SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Hari Pertama (05.03.2012)

                   RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
                       BAHASA MALAYSIA KSSR
                           MURID TAHUN 1
              SEKOLAH KEBANGSAAN KILUGUS KUALA PENYU
    MATA
 PELAJARAN                                Bahasa Malaysia

   TAHUN                                        1 Mawar
 BILANGAN                                      20 Orang
   MURID
   TEMA                                  Haiwan Peliharaan
   TAJUK                                      Bunyi Haiwan
  TARIKH                                       05.03.2012
   MASA                               8.30am-9.30am (60 Minit)


FOKUS          Standard       1.2      Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi
UTAMA          Kandungan               bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan,
                                       frasa dan ayat dengan betul.
               Standard       1.2.3    Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan
               Pembelajaran            suku kata tertutup dengan betul dan tepat
               Standard
               Kandungan      2.1      Asas membaca dengan sebutan yang betul.
FOKUS
SAMPINGAN Standard            2.1.3    Mengeja     dan      membatangkan   suku    kata
               Pembelajaran            tertutup dengan sebutan yang betul.




                                         27
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
  OBJEKTIF             i.       Mendengar dan menyebut bunyi perkataan
                                yang diakhiri dengan suku kata tertutup.
                       ii.      Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup
                                dengan sebutan yang betul.


                       i.     Ilmu: Pendidikan Moral
  PENGISIAN            ii.    Nilai: Hormat-menghormati, Kasih sayang
 KURIKULUM             iii.   KBT: Kemahiran berfikir [menghubungkaitkan]
                                 : Kecerdasan pelbagai [kinestetik & visual
                                                        ruang]


   SISTEM                        Tatabahasa: Kata nama am
   BAHASA
PENGETAHUAN         Murid-murid telah mempunyai pengetahuan sedia ada
  SEDIA ADA
                    terhadap bunyi-bunyi haiwan/binatang di persekitaran
                    mereka.
                    Murid-murid mempunyai pengetahuan sedia ada dalam
                    melakar pelbagai bentuk.



BAHAN BANTU MENGAJAR :

BILANGAN                      BAHAN BANTU MENGAJAR
    1                                Speaker
    2                                 Laptop
    3                              Paparan skrin
    4                                Gambar
    5                              Kad perkataan
    6                             Lembaran aktiviti




                                   28
Langkah Pengajaran dan Pembelajaran.

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN                 AKTIVITI P&P             CATATAN
Set induksi  Klip video nyanyian     1.) Murid dipertontonkan     Kemahiran
( 5 minit )  mengenai bunyi
                 haiwan.             dengan klip video            Bahasa :
                                     nyanyian lagu bunyi          1.) Kemahiran
                                     haiwan.                      Mendengar.
                                     2.) Murid dan guru bersoal
                                     jawab tentang klip video
                                     yang ditonton.

                                     3.) Guru mengaitkan video
                                     dengan tajuk pengajaran
                                     pada hari tersebut.


Langkah 1        Nama-nama           1.) Murid diperlihatkan      Kemahiran
                 haiwan peliharaan
                                     tayang slide mengenai        Berfikir :
(15 Minit)
                 a.) Ayam            haiwan serta bunyi-          ~ Menjana idea
                 b.) Itik
                                     bunyinya.
                 c.) Kambing                                      Bahan Bantu
                 d.) Kucing
                                     2.) Murid-murid diminta
                 e.) Burung                                       mengajar :
                                     untuk mendengar bunyi
                                                                  ~tayang slide
                                     haiwan yang
                                                                  p.point.
                                     diperdengarkan kepada
                                     mereka dan menyebut
                                     nama bagi haiwan-haiwan
                                     tersebut.


Langkah 2        Ejaan bagi nama-    1.) Guru Meminta murid       Kemahiran
(15 Minit)       nama haiwan
                                     untuk mengeja perkataan      Berfikir :
                 peliharaan
                                     bagi nama-nama haiwan        ~ Menjana idea
                 a.) Ayam
                                     yang dipelajari.
                 b.) Itik                                         Bahan Bantu
                 c.) Kambing
                                     2.) Beberapa orang murid
                 d.) Kucing

                                       29
e.) Burung           dipilih oleh guru untuk   mengajar :
                                  menampal kad perkataan    ~kad perkataan
                                  bagi nama-nama haiwan
                                  di papan tulis dan
                                  mengeja perkataan
                                  tersebut dengan betul.


Langkah 3    Mengeja dan          1.)Guru mengedarkan       Keyakinan diri.
(20 minit)   membatangkan         lembaran kerja kepada
             perkataan suku       murid.
             kata tertutup bagi   2.) Murid dikehendaki
             nama-nama haiwan     mengeja dan
                                  membatangkan suku kata
                                  tertutup dengan betul.
                                  Guru mengedarkan
                                  lembaran kerja kepada
                                  murid.

