pernah lihat gajah dan adakah gajah haiwan -Murid menjawab soalan. pelihara? -guru menunjukkan Murid: Pernah, gajah ialah gambar haiwan . Model Sistem 4MAT: Pelajar Imaginatif dengan pengalaman maujud boleh menyatakan gajah ialah haiwan peliharaan.
  • 11. 8:07-8:17 Penyampaian isi : Objektif 1:
  • 12. Guru: Murid-murid, -Murid-murid dapat terdapat lapan sifat menyatakan sifat-sifat fizikal utama yang -Guru menunjukkan sifatsifat fizikal haiwan. fizikal haiwan. ada pada haiwan -Guru melekatkan yang perlu dipelajari pada hari ini. Sekarang, cikgu akan menayangkan power-point yang berkaitan dengan sifat-sifat fizikal haiwan kepada kamu. Murid –murid sila memberikan perhatian. -Murid-murid dapat membacakan sifat-sifat gambar haiwan di papan tulis. fizikal haiwan. -Guru mempamerkan kad perkataan tentang sifat-sifat fizikal haiwan. -Murid memadankan dan menampalkan kad Gambar haiwan Kad perkataan
  • 14. Guru : Murid-murid sila duduk mengikut - Murid dapat mengenali sifatsifat fizikal haiwan. kumpulan masing- -Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. masing. Cikgu akan mengagihkan gambar rajah haiwan. Cuba kamu memerhatikan setiap sifai-sifat fizikal yang ada pada haiwan. dengan tepat. -Murid-murid menyatakan nilai yang perlu diamalkan semasa aktiviti kumpulan dijalankan. Murid-murid dikehendaki melabelkan sifatsifat fizikal haiwan Nilai: bekerjasa ma -Murid dapat melabelkan sifat-sifat fizikal haiwan Kad gambarajah -Murid memerhati setiap sifat fizikal yang ada pada haiwan. Model Sistem 4MAT : Pelajar Praktik boleh cuba sendiri untuk melabelkan sifat fizikal haiwan.
  • 16. Guru: Apakah gambarajah -Murid membuat pemerhatian -Guru menyediakan haiwan yang kamu untuk mengenalpasti dapat? empat stesyen. sifat fizikal haiwan. -Secara berkumpulan , Murid: ikan, burung, kurakura, kucing. murid melawat ke setiap stesen mengikut giliran. Guru: Apakah keputusan yang kamu perolehi. -Murid diminta menuliskan nama haiwan yang ada mengikut setiap (Setiap Wakil kumpulan membentangkan stesen. Stesen A : Haiwan berkaki Model Sistem 4MAT : Pelajar Dinamik boleh berkongsi idea hasil kumpulan kepada rakan sekelas.
  • 18. Guru: Murid-murid, mari Murid dapat mengingat -Guru meminta murid kita menyanyikan kembali sifat-sifat fizikal menyanyikan semula lagu “ gajah haiwan. semula lagu “ gajah menari” sebelum menari”. kelas pada hari ini tamat. -Murid-murid menyanyikan lagu. Guru: Bagus! Cikgu mengedarkan lembaran kerja kepada kamu. kamu perlu menyiapkan lembaran kerja di rumah dan jangan lupa hantar pada -Guru meminta murid menyiapkan lembaran kerja 2 dan lembaran kerja 3 di rumah dan hantar pada