Penutup      Rumusan Kognitif     1.) Guru membimbing
(5 minit)                                                   Lembaran kerja
                                  murid untuk membuat       rumah
                                  rumusan terhadap
                                  pengajaran dan
                                  pembelajaran pada hari
                                  tersebut.

                                  2.) Guru mengedarkan
                                  latihan kepada murid-
                                  murid sebagai kerja
                                  rumah.




                                  30

More Related Content

What's hot

PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIPEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIAiisy Afifah
 
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020Farah Fatin
 
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbppp
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbpppContoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbppp
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbpppHairu Nizam
 
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)Aisyah Hamid
 
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahPenglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahIsmail Mamat
 
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANKERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANfaizah osman
 
Tajuk 6 Ruang
Tajuk 6 RuangTajuk 6 Ruang
Tajuk 6 RuangM BR
 
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan Program
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan ProgramTeks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan Program
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan ProgramSuryadi Lagga
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayasitiaishahmohamad
 
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknakapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknanoorfarahanahmohdnoo
 
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatif
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatifkepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatif
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatifnorhafizahabdrahim
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...FaFai S.
 
Alat kolaboratif plc 2019
Alat kolaboratif plc 2019Alat kolaboratif plc 2019
Alat kolaboratif plc 2019nuruljanah89
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumAziyan Bakar
 
Kertas kerja merentas desa
Kertas kerja merentas desaKertas kerja merentas desa
Kertas kerja merentas desaGlandy Ernester
 

What's hot (20)

PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIPEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
 
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020
Perancangan kelab kesenian dan kebudayaan 2020
 
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbppp
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbpppContoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbppp
Contoh pengiraan-skor-keberhasilan-pbppp
 
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
 
Seni dalam pendidikan
Seni dalam pendidikanSeni dalam pendidikan
Seni dalam pendidikan
 
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahPenglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
 
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAANKERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
KERTAS KERJA BULAN KEMERDEKAAN
 
Tajuk 6 Ruang
Tajuk 6 RuangTajuk 6 Ruang
Tajuk 6 Ruang
 
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan Program
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan ProgramTeks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan Program
Teks Pengacara Majlis Perasmian Penutupan Program
 
teknik resis
teknik resisteknik resis
teknik resis
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
 
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknakapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
 
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatif
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatifkepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatif
kepentingan dan impak pelaksanaan kemahiran berfikir kritis dan kreatif
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
 
Maujud..
Maujud..Maujud..
Maujud..
 
Alat kolaboratif plc 2019
Alat kolaboratif plc 2019Alat kolaboratif plc 2019
Alat kolaboratif plc 2019
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
 
Kertas kerja merentas desa
Kertas kerja merentas desaKertas kerja merentas desa
Kertas kerja merentas desa
 
Rekod anekdot
Rekod anekdotRekod anekdot
Rekod anekdot
 

Viewers also liked

Mari mengenal bunyi haiwan
Mari mengenal bunyi haiwanMari mengenal bunyi haiwan
Mari mengenal bunyi haiwanIry Said
 
Lalalalala
LalalalalaLalalalala
LalalalalaIry Said
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4ChangHongChoon
 
Petikan surat kiriman tidak rasmi
Petikan surat kiriman tidak rasmiPetikan surat kiriman tidak rasmi
Petikan surat kiriman tidak rasmiKamarudin Jaafar
 
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...Rafiza Diy
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)Amir Aiman Akashah
 
Contoh rph bahasa melayu pemulihan
Contoh rph bahasa melayu pemulihanContoh rph bahasa melayu pemulihan
Contoh rph bahasa melayu pemulihanmuhammad
 
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaKanageswary Karunamoothei
 
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & Format
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & FormatSurat Kiriman Rasmi - Teknik & Format
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & FormatAzizan Jae
 

Viewers also liked (14)

Mari mengenal bunyi haiwan
Mari mengenal bunyi haiwanMari mengenal bunyi haiwan
Mari mengenal bunyi haiwan
 
Lalalalala
LalalalalaLalalalala
Lalalalala
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
 
Surat tidak rasmi upsr
Surat tidak rasmi upsrSurat tidak rasmi upsr
Surat tidak rasmi upsr
 
Petikan surat kiriman tidak rasmi
Petikan surat kiriman tidak rasmiPetikan surat kiriman tidak rasmi
Petikan surat kiriman tidak rasmi
 
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...
Budaya dan pembelajaran (Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran yang Mesra Bu...
 
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 (SK)
 
Contoh rph bahasa melayu pemulihan
Contoh rph bahasa melayu pemulihanContoh rph bahasa melayu pemulihan
Contoh rph bahasa melayu pemulihan
 
RPH BM Tahun 1
RPH BM Tahun 1RPH BM Tahun 1
RPH BM Tahun 1
 
Jenis jenis contoh surat kiriman
Jenis jenis contoh surat kirimanJenis jenis contoh surat kiriman
Jenis jenis contoh surat kiriman
 
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
 
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & Format
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & FormatSurat Kiriman Rasmi - Teknik & Format
Surat Kiriman Rasmi - Teknik & Format
 
Habitat haiwan
Habitat haiwanHabitat haiwan
Habitat haiwan
 

Similar to Rph day1

RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahajacikgumar2012
 
Pelan pengajaran
Pelan pengajaranPelan pengajaran
Pelan pengajaranchaiweilan
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknnorhanaghazaly
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajarancikgupenmerah
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Andik Emiliza
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5wanida_rossana
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alipMuhd Firdaus
 
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2ChangHongChoon
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5lizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3akunizam
 
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusalizapandi
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariantarapkampung
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapePensil Dan Pemadam
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggergaiikhohlim
 

Similar to Rph day1 (20)

RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
 
Pelan pengajaran
Pelan pengajaranPelan pengajaran
Pelan pengajaran
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Rph 2
Rph 2Rph 2
Rph 2
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusa
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mape
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Tugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....bloggerTugasan KPD3016....blogger
Tugasan KPD3016....blogger
 

Rph day1

  • 1. Hari Pertama (05.03.2012) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA KSSR MURID TAHUN 1 SEKOLAH KEBANGSAAN KILUGUS KUALA PENYU MATA PELAJARAN Bahasa Malaysia TAHUN 1 Mawar BILANGAN 20 Orang MURID TEMA Haiwan Peliharaan TAJUK Bunyi Haiwan TARIKH 05.03.2012 MASA 8.30am-9.30am (60 Minit) FOKUS Standard 1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi UTAMA Kandungan bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Standard 1.2.3 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan Pembelajaran suku kata tertutup dengan betul dan tepat Standard Kandungan 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul. FOKUS SAMPINGAN Standard 2.1.3 Mengeja dan membatangkan suku kata Pembelajaran tertutup dengan sebutan yang betul. 27
  • 2. Pada akhir pengajaran, murid dapat: OBJEKTIF i. Mendengar dan menyebut bunyi perkataan yang diakhiri dengan suku kata tertutup. ii. Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul. i. Ilmu: Pendidikan Moral PENGISIAN ii. Nilai: Hormat-menghormati, Kasih sayang KURIKULUM iii. KBT: Kemahiran berfikir [menghubungkaitkan] : Kecerdasan pelbagai [kinestetik & visual ruang] SISTEM Tatabahasa: Kata nama am BAHASA PENGETAHUAN Murid-murid telah mempunyai pengetahuan sedia ada SEDIA ADA terhadap bunyi-bunyi haiwan/binatang di persekitaran mereka. Murid-murid mempunyai pengetahuan sedia ada dalam melakar pelbagai bentuk. BAHAN BANTU MENGAJAR : BILANGAN BAHAN BANTU MENGAJAR 1 Speaker 2 Laptop 3 Paparan skrin 4 Gambar 5 Kad perkataan 6 Lembaran aktiviti 28
  • 3. Langkah Pengajaran dan Pembelajaran. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN Set induksi Klip video nyanyian 1.) Murid dipertontonkan Kemahiran ( 5 minit ) mengenai bunyi haiwan. dengan klip video Bahasa : nyanyian lagu bunyi 1.) Kemahiran haiwan. Mendengar. 2.) Murid dan guru bersoal jawab tentang klip video yang ditonton. 3.) Guru mengaitkan video dengan tajuk pengajaran pada hari tersebut. Langkah 1 Nama-nama 1.) Murid diperlihatkan Kemahiran haiwan peliharaan tayang slide mengenai Berfikir : (15 Minit) a.) Ayam haiwan serta bunyi- ~ Menjana idea b.) Itik bunyinya. c.) Kambing Bahan Bantu d.) Kucing 2.) Murid-murid diminta e.) Burung mengajar : untuk mendengar bunyi ~tayang slide haiwan yang p.point. diperdengarkan kepada mereka dan menyebut nama bagi haiwan-haiwan tersebut. Langkah 2 Ejaan bagi nama- 1.) Guru Meminta murid Kemahiran (15 Minit) nama haiwan untuk mengeja perkataan Berfikir : peliharaan bagi nama-nama haiwan ~ Menjana idea a.) Ayam yang dipelajari. b.) Itik Bahan Bantu c.) Kambing 2.) Beberapa orang murid d.) Kucing 29
  • 4. e.) Burung dipilih oleh guru untuk mengajar : menampal kad perkataan ~kad perkataan bagi nama-nama haiwan di papan tulis dan mengeja perkataan tersebut dengan betul. Langkah 3 Mengeja dan 1.)Guru mengedarkan Keyakinan diri. (20 minit) membatangkan lembaran kerja kepada perkataan suku murid. kata tertutup bagi 2.) Murid dikehendaki nama-nama haiwan mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan betul. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. Penutup Rumusan Kognitif 1.) Guru membimbing (5 minit) Lembaran kerja murid untuk membuat rumah rumusan terhadap pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut. 2.) Guru mengedarkan latihan kepada murid- murid sebagai kerja rumah. 30